"Мақта қыз бен мысық " ертегісі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Мақта қыз бен мысық " ертегісі

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сыныптарға
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


САБАҚ: «Мақта қыз бен мысық» ертегісі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:


СЫНЫП: 1 «А»


Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Осы сабақарқылы

Жүзегеасатыноқу

мақсаттары


  1. 1.1.4.1; Мұғалімнің көмегімен тыңдалған материял не туралы екенін түсіну;

  2. 1.2.4.1;Қарапайым оқиғаларды мазмұндау;

  3. 1.2.3.1;Сұхбаттасын түсіну және түрлі тәсілмен әрекет жасау;

  4. 1.3.1.1; Таныс сөздерді тұтас оқу;

  5. 1.3.3.1;Өлең, жұмбақ және ертегілерді ажырату;

  6. 1.2.6.1;Тыңдаған/оқыған материял туралы өзінің қарапайым пікірін білдіру;

  7. 1.3.5.1;Мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды иллюстрациялы шағын мәтіндерден тауып алу;

  8. 1.5.1.5;Мұғалім көмегімен сөйлемдердегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру;

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар орындайалады:


Мұғалімнің көмегімен қажетті ақпараттарды иллюстрациялы шағын мәтіндерден тауып ала алады;Таныс сөздерді тұтас оқи алады;


Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:


Мұғалім көмегімен сөйлемдердегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру;Өлең, жұмбақ және ертегілерді ажырата алады;Қарапайым оқиғаларды мазмұндай алады;

Кейбіроқушыларорындайалады:


«Мақта қыз бен мысық» ертегісі туралы сурет бойынша 2-3 сөйлем құрастырып жаза алады;

Тілдікмақсат

Оқушыларорындайалады:

1.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті тақырыбына байланысты сөздерді айтып,сөз тіркесін құрай алады;

2.Сөйлеу барысында жалғауларды мұғалімнің көмегімен қолдана алады;

Пəнге қатыстысөздікқор мен терминдер:


Ертегі,мысық, мақта қыз,құйрық,ағаш, жапырақ,сиыр, су,дүкенші, сағыз,қыздар,тышқан, тары.

Диалогқұруға / шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер:

Ертегі кейіпкерлері, үлкен ағаш,мейірімді дүкенші,сұлу қыздар,төгілген қатық.

Талқылауғаарналғансұрақтар:

Бүгінгі сабақта қандай жаңа сөздермен таныстыңдар?

Ертегі қандай?

Қанша кейіпкер бар?

Сенің сүйікті кейіпкерің кім?


Мақта қыз бен мысық неге бір-біріне ерегесті деп ойлайсың?Неліктен?

ишара:тірек суреттері арқылы оқушыларға көмек беру,қолдау.



Алдыңғыоқу:


Көліктегі қауіпсіздік ережесі бойынша берілген үй жұмысын тексеремін.Келесі сабақта өткізілетін «Мақта қыз бен мысық» ертегісінің желісі бойынша сурет салып келу.

Жоспар


Жоспарланған уақыт


Жоспарланғанжаттығутүрлері


Ресурстар

Басы

1. 3 минут






























2. 5 минут



3. 5 минут


1 Ұйымдастыру кезеңі:

Үш тілде амандасу.

Сәлеметсіз бе! Здравствуйте! Гуд монинг!

Оқушыларды түгендеу

Таңертеңгілік

« Шаттық шеңбер».

Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық!

Менің атым - Саша. Мен сұлумын.

Менің атым- Анар. Мен ақылдымын.

Менің атым- Гүлім. Мен гүлдеймін.


-Балалар қазір қай жыл мезгілі?

-Көктем мезгілі.

-Көктем айларың ата.

-Наурыз,сәуір,мамыр.

-Қазір қай ай?

-Қазір мамыр айы.

-Бүгін нешесі?

-Аптаның қай күні?

-Бүгін ауа райы қандай?

-Дұрыс.




2Көліктегі қауіпсіздік ережелерін қалай сақтау керек деген сұрақтарға ауызша жауап беру.

3.Сандықшаны ашу үшін , сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақтың жаңа тақырыбын ашу;

Презентация

Видеоролик

Оқушылардың күнделіктері

Ортасы

1. 3 минут








Дыбыстық

Жаттығу















2. 3 минут
















3. 5минут






















4.7 минут





















5. 2 минут











6.5 минут

Ой қозғау әдісі

  1. Психологиялық сәт:
    Ерте, ерте, ерте де,
    Ешкі жүні бөртеде...
    «Ертегі» деген ханым бопты
    Балаларды жақсы көріпті,
    Сиқырлы ертегілері көп бопты,
    Қане соны тыңдайық,

  2. Видеоролик тамашалайды
    Ақыл тоқып алайық.
    ерекше дыбыстар

Олар: ә,і,ң,ғ,ү,ұ,қ,ө,һ

Ерекше дыбыстарды хормен қайталаймыз мысал келтіреміз. Ауызша 1 тән дыбысқа мысал келтіріп, сол сөзді буынға бөлесіңдер, 1-ден 9 -ға дейін санаймыз

( Оқу үдемелігінде оқушылар оқу мен жазуды үйренуден бұрын алдымен тыңдау мен сөйлеуді үйренеді



Айтылым дағдысы.


2.Сөздікпен жұмыс
Мейіз – изюм
Тауып алады – нешел (а)
Қатығын төгеді – выливает кефир
Құйрығын кесіп алады – отрезает хвост
Жапырақ – листья
Шөлдеп тұрмын – сильно хочется пить
Жұмыртқа – яйцо
Дән – зерно
Тышқан – мышь
Көреді – увидит
Бас салады – хватает
Тары - пшено

Оқылым дағдысы:

3 тапсырма бойынша берілген мәтінді оқып, аудару және буынға бөліп оқу
3 Негізгі кезең.

- Балалар, осы аналарымыз үй жинағанда менің ақылды оқушыларым сүйікті аналарына көмектеседі деп ойлаймын? Солай ма?
- Тамаша, олай болса бүгінгі ертегімізді біздің қазақтың аса көрнекті ағартушы - педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы Ыбырай Алтынсарин атамыздың сіздерге, кішкентай достарына арнаған ертегісін тыңдайық:«Мақта қыз бен мысық».

Сұрақтар:

Ертегінің тақырыбы қандай?

Ертегіде қандай кейіпкерлер бар?

Мақта қыз қандай?

Ертегідегі негізгі кейіпкерлер мен қосалқы кейіпкерлерді жеке-жеке топтаңдар.

4 Уақыт тізбегі

Мысық қатық іздегенде қайсысына қашан барғанын ретімен айтыңдар:
Сиыр
Ағаш
Қыздар
Дүкенші
Тауық
Тышқан
Мақта қы
Мысық қайсысынан не алды? Дәптерлеріңе екі қатар етіп жазыңдар

Жазылым дағдысы:


сиыр тары
тауық су
ағаш сағыз
дүкенші жапырақ
қыздар қатық
тышқан жұмыртқа
5.Сергіту сәті

Сабақта сергіту сәтіне Крашеннің әдісін қолдандым. Ол табиғи әдіс деп аталады . Оқушылар тыңдайды,көреді, оқиды.

Ерте тұрды Дәмелі,

Шынықтырды денені.

Мектебіне барады

Күнде бестік алады.


6.Ойын «Сыңарын тап»










Қазақ тіліне тән дыбыстарды тақтадан оқытамын
























































Көңілді күн.

Соңы

1.3минут













2. 2 минут


3. 2 минут


Үйге тапсырма:Ертегі кейіпкерлерінің суретін салып келу;

Бағалау критерийлері:

«5» - 5 ұпай, «4» - 4 ұпай, « 3» - 3 ұпай

1.Жаңа тақырыпты меңгеру -1 ұпай

2.Видео роликпен жұмыс жасау -1ұпай

3.Талдау -1ұпай

4.Уақыт тізбегі -1 ұпай

5. «Сыңарын тап» ойыны -1 ұпай






Қосымшаақпарат блингвалды компонент


Саралау – оқушыға

мейліншеқолдау

көрсетудіқалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушығатапсырманы

қалайтүрлендіресіз?


Оқушыларға сабақты түсінікті етіп жеткізу үшін көрнекі құралдармен қызықты тапсырмаларды мейлінше көп беруге тырыстым. Әсіресе білім деңгейі жоғарырақ оқушылар үшін оқу кезінде ойды түртіп алып оны еске түсіру жаттығуларының жүзеге асырылуын айта кету керек.


Бағалау – оқушыбілімін

тексерудіқалай

жоспарлайсыз?





Әр тапсырмаларға арналған нақты критерийлер құру және сол критерийлерге жетудің тиімді жолдарын қарастыру

Пəнаралықбайланыс –

Денсаулықжəнеқауіпсіздік,

АКТ-менбайланыс.

Құндылықтарменбайланыс

(тəрбиеэлементі).



Математика, бейнелеу өнері.АКТ көмегі арқылы денелерін шынықтыруға арналған сергіту сәті.


Рефлексия

Сабақтыңмақсаты

мен оқу

міндеттері

орындалдыма?

Бүгіноқушылар

не үйренді?

Сабаққалайөтті,

Қандайдеңгейде

өтті?

Жоспарланған

Саралаужақсы

Іскеастыма?

(тапсырмалар

Сəйкесболдыма?)

Уақыттықалай

пайдаландым?

Жоспарыма

Қандайөзгеріс

енгіздімжəне

неге?


Өзсабағыңыздыталдауүшін осы босорындыпайдаланыңыз. Солжақтаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Сабақтың міндеттері орындалды, себебі сабақ жоспарын құрастыруда бүкіл алға қойылған мақсаттар ескерілген. Тапсырмалар мақсаттардың талабына сай жасалынған.

Бүгінгі сабақта оқушылар мақта қыз бен мысық ертегісінің мазмұны мен танысты. Екі тілде баламасын үйренді.

Сабақ жеткілікті деңгейде өтті, себебі алға қойылған мақсаттар орындалып,оқушылар сабақты меңгерді.

Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрылған.Уақыт дұрыс жоспарланып іске асты.Интерактивті тақтамен жұмыстар орындалды.абақ барысында қойылған мақсат пен міндеттері орындалды.

Сабақ соңында оқушылардың бағалау критерийлері бойынша өз бағаларын алды.

Қорытындыбағалау

Еңжақсыөткенекінəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)

1:Жаңа тақырыпты ашу кезінде оқушылар сандықшаны ашу барысында сұрақтарға жауап беру арқылы логикалық ойлау қабілеттерін жаттықтырды.

2.Бейне ролик / өйткені оқушылардың қызығушылығын артты/

3. «Сыңарын тап» ойыны арқылы оқушылар өз білгендерін қорытындылады.

Қандайекінəрсенемесетапсырмасабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (оқыту

мен оқуғақатысты)?

1:

2:

Осы сабақтыңбарысындабарлықсыныпнемесежекелегеноқушыларжөніндекелесі

сабағымақажетболуымүмкінқандайақпаратбілдім?

1: 1 Суреттер көмегі арқылы оқушылардың ережелерді есте сақтай білуіне қызықты тапсырмалар ұйымдастыру

2:




























  1. Психологиялқ тренинг.

Оқы, ойна

Бөбектерім оқы, ойна.

Оқу-білім саған пайда.

Кітабыңның шетін жыртып,

Сияменен бояп қойма.  













ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


САБАҚ:Аңдар

Мектеп:Жайылма орта мектебі

Күні: 09.12.16.

Мұғалімніңаты-жөні: Баимаганбетова Бахыт Серікбайқызы

СЫНЫП:1

Қатысқандар:10

Қатыспағандар:2

Осы сабақ арқылыжүзегеасатыноқумақсаттары


(1) 1.1.2.1; Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну.

(2) 1.1.3.1; Хабарламаны тыңдау және мұғалімнің көмегімен мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сәйкес иллюстрация /заттық сурет/ сызба тандау.

(3) 1.3.4.1; Мұғалімнің көмегімен мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация бойынша қарапайым (кім? Не? Калай? Қанша?) сұрақ қоя білу.

(4) 1.3.3.1; Өлең, жұмбақ және ертегілерді ажырату.

(5) 1.3.2.1; Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсін.

(6) 1.2.1.1;Танысу, өзі туралы айту, затты сипаттау үшін таныс сөз және сөз тіркестерін қолдану.

(7) 1.2.2.1; Сурет бойынша 2-3 сөйлем құрастыру.

(8) 1.2.6.1; Тыңдаған / оқыған материал туралы өзінің қарапайым пікірін (келісемін/келіспеймін, ұнайды/ұнамайды) білдіру.

(9) 1.4.2.1; Мұғалімнің көмегімен оқыған / тыңдаған/ аудиовизуалды материалдар бойынша таныс заттардың атауын жазу.

(10) 1.5.1.2; Сөйлеу барысында көптік / тәуелдік / жіктік / септік жалғауларын мұғалімнің көмегі / үлгісі бойнша қолдану.

(11) 1.5.1.1. Мұғалімнің көмегімен заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздердің мағынасын түсіну, жазбаша және ауызекі тілде қолдану.

Сабақмақсаттары

Барлықоқушыларорындайалады:

Күнделікті өмірде кездесетін таныс сөздерді түсініп, оларды сұрақ қою мен сұраққа жауап беру кеінде жалғауларды дұрыс қолдана алады.

Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:

Өлең, жұмбақ және ертегілерді ажыра алады. Өзі туралы және таныс заттары туралы пікірін білдіріп қана қоймай, өз ойын жаза да алады.

Кейбіроқушыларорындайалады:

Мұғалімнің тірек сұрақтарының көмегіменсурет немесе басқа да көрнекі құралдардағы сызбалар жайында заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді жазбаша және ауызекі тілде 2-3 сөйлем құрастыру арқылы қолдана алады.

Тілдікмақсат

Оқушыларорындайалады:


Пəнгеқатыстысөздікқор мен терминдер:

Аң, аю, қасқыр, қоян, жолбарыс,кірпі, түлкі, піл, арыстан, тиын

Диалог құруға / шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер: Үлкен аңдар, кішкентай аңдар

Талқылауғаарналғансұрақтар:

Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Аңдардың қандай түрлері болады?

Аңдар қайда тұрады?

Жұмбақ пен өлеңнің айырмашылығы неде?

ишара:

көмек беру, мадақтау.

Алдыңғыоқу:

Жануарлардың үй және дала жануарлары болып бөлінетіндігі.

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланғанжаттығутүрлері

Ресурстар

Басы:

5 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсіңдер ме балалар? Сәлемедесуімізді бастайық:

Сәлем саған алтын күн,

Сәлем саған көк аспан.

Сәлеметсіз бе апай,

Сәлем бердім достарым.

Балалар сабаққа белсенді қатысып отырыңдар. Әр тапсырмаға 1 кәмпиттен беріп отыпамын.

ІІ. Үй жұмысын тексеру:(үй жануарлары мен олардың төлдерінің атауларын жаттап келу).

Сиыр-корова

Бұзау-теленок

Жылқы-лошадь

Құлын-жеребенок

Қой-овца

Қозы-ягненок

Ешкі-коза

Лақ-козленок

Түйе- верблюд

Бота-верблюжонок.

ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу:

  • Балалар, енді біз жаңа сабағымызды бастайық.

  • Жаңа сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар, қанеки біз оны мынп суреттер арқылы шешіп көрейік.

  • Мынау кім? Мынау ше? Оларды бір сөзбен қалай атаймыз?

Дұрыс, біз қасқыр, аю, жолбарысты бір сөзбен аңдар деп атаймыз.

Презентация,

Суреттер

Ортасы

1т- 1 мин











2т – 3мин








3т – 2 мин











с/с – 1 мин








4т – 3 мин








5т – 5мин

Жаңа сөздермен жұмыс жасау.

1-тапсырма. Көрсетілен суретке қараңдар. Мұғалімнің артынан қайталаңдар. Аудармасын есте сақтаңыздар.

Аю – медведь

Қасқыр – волк

Қоян – заяц

Жолбарыс – тигр

Кірпі – еж

Түлкі – лиса

Піл – слон

Арыстан –лев

Тиын -белка

2 – тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Асты сызылған сөздері дәптерлеріңізге көшіріп жазыңдар.

Аңдар.

Жануарлар үй жануарлары және жабайы болып бөлінеді. Жолбарыс, аю, қасқыр, қоян жабайы жануарларға жатады.

Қоянның құлағы ұзын болады. Қоян өте қорқақ аң. Аю – ірі денелі, икемсіз жаңуар. Піл жер бетіндегі ең ірі және ең ауыр жануар.


3 – тапсырма. Мына аңдарды дене бітімінің үлкен және кішкентайлылығына қарай екі топқа бөл.

Үлкен аңдар

Кішкентай аңдар





Сергіту сәті:

Қолды белге қояйық,

Басты оңға бұрайық.

Басты соға бұрайық.

Бір отырып, бір тұрып,

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып қалайық.


4 – тапсырма.

Мына жұмбақты мәнерлеп оқы. Шешуін тауып дәптерге көшіріп жазыңдар.

Тәтті көрсе, бас салар,

Айнымайды баладан.

Үп-үлкен боп жасқанар,

Кіп-кішкентай арадан.

(Аю).

5 – тапсырма. Сабақ тақырыбының мағынасына сай 3 – 4 сұрақ- жауап көлеміндегі диалог құрастыр.

Көмекші сөздер: (Аң, жабай, үлкен, кішкентай).


Презентация,

Суреттер,

Оқулық,

Дәптер.

Соңы 3мин











3 мин

Сабақты бекіту:


Овал 1


АҢДАР






Үй жұмысын беру:

Балалар, мен ұсынған карточкалардың біреуін суырып алыңыздар. Қай аңның суреті түссе сол аң жайлы 3-4 сөйлем құрастырып жазыңдар.


Бағалау.

Карточка


Қосымшаақпарат: аңдардың дене пішініне қарай бөлінуі

Саралау – оқушыға

мейліншеқолдау

көрсетудіқалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушығатапсырманы

қалайтүрлендіресіз?

Бағалау – оқушыбілімін

ексеруді қалай

жоспарлайсыз?


Пəнаралықбайланыс –

Денсаулықжəнеқауіпсіздік,

АКТ-менбайланыс.

Құндылықтарменбайланыс

(тəрбиеэлементі).


---

Сабаққа қатысқаны үшін кәмпит үлестіру арқылы қалыптастырушы бағалаудан жиынтық бағаны шығарамын.

Дүниетану пәнімен байланыс


Рефлексия

Сабақтыңмақсатымен оқуміндеттері

орындалдыма?

Бүгіноқушыларне үйренді?

Сабаққалайөтті,қандайдеңгейдеөтті?

Тапсырмаларсəйкесболдыма?

Уақыттықалайпайдаландым?

Жоспарымақандайөзгерісенгіздімжəне

неге?

Сабақ қойылған мақсаттарына жетті. Оқушылар жаңа сөздер меңгерді, соөзік қорларын жаттықтырды. Сабақ қанағаттанарлық деңгейде өтті.Тапсырмалар сəйкес болды

Уакыт дұрыс пайдаланылды.

Жоспарымды жаңа сөздерді сурет арқылы таныстырумен өзгерттім, себебі бала көзбен көргенді тез қабылдап, еске тез сақтайды.

Қорытындыбағалау

Еңжақсыөткенекінəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)

1:3 – тапсырма. аңдарды дене бітімінің үлкен және кішкентайлылығына қарай екі топқа бөлу.

2: сабақты бекіту

Қандайекінəрсенемесетапсырмасабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (оқыту

мен оқуғақатысты)?

1: аудиодыбыс

2:анимациялық көрнекілік

Осы сабақтыңбарысындабарлықсыныпнемесежекелегеноқушыларжөніндекелесі

сабағымақажетболуымүмкінқандайақпаратбілдім?

1: білім деңгейілеріне сай әртүрлі тапсырма жасау

2:анимациялық көрнекілік






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
16.11.2018
743
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі