|
Білім беру ұйымының атау: |
«Ынтымақ» жббм |
|
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кулимбетова Қарлығаш |
|
|
Күні: |
03.12.24ж |
|
|
Сынып: 3 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мақтанышым – Астанам . Ермек Өтетілеуұлы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3. 2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу 3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты сызба түрінде береді. Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқиды. Өз ойы мен сезімін көркем бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Өз түсіңді таңда»
-Балалар, өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Не үйрендік? Соны білу үшін өткен сабақта алған білім жемісін жинап көрейік. Өткен тақырыпқа шолу: «Жеміс жинау»
1.Мәтін тақырыбы? 2.Мәтінде кім туралы айтылған? 3.Қожа Ахмет Яссауйдің туған жері? 4.Оқыған жері? 5.Яссауй деп аталу себебі? 6.Күмбез туралы мәлімет? 7.Кесене туралы ойың? -Жақсы, балалар, Керемет күмбез қазір де Қазақстандағы әлемдік мәдени мұралар қатарына енген бірден бір сәулет өнері. -Ал енді бүгінгі сабақ саяхат сабағы болмақ. Олай болса, маршрутпен жүре отырып қай қалаға саяхат жасайтынымызды біліп алайық. Жаңа тақырыпты ашу. Жұптық жұмыс. «Маршрут» әдісі
-Жарайсыңдар! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Ермек Өтетілеуұлы. Мақтанышым – Астанам.
Шығарманы түсініп оқимыз. Ақпаратты сызба түрінде береміз. Әңгімелеу барысында көркем бейнелі сөздерді қолданамыз. Бағалау парақша: «Бәйтерек» |
Қажетті түстерді таңдайды Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады.
Жұптасып нұсқаулық бойынша жол салады
Ақынның өмір жолымен танысады.
|
Шығарманы түсініп оқиды Бағалау парақша
1-10 балл
Дескриптор: Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқиды-1 балл |
АКТтақта ,слайд,үлестірмелі парақтар, оқулық.
|
||||||
|
Жаңа білім 35 мин |
Жаңа сабақ. -Балалар, өлеңді оқымас бұрын Астана қаласына саяхат жасап алайық. Видео арқылы Астана қаласының әсем жерлерімен танысуға шақырамын. -Балалар, Астана қаласын картадан таба аласыңдар ма?
-Қане, картадан тауып көрейікші. Картадан Астана қаласының орналасу жерін көрсету. -Міне, Астана қаласының әсем жерлерін тамашаладық. Ұжымдық жұмыс. 1-тапсырма. Қала атауына қатысты берілген дыбыстардан басталатын сөз тіркестерін ойластыр. А – Алып қала С – символы – Бәйтерек Т – табиғаты тамаша А – алып құрылыс қаласы Н – нұрлы қала А – арман қала Енді осындай әсем қаланы ақындар қалай жырлайды екен. Оқып көрейік. «Автобус аялдамасы» әдісі бойынша кезектесіп өлеңді мәнерлеп оқып шығайық. Оқылым. «Мәнерлеп оқу» -Жарайсыңдар! «Біз әншіміз» әдісі 2- тапсырма.Өлеңге сай ырғақ таңдап алып оқы.Әуенмен айтуға дайындал. Әуенмен айту.
-Жарайсыңдар, балалар! Ақындар әсем Астанамызды қалай жырлайтынын білдік. Сергіту сәті «Келіншек» күйі
Топтық жұмыс. «Самұрық жұмыртқасы»
-Қазір жұмыртқа таңдау арқылы топтық тапсырманы бөліп аламыз. 1- Суреттер бойынша «Көрікті Астанам» тақырыбына мәтін құрастыр (8–10 сөйлем). 2- «Астана тарихы» тақырыбыны мәліметтер жинастыр. 3- Өлең мазмұны бойынша Астана қаласына кластер құр. -Тамаша, балалар! Енді осы саяхатымызда багажымызға не алғанымызды тексерейік. Сабақты қорытындылау : «Багаж»
|
Үй тапсырмасы: «Мақтанышым – Астанам» өлеңін мәнерлеп жаттап келу.
Бейне ролик тамашалайды.
Интерактивті картадан Астана қаласын көрсетеді.
Берілген дыбыстарға сай сөз тіркесін табады
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды.
Кестені толтырады. Өлең жолдарына сай мағынасын ашады. Сергіп, ән шырқайды. Жұмыртқа таңдау арқылы тапсырманы бөліп алады. Суретпен мәтін құрастырады. Вацап арқылы жіберілген сілтемеге кіріп ғаламтордан мәлімет жинап кестені толтырады. Өлең мазмұны бойынша кластер құрады. Кері байланыс береді. |
Дескриптор: Астана қаласын картадан көрсетеді 1б
Дескриптор Сөз тіркестерін табады, өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл Өлең жолдарының мағынасын ашады-1балл
Дескриптор: Кестені толтырады-1балл Өлең жолдарына сай мағынасын ашады-1балл Дескриптор Суретпен мәтін құрастырады-1балл Вацап арқылы жіберілген сілтемеге кіріп ғаламтордан мәлімет жинап кестені толтырады-1балл Өлең мазмұны бойынша кластер құрады-1балл |
Бейне ролик Оқулық
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0 Үлестірмелі парақтар. Вацап Интернет желісі.
|
||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Бәйтерек»
|
Алған балдарын санайды |
ҚБ қойылады. |
|
ДОІЖО: З.Юсупова
ӨЗім айтатын
-Жақсы, балалар, Керемет күмбез қазір де Қазақстандағы әлемдік мәдени мұралар қатарына енген бірден бір сәулет өнері.
-Ал енді бүгінгі сабақ саяхат сабағы болмақ. Олай болса, маршрутпен жүре отырып қай қалаға саяхат жасайтынымызды біліп алайық.
Қай қала шықты? Астана
-Жарайсыңдар!
Астана – Отанымыздың елордасы.Астана қаласының бұрынғы атауы Ақмола болған. 1997 жылы қала Қазақстанның жаңа астанасы болып жарияланды.Қаланың ортасынан Есіл өзені өтеді. Астана тез өсіп дамып келеді. Ол еліміздің мақтанышы.
«Астана – Бәйтерек» кешені – Астананың символы. Оның биіктігі 97 метр.
Астана жайлы видео
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
-Балалар, өлеңді оқымас бұрын Астана қаласына саяхат жасап алайық.
Видео арқылы Астана қаласының әсем жерлерімен танысуға шақырамын.
-Балалар, Астана қаласын картадан таба аласыңдар ма?
-Қане, картадан тауып көрейікші.
Картадан Астана қаласының орналасу жерін көрсету.
-Міне, Астана қаласының әсем жерлерін тамашаладық

Ермек Өтетілеуұлы(1938-2006) –
1 қаңтарда Ақмола қаласында туған. Абай атындағы Қазақ педагогикалық институты филология факультетінің орыс тілі мен әдебиеті бөлімін бітірген. 1962—1964 жж. Целиноград (қазіргі Ақмола) облысы, Қорғалжың аудандық газетінде қызмет істеген. 1964— 1974 жылдары республикалық «Балдырған» журналында, 1974 — 1976 жж. «Жазушы» баспасында редактор, ал 1976 жылдан бастап «Жалын» баспасында аға редактор, бөлім меңгерушісі болып істеді. Ермек Өтетілеуов – балалар ақыны, аудармашы.
1938 жылы 1 каңтарда Ақмола (қазіргі Астана) қаласында туған. Республикалық «Жалын», «Жазушы», «Балдырған» баспа журналында еңбек істеген. Осы үш көркем әдебиет баспаларында жиырма жылдан астам уакыт жұмыс жасаған баспагердің қолынан жүздеген жинақтар мен жеке кітаптар жазған. Ақынның шығармашылығы бірыңғай балаларға арналғандықтан, оның редакторлық қызметі де жас оқырмандар үшін жазылған көркем әдебиетпен тікелей байланыста болады. 1.«Тұжырымдамалық карта»әдісі арқылы үй жұмысын сұрау / әр топқа беру/
Туған жері : Түркістан
Оқыған жері : Иран
Ясауи аталу себебі,: Ясы жеріне қоныс тебуі
Күмбез туралы мәлімет: Ақсақ Темір оның басына теңдесі жоқ биіктігі 37 м-ден асатын
күмбез салдырады.
Кесене туралы сенің ойың: Ұлы адамға құрмет белгісі ретінде күмбезді кесене
салынады.




Топтық жұмыс . «Көрікті Астанам» тақырыбына мәтін құрастыру

Кесте толтыру

кластер

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МАқтанышым-Астанам ҚМЖ
МАқтанышым-Астанам ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атау: |
«Ынтымақ» жббм |
|
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кулимбетова Қарлығаш |
|
|
Күні: |
03.12.24ж |
|
|
Сынып: 3 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мақтанышым – Астанам . Ермек Өтетілеуұлы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3. 2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу 3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты сызба түрінде береді. Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқиды. Өз ойы мен сезімін көркем бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Өз түсіңді таңда»
-Балалар, өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Не үйрендік? Соны білу үшін өткен сабақта алған білім жемісін жинап көрейік. Өткен тақырыпқа шолу: «Жеміс жинау»
1.Мәтін тақырыбы? 2.Мәтінде кім туралы айтылған? 3.Қожа Ахмет Яссауйдің туған жері? 4.Оқыған жері? 5.Яссауй деп аталу себебі? 6.Күмбез туралы мәлімет? 7.Кесене туралы ойың? -Жақсы, балалар, Керемет күмбез қазір де Қазақстандағы әлемдік мәдени мұралар қатарына енген бірден бір сәулет өнері. -Ал енді бүгінгі сабақ саяхат сабағы болмақ. Олай болса, маршрутпен жүре отырып қай қалаға саяхат жасайтынымызды біліп алайық. Жаңа тақырыпты ашу. Жұптық жұмыс. «Маршрут» әдісі
-Жарайсыңдар! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Ермек Өтетілеуұлы. Мақтанышым – Астанам.
Шығарманы түсініп оқимыз. Ақпаратты сызба түрінде береміз. Әңгімелеу барысында көркем бейнелі сөздерді қолданамыз. Бағалау парақша: «Бәйтерек» |
Қажетті түстерді таңдайды Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады.
Жұптасып нұсқаулық бойынша жол салады
Ақынның өмір жолымен танысады.
|
Шығарманы түсініп оқиды Бағалау парақша
1-10 балл
Дескриптор: Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор Шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқиды-1 балл |
АКТтақта ,слайд,үлестірмелі парақтар, оқулық.
|
||||||
|
Жаңа білім 35 мин |
Жаңа сабақ. -Балалар, өлеңді оқымас бұрын Астана қаласына саяхат жасап алайық. Видео арқылы Астана қаласының әсем жерлерімен танысуға шақырамын. -Балалар, Астана қаласын картадан таба аласыңдар ма?
-Қане, картадан тауып көрейікші. Картадан Астана қаласының орналасу жерін көрсету. -Міне, Астана қаласының әсем жерлерін тамашаладық. Ұжымдық жұмыс. 1-тапсырма. Қала атауына қатысты берілген дыбыстардан басталатын сөз тіркестерін ойластыр. А – Алып қала С – символы – Бәйтерек Т – табиғаты тамаша А – алып құрылыс қаласы Н – нұрлы қала А – арман қала Енді осындай әсем қаланы ақындар қалай жырлайды екен. Оқып көрейік. «Автобус аялдамасы» әдісі бойынша кезектесіп өлеңді мәнерлеп оқып шығайық. Оқылым. «Мәнерлеп оқу» -Жарайсыңдар! «Біз әншіміз» әдісі 2- тапсырма.Өлеңге сай ырғақ таңдап алып оқы.Әуенмен айтуға дайындал. Әуенмен айту.
-Жарайсыңдар, балалар! Ақындар әсем Астанамызды қалай жырлайтынын білдік. Сергіту сәті «Келіншек» күйі
Топтық жұмыс. «Самұрық жұмыртқасы»
-Қазір жұмыртқа таңдау арқылы топтық тапсырманы бөліп аламыз. 1- Суреттер бойынша «Көрікті Астанам» тақырыбына мәтін құрастыр (8–10 сөйлем). 2- «Астана тарихы» тақырыбыны мәліметтер жинастыр. 3- Өлең мазмұны бойынша Астана қаласына кластер құр. -Тамаша, балалар! Енді осы саяхатымызда багажымызға не алғанымызды тексерейік. Сабақты қорытындылау : «Багаж»
|
Үй тапсырмасы: «Мақтанышым – Астанам» өлеңін мәнерлеп жаттап келу.
Бейне ролик тамашалайды.
Интерактивті картадан Астана қаласын көрсетеді.
Берілген дыбыстарға сай сөз тіркесін табады
Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды.
Кестені толтырады. Өлең жолдарына сай мағынасын ашады. Сергіп, ән шырқайды. Жұмыртқа таңдау арқылы тапсырманы бөліп алады. Суретпен мәтін құрастырады. Вацап арқылы жіберілген сілтемеге кіріп ғаламтордан мәлімет жинап кестені толтырады. Өлең мазмұны бойынша кластер құрады. Кері байланыс береді. |
Дескриптор: Астана қаласын картадан көрсетеді 1б
Дескриптор Сөз тіркестерін табады, өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл Өлең жолдарының мағынасын ашады-1балл
Дескриптор: Кестені толтырады-1балл Өлең жолдарына сай мағынасын ашады-1балл Дескриптор Суретпен мәтін құрастырады-1балл Вацап арқылы жіберілген сілтемеге кіріп ғаламтордан мәлімет жинап кестені толтырады-1балл Өлең мазмұны бойынша кластер құрады-1балл |
Бейне ролик Оқулық
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0 Үлестірмелі парақтар. Вацап Интернет желісі.
|
||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Бәйтерек»
|
Алған балдарын санайды |
ҚБ қойылады. |
|
ДОІЖО: З.Юсупова
ӨЗім айтатын
-Жақсы, балалар, Керемет күмбез қазір де Қазақстандағы әлемдік мәдени мұралар қатарына енген бірден бір сәулет өнері.
-Ал енді бүгінгі сабақ саяхат сабағы болмақ. Олай болса, маршрутпен жүре отырып қай қалаға саяхат жасайтынымызды біліп алайық.
Қай қала шықты? Астана
-Жарайсыңдар!
Астана – Отанымыздың елордасы.Астана қаласының бұрынғы атауы Ақмола болған. 1997 жылы қала Қазақстанның жаңа астанасы болып жарияланды.Қаланың ортасынан Есіл өзені өтеді. Астана тез өсіп дамып келеді. Ол еліміздің мақтанышы.
«Астана – Бәйтерек» кешені – Астананың символы. Оның биіктігі 97 метр.
Астана жайлы видео
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
-Балалар, өлеңді оқымас бұрын Астана қаласына саяхат жасап алайық.
Видео арқылы Астана қаласының әсем жерлерімен танысуға шақырамын.
-Балалар, Астана қаласын картадан таба аласыңдар ма?
-Қане, картадан тауып көрейікші.
Картадан Астана қаласының орналасу жерін көрсету.
-Міне, Астана қаласының әсем жерлерін тамашаладық

Ермек Өтетілеуұлы(1938-2006) –
1 қаңтарда Ақмола қаласында туған. Абай атындағы Қазақ педагогикалық институты филология факультетінің орыс тілі мен әдебиеті бөлімін бітірген. 1962—1964 жж. Целиноград (қазіргі Ақмола) облысы, Қорғалжың аудандық газетінде қызмет істеген. 1964— 1974 жылдары республикалық «Балдырған» журналында, 1974 — 1976 жж. «Жазушы» баспасында редактор, ал 1976 жылдан бастап «Жалын» баспасында аға редактор, бөлім меңгерушісі болып істеді. Ермек Өтетілеуов – балалар ақыны, аудармашы.
1938 жылы 1 каңтарда Ақмола (қазіргі Астана) қаласында туған. Республикалық «Жалын», «Жазушы», «Балдырған» баспа журналында еңбек істеген. Осы үш көркем әдебиет баспаларында жиырма жылдан астам уакыт жұмыс жасаған баспагердің қолынан жүздеген жинақтар мен жеке кітаптар жазған. Ақынның шығармашылығы бірыңғай балаларға арналғандықтан, оның редакторлық қызметі де жас оқырмандар үшін жазылған көркем әдебиетпен тікелей байланыста болады. 1.«Тұжырымдамалық карта»әдісі арқылы үй жұмысын сұрау / әр топқа беру/
Туған жері : Түркістан
Оқыған жері : Иран
Ясауи аталу себебі,: Ясы жеріне қоныс тебуі
Күмбез туралы мәлімет: Ақсақ Темір оның басына теңдесі жоқ биіктігі 37 м-ден асатын
күмбез салдырады.
Кесене туралы сенің ойың: Ұлы адамға құрмет белгісі ретінде күмбезді кесене
салынады.




Топтық жұмыс . «Көрікті Астанам» тақырыбына мәтін құрастыру

Кесте толтыру

кластер

шағым қалдыра аласыз



























