|
Білім беру ұйымының атауы |
Наурызбай ом |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А.А. |
|||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2026 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.2.3 АҚШ-тағы
тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік",
"сегрегация" ұғымдарын қолдану; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Азаматтардың құқытары үшін күресте Мартин Лютер Кингтің белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалайды |
|||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Миға шабуыл:
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тірек-сызбалар |
|
|||||||||||
|
Жаңа білім |
І тапсырма. Т.Ж. Постер
1топ. Балалық шақ пен ересектік 2топ. Пастор қызметі мен Ганди 3 топ. "Автобустық бойкот" пен "Отырған демонстрациялар" 4топ. Нобель сыйлығы Талқылау сұрақтары:
ЖұЖ. ІІ тапсырма. Кестемен жұмыс. келесі сауалға жауап беріңдер: «Мартин Лютер Кингтің қандай армандары іске асырылды? Қарастырылған мәселелердің қазіргі кездегі жағдайы қандай?»
Ж.Ж.ІІІ тапсырма. Тест тапсырмасын орындаңдар. Мартин Лютер Кинг кім болған? A) ҒалымB) АҚШ-тағы азаматтық құқық қорғаушы C) Әскери қолбасшыD) Жазушы 2. «I Have a Dream» («Менің бір арманым бар») атты сөзін ол қай жылы айтты? A) 1955 ж.B) 1960 ж.C) 1963 ж.D) 1968 ж. 3. Мартин Лютер Кингтің басты арманы не болды? A) Бай болуB) Соғысты тоқтатуC) Нәсілдік теңсіздікті жоюD) Билікке келу 4. Ол адамдарды қандай жолмен күресуге шақырды? A) Қарулы көтерілісB) Зорлық-зомбылықсыз күрес C) СоғысD) Бойкоттан бас тарту 5. Кинг өз сөзінде адамдарды неге тең деп санады? A) БайлыққаB) Білімге C) Терісінің түсіне қарамайD) Дініне 6. «Ұлы арман» сөзінде болашақта балалардың қандай ортада өмір сүруін қалады? A) Бай елдеB) Соғыста C) Теңдік пен әділдік орнаған қоғамдаD) Қатаң тәртіпте 7. Мартин Лютер Кинг қай елде өмір сүрді? A) ҰлыбританияB) ФранцияC) АҚШD) Канада 8. Ол қандай сыйлыққа ие болды? A) ОскарB) Нобель Бейбітшілік сыйлығы C) Пулитцер сыйлығыD) Алтын медаль 9. Мартин Лютер Кингтің күресі қандай мәселеге қарсы бағытталды? A) Экономикалық дағдарысқаB) Саяси партияларға C) Нәсілдік кемсітушіліккеD) Экологияға 10. Мартин Лютер Кингтің идеясы бүгінгі қоғам үшін нені білдіреді? A) Тек тарихB) Маңызсыз ой C) Теңдік пен әділдікке үндеуD) Заңсыз әрекет
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды оқушылар топтаса отырып орындайды Дескриптор: Мартин Лютер Кингтің қоғамдық-саяси қызметі туралы талқылау жасап баға береді оқушылар жеке орындайды Дескриптор: М.Л.Кингтің араманын жазады оның шынайлығын жазады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дұрыс жауаптар кілті: 1 – B 2 – C 3 – C 4 – B 5 – C 6 – C 7 – C 8 – B 9 – C 10 – C |
Ақпараттық мәтін
Тірек-сызбалар
Таратпа материалдар
|
|
|||||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау «Мартин Лютер Кингтің қандай армандары іске асырылды? Қарастырылған мәселелердің қазіргі кездегі жағдайы қандай?» Үйге тапсырма: ПТМС формулас. П – позиция. «Мен солай санаймын…» Т – түсіндіру, өз позициясын түсіндіру. «себебі…» М – мысал. - «Мысалы,…», «Мен бұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын…». С – салдар, «Демек…», «Қорытындылай келе…», «Сонықтан…», «Айтылған мәселе бойынша мынадай қорытынды жасаймын…». |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|
|||||||||||
|
Кері байланыс |
«Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Наурызбай ом |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А.А. |
|||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2026 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.2.3 АҚШ-тағы
тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік",
"сегрегация" ұғымдарын қолдану; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Азаматтардың құқытары үшін күресте Мартин Лютер Кингтің белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалайды |
|||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Миға шабуыл:
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тірек-сызбалар |
|
|||||||||||
|
Жаңа білім |
І тапсырма. Т.Ж. Постер
1топ. Балалық шақ пен ересектік 2топ. Пастор қызметі мен Ганди 3 топ. "Автобустық бойкот" пен "Отырған демонстрациялар" 4топ. Нобель сыйлығы Талқылау сұрақтары:
ЖұЖ. ІІ тапсырма. Кестемен жұмыс. келесі сауалға жауап беріңдер: «Мартин Лютер Кингтің қандай армандары іске асырылды? Қарастырылған мәселелердің қазіргі кездегі жағдайы қандай?»
Ж.Ж.ІІІ тапсырма. Тест тапсырмасын орындаңдар. Мартин Лютер Кинг кім болған? A) ҒалымB) АҚШ-тағы азаматтық құқық қорғаушы C) Әскери қолбасшыD) Жазушы 2. «I Have a Dream» («Менің бір арманым бар») атты сөзін ол қай жылы айтты? A) 1955 ж.B) 1960 ж.C) 1963 ж.D) 1968 ж. 3. Мартин Лютер Кингтің басты арманы не болды? A) Бай болуB) Соғысты тоқтатуC) Нәсілдік теңсіздікті жоюD) Билікке келу 4. Ол адамдарды қандай жолмен күресуге шақырды? A) Қарулы көтерілісB) Зорлық-зомбылықсыз күрес C) СоғысD) Бойкоттан бас тарту 5. Кинг өз сөзінде адамдарды неге тең деп санады? A) БайлыққаB) Білімге C) Терісінің түсіне қарамайD) Дініне 6. «Ұлы арман» сөзінде болашақта балалардың қандай ортада өмір сүруін қалады? A) Бай елдеB) Соғыста C) Теңдік пен әділдік орнаған қоғамдаD) Қатаң тәртіпте 7. Мартин Лютер Кинг қай елде өмір сүрді? A) ҰлыбританияB) ФранцияC) АҚШD) Канада 8. Ол қандай сыйлыққа ие болды? A) ОскарB) Нобель Бейбітшілік сыйлығы C) Пулитцер сыйлығыD) Алтын медаль 9. Мартин Лютер Кингтің күресі қандай мәселеге қарсы бағытталды? A) Экономикалық дағдарысқаB) Саяси партияларға C) Нәсілдік кемсітушіліккеD) Экологияға 10. Мартин Лютер Кингтің идеясы бүгінгі қоғам үшін нені білдіреді? A) Тек тарихB) Маңызсыз ой C) Теңдік пен әділдікке үндеуD) Заңсыз әрекет
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды оқушылар топтаса отырып орындайды Дескриптор: Мартин Лютер Кингтің қоғамдық-саяси қызметі туралы талқылау жасап баға береді оқушылар жеке орындайды Дескриптор: М.Л.Кингтің араманын жазады оның шынайлығын жазады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дұрыс жауаптар кілті: 1 – B 2 – C 3 – C 4 – B 5 – C 6 – C 7 – C 8 – B 9 – C 10 – C |
Ақпараттық мәтін
Тірек-сызбалар
Таратпа материалдар
|
|
|||||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау «Мартин Лютер Кингтің қандай армандары іске асырылды? Қарастырылған мәселелердің қазіргі кездегі жағдайы қандай?» Үйге тапсырма: ПТМС формулас. П – позиция. «Мен солай санаймын…» Т – түсіндіру, өз позициясын түсіндіру. «себебі…» М – мысал. - «Мысалы,…», «Мен бұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын…». С – салдар, «Демек…», «Қорытындылай келе…», «Сонықтан…», «Айтылған мәселе бойынша мынадай қорытынды жасаймын…». |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|
|||||||||||
|
Кері байланыс |
«Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз














