Сабақтың тақырыбы: Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер. Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Дарынды балаларға арналған облыстық мамандандырылған мектеп-интернаты |
|
|
Бөлім |
Жылу құбылыстары |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Сәуірбай Нұрбақыт Төралықызы |
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер. Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.6.1.8 – ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау; 9.6.1.9 – атом ядросының масса ақауын анықтау; 9.6.1.10 – атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-ядролық күштердің
қасиеттерін сипаттайды; |
|
|
Бағалау критерийлері |
Ядролық күштердің 3 негізгі қасиетін атайды. Массалар ақауының формуласын қолданып есептейді Байланыс энергиясын МэВ бірлігіне айналдырады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ар-ұят құндылығы: -Академиялық адалдық қағидатын қолдану; Талап құндылығы: -Сыни және креативті ойлау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)Психологиялық ахуал: «Арқан тартыс » ойыны.
|
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде өткен тақырыпты қайталап ,жаңа тақырыпты ашуға жағдай жасалады |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап береді; Бастапқы физикалық білімін көрсете алады; Ұтылған команда 1 балл Ұтқан команда 2 балл алады |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа білімді меңгеру (10 мин)⚛ 1. Ядролық күштер
? Қорытынды:
⚛ 2. Масса ақауы
? Түсіндіру: Δm=Zmp+Nmn−mядро\Delta m = Zm_p + Nm_n - m_{ядро}Δm=Zmp+Nmn−mядро
? Мағынасы: Топтық жұмыс –«Талдау-табыс кілті» әдісі арқылы Есептер шығару (9 мин) Әр топ өз есебін шығарып болғасын, басқа топпен есептерін алмастырады.
Жұптық жұмыс «Орынды тап» әдісі
Жеке жұмыс: « Ұшқыр ой» әдісі Оқулықтағы 33- жаттығу ,4-есеп
|
Оқушылар көрсетілген Видео арқылы өз ойларын ашық айтады Оқушылар тапсырманы топтасып орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. Оқушылар тапсырманы жұптасып орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор:
Топпен бірлесе жұмыс жасап жаңа сабақты меңгереді; 2 балл
Дескриптор: Негізгі формуланы түрлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады; Формуланы жаза алады ; 2 балл
Дескриптор: Есептің шартын түзеді; ХБЖ ға келтіре алады; Негізгі формуланы түрлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады; Есептің жауабын дұрыс табады; 2 балл |
|
||||
|
Сабақтың соңы
8 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Сабақты бекіту https://wordwall.net/sv/resource/24353144/ бағдарламасы арқылы тест тапсырмалары беріледі
|
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді; 2 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||
|
«Ақыл шамы» әдісі бойынша Өзін -өзі бағалау
Рефлекция Padlet арқылы оқушылар кері байланыс жасайды
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау |
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Массалар ақауы. Байланыс энергиясы
Сабақтың тақырыбы: Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер. Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Дарынды балаларға арналған облыстық мамандандырылған мектеп-интернаты |
|
|
Бөлім |
Жылу құбылыстары |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Сәуірбай Нұрбақыт Төралықызы |
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер. Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.6.1.8 – ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау; 9.6.1.9 – атом ядросының масса ақауын анықтау; 9.6.1.10 – атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-ядролық күштердің
қасиеттерін сипаттайды; |
|
|
Бағалау критерийлері |
Ядролық күштердің 3 негізгі қасиетін атайды. Массалар ақауының формуласын қолданып есептейді Байланыс энергиясын МэВ бірлігіне айналдырады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ар-ұят құндылығы: -Академиялық адалдық қағидатын қолдану; Талап құндылығы: -Сыни және креативті ойлау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)Психологиялық ахуал: «Арқан тартыс » ойыны.
|
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде өткен тақырыпты қайталап ,жаңа тақырыпты ашуға жағдай жасалады |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап береді; Бастапқы физикалық білімін көрсете алады; Ұтылған команда 1 балл Ұтқан команда 2 балл алады |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа білімді меңгеру (10 мин)⚛ 1. Ядролық күштер
? Қорытынды:
⚛ 2. Масса ақауы
? Түсіндіру: Δm=Zmp+Nmn−mядро\Delta m = Zm_p + Nm_n - m_{ядро}Δm=Zmp+Nmn−mядро
? Мағынасы: Топтық жұмыс –«Талдау-табыс кілті» әдісі арқылы Есептер шығару (9 мин) Әр топ өз есебін шығарып болғасын, басқа топпен есептерін алмастырады.
Жұптық жұмыс «Орынды тап» әдісі
Жеке жұмыс: « Ұшқыр ой» әдісі Оқулықтағы 33- жаттығу ,4-есеп
|
Оқушылар көрсетілген Видео арқылы өз ойларын ашық айтады Оқушылар тапсырманы топтасып орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. Оқушылар тапсырманы жұптасып орындайды. Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор:
Топпен бірлесе жұмыс жасап жаңа сабақты меңгереді; 2 балл
Дескриптор: Негізгі формуланы түрлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады; Формуланы жаза алады ; 2 балл
Дескриптор: Есептің шартын түзеді; ХБЖ ға келтіре алады; Негізгі формуланы түрлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады; Есептің жауабын дұрыс табады; 2 балл |
|
||||
|
Сабақтың соңы
8 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
Сабақты бекіту https://wordwall.net/sv/resource/24353144/ бағдарламасы арқылы тест тапсырмалары беріледі
|
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді; 2 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||
|
«Ақыл шамы» әдісі бойынша Өзін -өзі бағалау
Рефлекция Padlet арқылы оқушылар кері байланыс жасайды
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау |
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз










