Материалдар / массалық үлес арқылы формула табу

массалық үлес арқылы формула табу

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары мұғалімдер үшін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері

Мектеп: Ақтөбе обылысы Мұғалжар ауданы Ембі қаласы №3 ЖББО мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Әлібаева Светлана Қонысбайқызы

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Химиялық формулалар

бойынша есептеулер



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару

Сабақтың мақсаты

I

-Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлестерін табады.

- Заттардың формулаларын құрастырады.

II

-Кері есептерді шығара алады

III

- Өз бетімен есеп құрастыра алады

Бағалау критерийі

  • Заттар құрамындағы элементтердің массалық үлестерін таба алады

  • Массалық үлес арқылы формула құра алады

  • Өз бетімен формула құрастыра алады

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика және терминология

Химиялық қосылыс

Химиялық элементтердің массалық үлестері

Диологқа/ жазылымға қажетті тіркестер

Массалық үлесті қалай есептейміз?

Формуланы қалай құрастырамыз?

Құндылықтарға баулу




Оқушыларды жауапкершілікке, ұйымшылдыққа, жеке жұмыс арқылы өз бетімен есеп шығаруға , өмір бойы білім алуға баулу.

Пәнаралық байланыс

Математика, физика

Алдыңғы білім


Осы бөлім 7.1.2.12 зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеуге, 8.1Абөлімдерінде алынған оқушылар білімдеріне негізделген.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин)

Амандасу,көңіл- күйлерін сұрау.

Психологиялық ахуал. «Менің көңіл күйім» Көңіл-күйін игере білуге,басқаруға және дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу.

Физикалық, матеметикелық және химиялық формулалар жазылған кеспе қағаздары арқылы топқа бөлу.

І.Физиктер

ІІ. Математиктер

ІІІ. Химиктер



Өткен тақырыпты еске түсіру (дұрыс жауапқа жасыл стикер,бұрыс жауапқа қызыл стикер көтереді )



Атом химиялық жолмен бөлінбейтін ең ұсақ бөлшек (дұрыс)

Формла бір элементтің таңбасы (бұрыс)

Элементтің салыстырмалы атомдық массасы граммен өлшенеді (бұрыс)

Салыстырмалы молекулалық масса молекула салмағының м.а.б.-мен есептелінген масса (дұрыс)

Салыстырмалы молекулалық массаны Mr мен белгілейді (дұрыс)

ҚБ «Бас бармақ» әдісі бойынша топтарды бағалайды






















Түрлі түсті қағаздар, маркер,стикер,магнит





















Периодтық кесте












Сабақтың ортасы

(15 мин)



























(1мин)





(10 мин)





















(7 мин)

«ЖИГСО» әдісі (алгоритм құру) Мұғаліммен оқушы бірлесе отырып,мысалдар келтіру арқылы тақырыпты талдайды

I-топ. Фосфор қышқылындағы H3PO4 элементтердің массалық үлесін есептеңдер

Дескриптор

- Салыстырмалы молекулалық массасын есептейді

- Сутектің массалық үлесін табады

-Фосфордың массалық үлесін табады

-оттектің массалық үлесін табады

II-топ. Құрамы 36,84% азоттан және оттектен тұратын қосылыстың формуласын анықта.

-Белгісіз элементтің массалық үлесін табады

-Формуласын құрастырады

ІІІ-топ. Мына күрделі қосылыстың формуласын тап:

Na-27%

N-16,5%

O-56,5%

-Формуланың түрін өзгерте алады

-Формуланы құрастырады

ҚБ «Үш шапалақ»

Сергіту сәті «Джунлидегі жаңбыр» Ендеше орнымыздан шеңбер жасап тұрайық. Австралиялық жаңбырдың қандай екенін білесіндерме? Ендеше, байқап көрейік қандай екенін? Шеңбер бойына менің нұсқауым бойынша қимыл қозғалыстарды жалғастырып тұрамыз.

Жеке жұмыс «Кім жылдам» есеп шығару

Жеміс-жидектің құрамында болатын тәтті дәмі бар 72:12:96 массалық қатынастан тұратын көміртек, сутек және оттектен тұратын күрделі қосылыстың формуласын тауып,атын ата және ондағы оттектің массалық үлесін есепте?

Дескриптор

-қосылыстың салыстырмалы молекулалық массаларын есептей алады

-қосылыстағы оттек элементінің массалық үлесін есептей алады

-Формуланы құрастырады - Қосылыстың атын атайды

ҚБ «бағдаршам » әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды



«Өзім үшін жазу» әдісі бойынша сабақты қорытындылау мақсатында тест тапсырмасын алам

Тест тапсырмалары:

1)Қай элементтің салыстырмалы атомдық массасы үлкен?

А) С В) N C) F

2)Қай заттың салыстырмалы молекулалық массасы үлкен?

A)HCI B)H2O C)H2S

3)Қосылыс құрамындағы MgO магнийдің валенттілігін анықтаңдар?

A) I B) II C) III

4)Көмір қышқыл газындағы CO2 оттектің массалық үлесі нешеге тең?

A)70,27% B)73% C)72,7%

5)82,4% азотен 17,6% сутектен тұратын қосылыс?

A) NH B) NH2 C)NH3

ҚБ «Сен мені- мен сені» бағалау әдісі бойынша


Үлестірме қағаздар

Кітаппен жұмыс

Сабақтың соңы

(2 мин)

Рефлексия: «Білім қоржыны» кері байланыс



























Үйге тапсырма: Химиялық формулалар бойынша есептеулер

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Қолдау көрсету бойынша саралау – өткен тақырыпты еске түсіруде

Қарқын бойынша саралау-ҚБ тапсырмасы кезінде

Дерек көздер бойынша саралау-өз бетімен формула құрастыру кезінде

Қорытындылау бойынша саралау-тест тапсырмасын орындау кезінде

Бағалау бойынша саралау-оқушылар үнемі бағалау кезңнде

























«ЖИГСО» әдісі (алгоритм құру)

Жеке жұмыс «Кім жылдам» есеп шығару

«Өзім үшін жазу» бойынша сабақты қорытындылау мақсатында тест тапсырмасын алам

-Өзін-өзі бағалау: «Бас бармақ», «Бағдаршам».

- бірін- бірі бағалау «Сен мені-мен сені», «білім қоржыны»

- топтарды бағалау «Үш шапалақ», «Бас бармақ»

Рефлексия: «Білім қоржыны»










Химия кабинетінде жұмыс істегенде денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Егер зейіндері шаршап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақмақсаттары немесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




















06 Қараша 2018
7540
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі