Тақырып бойынша 31 материал табылды

Матем

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3 «Ә» Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

103 сабақ.Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Шығармашыл бала - ойлы бала»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Психологиялық ахуал қалыптастыру

Күннен шуақ алайық

Алақанға салайық

Жерден нәр алайық

Алақанға салайық

Алақандағы жылуды

Достарымызға сыйлайық

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы



Оқулықпен жұмыс

Қасым хан - ХҮІ ғасырдағы Қазақ хандығының негізін қалаушылардың бірі. Ол –Жәнібек ханның баласы. Оның арманы қазақ елінің тәуелсіздігі еді және ол арманы орындалды.

Үй тапсырмасын тексеру


Өткен сабақты пысықтау

Математикалық диктант

-22 мен 2-нің көбейтіндісі нешеге тең ?

-66 мен 2-нің бөліндісі қанша болады ?

-25 пен 2-нің көбейтіндісі нешеге тең ?

-12 мен 3-тің көбейтіндісі нешеге тең ?

-96 пен 3-тің бөліндісі қанша болады ?


Өлең жолдарын хормен оқиды









Өткен білімді зерделейді.


Үй тапсырмасын оқиды


Математика лық диктантты орындайды



Жарайсыңдар!

Керемет!








Жақсы!







Тамаша!








оқулық

Сабақтың ортасы

28мин

Жаңа сабақ


ЖИ: «wordwall.» ойыны


1-тапсырма.

Сандардың ондықтарының кему реті бойынша орналастырып, Қасым хан шығарған заңның қалай аталатынын оқы.


264, 119, 95, 48

Қасым ханның қасқа жолы




Саралау: жеке жұмыс

2- тапсырма. Ө.ж

31 13 21 14 13

ХПрямая соединительная линия 3 Прямая соединительная линия 5 2 х 2 х 4 х 2 х 3

Прямая соединительная линия 1 Прямая соединительная линия 2 Прямая соединительная линия 4 62 26 84 28 26



Бірлескен жұмыс

ЕБҚ және ЕҚБ

Мақсаты: бірлесе отырып жұмыс жасауға дағдыландыру

3-тапсырма

Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, баған түрінде есептеу.

3 1 2

1000 – (425 - 403) х 4 =912


425 22 1000

-Прямая соединительная линия 7 403 х 4 - 88

Прямая соединительная линия 6 022 88 912


2 1 3

520 + 21 х 4 + 136 =740


21 520 604

ХПрямая соединительная линия 10 4 + 84 +136

Прямая соединительная линия 8 Прямая соединительная линия 9 84 604 740


4-тапсырма.

Есепті теңдеудің көмегімен шығару.


Правая фигурная скобка 1

а)Ересектер-325

Балалар-? 900 адам


Шешуі: 325 +х = 900

х= 900 – 325

х=575

325+575=900

900=900


Жауабы:Фильмді 575 бала көрді.


ә) Кітапханада қазақ халқының тарихы туралы 118 кітап бар. Жаңа кітаптар әкелінгеннен кейін 265 кітап болды. Неше жаңа кітап әкелінді?

х- жаңа әкелінген кітаптар саны дейік.

Болды - 118 к

Әкелінді - ? к

Барлығы - 265

Шешуі:118+х=265

Х=265-118

ХПрямая соединительная линия 11 =147

118+147=265

265=265

Жауабы:265 жаңа кітап әкелінді,

ЕҚБ. Есепті теңдеудің көмегімен шығару.






Сандардың ондықтарының кему реті бойынша орналастырады, Қасым хан шығарған заңын оқиды




Өрнектерді баған түріндеорындайды

Өз алдына жұмыс жасайды









Амалдардың орындалу ретін анықтайды








Есепті теңдеудің көмегімен шығарады








Есепті теңдеудің көмегімен шығарады


Дескриптор:

Сандардың ондықтарының кему реті бойынша орналастырады

-1б






Есептерді баған түрінде орындап ,мәнін табады-1б






Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, баған түрінде есептейді.-1б


Қосу және азайтуды орындап, өрнектердің мәнін табады

-1б



Дескриптор:

Теңдеулерді шешеді-1б









Дескриптор:

Теңдеулерді шешеді-1б


Оқулық

https://wordwall.net/resource/29143048




жұмыс

дәптер










Жұмыс

дәптер







Оқулық

жұмыс

дәптер


































Оқулық

жұмыс

дәптер

Сергіту сәті

2мин

Сергіту сәті

Ұйымшылдық

пен билейді

Тамаша!

слайд


Саралау: тапсырма, ресурс

5Правая фигурная скобка 2 -тапсырма

Жылқы-20-дан 2табан ? ж

Құлын-15-тен 3 табан

1)20*2=40 жылқы

2) 15*3=45 құлын

3) 40+45=85ж

Жауабы:Өрісте барлығы 85 жануар жайылып жүр.

6-тапсырма

Б.-24 тг

С-2 дана

Қ-? тг

Шешуі:Қ=Б*С

24*2=48тг

Жауабы:2дана жұмыртқаға 48тг төледі

Б-33тг

С-3дана

Құны-? Тг

Шешуі: Қ=Б*С

33*3=99 тг

Жауабы: 3 өшіргіш 99тг тұрады.

Б-13тг

С-3 дана

Қ-?тг

Шешуі: Қ=Б*С

Жауабы:3 дәптер 39тг тұрады.


7-тапсырма.

Кесте бойынша өрнек құрастырып оны шығару.

Азайғыш

1000

450

300 х 2

Азайтқыш

400 х 2

32 х 2

24 х 2

Айырманың мәні

200

386

552


1000 – (400 х 2)=200

450- (32 х 2)= 386

300 х 2 – 24 х 2 = 552


8-тапсырма.


41 12 23

ХПрямая соединительная линия 14 2 х 3 х 3

82 36 69


22 34 33

ХПрямая соединительная линия 17 4 х 2 х 3

88 68 99



ФС. 9-тапсырма

Теңдіктер тура болатындай, барлық сандардың арасына амалдар таңбасын қой. Жақшаларды да қоюға болады.

а) 1 * 2 + 3 =5

ә) ( 1+2):3-4=5





Сызбаны пайдаланады



Ресурс: сызба



Тапсырма барлығына бірдей беріледі






Кесте бойынша өрнек құрастырады
















Кесте бойынша өрнек құрастырады







Баған түрде жазады






Теңдіктер тура болатындай, барлық сандардың арасына амалдар таңбасын қояды.


Сызбаны пайдаланып, үш амалмен шығарылатын есептер құрастырады.

-1б





Кестедегі сандарды пайдаланып,бір амалмен орындалатын есеп құрастырады

-1б











Кесте бойынша өрнек құрастырады, олардың мәнін табады.





Баған түрде жазып, өрнектің мәнін табады

-1б



Теңдіктер тура болатындай, тиісті амалдардың қасына жақшаны қояды-1б



Оқулық

жұмыс дәптер


























Оқулық

жұмыс

дәптер















Оқулық жұмыс дәптер

Сабақтың соңы

10мин

Өткен сабақты пысықтау.

Үй тапсырмасы:

5-тапсырма

Кері байланыс:













Кері байланыс жасайды












































Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3 «Ә» Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

104. сабақ.

Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Шығармашыл бала - ойлы бала»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады.

І. Қызығушылықты ояту кезеңі.

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы




Үй тапсырмасын тексеру

5-тапсырма

1000-( 400*2)=200

450-(32*2)=386

300*2-24*2=522


Өткен сабақты пысықтау


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жаңа сабақ

1- тапсырма



Мұғалім қазақ ағартушылары туралы әңгімелеу.

XIX ғасырдың екінші жартысында қазақ мәдениетінің көрнекті өкілдері Ш.Уәлиханов, пен Ы.Алтынсарин өмір сүріп, құнды еңбектер жазған.


Есептеудің ауызша тәсілдерін еске түсіріп және түсіндір. Өрнектің жұп мәндерін атасаң, Ш.Уәлихановтың кім болғанын, ал тақ мәндерін атасаң, Ы.Алтынсариннің кім болғанын білесің.


Ш.Уәлиханов -тарихшы, журналист, саяхатшы.

142*2=284 21*4=84 32*3=96

Ы.Алтынсаринн-жазушы, аудармашы, педагог.

31*3=93 23*3=693 221*3=663

Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді











Үй тапсырмасын оқиды























Өрнектің мәнін табады














Дескриптор:

Кесте бойынша өрнектер құрастырып .мәнін табады.1-б





















Дескриптор:

Өрнектің мәнін тауып, оқушылар жұп сандарды іріктейді -1б

















Оқулық жұмыс дәптер











https://wordwall.net/kk/resource/52219277










Сабақтың ортасы

28мин

Тақырыпты түсіндіру.

143-ті 2-ге көбейтуді көбейту алгоритмі бойынша түсіндіру.

1.Бірліктерді көбейтіп,бірліктердің астына жазады.

2.Ондықтарды көбейтіп,ондықтардың астына жазады.

3.Жүздіктерді көбейтіп,жүздіктердің асына жазамын.

4.Жауабын оқиды


Саралау: тапсырма

2-тапсырма

Өрнекті баған түрінде жазып, есептеу.


142 134 122 132

хПрямая соединительная линия 20 Прямая соединительная линия 21 Прямая соединительная линия 22 Прямая соединительная линия 23 2х 2 х 4 х 3

184 268 488 396



3-тапсырма

Есепті шығар.

ХПравая фигурная скобка 3 ІХ ғасырда қазақтың тұңғыш ашылған мектептеріңде бар-жоғы 211 қыз оқыған, бұл ұлдарға қарағанда 4 есе кем еді. Алғашқы мектептерде барлығы қанша оқушы оқыған?

ҚПрямая соединительная линия 24 ыз- 211 оқушы,4 есе кем Рисунок 1

ҰПрямая со стрелкой 1 лдар-? оқушы?оқушы

Шешуі:

  1. 211 * 4 = 844 (ұлдар)

  2. 211 + 844=1055оқушы (барлығы)

Жауабы:барлығы 1055 оқушы оқыған.



Сабақ мақсатымен танысады


143-ті 2-ге көбейтуді көбейту алгоритмі бойынша түсінеді.



Тапсырма: Өрнекті баған түрінде жазып, есептейді






Есепті екі амалмен орындайды




Дескриптор:

143-ті 2-ге көбейтуді көбейту алгоритмі бойынша түсінеді-1б






Дескриптор:

Өрнекті баған түрінде жазып, өрнектің мәнін табады 1-б





Дескриптор:

Екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен қосу алгоритмдерін қолданады-1б


Оқулық жұмыс дәптер









Оқулық жұмыс дәптер








Оқулық жұмыс дәптер

Сергіту сәті

2мин

Сергіту сәті

Ұйымшылдықпенбилейді

Тамаша!

слайд


4-тапсырма

Есепті шығар.

Мәнерлеп оқудан өткізілген байқауға 48 ұл және 36 қыз қатысты. Оларды әр топқа 4-тен бөлді. Барлығы қанша топ болды?

ШПравая фигурная скобка 4 арты:

Қатысты- 48 ұл, 36 қыз

Әр топқа- 4-тен бөледі ? топ

Шешуі: 48 + 36:4 = 84 оқушы барлығы

48 :4 = 21 топ

Жауабы: барлығы 21 топ болды.


ЕҚБ.

Мақсаты: есеп құрастыруды меңгерту

6-тапырма. Өрнектің біреуіне есеп құрастыр.

720-360:90 =716

50*10-360=140

700+270:9 =730


ЕБҚ

Мақсаты: өрнектерді есептеуді меңгерту

7-тапсырма.Өрнектерді баған түрінде жазып ,есепте

318 676  300 7 84

Прямая соединительная линия 25 Прямая соединительная линия 26 Прямая соединительная линия 27 Прямая соединительная линия 28 + 498 - 167 - 195 - 206

816 509 105 578


Саралау: ресурстар

8-тапсырма Ф.Т

Үшбұрыштың әрбір қабырғасындағы сандардың қосындысы ортасында тұрған санға тең болуы тиіс. Бос орындарда қандай сандар жазылады?





Есепті екі амалмен орындайды,








Өрнектің мәнін табады.






Өрнектерді баған түрінде жазып есептейді










Бос орындардағы сандарды жазады?



Ресурс:үшбұрыштар





Дескриптор:

Есепті шығарады,

Өрнектердің мәнін табады

1-б





Дескриптор:

Өрнектің мәнін табады.

біреуіне есеп құрастырады

-1б


Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жазып, өрнектің мәнін табады

1-б


Дескриптор:

Үшбұрыштың әрбір қабырғасында -ғы сандардың қосындысына, босорындарда-

ғы сандарды жазады 1-б



Оқулық жұмыс дәптер
















Оқулық жұмыс дәптер

Сабақтың соңы

10мин

Бекіту

Үй тапсырмасы:5-тапсырма

Кері байланыс:





Кері байланыс жасайды













Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3 «Ә» Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

105-сабақ.

Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Мынадай жағдайларда: 28∙3, 269∙2, 84:3, 538:2 екі/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Шығармашыл бала - ойлы бала»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Психологиялық ахуалды қалыптастыру


«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы


Үй тапсырмасын тексеру.

5-тапсырма

609+(1+21)*3=708

12 33 609

+Прямая соединительная линия 18 Прямая соединительная линия 19 33 х 3 + 99

33 99 708

213*3-122*3=273

213 122 609

ХПрямая соединительная линия 29 Прямая соединительная линия 31 3 х 3 - 99

Прямая соединительная линия 30 639 366 708

Өткенсабақтыпысықтау

Шаттық шеңберін жасайды











Үй тапсырмасын оқиды




ҚБ:

Жарайсыңдар!







Дескриптор?

Амалдардың орындалу ретін анықтайды, баған түрінде жазып есептейді-1б














Сабақтың ортасы

28мин

Жаңа сабақ


ЖИ: «wordwall.» ойыны


Оқулықпен жұмыс

Саралау: ресурстар

1-тапсырма Ұ.Ж

Рисунок 2 Скругленный прямоугольник 5

Ресей, Мәскеу 125·2


Рисунок 3

Скругленный прямоугольник 6

Венгрия Будапешт 235·2


Скругленный прямоугольник 10

Қазақстан, Алматы

214·2







Рисунок 4

Скругленный прямоугольник 7

Қазақстан,Астана

36·2


Скругленный прямоугольник 9

Египет,Каир

323·2






125*2=250 –Ресей, Мәскеу

214*2=428 -Қазақстан, Алматы

235*2=470 –Венгрия, Будапешт

36*2=72 - Қазақстан, Астана

323*2=646 - Египет, Каир


Саралау: қарқын

2-тапсырма

Амалдардың орындалу ретін анықта. Оларды баған түрінде жаз және есепте.

800-223*3=131 444*2-378=510

223 800

хПрямая соединительная линия 32 Прямая соединительная линия 33 3 - 669

669 131



3-тапсырма

ЕПравая фигурная скобка 5 септі шығар.

Дүйсенбіде -112(о),3кітаптан ?кітап

Сейсенбіде-114(о),2 кітаптан

Шешуі:

1) 112*3=336 к (дүйсенбіде)

2) 114*2=228 к (сейсенбіде)

3) 336+228=564 (барлық кітап)

Жауабы:Екі күнде барлығы 564 кітап алды.



4-тапсырма

Есепті шығар.

Кітапта-184 б,

Оқылды-12 күн, 4 беттен

Оқылмады-?бБет

Шешуі:

1) 12*4=48б (12 күнде)

2) 184-48=136 б (оқылмады)

Жауабы: Оқылмаған 136 бет қалады




Оқушылар есептің шарттарынан қысқаша жазба жасайды, есепті екі амалмен шығарады, есепке өрнек құрып, жауабын жазады



Ресурстар: электронды суреттер









Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтеді


Уақытқа жұмыс жасайды








Есеп құрастырады





Есептің

құрастырады


Дескриптор:

А.Құнанбаев туралы айтады










Дескриптор:

Есептерді шығарады,

амалдардың орындалу ретін анықтайды1-б







Дескриптор:

Разрядтан атамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтеді, амалдарды баған түрде жазып есептейді-1б


Дескриптор:

үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейтіп, есептің шартын құрады-1б


Дескриптор:

есептің шартын құрып, жауабын жазады -1б


Оқулық



https://wordwall.net/kk/resource/69473137






Оқулық, жұмыс дәптер




Оқулық, жұмыс дәптер




































Оқулық, жұмыс дәптер


Сергіту сәті

2мин

Сергіту сәті

Ұйымшылдықпенбилейді

Керемет!



5-тапсырма

Есепті шығар.

а) 2 кітапқа – 600 тг

3 кітапқа - ? тг

Шешуі: 1) 600:2=300тг (1 кітап)

3*300=900 тг (3 кітап)

Жауабы: 3 кітапқа 900 теңге төлеу қажет

ә) 3 кітапқа – 900 тг

600 тг-? Кітап

Шешуі: 1) 900:3=300 тг (1кітап)

2) 600:300=2 кітап

Жауабы: 600 теңгеге 2 кітап алады.


ЕҚБ

Мақсаты: өз бетінше жұмыс жасату

23*3+14*2=87

43*2-13*3=57


Саралау: тапсырма

6-тапсырма Өрнектер бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.

а) Ақ түйме- 2 дана,123тг–ден

Қара түйме -240 тг

Шешуі:

1Правая фигурная скобка 6 )2*123=246 тг (ақ түйме)

2)246+240=486 тг ( барлығы) ?тг

123*2+240= 486 тг

Жауабы: Барлық түймеге 486 теңге төлеу қажет.

Ә) Болды – 500 тг

Алды- 3 сызығыш, 32 тег-ден

Қалды-? тг

Шешуі:

1)32*3=96 тг ( 3 сызығыш)

2)500-96= 404 тг (қалды)

500-32*3= 404 тг

Жауабы: 404 тг артылып қалды.

8-тапсырма

Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.

2 ц 60 кг =260 кг 2ц 6 кг=206 кг

520 кг =5 ц 20 кг 98дм= 9 м 8 дм

2 сағ 2 мин =122мин 3 сағ 4 мин= 184 мин

7сағ 30 мин =450 мин 3м =30 дм =300 см

9-тапсырма. ФС

Бірінші суретке мұқиат қара.Екінші суреттегі таразының бос табағына қанша алмұрт салу керек.






Есептің шартын құрастырады



Өрнектер бойынша есептер құрастырып, оларды шығарады




Есептің шартын құрастырады





Тапсырма барлығына бірдей беріледі










Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектейді





Берілген тапсырманы орындайды






Дескриптор:

Дескриптор:

Есептердің шартын құрып, шығарады,

Өз бетінше тапсырма орындай алады -1б




Дескриптор:

Есептің шартын құра алады-1б

Шешуін тауып, жауабын жазады-1б





Дескриптор:

Көрсетілген өлшем бірліктерін

өрнектейді,өрнектің мәнін табады,-1б Дескриптор:

Бірінші екінші суреттерге қарап бос табағына қажетт алмұрт салады

-1б

Оқулық






Оқулық, жұмыс дәптер















Оқулық, жұмыс дәптер





















Сабақтың соңы

10мин

Өткен сабақты пысықтау

Үй тапсырмасы:7-тапсырма

Кері байланыс:







Кері байланыс жасайды





























Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3 «Ә» Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

106- сабақ.Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.3 үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар сомасына жіктеу

Сабақтың мақсаты

Үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтайды разрядтық қосылғыштар сомасына жіктейді

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Шығармашыл бала - ойлы бала»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Психологиялық дайындық.

Жақсы тілектер минуты

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы


Үй тапсырмасын тексеру.

7-тапсырма

2 1 3

900-103*2+170=864

103 900 694

Прямая соединительная линия 34 Прямая соединительная линия 35 х 2 -206 +170

206 694 864


Өткен сабақты пысықтау

Оқулық пен жұмыс.

1-тапсырма.

Тиімді тәсілмен есептеп, Ахмет Байтұрсынұлы қай кітаптің авторы екенін анықта

(400+160):40

(400+160):40=400:40+160:40=10+4=14

(қазақша әліппе)


2- тапсырма. Есептеудің қалай орындаллғанын түсіндір.

Мұғалім;Қосындыны санға ауызша бөлу амалын оқушыларға түсіндіреді.

(60 + 9) : 3 = 60 : 3 + 9 : 3 = 30 + 3 = 33



Шаттық шеңберін жасайды







Үй тапсырмасын оқиды











Тиімді тәсілмен есептейді








Амалдарды орындайды








ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор:

Амалдардың орындау ретін анықтап, баған түрде есептейді-1б




ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор:

Тиімді тәсіл мен есептеп авторды анықтайды

-1б


ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор:

Амалдарды орындап,өрнектің мәнін табады-1б



Слайд


















Жұмыс дәптер




Сабақтың ортасы

28мин

Жаңа сабақ


ЖИ: «wordwall.» ойыны



Жазамын;86, бөлінгіш-2Біріншіден толымсыз бөлінгіш -8 ондық.Бөліндінің мәні 2 цифр болады.

- ондықтарды бөлемін: 8:2=4, бөліндінің орнына 4 жазамын. Қанша ондықты бөлдік. Ол үшін көбейтемін: 2 4=8, ондықтың астына жазамын. Азайтамын: 8 – 8 = 0. Сонда ондық толық бөлінді.

- Бірлікті бөлемін: 6 : 2 = 3, бөліндіге 3 санын жазамын. Қанша бірлікті бөлгенімді тексеремін. Ол үшін көбейтемін: 2 3 = 6, бірліктер дің астына 6 жазамын. Азайтамын: 6 – 6 = 0. сонда бірліктер толық бөлінді.

Жауабын оқимыз-43


3-тапсырма ЕБҚ.

Мақсаты: өз бетінше жұмыс жасауына жағдай жасау

а)84:2= 42 64:2=32 55:5=11

93:3= 31 86:2=42 77:7=11

69:3= 23 84:4=21 63:3=21


Прямая соединительная линия 36 Прямая соединительная линия 37 84 2 42
- 8 42 х2

4Прямая соединительная линия 38 Прямая соединительная линия 40 84

4Прямая соединительная линия 39

0

ә)Берілген өрнектермен теңсіздіктер құрастыр.

8Прямая соединительная линия 41 Прямая соединительная линия 42 Прямая соединительная линия 43 Прямая соединительная линия 44 6: 2 60:3 55:5 63:3


4-тапсырма. Үйге. Есепті шығар

аПравая фигурная скобка 7 )3 вагон-32 жолаушыдан ?ж

2 вагон-24 жолаушыдан

Ш:1) 3*32=96 ж (3вагонда)

2) 2*24=48 ж (2вагонда)

3) 96+48=144ж (барлығы)

Ж: Пойызда барлығы 144 жолаушы бар.

Соединитель: изогнутый 1 ә) 3вагон-32ж

2вагон -24ж ?ж артық

Ш:32*3-24*2=48 (артық)

Ж:3вагонның жолаушылары48-ге артық






Есепті шығарады

















Өрнектерді баған түрінде жазады








Өрнектерден теңсіздіктер құрастырады







Өрнек бойынша есеп құрастырады, оны шешеді.

ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор

Бөліндінің мәнін табады-1б















ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор

Өрнектерді баған түрінде есептеп,дұрыстығын тексереді

1-б


ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор

Берілген өрнектермен теңсіздіктер6бөліндінің мәнін салыстырады-1б




Оқулық


https://wordwall.net/ru/resource/59349972
















Оқылық жұмыс дәптер







оқулық жұмыс дәптер

Сергіту сәті

2мин

Сергіту сәті

Сәйкесінше қимылмен көрсетеді

Тамаша!

слайд



Саралау: қарқын

5-тапсырма.

а) Бірінші қорапта-24к

Екінші қорапта -32к

Әр сөреге 8-ден

Сөреде -?дана

Ш:1 тәсіл

1)24+32=56

2)56:8=7с

2-тәсіл

(24+32):8=7с

3-тәсіл

1)24:8=3

2) 3:8=4с

3)3+4=7


6-тапсырма.

Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте

476 мм = 4 дм 7 см 6 мм

7 дм 5 см = 75 см = 750 мм

1 км = 1000 м

1 м = 100 см = 1000 мм

7-тапсырма(түсіндіреді,өзбетінше жалғастырады)


Рисунок 5

а)1қарбыз=6 алма

2қарбыз =12 алма

10 алма=2 кг=2000г

6 алма-200г=1200г

А)1 алма – 1кг,1 қарбыз – 2кг

Ә)1 алма – 1кг,1 қарбыз – 2кг

Есептің шартын оқиды.




Есепті уақытқа орындайды












Берілген өлшем бірліктердің шамаларын анықтайды.






Тапсырманы орындау үшін оқушылар шамалардың өлшем бірліктеріне қатысты біліктіліктерін қолданады

ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор


Есепті 3 тәсілмен шығарады

-1б








ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор:

Берілген өлшем бірліктердің шамаларын анықтайды-1б


ҚБ: «Лайк телефон»

Дескриптор:Қарбызбен алманың массасынанықтайды-1б

Оқулық




















Рисунок 6

Сабақтың соңы

10мин

Өткен сабақты пысықтау

Сұрақ-жауап Үй тапсырмасы:

5-тапсырма

Кері байланыс:





Сұрақтарға жауап береді



Кері байланыс жасайды














Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3 «Ә» Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы

107 сабақ.Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.3 үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар сомасына жіктеу

Сабақтың мақсаты

Үш таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтайды разрядтық қосылғыштар сомасына жіктейді

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ

Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Шығармашыл бала - ойлы бала»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


Психологиялық ахуалды жақсарту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы


Үй тапсырмасын тексеру

4-тапсырма.Есепті шығар

аПравая фигурная скобка 8 )3 вагон-32 жолаушыдан ?ж

2 вагон-24 жолаушыдан

Ш:1) 3*32=96 ж (3вагонда)

2) 2*24=48 ж (2вагонда)

3) 96+48=144ж (барлығы)

Ж: Пойызда барлығы 144 жолаушы бар

әСоединитель: изогнутый 2 ) 3вагон-32ж

2вагон -24ж ?ж артық

Ш:32*3-24*2=48 (артық)

Ж:3вагонның жолаушылары48-ге артық


Өткенді пысықтау

Математикалық диктант жазу

  1. 14х4= 56

  2. 26х2= 52

  3. 44;:2= 22

  4. 120 х4= 480

  5. 66:3= 22




Шаттық шеңберін жасайды














Үй тапсырмасын көрсетеді.

тексертеді


















ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Есептің шартын құрып, өрнектің мәнін табады

-1б






















Оқулық, жұмыс дәптер

Сабақтың ортасы

28мин

Жаңа сабақ Оқулық пен жұмыс

ЖИ: «wordwall.» ойыны




1-Тапсырма .

Пифагор кестесінің құрылу ұстанымын түсіндіреді.

Пифагор кестесі бүгінде көбейту кестесі ретінде белгілі. Онда цифрдың орнына грек әліпбиінің әріптері орналасқан. Әріптерді цифрлармен ауыстыр. Ол қалай құрылғанын сен түсіндіре аласың ба? Ғаламтордан грек әліпбиінің атауларын тап.


Саралау: қарқын

2- тапсырма. Баған түрде есепте.

Дұрыстығын тексер

62:2=31 68:2=34 24:2=12

88:8=11 26:2=13 96:3=32

6Прямая соединительная линия 45 Прямая соединительная линия 46 8 2 34

-Прямая соединительная линия 47 6 34 х 2

Прямая соединительная линия 49 8 68

  • 8

Прямая соединительная линия 48


ЕҚБ

Мақсаты: есеп шығару дағдысын дамыту

3-тапсырма.

Есепті амалдар бойынша шығар.

ҚПравая фигурная скобка 9 ала мек-нен -69 б

Ауыл мек-нен-93б ? мектеп

Әр мек-тен-3 оқушы

Шешуі:

1)69+93=162 (барлығы)

2)162:3=54м

(69+93):3=54 м

Жауабы:Олимпиадаға барлығы 54мектеп қатысты.



4-тапсырма.Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып,оны шығар.


Оқушылар Жаңа тапсырмалар мен танысады




















Уақытқа жұмыс жасайды




Баған түрде есептейді












Есепті шығарады













Есеп

құрастырады


ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Пифагор кестесімен танысады

-1б











ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Баған түрде есептейдң.

Дұрыстығын тексерді

-1б


ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Есепті амалдар бойынша шығарып жауабын табады-1б

ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырып, оны шығарады.

-1б



Оқулық




https://wordwall.net/resource/67777504














Оқулық

Жұмыс дәптер













Оқулық жұмыс дәптер

Сергіту сәті

2мин

Сергіту сәті

Ұйымшылдықпен билейді

Керемет!




5-тапсырма.

Есепте және дұрыстығын тексер

32*2=64 41*2=82

22*4=88 33*2=66

99:3=33 66:6=11

62:2=31 88 :4=22


7-тапсырмаТеңдеуді шеш.

63:х=159-150 80*у=1000-280

63:х=9 80*у=720

Х=63:9 у=720:80

х=7 у=9

6Прямая соединительная линия 50 Прямая соединительная линия 51 3:7=159-150 80*9=1000-280

9=9720=720





Саралау: ресурс

8-тапсырма.Көпшілікке танымал геометриялық конструкторды әлі де «Пифагор басқатырғышы» деп атайды.Осындай ойын әзірленеді.Осы және басқа да пішіндер құрастырады.




Оқушылар есепті орындайды





Теңдеулерді шешеді










Ресурс: әртүрлі пішіндер




Пішіндер құрастырады

ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Есептеп дұрыстығын тексереді

-1б


ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

Күрделі теңдеуді жай теңдеуге айналтырып,теңдеудің шешімін табады-1б


ҚБ:

«Чупа чупс» әдісі

Дескриптор;

геометриялықпішіндер құрастырады

-1б

Оқулық





Оқулық, жұмыс дәптер

Сабақтың соңы

10мин

Өткен сабақты пысықтау

Үй тапсырмасы:6-есеп

Кері байланыс:


Сұрақтарға жауап береді








Кері байланыс жасайды

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11