Тақырып бойынша 31 материал табылды

Матем

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

100 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Кеңістіктік фигуралардың орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Кестеден тыс көбейту және бөлуді орындайтын болады.

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


















Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

22 минут
















































































Сабақты қорыту

6минут





































Қосымша тапсырма

2минут







Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуалды жақсарту

Сабаққа дайындық жасайды

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Оқушылармен амандасып, сабақтың мақсатын түсіндіріп, жақсы көңіл-күй орнату.

"Бүгінгі сабақта біз не істейміз? Біз кеңістіктегі фигураларды зерттеп, математикалық амалдарды орындайтын боламыз!"

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы



Өткенді пысықтау

7-тапсырма

"Менің бөлмемдегі текшелер мен параллелепипедтер" тақырыбында зерттеу жұмысын тексеру.



ЖИ: «wordwall.» ойыны





Тақырыпты ашу

Видео көрсету:

Текше мен тіктөртбұрышты параллелепипед туралы бейнемазмұн көрсетеміз.

Оқушылар бұл фигуралардың кеңістікте қалай орналасқанын көреді және сұрақтарға жауап береді.



Жаңа тақырып

Саралау: тапсырма

2-тапсырма

Текшені сағат тілімен айналдыру

Тапсырма:

  1. Оқушыларға текшенің суреті беріледі. Текшенің алғашқы жай-күйін көрсетеміз.

  2. Оқушыларға текшені бір рет сағат тілімен айналдыруды ұсынамыз.

  3. Содан кейін, оқушыларға текшені үшінші рет айналдырғанда қандай сурет пайда болатынын болжауды сұраймыз.



3-тапсырма

Қорапты ашып, фигураларды жазу

Тапсырма:

  1. Оқушылардан кез келген бос қорапты (параллелепипед формасындағы) алып, оны ашып, беттерін жазуларын сұраймыз.

  2. Қорапты ашқаннан кейін, оқушылар оның әр бетінде қандай фигуралар пайда болатынын анықтайды (барлығы тіктөртбұрыштар).


Сергітусәті
"Кеңістіктік фигураларды бейнелейтін жаттығулар жасаймыз: текше, параллелепипед, үшбұрыш және төртбұрыш. Қолдарымызды көтеріп, әр фигураның пішінін көрсетуіміз керек!"


ЕБҚ

Мақсаты: фигура құрастыруды үйрету

Қатты қағаздан әртүрлі фигуралар құрастыр


ЕҚБ

Фигураларды құрастыру:

Оқушыларға текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің моделін құрастыру тапсырмасы беріледі. Бұл үшін олар картонды немесе қатты қағазды қолдануы керек.

Текшенің моделін 6 квадраттан, ал параллелепипедтің моделін 6 тіктөртбұрыштан құрастыру қажет.


Саралау: дереккөздер

4-тапсырма

Кәдесый қораптарын жасап, оларды суретке түсіру

Тапсырма:

  1. Оқушыларға кәдесый қораптарын жасау тапсырмасы беріледі. Оларды өздеріңіз қалаған материалдан жасаулары қажет (мысалы, картон, қағаз, басқа да қолда бар заттар).

  2. Әуелі, кәдесый қораптарының қандай формада болатынын шешіңіз.

  3. Әр оқушы өз әрекетінің жоспарын құрып, оны орындауға кіріседі. Қораптың өлшемдерін анықтап, қажетті құралдарды дайындайды.

  4. Қорапты жасап болған соң, оны суретке түсіру керек.



5-тапсырма

Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Қандай тәсіл ыңғайлы? Неліктен?

Тапсырма:

  1. Оқушыларғаесепберіледі: "Фотограф әраптасайынмектепке 5 ретбарады. Әрбарғандаол 30 баладанфотосуреткетүсіреді. Ол 4 аптадақаншабаланыфотосуреткетүсіреді?"

  2. Оқушыларесептіәртүрлітәсілменшығарулары керек. Мысалы:

Көбейтутәсілі: Әраптада 5 ретбарса, біраптаданешебаладантүсіретінінесептеп, 4 аптағакөбейту.


Саралау: қарқын

6-тапсырма

Теңдеулердішеш.

у-165=620+173.

а : 15 = 54 : 18.

800-х=870-610.

у - 420= 600-56.

55*х=820-710.

300-х=42*2.



Үйге тапсырма:

7,8. 46-бет.

  1. Кеңістіктік фигуралар: Үйде текше мен параллелепипедтің суретін салып, олардың орналасуындағы өзгерістерді сипаттау.

  2. Көбейту мен бөлу: Кестедентыс 10 тапсырмаорындау.



ҚЖ:

?Қорытындытапсырма: Математикалық өрнектер құру

Оқушыларға сызба немесе сурет бойынша өрнек құру тапсырмасы беріледі










Оқу құралдарын түгелдейді
















Үй тапсырмасын көрсетеді











Бейнебаян көреді









Оқушылар өз жауабын жазып, оның дұрыс екенін дәлелдеп, үш рет айналдырудың нәтижелерін талқылайды







Оқушылар әр фигураның өлшемдерін жазып, қабырғаларының ұзындығын есептейді.







Жаттығу жасайды










Жеке жұмыс жасайды













Кейбір оқушылар дереккөздермен жақсы жұмыс жасайды


















Есепті әртүрлі тәсілмен шығарады












Теңдеулерді уақытқа шығарады











Үй тапсырмасын алады






Қосымша жұмыс жасайды








Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру





ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»








Дескриптор:

"Менің бөлмемдегі текшелер мен параллелепипедтер" тақырыбында зерттеу жұмысын жүргізеді-1б





Дескриптор:

Фигуралардың кеңістікте қалай орналасқанын көреді және сұрақтарға жауап береді-1б






Дескриптор:

Текшенің бастапқы, бірінші және үшінші айналу жағдайларын дұрыс анықтайды.-1б

Үш рет айналдыру нәтижелерін салыстырып, дәлелді жауап берді-1б







Дескриптор:

Қорапты ашып, оның беттеріндегі фигураларды дұрыс анықтайды-1б

Әр беттегі тіктөртбұрыштардың өлшемдерін дәл жазып шығады-1б





ҚБ:

Керемет!






Сен мықтысың!






Керемет жұмыс жасадың!






Дескриптор:

Оқушыларға кәдесый қораптарын жасайды-1б

Қорапты жасап болған соң, оны суретке түсіреді-1б












Дескрипторы:

Есепті дұрыс шығарады және әртүрлі тәсілдермен шешімдер ұсынады-1б.
Оқушы есептің шартын дұрыс түсініп, нәтижелерді дәл есептейді.-1б


Дескриптор:

Теңдеулерді дұрыс шешіп, белгісіздерді тауып көрсетті.-1б
Оқушы шешу жолдарын дұрыс орындап, амалдарды дұрыс қолданады-1б




ҚБ:

Тамаша!



Дескриптор:

Сызба немесе сурет бойынша өрнек құрады-1б










«Нысана» әдісі



суреттер







Суреттер











Жұмыс дәптері




Текшелер


https://wordwall.net/ru/resource/52075982



LearingApps математикалық тапсырмаларды орындау үшін





оқулық


текшелер


сағат










оқулық





қораптар










оқулық







Қатты қағаздар









Текшелер










Қораптар





Оқулық






Суреттер






Дәптер











Суреттер


Жұмыс дәптері











Оқулық




Суреттер



Оқулық








Оқулық




Суреттер




Кері байланыс тақтасы































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Өнер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

101. Өзіңді тексер!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты

параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Оқушылар өздерінің жетістіктерін тексереді.

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут



Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

22 минут























































Сабақты қорыту

6мину








Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуалды жақсарту

Сабаққа дайындық жасайды

Психологиялық ахуал қалыптастыру
Қадамдар:

  • Оқушыларменжылыамандасу.

  • "Бақытты сәт" жаттығуы: қолдыжоғарыкөтеріп, тереңтынысалужәнеқолдыбаяутөментүсіру.

Оқушылардысабаққапсихологиялықтұрғыдандайындау

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы


Өткенді пысықтау

7,8. 46-бет.

Кеңістіктік фигуралар: Үйде текше мен параллелепипедтің суретін салып, олардың орналасуындағы өзгерістерді сипаттауды тексеру.

Көбейту мен бөлу: Кестедентыс 10 тапсырманы тексеру




Жаңа тақырып

1. Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірле.

Тапсырма:
Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын жасаңыз!
Сіздерге 3D форма берілген, енді оны жазбаға көшіру керек. Әр қабырғаны дұрыс белгілеу керек.
Қызықты факт: Параллелепипедтің барлық қырлары бірдей болмайды, бірақ олардың арасында симметрия бар!


2.Тапсырма:
Ойын текшесінің суретін және жазбасын зерттеңіз. Әрбір бүйірін қарап, астыңғы, сол бүйір және артқы бүйір жағындағы нүктелердің санын есептеңіз!
Қызықты факт: Ойын текшесінің 6 беті бар, бірақ әр бетте әр түрлі сандар болады!


3. Тапсырма:
Жазбадан бірдей қабырғаларды табыңыз, оларды атаңыз және тіктөртбұрыштардың санын есептеңіз.
Қызықты факт: Әр тіктөртбұрыштың өзінің ұзындығы мен ені бар, оларды есептеп көріңіз!



4, Текшелердің қайсысы жазбаға сәйкес келетіндігін тап.

Тапсырма:
Текшелердің бірнеше суреті беріледі. Сізге жазбаға сәйкес келетін текшенің суретін тауып, дәлелдеңіз!
Қызықты факт: Әр текшенің өзіндік ерекше қасиеттері бар, оны дәлелдеу сізге қызықты болады


5, Тапсырма:
Жазба бойынша текшенің суретіне нүктелерді салып, оны толық көрсетіңіз!
Қызықты факт: Нүктелердің дұрыс салынуы текше құрылымын анық көрсетеді


Үйге тапсырма:

Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасау.

Ойын текшесінің қасиеттерін жаз




Кері байланыс
Қадамдар:

  • Оқушыларға сұрақ қою: «Бүгін не үйрендіңдер? Қандайтапсырмаларқиынболды?»

  • Қорытындыжасау: «Сіздерқалайойлайсыздар, бүгінгісабақ неге пайдалыболды?»











Оқу құралдарын түгелдейді




Бір-бірімен амандасады











Үй тапсырмасын көрсетеді








Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірлейді









Ойын текшесінің суретін және жазбасын зерттейді






Жазбадан бірдей қабырғаларды табады





Текшелердің қайсысы жазбаға сәйкес келетіндігін табады


Жазба бойынша текшенің суретіне нүктелерді салып, оны толық көрсетеді




Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру



ҚБ: « Менің көңіл-күйім»









Дескриптор:

Текше мен параллелепипедтің суретін салып, олардың орналасуындағы өзгерістерді сипаттайды-1б



Дескриптор:

Оқушы параллелепипедтің жазбасын дәл жасады-1б
Оқушы қабырғаларды дұрыс белгіледі-1б



Дескриптор:

Оқушы текшені дұрыс зерттеп, барлық жағындағы нүктелерді тапты.-1б
Оқушы нүктелердің санын нақты есептеп, жазбада дәл көрсетті-1б



Дескриптор:

Оқушы жазбадан бірдей қабырғаларды дұрыс тапты-1б.
Оқушы тіктөртбұрыштардың санын дұрыс есептеді-1б.

ҚБ:

Керемет!


Дескриптор:

Оқушы текше мен жазба арасындағы сәйкестікті дұрыс тапты-1б

Оқушы дәлелдеме арқылы өз таңдауын көрсетті-1б


Дескриптор:

Оқушы нүктелерді жазбаға сәйкес дұрыс салды-1б.
Оқушы текшенің 3D моделін жазбаға дәл көрсетті.











«Қадамдар» әдісі



суреттер


Суреттер









Кесте




оқулық





оқулық















оқулық




















Оқулық










Суреттер






Дәптер











Суреттер







Стикерлер



































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Атақты тұлғалар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

102 сабақ. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту. Қазақ хандығының негізін қалаушылар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Жазбаша көбейтудің алгоритмін қолдануды үйренеді.

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут

















Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

22 минут




























Сабақты қорыту

Қосымша тапсырма

2минут











Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуалды жақсарту

Сабаққа дайындық жасайды

Позитивті ойлау" әдісі

Оқушылар жұппен немесе топпен бір-біріне жақсы сөздер айтып, бір-бірін қолдап шығады.

Оқушыларға жақсы көңіл-күй сыйлау үшін ойын түрінде жүргізіледі

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы


Өткенді пысықтау

Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасау.

Ойын текшесінің қасиеттерін айтқызу.


ЖИ: «wordwall.» ойыны


Тақырыпты ашу

Мұғалім оқушыларға "Қазақ хандығының негізін қалаушылар" туралы қысқаша айтып өтеді, олардың өмірі мен тарихтағы рөлін түсіндіреді. Осыдан кейін көбейту амалын күнделікті өмірде, тарихта қолдану қажеттілігі туралы сұрақтар қояды. Мысалы, "Егер біз 2 санды көбейтетін болсақ, онда қанша нәтижеге жетеміз? Оны қай жерде қолдануымыз мүмкін?"



Жаңа тақырып

Саралау: қарқын

3, 50-бет. "Шапшаң көбейту"
Тапсырма:

Оқушыларды топтарға бөлеміз. Әр топқа 5 есеп беріледі (мысалы, 12 × 4, 34 × 5, 24 × 3, 56 × 2, 45 × 7).

Әр топ 5 минут ішінде тапсырманы орындап, дұрыс шешімін көрсету керек.

Тапсырма тапсырылғаннан кейін әр топтың шешімін талқылаймыз.


ЕБҚ

Мақсаты: көбейту кестесін жаттату

Екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейт


Саралау: сайыс

4, 50-бет. "Есеп шығару сайысы"

Тапсырма:

Тапсырма 1:Астанағаэкскурсияға 43 оқушы, одан 2 есекөпоқушытамызайында барды. Барлығықаншаоқушыэкскурсияға барды?

Тапсырма 2:АвтобуспенАстанаға 13 сағат, ал пойызбенодан 2 есекөпуақытжұмсалады. Оқушыларбарлығықаншауақытжұмсады?


Саралау: топтық қолдау

5, 50-бет. "Көбейтуді аяқта!"

Тапсырма:
Әр
топ өздерінің есептерін аяқтап, нәтижелерін басқа топқа дұрыс түсіндіреді. Топтар бір-біріне өздерінің ойларын айту арқылы тақырыпты бекітеді.


Үйге тапсырма:

2 таңбалы санды 1 таңбалы санға көбейту бойынша 10 есеп шығару.

Есептерді жазбаша орындап, шешімін тексеру.



















Оқу құралдарын түгелдейді








Үй тапсырмасын көрсетеді




















Жұмысты уақытқа жасайды








Үй тапсырмасын алады








Өз ара сайысу арқылы деңгейлерін көрсете алады






Толп ішінде бір-біріне қолдау білдіреді






Үй тапсырмасын алады



Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру



ҚБ: «МИнус. Плюс» әдісі







Дескриптор:

Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасайды-1б










Дескриптор:

Әр топ тапсырманы уақытында орындады-1б
Топ мүшелері өзара бір-біріне түсінікті түрде жауап берді.-1б










Дескриптор:

Әр топ тапсырманы уақытында орындады-1б
Топ мүшелері өзара бір-біріне түсінікті түрде жауап берді-1б.







Дескриптор:

Есептер дұрыс шығарылды.-1б
Қорытынды басқа топқа түсінікті түрде жеткізілді-1б


ҚБ:

Керемет!






«Бағдаршам» әдісі



суреттер


Суреттер









Кесте




оқулық



https://wordwall.net/kk/resource/52219277


оқулық















оқулық




















Оқулық








Сурет










Стикерлер





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11