Қысқа мерзімді жоспар
Математика 116-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны |
||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
26.02.2026ж |
||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№116 Бөлігі бойынша бүтінді табуға берілген есептер |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді шығару 4.2.1.5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді шығарады Алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстырады Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
10 мин
|
Психологиялық ахуал. Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу Үй тапсырмасын сұрау 10-тапсырма. Есептерді шығар. А Отырғызылды-2/9б-не Отырғызу керек-?км Ш: 1) 126*2/9=126:9*2=14*2=28 км (отырғызылды) 2) 126-28=98 км (отырғызу керек) Ж: Тағы жол шетінің 98км-іне ағаш отырғызу керек. Ә b=?км, 3/5б S=?км2 Р=?км Ш: 1) 15*3/5=15Ж5*3=3*3=9км (в) 2) S=a*b=15*9=135км2 3) Р=2*(а+в)=2*(15+9)=2*24=48км Ж: Егістіктің ені-9км, ауданы-135км2, периметрі-48км 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. Б Қ Ш: 21*6=126 ағаш Ж: Саяжолда 126 ағаш бар. Ә Қайың -63, бұл 3/6б Ш: 1) 63:3=21 a (бір бөлігінде) 2) 21*6=126a (барлығы) Ж: Саяжолда 126 ағаш бар.
|
Психологиялық тренингке қатысады. |
Жарайсыңдар! ҚБ: Теңге салу
Дескриптор: Есептің шартын құрып,шығарады 1 балл |
слайд
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Топтық жұмыс "Топтас-ойлан-бөліс" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. 1 топ А Ш: 1) 6:2=3 күн (бір бөлігінде) 2) 3*8=24 күн (барлығы) Ж: Арманның ағасының демалысы 24 күн. 2 Күн батареясы-18т, бұл 2/9б Ш: 1) 18:2=9 б (бір бөлігінде) 2) 9*9=81б (барлығы) Ж: Барлығы 81күн батареясы қажет. 3- топ Есептерді шығар. m1=11ц/га m2=9ц/га S1=S2=85га M ?ц артық M2=?ц Ш: M1= m1* S1=11*85=935ц (I фермер) M2= m2* S2=9*85=765ц (II фермер) M1> M2 M1- M2=935-765=170ц (артық) Ж: Бірінші фермер екіншіге қарағанда 170ц-ге артық түсім жинаған. 4 топ S=198 миль t=3сағ v1=48миль/сағ v2=?миль/сағ Ш: 1)S1= v1*t=48*3=144миль 2) S2=S-S1=198-144=54 миль 3) v2=S2:t=54:3=18 миль/сағ Ж: Екінші кеменің жылдамдығы - 18 миль/сағ |
Есепті шығарады.
|
Бағалау критерийі Бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді шығарады Дескриптор: Есептің шартын құрып,шығарады 3балл
|
Оқулық, дәптер |
|||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|||||||||||||
|
10 мин |
ФС. 4,5,6-тапсырма Жұптық жұмыс «Бөлшегін тап» әдісі 1 жұп ". Тапсырманы орында. a)Мына бөлшектерді қандай екі топқа бөлуге болады? 7/9; 4/7; 2/7; 4/9; 5/9; 3/7; 3/6; 5/6; 1/7; 1/6. Алымдары жұп бөлшектер: 4/7; 2/7; 4/9 Алымдары тақ бөлшектер: 7/9; 5/9; 3/7; 3/6; 5/6; 1/7; 1/6 ә)Ұқсас тапсырма ойластыр. 1/4; 3/4; 5/11; 6/11; 8/12; 10/12 2 жұп Әрбір суретке текшелерді орналастыру планы берілген. Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтыр.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Тапсырманы орында. Сан сәулесін сыз. Бөлшектерді сан сәулесінде белгіле.
|
Әрбір суретке текшелерді орналастырп, планы берілгенді толықтырады Тапсырманы орындайды
|
Бағалау критерийі Алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстырады Дескриптор: Әрбір суретке текшелерді орналастырп, планы берілгенді толықтырады 1 балл. Тапсырманы орындайды 2 балл |
Пайыз карточка |
|||||||||||||
|
10 мин |
7,8,9-тапсырма Саралау тапсырмасы 1 деңгей Есепті шығар. Ластану деңгейін салыстыруға арналған атмосфераның ластану индексі (АЛИ) болады. Диаграмманы қара. Ол бойынша сыныптастарыңа қоятын сұрақтар құрастыр.
1. Ақтөбедегі атмосфераның ластану индексі қандай? (9) 2) Ең жоғары атмосфераның ластану индексі қандай және қай қалада? 2 деңгей.Таразыда көрсетілген массаларды ата. Төменде көрсетілген массаларды анықта
А)1 кг 200г; 1кг 200г+650г=1кг 850г Ә) 800г; 800г-450г= 350г Б) 1кг 500г; 1кг 500г+700г=2кг 200г 3 деңгей Ойлан және жауап бер. 1)4 4 2) 2 2 3) 1 1
|
Ойлан және жауап береді Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Ойлан және жауап береді 1 балл. Тапсырманы орындайды 2 балл |
оқулық |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: New Collection - New screen
Үй тапсырма 10 есеп |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады.
|
|
|||||||||||||
1.2,3,4 сыныптар үшін
КТП негізгі пәндер
ҚМЖ.ФС сабаққа сай
ҚБ қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Слайд
ТЖБ,БЖБ уақытында
Әр сабаққа сай көрнекілік
Негізгі 5 пәнен
Жасанды интелектпен әзірленген тапсырмалар
Ойын түрлерінде тапсырмалар (сайд ойындары)
Тәрбие сағаттары апта сайын
Барлығы жүйелі түрде жасалған,уақыты үнемдеуге көмектеседі
87016094001 Aldina
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
математика 116 сабак
математика 116 сабак
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 116-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны |
||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
26.02.2026ж |
||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№116 Бөлігі бойынша бүтінді табуға берілген есептер |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді шығару 4.2.1.5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді шығарады Алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстырады Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
10 мин
|
Психологиялық ахуал. Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу Үй тапсырмасын сұрау 10-тапсырма. Есептерді шығар. А Отырғызылды-2/9б-не Отырғызу керек-?км Ш: 1) 126*2/9=126:9*2=14*2=28 км (отырғызылды) 2) 126-28=98 км (отырғызу керек) Ж: Тағы жол шетінің 98км-іне ағаш отырғызу керек. Ә b=?км, 3/5б S=?км2 Р=?км Ш: 1) 15*3/5=15Ж5*3=3*3=9км (в) 2) S=a*b=15*9=135км2 3) Р=2*(а+в)=2*(15+9)=2*24=48км Ж: Егістіктің ені-9км, ауданы-135км2, периметрі-48км 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. Б Қ Ш: 21*6=126 ағаш Ж: Саяжолда 126 ағаш бар. Ә Қайың -63, бұл 3/6б Ш: 1) 63:3=21 a (бір бөлігінде) 2) 21*6=126a (барлығы) Ж: Саяжолда 126 ағаш бар.
|
Психологиялық тренингке қатысады. |
Жарайсыңдар! ҚБ: Теңге салу
Дескриптор: Есептің шартын құрып,шығарады 1 балл |
слайд
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Топтық жұмыс "Топтас-ойлан-бөліс" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. 1 топ А Ш: 1) 6:2=3 күн (бір бөлігінде) 2) 3*8=24 күн (барлығы) Ж: Арманның ағасының демалысы 24 күн. 2 Күн батареясы-18т, бұл 2/9б Ш: 1) 18:2=9 б (бір бөлігінде) 2) 9*9=81б (барлығы) Ж: Барлығы 81күн батареясы қажет. 3- топ Есептерді шығар. m1=11ц/га m2=9ц/га S1=S2=85га M ?ц артық M2=?ц Ш: M1= m1* S1=11*85=935ц (I фермер) M2= m2* S2=9*85=765ц (II фермер) M1> M2 M1- M2=935-765=170ц (артық) Ж: Бірінші фермер екіншіге қарағанда 170ц-ге артық түсім жинаған. 4 топ S=198 миль t=3сағ v1=48миль/сағ v2=?миль/сағ Ш: 1)S1= v1*t=48*3=144миль 2) S2=S-S1=198-144=54 миль 3) v2=S2:t=54:3=18 миль/сағ Ж: Екінші кеменің жылдамдығы - 18 миль/сағ |
Есепті шығарады.
|
Бағалау критерийі Бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді шығарады Дескриптор: Есептің шартын құрып,шығарады 3балл
|
Оқулық, дәптер |
|||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|||||||||||||
|
10 мин |
ФС. 4,5,6-тапсырма Жұптық жұмыс «Бөлшегін тап» әдісі 1 жұп ". Тапсырманы орында. a)Мына бөлшектерді қандай екі топқа бөлуге болады? 7/9; 4/7; 2/7; 4/9; 5/9; 3/7; 3/6; 5/6; 1/7; 1/6. Алымдары жұп бөлшектер: 4/7; 2/7; 4/9 Алымдары тақ бөлшектер: 7/9; 5/9; 3/7; 3/6; 5/6; 1/7; 1/6 ә)Ұқсас тапсырма ойластыр. 1/4; 3/4; 5/11; 6/11; 8/12; 10/12 2 жұп Әрбір суретке текшелерді орналастыру планы берілген. Екінші құрастырмадағы текшелердің орналасу планын толықтыр.
ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары ) балаға тапсырма Тапсырманы орында. Сан сәулесін сыз. Бөлшектерді сан сәулесінде белгіле.
|
Әрбір суретке текшелерді орналастырп, планы берілгенді толықтырады Тапсырманы орындайды
|
Бағалау критерийі Алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстырады Дескриптор: Әрбір суретке текшелерді орналастырп, планы берілгенді толықтырады 1 балл. Тапсырманы орындайды 2 балл |
Пайыз карточка |
|||||||||||||
|
10 мин |
7,8,9-тапсырма Саралау тапсырмасы 1 деңгей Есепті шығар. Ластану деңгейін салыстыруға арналған атмосфераның ластану индексі (АЛИ) болады. Диаграмманы қара. Ол бойынша сыныптастарыңа қоятын сұрақтар құрастыр.
1. Ақтөбедегі атмосфераның ластану индексі қандай? (9) 2) Ең жоғары атмосфераның ластану индексі қандай және қай қалада? 2 деңгей.Таразыда көрсетілген массаларды ата. Төменде көрсетілген массаларды анықта
А)1 кг 200г; 1кг 200г+650г=1кг 850г Ә) 800г; 800г-450г= 350г Б) 1кг 500г; 1кг 500г+700г=2кг 200г 3 деңгей Ойлан және жауап бер. 1)4 4 2) 2 2 3) 1 1
|
Ойлан және жауап береді Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Ойлан және жауап береді 1 балл. Тапсырманы орындайды 2 балл |
оқулық |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: New Collection - New screen
Үй тапсырма 10 есеп |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады.
|
|
|||||||||||||
1.2,3,4 сыныптар үшін
КТП негізгі пәндер
ҚМЖ.ФС сабаққа сай
ҚБ қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
Слайд
ТЖБ,БЖБ уақытында
Әр сабаққа сай көрнекілік
Негізгі 5 пәнен
Жасанды интелектпен әзірленген тапсырмалар
Ойын түрлерінде тапсырмалар (сайд ойындары)
Тәрбие сағаттары апта сайын
Барлығы жүйелі түрде жасалған,уақыты үнемдеуге көмектеседі
87016094001 Aldina
шағым қалдыра аласыз



















