|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№123 Шеңбер мен дөңгелек |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
\ |
І. Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (қолдарымен
шапалақтайды). Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді
тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) ІІ. «Аралға жету» ойыны» арқылы өткен сабақты еске түсіру ІІІ. Бейнежазба көрсету Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Бейнежазба көру арқылы бөлшектер туралы еске түсіру. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Шеңбер - шеңбердің центрі деп аталатын нүктеден барлық нүктелері бірдей қашықтықта жататын тұйық сызық. Радиус – шеңбердің центрін оның қандай да бір нүктесімен қосатын кесінді. Дөңгелек – бұл шеңбермен шектелген жазықтықтың бөлігі. 1-тапсырма (Ұ.Ж) №1Диаграмма бойынша сұрақтар құрастыр. Бұл диаграмма біздің сынып оқушыларының мектепке қалай жететінін көрсетеді. Диаграмма теңдей 10 бөлікке бөлінген, әр бөлігі 10%-ды құрайды. Диаграммадан не білуге болады?
1)Мектепке қанша пайыз оқушы жаяу жетеді? (40%) 2) Қанша пайыз оқушы астобуспен жетеді? (30%) 3) Қанша пайыз оқушы мәшинемен жетеді? (20%) 4) Қанша пайыз оқушы велосипедпен жетеді? (10%) Велосипед қоршаған ортаға зиян келтірмейді.
ЕБҚ тапсырмасы
2-тапсырма «Бірлесіп оқу» тәсілі «Шеңбер сыз» ойыны. №2Сен циркульдің көмегімен қалай шеңбер сызуға болатынын білесің. Суреттерді қара және алгоритм құр.
1.Радиусты сызғыштың көмегімен өлшеп аламыз. 2.Алынған радиус бойынша циркульдің көмегімен шеңбер сызамыз. Алгоритм: 1) Циркульдің инесін нөлге, ал циркульдің қарындашы бар ұшын сызғыштың қажетті ұзындық бөлігіне қой. 2) Осы өлшеммен циркульді дәптерге қой. 3) Циркульдің қарындашы бар ұшын дәптердің бетімен мұқият айналдыр. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. «Бірлесіп оқу» тәсілі. 3-тапсырма.Жұптық жұмыс №3Сөйлемдерді толықтырып жаз.
а)Шеңбердің диаметрі екі радиус ұзындығына тең. ә)Шеңбердің радиусы диаметр ұзындығының жартысына тең. 1.г=16 мм, д=32 мм 2.г=14 мм, д=28 мм 3.г=8 мм, д=16 мм 4.г=22 мм, д=44 мм 5.г=19 мм, д=38 мм 4-тапсырма.Топтық жұмыс «Шеңбер сыз» ойыны. 1-топ: №4Үш шеңбердің өлшемі бірдей. Шеңбердің диаметрі – ?см. Шеңбердің радиусы – ?см
d=18:6 см (диаметр) г=6:2=3 см (радиус) 2-топ: №6 Шеңбер сыз. Радиусын өзгертпей, циркульді осы шеңбердің кез келген нүктесіне қойып, тағы бір шеңбер сыз. Екі шеңбердің қиылысқан нүктелері – жаңа шеңберлердің центрі. Негізгі шеңбердің ішінен біртіндеп гүлдің бейнесі шығады. ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен шеңбер сызады. 3-топ: Математика күнделікті өмірде №7 Тапсырманы түрлі түсті қағаз дөңгелектермен орында.
Дөңгелек 9 бөлікке бөлу қажет. 3 түсті 3 дөңгелек қажет. 5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс №8 Түрлі түсті қағаздан (екі немесе төрт түсті) диаметрі 6 см болатын 4 дөңгелек жаса. Олардың диаметрін сыз. Осы сызық бойымен дөңгелекті 2 бөлікке бөл. Өрнек құрастыр. Аппликация жаса. |
Шеңбер мен радиус туралы түсінік қалыптасып, танысады.
Диаграмма бойынша сұрақтарға жауап береді.
Ережемен танысады.
Оқушылар суретке қарап циркулдің көмегімен шеңбер сызу алгоритмін құрастырады.
Суреттегі шеңбердің радиустары және диаметрлерін жүргізеді. Олардың ұзындықтарын өлшейді.
Топпен тапсырманы орындайды. Оқушылар келесідей етіп шеңбер сызады.
Тапсырманы түрлі түсті қағаз дөңгелектермен орындайды.
Диаметрлерін жүргізеді. Осы сызық бойымен 2 бөлікке бөледі. Өрнектер құрастырады. |
Дескриптор: -Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырады- 1б Дескриптор: -Суретке қарап, алгоритм құрып, циркулдің көмегімен шеңбер сызады-1 б Дескриптор: -Сөйлемдерді толықтырып жазады- 1б Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады-1 б -Шеңбердің радиусын табады-1 б Дескриптор: -Шеңбер сызады-1 б-1 б - Радиусын өзгертпей, циркульді осы шеңбердің кез келген нүктесіне қойып, тағы бір шеңбер сызады-1 б Дескриптор: - Тапсырманы түрлі түсті қағаз дөңгелектермен орындайды- 1б - Түрлі түсті қағаздан (екі немесе төрт түсті) диаметрі 6 см болатын 4 дөңгелек жасайды- 1б Дескриптор: -Өрнек құрастырып, аппликация жасайды-1 б |
Слайд 2 диаграмма Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту Рефлексия «Білім қоржыны » әдісі
Үйге тапсырма№10 Диаметр – 24:2=12 см Радиус-12:2=6 см Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№124 Шеңбер мен дөңгелек |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (қолдарымен
шапалақтайды). Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді
тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
|||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма №1Кестені қара. Әртүрлі жастағы балаларға арналған велосипед дөңгелегінің радиусын анықта. 2-4 жас -30 см:2=15 см 4-6 жас-35 см:2=350мм:2=175 мм 6-8 жас-40см:2=20 см 8-10 жас-45 см:2=450 мм:2=225 мм 10-12 жас-50 см:2=25 см 2-тапсырма №2 Салыстыр.
ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. АС = 5 см, СВ = 3 см болатын шеңберлер сыз.
4-тапсырма №4 a) Бауыржан 120 м жол жүрді, бұл оның барлық жолының 3/4-ін құрайды. Ол тағы қанша метр жол жүруі тиіс? а Ж Жүруі тиіс - ? м Ш:1)120:3=40 м (бір бөлігінде) 2)40*4=160 м (барлығы) 3)160-120=40 м Ж:Тағы 40 м жол жүруі тиіс. ә Ж Жүруі тиіс - ? м Ш:160:4*3=120 м (жүрді) 160-120=40 м (жүруі тиіс) Ж: 120 м жол жүрді , 40 м жүруі тиіс. ЕБҚ тапсырмасы
5-тапсырма. №5 Тапсырманы орында. а) S=420 км t1=2 сағ t= 7 сағ S1 - ? км V V Ш:1) V= S: t=420:7=60 км/ сағ (жалпы V) 2) V1= V-5=60-5=55 км/ сағ (бастапқы V ) 3) S1= V1* t=55*2=110 км (2 сағатта жүрді) 4) S2= S- S1=420-110=310 км (қалған S) 5) V2= S2: t2=310:5=62 км/ сағ Ж:Қалған жолды 62 км/ сағ жылдамдықпен жүруі тиіс. 6-тапсырма №6 Есепте және тексер. 568900+321=569221 879652+214879=1094531 300000-1546=298454 90003-54780=35223 187812:333=564 870500*201=174970500 9800:25=392 2496*54781=13673376 7-тапсырма. №8 Сиқырлы шаршыны толтыр.
Әрбір болған, қатар диагональдік қатардағы элементтердің қосындысы 75-ке тең. |
Кестені қарап және дөңгелектерінің радиусын анықтайды.
Өрнектерді салыстырады.
Радиусы бойынша шеңбер , дөңгелек салады.
Есептерді шығарады.
Ақпаратты жинақтайды. Оқушылар алған білімдерін жинақтап, ең маңыздыларын ұсына алады. Есептерді шығарады.
Есептерді шығарады.
Заңдылықты анықтап сиқырлы шаршыны толтырады. |
Дескриптор: - Кестені қарап және дөңгелектерінің радиусын анықтайды-1 б Дескриптор: - Өрнектерді салыстырады- 1 б Дескриптор: - Радиусы бойынша шеңбер салады- 1б - Радиусы бойынша дөңгелек салады-1 б Дескриптор: -есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1 б Дескриптор: -есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1 б Дескриптор: - Есептерді шығарады- 1 б -Заңдылықты анықтап сиқырлы шаршыны толтырады- 1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
|
|||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Woorwall» қосымшасы арқылы сабақты бекіту Рефлексия «Бағдаршам» әдісі
Үйге тапсырма №9 Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
|||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№125 Шеңбер мен дөңгелек |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Дыбыстық гимнастика «А» дыбысын айтыңыз-ол сіздің бүкіл денеңіздің сауығуына көмегін тигізеді. «Е» қалқанша без жұмыстарына әсер етеді. «О» жүрегіңізбен, өкпеңізге әсер етеді. «У» қарныңыздың маңындағы дене мүшелеріңізге «Х» денеңіздің тазаруына «Ха» көңіл-күйіңіздің көтерілуіне әсер етеді ІІ.Үй тапсырмасын тексеру №10 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
|||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма №1 Қаладағы көліктің қандай түрі экологияға қауіпсіз екенін анықта. 1) 3) 5) 7) ЕБҚ тапсырмасы
2-тапсырма. №2 Шеңберлердің диаметрін өлше. Дәптерге О нүктесін белгіле. Барлық шеңберді бір ғана центрден – О нүктесінен сыз.
d1 = 2 см 8 мм d2 = 3 см 2 мм d3 =1 см 8 мм d4 = 2 см 2 мм 3-тапсырма №3 АВ = 6 см, СВ = 4 см деп алып, шеңберлер сыз. 4-тапсырма. Жұптық жұмыс №4 Есепте. 547+3258700=3259247 45847+9857=55704 20016-5896=14120 3108:222=14 2541*274=696234 ЕБҚ тапсырмасы Жұбының көмегімен тапсырманы орындайды. 5-тапсырма №6 Есепте және тексер а) t= 7 сағ=360 мин m1=40 л/мин m2=10 л/мин М - ? л Ш:1) m= m1- m2=40-10=30 л/мин 2) М= m* t=30*360=10800 л Ж:Ыдыста 10800 л су болады. ә) М1=600 л m1=40 л/мин m2=10 л/мин t= 6 сағ =360 мин М -? л Ш:1) m= m1- m2=40-30=10 л/мин 2) М2= m* t=30*360=10800 л 3) М= М1+ М2=600+10800=11400 л Ж:Ыдыста 11400 л су болады. 6-тапсырма.Математика күнделікті өмірде №7 Олимпиада ойындарының эмблемасын салу керек. Қалай салуға болатынын ойлан
ЕБҚ тапсырмасы Эмблема салады. 7-тапсырма. Зертте №8 15 дөңгелек суреттегідей орналастырылды. Әр дөңгелектің диаметрі – 12 см. Үшбұрыштың периметрін тап. Р1=12+12+12=36 см Р2=12*12 см=144 см |
Оқушылар шеңберлердің диаметрлерін өлшейді. Берілген шеңберлердің барлығын центрі бір нүкте болатындай етіп сызады.
Берілген амалдарды жауаптарымен сәйкестендіріп сызады.
Жетекші сұрақтарға жауап береді. Есепті талдайды.
Эмблема салады.
Зерттеушілік тапсырманы орындайды.
|
Дескриптор: - Қаладағы көліктің қандай түрі экологияға қауіпсіз екенін анықтайды- 1б Дескриптор: - Шеңберлердің диаметрін өлшеп, дәптерге О нүктесін белгілейді- 1б -Барлық шеңберді бір ғана центрден – О нүктесінен сызады- 1б Дескриптор: -шеңбер сызады- 1б Дескриптор: -амалдарды орындайды- 1б -Берілген амалдарды жауаптарымен сәйкестендіріп сызады-1 б Дескриптор: -Есептің шартын құрады- 1б -шешуі мен жауабын жазады- 1б Дескриптор: - Олимпиада ойындарының эмблемасын салады-1б Дескриптор: -Үшбұрыштың периметрін табады- 1б |
Слайд 2 сызбалар Слайд 3 Слайд 4 |
|||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Қадам жаса» әдісі арқылы сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма №9 Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
|||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№126 Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Армысың досым, Кел, маған қосыл (қолымен шақырады). Алақанға салып алақан, Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды). Жер шарындай айналып, Әлемге жарық ұқсайық (айналады). Қолымызды көтеріп, Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады). Ортамызда күн нұры, Құшаққа оны алайық (құшақтасады) ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. №1 Дәптеріңде орында. Кесінділердің қайсысы шеңбердің радиусы болатынын тап. Дәптеріңе радиусы берілген шеңбердің радиусынан 2 см артық болатын шеңбер сыз.
ЕБҚ тапсырмасы а) Центрі О және радиусы 3 см 2 мм болатын шеңбер сыз. «Бірлесіп оқу» тәсілі. Практикалық жұмыс. 2-тапсырмаТоптық жұмыс №2 Дәптеріңде орында. Қажетті өлшемдерді жүргіз және дәптерге сызба сыз
3-тапсырма. Өзіндік жұмыс №3 Дәптеріңде орында Шеңберлердің радиусын өлшеп, оларды әртүрлі центрден сыз. Кішкентай шеңбердің радиусы 2 см. Ортаңғы шеңбердің радиусы 2 см 5 мм. Үлкен шеңбері радиусы 3 см. ЕБҚ тапсырмасы
4-тапсырма.Топтық жұмыс №4 Есептерді шығар а t t Ш 2) m2= m1+3=15+3=18 м/ сағ 3) t2= М: m2=90:18=5 сағ 4) t= t1- t2=6-5=1 сағ Ж: 1 сағатқа жылдам жасады. ә) S=60 км V1 = 70 км/ сағ V2 = 50 км/ сағ t - ? сағ Ш:1)Vжақ= V1- V2=70-50=20 км/ сағ 2) t = S: Vжақ=60:20=3 сағ Ж:3 сағ кейін қуып жетеді. б)128 бригада – 22 адамнан 14 топ – 55 адамнан Ш:1)128*22=2816 (бригада) 2)14*55=770 (жұмысшылар тобы) 3)2816+770=3586 Ж:Барлығы 3586 адам қатысты. 5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №5 Диаметрі 5 м гүлзардың пішіні – дөңгелек. Оны ені 1 м болатын шыммен дөңгелете қоршап шықты. Гүлзардың диаметрі қандай болып өзгерді? d1= 5 м d2=5 м+1 м+ 1 м= 7 м ЕБҚ тапсырмасы
6-тапсырма.Шығармашылық жұмыс №7 Сызбасын сал. Есепті шығар. Р=200 м Болат – 30 м Серік – 60 м Әлия – 40 м Төртінші оқушы - ? м Ш:200 – (30+60+40)=70 м Ж: Төртінші оқушы 70 м жүзді. 7-тапсырма №8 Есептеуді орындап, өрнектерді салыстыр. 523*241 > 522*241 892*6*2=892*12 420:20:1=420:20*1 245:5<255:3 8599*152<152*8600 285*4*5=4*285*5 |
Оқушылар суретке қарап, шеңбердің радиусын (ОА), диаметрін (КF) анықтайды. Дәптеріңе радиусы берілген шеңбердің радиусынан 2 см артық болатын шеңбер сызады. Дәптеріне анықталған радиустар бойынша суреттегідей шеңберлер сызады. Радиусы бойынша шеңбер, дөңгелек салады.
Есептерді шығарады.
Есептерді шығарады.
Сызбасын сызып, есептерді шығарады.
Есептеулерді орындайды.
|
Дескриптор: - Кесінділердің қайсысы шеңбердің радиусы болатынын табады- 1б - радиусы берілген шеңбердің радиусынан 2 см артық болатын шеңбер сызады- 1б Дескриптор: - Қажетті өлшемдерді жүргіз және дәптерге сызба сызады- 1б Дескриптор: - Шеңберлердің радиусын өлшеп, оларды әртүрлі центрден сызады-1б Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1б Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1б Дескриптор: - Сызбасын салып, есепті шығарады- 1б Дескриптор: - Есептеуді орындап, өрнектерді салыстырады- 1б |
Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Суреттер Слайд 5 Слайд 6 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Сұрақ-жауап арқылы Үйге тапсырма:№9 Рефлексия Білім шыңы |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№127 Өзіңді тексер! БЖБ №9 |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтмақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық - Сәлем, достым! (Амандасады.) - Сен қалайсың? (Иықтарынан қағады.) - Қайда болдың? (Құлақтарынан тартады.) - Мен сені сағындым! (Қолдарын жүректеріне қояды.) - Сен келдің! (Қолдарын жаяды.) - Жақсы болды!(Құшақтайды.) ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Шеңбер сыз. Оның диаметрі мен радиусын көрсет. Олардың ұзындығын жаз. ЕБҚ тапсырмасы
2-тапсырма Радиусы 2 см болатын шеңбер сыз. 3-тапсырма. Егер үлкен шеңбердің радиусы 16 см болса, кішкентай шеңберлердің радиусы қандай болады?
16 см:4=4см 4 см:2=2 см (кішкентай шеңберлердің радиусы) ЕБҚ тапсырмасы
4-тапсырма Ұзындығы 8 см болатын ОМ кесіндісін сыз. Оны теңдей 2 бөлікке бөл. Әр нүктеден диаметрі осы бөліктердің ұзындығына тең шеңберлер сыз. 5-тапсырма Қатесін түзе. Дұрыс жауапты таңда.
ОА-радиус ҒК |
Шеңбер, дөңгелек, радиус, диаметр дегеннің не екенін айтады. Берілген радиус бойынша шеңбер сызады.
Талдау жасайды.
Сызба сызады. Ұзындығы 8 см болатын ОМ кесіндісін сызады.
Қатесін түзеп, дұрыс жауапты таңдайды. |
Дескриптор: -Шеңбер сызады-1б - Оның диаметрі мен радиусын көрсетеді- 1б - ұзындығын жазады-1 б Дескриптор: - Радиусы 2 см болатын шеңбер сызады-1 б Дескриптор: - кішкентай шеңберлердің радиусы қандай болатынын анықтайды- 1б Дескриптор: - ОМ кесіндісін сызады-1 б - теңдей 2 бөлікке бөледі- 1б - Әр нүктеден диаметрі осы бөліктердің ұзындығына тең шеңберлер сызады-1 б Дескриптор: -Қатесін түзейді- 1б -дұрыс жауапты таңдайды- 1б |
Слайд 2 суреттер Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 6 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 123-127 сабақ ҚМЖ 4 сынып
Математика 123-127 сабақ ҚМЖ 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№123 Шеңбер мен дөңгелек |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
\ |
І. Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (қолдарымен
шапалақтайды). Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді
тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) ІІ. «Аралға жету» ойыны» арқылы өткен сабақты еске түсіру ІІІ. Бейнежазба көрсету Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Бейнежазба көру арқылы бөлшектер туралы еске түсіру. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Шеңбер - шеңбердің центрі деп аталатын нүктеден барлық нүктелері бірдей қашықтықта жататын тұйық сызық. Радиус – шеңбердің центрін оның қандай да бір нүктесімен қосатын кесінді. Дөңгелек – бұл шеңбермен шектелген жазықтықтың бөлігі. 1-тапсырма (Ұ.Ж) №1Диаграмма бойынша сұрақтар құрастыр. Бұл диаграмма біздің сынып оқушыларының мектепке қалай жететінін көрсетеді. Диаграмма теңдей 10 бөлікке бөлінген, әр бөлігі 10%-ды құрайды. Диаграммадан не білуге болады?
1)Мектепке қанша пайыз оқушы жаяу жетеді? (40%) 2) Қанша пайыз оқушы астобуспен жетеді? (30%) 3) Қанша пайыз оқушы мәшинемен жетеді? (20%) 4) Қанша пайыз оқушы велосипедпен жетеді? (10%) Велосипед қоршаған ортаға зиян келтірмейді.
ЕБҚ тапсырмасы
2-тапсырма «Бірлесіп оқу» тәсілі «Шеңбер сыз» ойыны. №2Сен циркульдің көмегімен қалай шеңбер сызуға болатынын білесің. Суреттерді қара және алгоритм құр.
1.Радиусты сызғыштың көмегімен өлшеп аламыз. 2.Алынған радиус бойынша циркульдің көмегімен шеңбер сызамыз. Алгоритм: 1) Циркульдің инесін нөлге, ал циркульдің қарындашы бар ұшын сызғыштың қажетті ұзындық бөлігіне қой. 2) Осы өлшеммен циркульді дәптерге қой. 3) Циркульдің қарындашы бар ұшын дәптердің бетімен мұқият айналдыр. ЕБҚ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. «Бірлесіп оқу» тәсілі. 3-тапсырма.Жұптық жұмыс №3Сөйлемдерді толықтырып жаз.
а)Шеңбердің диаметрі екі радиус ұзындығына тең. ә)Шеңбердің радиусы диаметр ұзындығының жартысына тең. 1.г=16 мм, д=32 мм 2.г=14 мм, д=28 мм 3.г=8 мм, д=16 мм 4.г=22 мм, д=44 мм 5.г=19 мм, д=38 мм 4-тапсырма.Топтық жұмыс «Шеңбер сыз» ойыны. 1-топ: №4Үш шеңбердің өлшемі бірдей. Шеңбердің диаметрі – ?см. Шеңбердің радиусы – ?см
d=18:6 см (диаметр) г=6:2=3 см (радиус) 2-топ: №6 Шеңбер сыз. Радиусын өзгертпей, циркульді осы шеңбердің кез келген нүктесіне қойып, тағы бір шеңбер сыз. Екі шеңбердің қиылысқан нүктелері – жаңа шеңберлердің центрі. Негізгі шеңбердің ішінен біртіндеп гүлдің бейнесі шығады. ЕБҚ тапсырмасы Тобының көмегімен шеңбер сызады. 3-топ: Математика күнделікті өмірде №7 Тапсырманы түрлі түсті қағаз дөңгелектермен орында.
Дөңгелек 9 бөлікке бөлу қажет. 3 түсті 3 дөңгелек қажет. 5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс №8 Түрлі түсті қағаздан (екі немесе төрт түсті) диаметрі 6 см болатын 4 дөңгелек жаса. Олардың диаметрін сыз. Осы сызық бойымен дөңгелекті 2 бөлікке бөл. Өрнек құрастыр. Аппликация жаса. |
Шеңбер мен радиус туралы түсінік қалыптасып, танысады.
Диаграмма бойынша сұрақтарға жауап береді.
Ережемен танысады.
Оқушылар суретке қарап циркулдің көмегімен шеңбер сызу алгоритмін құрастырады.
Суреттегі шеңбердің радиустары және диаметрлерін жүргізеді. Олардың ұзындықтарын өлшейді.
Топпен тапсырманы орындайды. Оқушылар келесідей етіп шеңбер сызады.
Тапсырманы түрлі түсті қағаз дөңгелектермен орындайды.
Диаметрлерін жүргізеді. Осы сызық бойымен 2 бөлікке бөледі. Өрнектер құрастырады. |
Дескриптор: -Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырады- 1б Дескриптор: -Суретке қарап, алгоритм құрып, циркулдің көмегімен шеңбер сызады-1 б Дескриптор: -Сөйлемдерді толықтырып жазады- 1б Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады-1 б -Шеңбердің радиусын табады-1 б Дескриптор: -Шеңбер сызады-1 б-1 б - Радиусын өзгертпей, циркульді осы шеңбердің кез келген нүктесіне қойып, тағы бір шеңбер сызады-1 б Дескриптор: - Тапсырманы түрлі түсті қағаз дөңгелектермен орындайды- 1б - Түрлі түсті қағаздан (екі немесе төрт түсті) диаметрі 6 см болатын 4 дөңгелек жасайды- 1б Дескриптор: -Өрнек құрастырып, аппликация жасайды-1 б |
Слайд 2 диаграмма Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту Рефлексия «Білім қоржыны » әдісі
Үйге тапсырма№10 Диаметр – 24:2=12 см Радиус-12:2=6 см Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№124 Шеңбер мен дөңгелек |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қайырлы күн, көздерім! Ояндыңдар
ма? (қабақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (құлақтарын сипайды). Ояндыңдар
ма? (қолдарымен
шапалақтайды). Ояндыңдар
ма? (аяқпен жерді
тебу). Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
|||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма №1Кестені қара. Әртүрлі жастағы балаларға арналған велосипед дөңгелегінің радиусын анықта. 2-4 жас -30 см:2=15 см 4-6 жас-35 см:2=350мм:2=175 мм 6-8 жас-40см:2=20 см 8-10 жас-45 см:2=450 мм:2=225 мм 10-12 жас-50 см:2=25 см 2-тапсырма №2 Салыстыр.
ЕБҚ тапсырмасы
3-тапсырма. АС = 5 см, СВ = 3 см болатын шеңберлер сыз.
4-тапсырма №4 a) Бауыржан 120 м жол жүрді, бұл оның барлық жолының 3/4-ін құрайды. Ол тағы қанша метр жол жүруі тиіс? а Ж Жүруі тиіс - ? м Ш:1)120:3=40 м (бір бөлігінде) 2)40*4=160 м (барлығы) 3)160-120=40 м Ж:Тағы 40 м жол жүруі тиіс. ә Ж Жүруі тиіс - ? м Ш:160:4*3=120 м (жүрді) 160-120=40 м (жүруі тиіс) Ж: 120 м жол жүрді , 40 м жүруі тиіс. ЕБҚ тапсырмасы
5-тапсырма. №5 Тапсырманы орында. а) S=420 км t1=2 сағ t= 7 сағ S1 - ? км V V Ш:1) V= S: t=420:7=60 км/ сағ (жалпы V) 2) V1= V-5=60-5=55 км/ сағ (бастапқы V ) 3) S1= V1* t=55*2=110 км (2 сағатта жүрді) 4) S2= S- S1=420-110=310 км (қалған S) 5) V2= S2: t2=310:5=62 км/ сағ Ж:Қалған жолды 62 км/ сағ жылдамдықпен жүруі тиіс. 6-тапсырма №6 Есепте және тексер. 568900+321=569221 879652+214879=1094531 300000-1546=298454 90003-54780=35223 187812:333=564 870500*201=174970500 9800:25=392 2496*54781=13673376 7-тапсырма. №8 Сиқырлы шаршыны толтыр.
Әрбір болған, қатар диагональдік қатардағы элементтердің қосындысы 75-ке тең. |
Кестені қарап және дөңгелектерінің радиусын анықтайды.
Өрнектерді салыстырады.
Радиусы бойынша шеңбер , дөңгелек салады.
Есептерді шығарады.
Ақпаратты жинақтайды. Оқушылар алған білімдерін жинақтап, ең маңыздыларын ұсына алады. Есептерді шығарады.
Есептерді шығарады.
Заңдылықты анықтап сиқырлы шаршыны толтырады. |
Дескриптор: - Кестені қарап және дөңгелектерінің радиусын анықтайды-1 б Дескриптор: - Өрнектерді салыстырады- 1 б Дескриптор: - Радиусы бойынша шеңбер салады- 1б - Радиусы бойынша дөңгелек салады-1 б Дескриптор: -есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1 б Дескриптор: -есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1 б Дескриптор: - Есептерді шығарады- 1 б -Заңдылықты анықтап сиқырлы шаршыны толтырады- 1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
|
|||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Woorwall» қосымшасы арқылы сабақты бекіту Рефлексия «Бағдаршам» әдісі
Үйге тапсырма №9 Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
|||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№125 Шеңбер мен дөңгелек |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Дыбыстық гимнастика «А» дыбысын айтыңыз-ол сіздің бүкіл денеңіздің сауығуына көмегін тигізеді. «Е» қалқанша без жұмыстарына әсер етеді. «О» жүрегіңізбен, өкпеңізге әсер етеді. «У» қарныңыздың маңындағы дене мүшелеріңізге «Х» денеңіздің тазаруына «Ха» көңіл-күйіңіздің көтерілуіне әсер етеді ІІ.Үй тапсырмасын тексеру №10 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
|||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма №1 Қаладағы көліктің қандай түрі экологияға қауіпсіз екенін анықта. 1) 3) 5) 7) ЕБҚ тапсырмасы
2-тапсырма. №2 Шеңберлердің диаметрін өлше. Дәптерге О нүктесін белгіле. Барлық шеңберді бір ғана центрден – О нүктесінен сыз.
d1 = 2 см 8 мм d2 = 3 см 2 мм d3 =1 см 8 мм d4 = 2 см 2 мм 3-тапсырма №3 АВ = 6 см, СВ = 4 см деп алып, шеңберлер сыз. 4-тапсырма. Жұптық жұмыс №4 Есепте. 547+3258700=3259247 45847+9857=55704 20016-5896=14120 3108:222=14 2541*274=696234 ЕБҚ тапсырмасы Жұбының көмегімен тапсырманы орындайды. 5-тапсырма №6 Есепте және тексер а) t= 7 сағ=360 мин m1=40 л/мин m2=10 л/мин М - ? л Ш:1) m= m1- m2=40-10=30 л/мин 2) М= m* t=30*360=10800 л Ж:Ыдыста 10800 л су болады. ә) М1=600 л m1=40 л/мин m2=10 л/мин t= 6 сағ =360 мин М -? л Ш:1) m= m1- m2=40-30=10 л/мин 2) М2= m* t=30*360=10800 л 3) М= М1+ М2=600+10800=11400 л Ж:Ыдыста 11400 л су болады. 6-тапсырма.Математика күнделікті өмірде №7 Олимпиада ойындарының эмблемасын салу керек. Қалай салуға болатынын ойлан
ЕБҚ тапсырмасы Эмблема салады. 7-тапсырма. Зертте №8 15 дөңгелек суреттегідей орналастырылды. Әр дөңгелектің диаметрі – 12 см. Үшбұрыштың периметрін тап. Р1=12+12+12=36 см Р2=12*12 см=144 см |
Оқушылар шеңберлердің диаметрлерін өлшейді. Берілген шеңберлердің барлығын центрі бір нүкте болатындай етіп сызады.
Берілген амалдарды жауаптарымен сәйкестендіріп сызады.
Жетекші сұрақтарға жауап береді. Есепті талдайды.
Эмблема салады.
Зерттеушілік тапсырманы орындайды.
|
Дескриптор: - Қаладағы көліктің қандай түрі экологияға қауіпсіз екенін анықтайды- 1б Дескриптор: - Шеңберлердің диаметрін өлшеп, дәптерге О нүктесін белгілейді- 1б -Барлық шеңберді бір ғана центрден – О нүктесінен сызады- 1б Дескриптор: -шеңбер сызады- 1б Дескриптор: -амалдарды орындайды- 1б -Берілген амалдарды жауаптарымен сәйкестендіріп сызады-1 б Дескриптор: -Есептің шартын құрады- 1б -шешуі мен жауабын жазады- 1б Дескриптор: - Олимпиада ойындарының эмблемасын салады-1б Дескриптор: -Үшбұрыштың периметрін табады- 1б |
Слайд 2 сызбалар Слайд 3 Слайд 4 |
|||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Қадам жаса» әдісі арқылы сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма №9 Бағалау |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
|||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№126 Қорытындылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Армысың досым, Кел, маған қосыл (қолымен шақырады). Алақанға салып алақан, Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды). Жер шарындай айналып, Әлемге жарық ұқсайық (айналады). Қолымызды көтеріп, Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады). Ортамызда күн нұры, Құшаққа оны алайық (құшақтасады) ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1
|
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. №1 Дәптеріңде орында. Кесінділердің қайсысы шеңбердің радиусы болатынын тап. Дәптеріңе радиусы берілген шеңбердің радиусынан 2 см артық болатын шеңбер сыз.
ЕБҚ тапсырмасы а) Центрі О және радиусы 3 см 2 мм болатын шеңбер сыз. «Бірлесіп оқу» тәсілі. Практикалық жұмыс. 2-тапсырмаТоптық жұмыс №2 Дәптеріңде орында. Қажетті өлшемдерді жүргіз және дәптерге сызба сыз
3-тапсырма. Өзіндік жұмыс №3 Дәптеріңде орында Шеңберлердің радиусын өлшеп, оларды әртүрлі центрден сыз. Кішкентай шеңбердің радиусы 2 см. Ортаңғы шеңбердің радиусы 2 см 5 мм. Үлкен шеңбері радиусы 3 см. ЕБҚ тапсырмасы
4-тапсырма.Топтық жұмыс №4 Есептерді шығар а t t Ш 2) m2= m1+3=15+3=18 м/ сағ 3) t2= М: m2=90:18=5 сағ 4) t= t1- t2=6-5=1 сағ Ж: 1 сағатқа жылдам жасады. ә) S=60 км V1 = 70 км/ сағ V2 = 50 км/ сағ t - ? сағ Ш:1)Vжақ= V1- V2=70-50=20 км/ сағ 2) t = S: Vжақ=60:20=3 сағ Ж:3 сағ кейін қуып жетеді. б)128 бригада – 22 адамнан 14 топ – 55 адамнан Ш:1)128*22=2816 (бригада) 2)14*55=770 (жұмысшылар тобы) 3)2816+770=3586 Ж:Барлығы 3586 адам қатысты. 5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №5 Диаметрі 5 м гүлзардың пішіні – дөңгелек. Оны ені 1 м болатын шыммен дөңгелете қоршап шықты. Гүлзардың диаметрі қандай болып өзгерді? d1= 5 м d2=5 м+1 м+ 1 м= 7 м ЕБҚ тапсырмасы
6-тапсырма.Шығармашылық жұмыс №7 Сызбасын сал. Есепті шығар. Р=200 м Болат – 30 м Серік – 60 м Әлия – 40 м Төртінші оқушы - ? м Ш:200 – (30+60+40)=70 м Ж: Төртінші оқушы 70 м жүзді. 7-тапсырма №8 Есептеуді орындап, өрнектерді салыстыр. 523*241 > 522*241 892*6*2=892*12 420:20:1=420:20*1 245:5<255:3 8599*152<152*8600 285*4*5=4*285*5 |
Оқушылар суретке қарап, шеңбердің радиусын (ОА), диаметрін (КF) анықтайды. Дәптеріңе радиусы берілген шеңбердің радиусынан 2 см артық болатын шеңбер сызады. Дәптеріне анықталған радиустар бойынша суреттегідей шеңберлер сызады. Радиусы бойынша шеңбер, дөңгелек салады.
Есептерді шығарады.
Есептерді шығарады.
Сызбасын сызып, есептерді шығарады.
Есептеулерді орындайды.
|
Дескриптор: - Кесінділердің қайсысы шеңбердің радиусы болатынын табады- 1б - радиусы берілген шеңбердің радиусынан 2 см артық болатын шеңбер сызады- 1б Дескриптор: - Қажетті өлшемдерді жүргіз және дәптерге сызба сызады- 1б Дескриптор: - Шеңберлердің радиусын өлшеп, оларды әртүрлі центрден сызады-1б Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1б Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1 б -шешуі мен жауабын жазады- 1б Дескриптор: - Сызбасын салып, есепті шығарады- 1б Дескриптор: - Есептеуді орындап, өрнектерді салыстырады- 1б |
Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Суреттер Слайд 5 Слайд 6 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Сұрақ-жауап арқылы Үйге тапсырма:№9 Рефлексия Білім шыңы |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3 С. Шеңбер және дөңгелек |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№127 Өзіңді тексер! БЖБ №9 |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтмақтастық, құрмет |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық - Сәлем, достым! (Амандасады.) - Сен қалайсың? (Иықтарынан қағады.) - Қайда болдың? (Құлақтарынан тартады.) - Мен сені сағындым! (Қолдарын жүректеріне қояды.) - Сен келдің! (Қолдарын жаяды.) - Жақсы болды!(Құшақтайды.) ІІ.Үй тапсырмасын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау |
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Керемет! Жарайсыздар! |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Шеңбер сыз. Оның диаметрі мен радиусын көрсет. Олардың ұзындығын жаз. ЕБҚ тапсырмасы
2-тапсырма Радиусы 2 см болатын шеңбер сыз. 3-тапсырма. Егер үлкен шеңбердің радиусы 16 см болса, кішкентай шеңберлердің радиусы қандай болады?
16 см:4=4см 4 см:2=2 см (кішкентай шеңберлердің радиусы) ЕБҚ тапсырмасы
4-тапсырма Ұзындығы 8 см болатын ОМ кесіндісін сыз. Оны теңдей 2 бөлікке бөл. Әр нүктеден диаметрі осы бөліктердің ұзындығына тең шеңберлер сыз. 5-тапсырма Қатесін түзе. Дұрыс жауапты таңда.
ОА-радиус ҒК |
Шеңбер, дөңгелек, радиус, диаметр дегеннің не екенін айтады. Берілген радиус бойынша шеңбер сызады.
Талдау жасайды.
Сызба сызады. Ұзындығы 8 см болатын ОМ кесіндісін сызады.
Қатесін түзеп, дұрыс жауапты таңдайды. |
Дескриптор: -Шеңбер сызады-1б - Оның диаметрі мен радиусын көрсетеді- 1б - ұзындығын жазады-1 б Дескриптор: - Радиусы 2 см болатын шеңбер сызады-1 б Дескриптор: - кішкентай шеңберлердің радиусы қандай болатынын анықтайды- 1б Дескриптор: - ОМ кесіндісін сызады-1 б - теңдей 2 бөлікке бөледі- 1б - Әр нүктеден диаметрі осы бөліктердің ұзындығына тең шеңберлер сызады-1 б Дескриптор: -Қатесін түзейді- 1б -дұрыс жауапты таңдайды- 1б |
Слайд 2 суреттер Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 6 |
||
шағым қалдыра аласыз









б
(Т)
2)
-
=
(Р)
- дұрыс бөлшек
(А) 4)
- бұрыс бөлшек (М)
- дұрыс бөлшек
(В) 6)
= 1 (А)
- аралас сан
(Й) Трамвай























