|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№93 сабақ.Есептеу. Қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеудің үйренген тәсілдерін қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындаңдар 50:12=5 ( 2) 21:4=5 (1) 18:4=4(2) 85:18=4 (13) 60:7=8(4) 3:6=0(3) 5:8=0(5) 74:7=10(4) 51:7=7(2) Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Балет 7*(120:40)=7*3=21 Сәуле Драма (850-650):5=200:5=40 Балжан Опера 500-303:3=500-101=399 Жазира Пантамима (540+120):6=660:6=110 Асқар Қуыршақ театры (650-320):30=330:30=11 Мұрат 2-тапсырма Теңдеулерді шеш. Х*3=1000-340 Х*3=660 Х=660:3 Х=220 220*3=1000-340 660=660 Х:40=36:18 Х:40=2 Х=2*40 Х=80 80:40=36:18 2=2 3-тапсырма «Алтын сандық» әдісі Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан тап. 18*2=36 60*5=300 17*3=51 550:5=110 140:7=20 440:20=22 808:4=202 306:3=102 420:2=210 999:3=333 369:3=123 482:2=241 ЕҚБ 4-тапсырма Есепті шығар Ш: 1) 130*2=260 ( опера ж/е балет) 2) 130+260=390 3) 485-390=95 ( Драма т.) Ж: Драма театрына 95 оқушы барды. Жұптық жұмыс 5-тапсырма Қысқаша жазуы бойынша есеп құрастыр. Ш: 1) 160*2=320 ( 2-күні) 2) 160+320=480 ( 1,2 күні) 3) 810-480=330 ( 3-күні) Ж: 3-кнүі 330 билет сатылды Ұжымдық жұмыс 6-тапсырма «Таза тақта» әдісі Есептеп, дұрыстығын тексер. 41*2=82 639:3=213 33*3=99 248:2=124 23*3=69 82:2=41 ЕБҚ 96:6=16 51:3=17 428:2=214 69:23=3 8-тапсырма Теңдеулерді шеш Х*30=1000-730 Х*30=270 Х=270:30 Х=9 9*30=1000-730 270=270 880:у=535-491 880:у=44 У=880:44 У=20 880:20=535-491 44=44 А-45=389-254 А-45=135 А=135+45 А=180 180-45=389-254 135=135 9-тапсырма Көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып, өрнектерді есепте. (25*5)*4=25*4+25*5=100+125=225 2*(48*5)=2*48+2*5=96+10=106 (4*6)*25=2=4*25+6*25=100+150=250 (20*8)*5=20*5+5*8=100+40=140 5*(6*20)=5*6+5*20=30+100=130 (2*7)*5=2*5+7*5=10+35=45 Үй тапсырмасы 7-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз. Олардың мәнін тап
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Теңдеулерді шешеді
Мысалдарды есептейді
Жеке жұмыс жасайды
Есепті шығарады
Жеке жұмыс жасайды
Тапсырманы орындайды
Теңдеулерді шешеді
Өрнектерді есептейді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Қалдықпен бөлуді орындайды-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады-1б Балалардың қандай қойылымды ұнататынын атайды-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Дескриптор: Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан табады-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: Қысқаша жазуы бойынша есеп құрастырады-1б
Дескриптор: Есептеп, дұрыстығын тексереді-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып, өрнектерді есептейді-2б
Тамаша!
«Данышпан үкі» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Сандықша
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кесте
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№94 сабақ. Есептеу. Қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеудің үйренген тәсілдерін қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз. Олардың мәнін тап
Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр Мектеп оқушылары циркке 24 қыз бала және одан 2 есе артық ұл балалар барды.Барлығы циркке барлығы неше бала барды? Қыздар- 24 адам Ұлдар- ?, 2 есе артық? бала Ш: 1) 24·2=48 (бала) – ұл бала 2) 24+48=72 (бала) –барлығы Ж: циркке барлығы 72 бала барды.
ЕҚБ 2-тапсырма Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр Балалар кинотеатрда жүк мәшине жайлы мультфильм және одан 2 есе артық автобус жайлы мультфильм көрді.Сонымен қатар бірнеше жеңіл мәшине жайлы мультфильм көрді.Барлығы 125 мәшине жайлы мультфильм көрсе, неше жеңіл мәшине жайлы мультфильм көрген? Ш:1)21·2=42 (м) – автобус 2)125-(21+42)=62 (м) – жеңіл мәшине Ж:62 жеңіл мәшине жайлы мультфильм көрген
Өзіндік жұмыс 3-тапсырма Есептеп,дұрыстығын тексер. 42:14=3 80:16=5 57:19=3
90:45=2 82:41=2 72:18=4
4-тапсырма «Конверттегі тапсырма» әдісі Теңдеулерді шеш. х ∙ (75 : 5) = 30 Х*15=30 Х=30:15 Х=2 2*(75:5)=30 30=30
ЕБҚ х ∙ (88 : 2) = 88 х*44=88 х=88:44 х=2 2*(88:2)=88 88=88
Топтық жұмыс 5-тапсырма Есептерді шығар Бірінші топ- 5-тапсырма (а) Ш:(10+12)·3=66 (адам)-ересек адам Ж:циркке 66 ересек адам барды.
Екінші топ- 5-тапсырма (ә) Ш:(10+12)·3=66 (адам)-ересек адам Ж:циркке 66 ересек адам барды
Үшінші топ- 5-тапсырма (б) 8·15+10·5=170 (орын) Ж: циркте 170 орын бар
Сергіту сәті
Жұптық жұмыс 7-тапсырма «Ашық микрофон» әдісі Есептеулерді түсіндір. 790 – 49=741 564 + 29=593 443 + 39=482 790 – 499=291 564 + 299=863 443 – 39=404 348 – 19=329 247 + 39=286 443 + 399=842 348 – 199=149 247 + 399=646 443 – 399=44
8-тапсырма Тура теңдік шығатындай жақшалар қой. (7·8+4):4+2=17 7·8+4:4+2=21
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап. 1) 520+(22:2)=520+11=531 2) 45*3+300=135+300=435 3) (16*3)+ (120+160)=48+280=328 4) 600+ (25*5)=600+125=725
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Кестені толтырып келеді
Есеп құрастырып шығарады
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Өзіндік жұмыс орындайды
Теңдеулерді шешеді
Тапсырманы орындайды
Есептерді шығарады
Топтық жұмыс жасайды
Есептеуді түсіндіреді
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құрастырады және жазады-1б. Олардың мәнін табады-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырады-1б Есептерді шешу дағдыларын дамытады-1б
Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Есептеп,дұрыстығын тексереді-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: Есептерді шығарады-1б Тапсырманы топта орындау тәртібін біледі-1б
Тамаша!
Дескриптор: Есептеулерді түсіндіре алады-1б
Дескриптор: Тура теңдік шығатындай жақшалар қояды-1б
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Микрофон
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№95 сабақ. Өзіңді тексер! БЖБ№1 |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз жетістіктерін өздері тексереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап. 1) 520+(22:2)=520+11=531 2) 45*3+300=135+300=435 3) (16*3)+ (120+160)=48+280=328 4) 600+ (25*5)=600+125=725 Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма БІЛУ Қарапайым теңдеулерді және құрылымы күрделі теңдеулерді қалай шешуді білемін. Теңдеулерді шеш. х · (25 : 5) = 60 (14 · 3) : х = 6 Х*5=60 42:х=6 Х=60:5 х=42:6 Х=12 х=7 12*(25:5)=60 (14*3):7=6 60=60 6=6 2-тапсырма ТҮСІНУ Қалдықпен бөлуді орындауды және оны тексеруді білемін. Қалдықпен бөлуді орында. Есептеуді тексер. 29 : 5=5 (4қалд) 17 : 3=5 (2қалд) 69 : 8=8 (5қалд) 30 : 7=40 (2қалд) 3-тапсырма Қолдану Тиімді есептеу үшін көбейтудің терімділік, үлестірімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолдана аламын. Көшіріп жаз. Терімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын қызыл, үлестірімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын көк қарындашпен сыз. (6 · 4) · 20=6*(4*20)=6*80=480 (5+2) · 60=(4*5)*8=20*8=160 (4 · 8) · 5=5*60+2*60=300+120=420 (30+40) · 8=30*8+40*8=240+320=560 Сергіту сәті 4-тапсырма ТАЛДАУ Қалдықпен бөлуге берілген есептерге талдау жасап, шығара аламын. Есепті шығар. Балалар көркем еңбек сабағы үшін 19 шырша бүршігін жинады. Әрқайсысына бірдей мөлшерде шырша бүршігін жұмсай отырып, олардан 6 бұйым жасады. Бір бұйымға неше шырша бүршігі қажет болды? Ш: 19:6=3 (1қалд) 3*6+1=19 Жауабы: Бір бұйымға 3 шырша бүршігі қажет. 5-тапсырма ЖИНАҚТАУ Есептеуді түсіндіру үшін амалдардың қасиеттерін қолдана аламын. Көбейту мен бөлудің осындай түрін шығару кезінде балалардың қалай пайымдағанын тап. Әрбір өрнекті тиісті есептеу тәсілімен біріктір. 240*2=480 (б) (200+40)*2=480 240:2=120 (в) (200+40):2=120 402*2=804 (ә) (400+2)*2=804 402:2=201 (а) (400+2):2=201 6-тапсырма БАҒАЛАУ Бір таңбалы санға қалдықпен бөлудің дұрыс орындалғандығын тексере аламын. Қателерді тауып, оларды түзетіп жаз. 15 : 2 = 6 (1 қалд.) 2*7+1=15 5 : 2 = 2 (1 қалд.) 2*2+1=5 16 : 5 = 3 (1 қалд.) 3*5+1=16 3 : 7 = 0 (3 қалд.) 0*7+3=3 БЖБ №1 (3тоқсан) Үй тапсырмасы Өтілген тақырыптарды пысықтап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Теңдеулерді шешеді Қалдықпен бөлуді орындайды Тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Есепті шығарады Тапсырманы орындайды Амалдарды орындайды Қалдықпен бөлудің дұрыс орындалғанды ғын тексереді БЖБ жұмыстарын орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құр және жазады-1б Олардың мәнін табады-1б
Дескриптор: Қарапайым теңдеулерді және құрылымы күрделі теңдеулерді қалай шешуді біледі-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Қалдықпен бөлуді орындауды және оны тексеруді біледі-1б Дескриптор: Көбейтудің терімділік, үлестірімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолдана алады-2б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Қалдықпен бөлуге берілген есептерге талдау жасап, шығара алады-1б
Дескриптор: Есептеуді түсіндіру үшін амалдардың қасиеттерін қолдана алады-1б
Дескриптор: Бір таңбалы санға қалдықпен бөлудің дұрыс орындалғандығын тексере алады-2б
«Білім қоржыны» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс парағы Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс парағы Жұмыс парағы Оқулық Оқулық Оқулық Жұмыс парағы Оқулық Тапсырма парақшала ры Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кеңістік фигуралар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№96 сабақ. Текше (куб) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Текшенің жазбасын дайындауды және оның моделін жинауды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Өтілген тақырыптарды пысықтап кел. Математикалық диктант. Есептеудің нәтижесін тармақтап жаз: 1. 16 мен 5 сандарының көбейтіндісінің мәні ... тең . 2. 96 санының 6-ға бөліндісінің мәні ....тең. 3. 14 саны 84-тен неше есе кіші? 4. 27 санын 3 есе арттыр. 5. 85 санын 5 есе кеміт. 6. 77 саны 11 санынан неше есе артық? 7. Қандай сан 41санынан 2 есе артық? 8. 20 мен 3 сандарының көбейтіндісі 21 мен 2 сандарының көбейтіндісінен қаншаға артық? 9. 96 саны шығу үшін 12-ні қандай санға көбейту керек? Жауаптары: 80, 16, 6, 81, 17, 7, 82, 18, 8 Құндылық мақсаты: Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма Фигураларды ата.Әр түрінен қанша фигура бар?
Текше – барлық жақтары шаршы болып келетін көлемді фигура (дене). Шаршылардың қабырғалары текшенің қыры, ал олардың төбесі деп аталады. Текшенің 6 жағы, 12 қыры, 8 төбесі болады Практикалық жұмыс 2-тапсырма Ермексазбен жұмыс Текше туралы білімдерді пайдалана отырып, түтікшелер мен ермексазбен кубтың моделін жасайды. Текшенің моделін жасаудың алгоритмін құрастырады. Жұптық жұмыс 3-тапсырма Есептерді шығар. а)дизайнер түсті қағаздан 6 дана көк, 4 дана қызыл қорап жасады. 1 қорапқа 36см(кв)-қағаз жұмсалған болса,барлық қорапқа қанша қағаз қажет болды? К Қызыл қорап-4 дана ? қағаз 1 қорап-36см2 6+4=10қорап (барлығы) 10*36=360см2 (қағаз) Ж: Барлық қорапқа 360 см2 қағаз қажет ЕҚБ б) Есептегі деректерді өзгерт. Қосындысы 10 саны шығатындай қораптардың санын кез келген екі санға ауыстыр. Алынған есепті шығар. К Қызыл қорап-3 дана ? қағаз 1 қорап-36см2 7+3=10қорап (барлығы) 10*36=360см2 (қағаз) Ж: Барлық қорапқа 360 см2 қағаз қажет ФС тапсырмасы 4-тапсырма Үлгі бойынша текшенің жазбасын қалай әзерлеуге болатынын ойластыр.Нұсқалардың бірін таңда.Текшенің жазбасын досыңмен бірге жаса.Шаршының қабырғалары 4см болсын. Дәл суреттегідей қорапты қиып алып, оны бүктеп текшені құрастыр! Қабырғасы-4 см Сергіту сәті Жұптық жұмыс 5-тапсырма «Дойбы» әдісі Ойнайық! Ойыншының әрқайсысы екі текшені лақтырады.Түскен сандарды көбейтіп, нәтижесін жазады.Досың есептеудің дұрыстығын тексереді.Әр ойыншы ойынды 5 рет қайталайды. Мысалы: 5*6 =30 4*5= 20 3*2= 6 1*6= 6 5*6= 30 7-тапсырма Ойын текшесінің қарама-қарсы қабырларындағы нүктелердің қосындысын тап.Заңдылықты анықта. 2+5=7 3+4=7 6+1=7 Қосындысы 7-ге тең ЕБҚ a:30=9 4*a=360 a=9*30 a=360:4 a=270 a=90 270:30=9 4*90=360 9=9 360=360 Үй тапсырмасы 6-тапсырма Бөлінгіші белгісіз теңдеулерді көшіріп жазып, оларды шеш. 5*c=250 у*6=240 C=250:5 у=240:6 C=50 у=40 5*50=250 40*6=240 250=250 240=240 360:b=9 x:40=6 b=360:9 x=6*40 b=40 x=240 360:40=9 240:40=6 9=9 6=6 Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Математикалық диктант орындайды Жаңа тақырыпты игереді Текшемен танысады Тапсырманы орындайды Есептерді шығарады Жеке жұмыс жасайды Текшенің жазбасын жасайды Жаттығу жасайды Ойын ойнайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Есептеудің нәтижесін тармақтап жазады-1б Өтілген тақырыптарды біледі-1б
Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: Фигураларды атайды-1б Текше – барлық жақтары шаршы болып келетін көлемді фигура деп атайды-1б
Дескриптор: Түтікшелер мен ермексазбен кубтың моделін жасайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Есептерді шығарады-1б
Дескриптор: Үлгі бойынша текшенің жазбасын әзірлейді-1б Дәл суреттегідей қорапты қиып алып, оны бүктеп текшені құрастырады-1б Дескриптор: Ойын арқылы есептеу жүргізеді-1б Дойбы ойынын біледі-1б
Дескриптор: Ойын текшесінің қарама-қарсы қабырларындағы нүктелердің қосындысын табады-1б Заңдылықты анықтайды-1б
Керемет сабақ болды!
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер
Ермексаз Оқулық Оқулық Оқулық Қораптар
Суреттер Дойбы
Оқулық Оқулық Текшелер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||




|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кеңістік фигуралар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№97 сабақ. Текше, тікбұрышты параллелепипед |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Текшенің жазбасын жасауды және моделін жинауды, оның орналасуындағы өзгерістерді түсіндіруді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Бөлінгіші белгісіз теңдеулерді көшіріп жазып, оларды шеш. 5*c=250 у*6=240 C=250:5 у=240:6 C=50 у=40 5*50=250 40*6=240 250=250 240=240 360:b=9 x:40=6 b=360:9 x=6*40 b=40 x=240 360:40=9 240:40=6 9=9 6=6 Құндылық мақсаты: Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма Бұл қорапқа қабырғалары 1см болатын текшелер салынған. Бірінші қабатындағы 3қа-тардың әрқайсысына 3текшеден орналастырылған .Осындай 3 қабат текшелермен қорапты толтыруға болады. Қорапқа барлығы қанша текше сыяды? 3*3*3=(текше) Төмендегідей қораптарға қабырғалары 1см болатын қанша текше сыяды? 3*3*3=27 2*2*2=8 5*5*5=125 4*4*4=64 8*8*8=512 2-тапсырма «Сиқырлы қорапша» әдісі Төмендегі қорапқа мұқият қара. Мұндай фигура математикада тікбұрышты параллелепипед деп аталды.Ол қандай фигуралардан тұрады? ФС тапсырмасы Практикалық жұмыс 3-тапсырма Үлгі бойынша тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірле. Тікбұрышты параллелпипедтің жазбасын әзірлеу үшін қандай өлшемдер жасау қажет? 4-тапсырма а)Түтіктер мен ермексаздан тікбұрышты параллелпипедтің моделін әзірле. Ол үшін қандай өлшемдерді білу қажет? 1.Параллелепипедтің ені бойынша бүйір жақтары шаршыға ұқсас болады. 2.Екі ұзындығы бойынша бүйір жағы және екі табаны тіктөртбұрышқа ұқсас болып келеді. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕБҚ Мына жазбаны біріктіріп қандай фигура шығатынын табыңдар.Оның өлшемдерін анықтаңдар.
Жұптық жұмыс 5-тапсырма «Куб»әдісі Ойнайық!Бір текшені лақтырыңдар.Ондағы санды 8 бен 9 сандарын ыңғайлы қосындысына көбейтіңдер. Мұны сендерге қалай орындаған ыңғайлы? (8+9)*1=17 (8+9)*4=68 (8+9)*2=34 (8+9)*5=85 (8+9)*3=51 (8+9)*6102 Зерттеу жұмысы 6-тапсырма «Зерттеу алаңында» әдісі Қатырғы қағаздан әзірленген текшені қырлары бойынша қиғанда, төмендегідей текшенің жазбасы алынады? Төменде қай текшенің қиылған жазбасы берілген?
Үй тапсырмасы 4-тапсырма ә)Осындай модель жасаудың алгоритмін құрастыр Өз таңдауыңмен модель құрастырып кел.
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Жаңа тақырыпты меңгереді Тапсырманы орындайды Қорапшамен жұмыс жасайды Фигураның жазбасын әзірлейді Модель жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Зерттеу жүргізеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Бөлінгіші белгісіз теңдеулерді көшіріп жазып, оларды шешеді-1б
Тамаша жұмыс! Дескриптор: Қорапқа барлығы қанша текше сыятынын табады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Тікбұрышты параллелепипед туралы түсінігі бар-1б Дескриптор: Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірлейді-2б Дескриптор: Параллелепипедтің моделін әзірлейді-2б
Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: 8 бен 9 сандарын ыңғайлы қосындысына көбейтеді-1б
Дескриптор: Текшенің қиылған жазбасын табады-2 б Тамаша!
Мен сендерге сенемін! «Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық Оқулық Фигура жазбасы Оқулық Суреттер Текшелер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 3 сынып 93-97 сабақтар
Математика 3 сынып 93-97 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№93 сабақ.Есептеу. Қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеудің үйренген тәсілдерін қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Қалдықпен бөлуді орындаңдар 50:12=5 ( 2) 21:4=5 (1) 18:4=4(2) 85:18=4 (13) 60:7=8(4) 3:6=0(3) 5:8=0(5) 74:7=10(4) 51:7=7(2) Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Балет 7*(120:40)=7*3=21 Сәуле Драма (850-650):5=200:5=40 Балжан Опера 500-303:3=500-101=399 Жазира Пантамима (540+120):6=660:6=110 Асқар Қуыршақ театры (650-320):30=330:30=11 Мұрат 2-тапсырма Теңдеулерді шеш. Х*3=1000-340 Х*3=660 Х=660:3 Х=220 220*3=1000-340 660=660 Х:40=36:18 Х:40=2 Х=2*40 Х=80 80:40=36:18 2=2 3-тапсырма «Алтын сандық» әдісі Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан тап. 18*2=36 60*5=300 17*3=51 550:5=110 140:7=20 440:20=22 808:4=202 306:3=102 420:2=210 999:3=333 369:3=123 482:2=241 ЕҚБ 4-тапсырма Есепті шығар Ш: 1) 130*2=260 ( опера ж/е балет) 2) 130+260=390 3) 485-390=95 ( Драма т.) Ж: Драма театрына 95 оқушы барды. Жұптық жұмыс 5-тапсырма Қысқаша жазуы бойынша есеп құрастыр. Ш: 1) 160*2=320 ( 2-күні) 2) 160+320=480 ( 1,2 күні) 3) 810-480=330 ( 3-күні) Ж: 3-кнүі 330 билет сатылды Ұжымдық жұмыс 6-тапсырма «Таза тақта» әдісі Есептеп, дұрыстығын тексер. 41*2=82 639:3=213 33*3=99 248:2=124 23*3=69 82:2=41 ЕБҚ 96:6=16 51:3=17 428:2=214 69:23=3 8-тапсырма Теңдеулерді шеш Х*30=1000-730 Х*30=270 Х=270:30 Х=9 9*30=1000-730 270=270 880:у=535-491 880:у=44 У=880:44 У=20 880:20=535-491 44=44 А-45=389-254 А-45=135 А=135+45 А=180 180-45=389-254 135=135 9-тапсырма Көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып, өрнектерді есепте. (25*5)*4=25*4+25*5=100+125=225 2*(48*5)=2*48+2*5=96+10=106 (4*6)*25=2=4*25+6*25=100+150=250 (20*8)*5=20*5+5*8=100+40=140 5*(6*20)=5*6+5*20=30+100=130 (2*7)*5=2*5+7*5=10+35=45 Үй тапсырмасы 7-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз. Олардың мәнін тап
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Теңдеулерді шешеді
Мысалдарды есептейді
Жеке жұмыс жасайды
Есепті шығарады
Жеке жұмыс жасайды
Тапсырманы орындайды
Теңдеулерді шешеді
Өрнектерді есептейді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Қалдықпен бөлуді орындайды-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін табады-1б Балалардың қандай қойылымды ұнататынын атайды-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Дескриптор: Мысалдарды есептеп, жауаптарын сандықтан табады-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: Қысқаша жазуы бойынша есеп құрастырады-1б
Дескриптор: Есептеп, дұрыстығын тексереді-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Көбейтудің терімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолданып, өрнектерді есептейді-2б
Тамаша!
«Данышпан үкі» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Сандықша
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кесте
Оқулық
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№94 сабақ. Есептеу. Қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.1.5 үш амалдан артық әріпті, санды өрнектерді салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Есептеудің үйренген тәсілдерін қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 7-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз. Олардың мәнін тап
Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр Мектеп оқушылары циркке 24 қыз бала және одан 2 есе артық ұл балалар барды.Барлығы циркке барлығы неше бала барды? Қыздар- 24 адам Ұлдар- ?, 2 есе артық? бала Ш: 1) 24·2=48 (бала) – ұл бала 2) 24+48=72 (бала) –барлығы Ж: циркке барлығы 72 бала барды.
ЕҚБ 2-тапсырма Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастыр Балалар кинотеатрда жүк мәшине жайлы мультфильм және одан 2 есе артық автобус жайлы мультфильм көрді.Сонымен қатар бірнеше жеңіл мәшине жайлы мультфильм көрді.Барлығы 125 мәшине жайлы мультфильм көрсе, неше жеңіл мәшине жайлы мультфильм көрген? Ш:1)21·2=42 (м) – автобус 2)125-(21+42)=62 (м) – жеңіл мәшине Ж:62 жеңіл мәшине жайлы мультфильм көрген
Өзіндік жұмыс 3-тапсырма Есептеп,дұрыстығын тексер. 42:14=3 80:16=5 57:19=3
90:45=2 82:41=2 72:18=4
4-тапсырма «Конверттегі тапсырма» әдісі Теңдеулерді шеш. х ∙ (75 : 5) = 30 Х*15=30 Х=30:15 Х=2 2*(75:5)=30 30=30
ЕБҚ х ∙ (88 : 2) = 88 х*44=88 х=88:44 х=2 2*(88:2)=88 88=88
Топтық жұмыс 5-тапсырма Есептерді шығар Бірінші топ- 5-тапсырма (а) Ш:(10+12)·3=66 (адам)-ересек адам Ж:циркке 66 ересек адам барды.
Екінші топ- 5-тапсырма (ә) Ш:(10+12)·3=66 (адам)-ересек адам Ж:циркке 66 ересек адам барды
Үшінші топ- 5-тапсырма (б) 8·15+10·5=170 (орын) Ж: циркте 170 орын бар
Сергіту сәті
Жұптық жұмыс 7-тапсырма «Ашық микрофон» әдісі Есептеулерді түсіндір. 790 – 49=741 564 + 29=593 443 + 39=482 790 – 499=291 564 + 299=863 443 – 39=404 348 – 19=329 247 + 39=286 443 + 399=842 348 – 199=149 247 + 399=646 443 – 399=44
8-тапсырма Тура теңдік шығатындай жақшалар қой. (7·8+4):4+2=17 7·8+4:4+2=21
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап. 1) 520+(22:2)=520+11=531 2) 45*3+300=135+300=435 3) (16*3)+ (120+160)=48+280=328 4) 600+ (25*5)=600+125=725
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды
Өткенді пысықтайды
Кестені толтырып келеді
Есеп құрастырып шығарады
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Өзіндік жұмыс орындайды
Теңдеулерді шешеді
Тапсырманы орындайды
Есептерді шығарады
Топтық жұмыс жасайды
Есептеуді түсіндіреді
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құрастырады және жазады-1б. Олардың мәнін табады-1б
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Қысқаша жазылуы бойынша есеп құрастырады-1б Есептерді шешу дағдыларын дамытады-1б
Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Есептеп,дұрыстығын тексереді-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б
Тамаша жұмыс орындадыңдар!
Дескриптор: Есептерді шығарады-1б Тапсырманы топта орындау тәртібін біледі-1б
Тамаша!
Дескриптор: Есептеулерді түсіндіре алады-1б
Дескриптор: Тура теңдік шығатындай жақшалар қояды-1б
«Жұлдыздар шеруі» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Оқулық
Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық
Микрофон
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кестеден тыс көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№95 сабақ. Өзіңді тексер! БЖБ№1 |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз жетістіктерін өздері тексереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап. 1) 520+(22:2)=520+11=531 2) 45*3+300=135+300=435 3) (16*3)+ (120+160)=48+280=328 4) 600+ (25*5)=600+125=725 Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма БІЛУ Қарапайым теңдеулерді және құрылымы күрделі теңдеулерді қалай шешуді білемін. Теңдеулерді шеш. х · (25 : 5) = 60 (14 · 3) : х = 6 Х*5=60 42:х=6 Х=60:5 х=42:6 Х=12 х=7 12*(25:5)=60 (14*3):7=6 60=60 6=6 2-тапсырма ТҮСІНУ Қалдықпен бөлуді орындауды және оны тексеруді білемін. Қалдықпен бөлуді орында. Есептеуді тексер. 29 : 5=5 (4қалд) 17 : 3=5 (2қалд) 69 : 8=8 (5қалд) 30 : 7=40 (2қалд) 3-тапсырма Қолдану Тиімді есептеу үшін көбейтудің терімділік, үлестірімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолдана аламын. Көшіріп жаз. Терімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын қызыл, үлестірімділік қасиетті қолдануға болатын мысалдардың астын көк қарындашпен сыз. (6 · 4) · 20=6*(4*20)=6*80=480 (5+2) · 60=(4*5)*8=20*8=160 (4 · 8) · 5=5*60+2*60=300+120=420 (30+40) · 8=30*8+40*8=240+320=560 Сергіту сәті 4-тапсырма ТАЛДАУ Қалдықпен бөлуге берілген есептерге талдау жасап, шығара аламын. Есепті шығар. Балалар көркем еңбек сабағы үшін 19 шырша бүршігін жинады. Әрқайсысына бірдей мөлшерде шырша бүршігін жұмсай отырып, олардан 6 бұйым жасады. Бір бұйымға неше шырша бүршігі қажет болды? Ш: 19:6=3 (1қалд) 3*6+1=19 Жауабы: Бір бұйымға 3 шырша бүршігі қажет. 5-тапсырма ЖИНАҚТАУ Есептеуді түсіндіру үшін амалдардың қасиеттерін қолдана аламын. Көбейту мен бөлудің осындай түрін шығару кезінде балалардың қалай пайымдағанын тап. Әрбір өрнекті тиісті есептеу тәсілімен біріктір. 240*2=480 (б) (200+40)*2=480 240:2=120 (в) (200+40):2=120 402*2=804 (ә) (400+2)*2=804 402:2=201 (а) (400+2):2=201 6-тапсырма БАҒАЛАУ Бір таңбалы санға қалдықпен бөлудің дұрыс орындалғандығын тексере аламын. Қателерді тауып, оларды түзетіп жаз. 15 : 2 = 6 (1 қалд.) 2*7+1=15 5 : 2 = 2 (1 қалд.) 2*2+1=5 16 : 5 = 3 (1 қалд.) 3*5+1=16 3 : 7 = 0 (3 қалд.) 0*7+3=3 БЖБ №1 (3тоқсан) Үй тапсырмасы Өтілген тақырыптарды пысықтап кел. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Теңдеулерді шешеді Қалдықпен бөлуді орындайды Тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Есепті шығарады Тапсырманы орындайды Амалдарды орындайды Қалдықпен бөлудің дұрыс орындалғанды ғын тексереді БЖБ жұмыстарын орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құр және жазады-1б Олардың мәнін табады-1б
Дескриптор: Қарапайым теңдеулерді және құрылымы күрделі теңдеулерді қалай шешуді біледі-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Қалдықпен бөлуді орындауды және оны тексеруді біледі-1б Дескриптор: Көбейтудің терімділік, үлестірімділік және ауыстырымдылық қасиеттерін қолдана алады-2б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Қалдықпен бөлуге берілген есептерге талдау жасап, шығара алады-1б
Дескриптор: Есептеуді түсіндіру үшін амалдардың қасиеттерін қолдана алады-1б
Дескриптор: Бір таңбалы санға қалдықпен бөлудің дұрыс орындалғандығын тексере алады-2б
«Білім қоржыны» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс парағы Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Жұмыс парағы Жұмыс парағы Оқулық Оқулық Оқулық Жұмыс парағы Оқулық Тапсырма парақшала ры Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кеңістік фигуралар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№96 сабақ. Текше (куб) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Текшенің жазбасын дайындауды және оның моделін жинауды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Өтілген тақырыптарды пысықтап кел. Математикалық диктант. Есептеудің нәтижесін тармақтап жаз: 1. 16 мен 5 сандарының көбейтіндісінің мәні ... тең . 2. 96 санының 6-ға бөліндісінің мәні ....тең. 3. 14 саны 84-тен неше есе кіші? 4. 27 санын 3 есе арттыр. 5. 85 санын 5 есе кеміт. 6. 77 саны 11 санынан неше есе артық? 7. Қандай сан 41санынан 2 есе артық? 8. 20 мен 3 сандарының көбейтіндісі 21 мен 2 сандарының көбейтіндісінен қаншаға артық? 9. 96 саны шығу үшін 12-ні қандай санға көбейту керек? Жауаптары: 80, 16, 6, 81, 17, 7, 82, 18, 8 Құндылық мақсаты: Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма Фигураларды ата.Әр түрінен қанша фигура бар?
Текше – барлық жақтары шаршы болып келетін көлемді фигура (дене). Шаршылардың қабырғалары текшенің қыры, ал олардың төбесі деп аталады. Текшенің 6 жағы, 12 қыры, 8 төбесі болады Практикалық жұмыс 2-тапсырма Ермексазбен жұмыс Текше туралы білімдерді пайдалана отырып, түтікшелер мен ермексазбен кубтың моделін жасайды. Текшенің моделін жасаудың алгоритмін құрастырады. Жұптық жұмыс 3-тапсырма Есептерді шығар. а)дизайнер түсті қағаздан 6 дана көк, 4 дана қызыл қорап жасады. 1 қорапқа 36см(кв)-қағаз жұмсалған болса,барлық қорапқа қанша қағаз қажет болды? К Қызыл қорап-4 дана ? қағаз 1 қорап-36см2 6+4=10қорап (барлығы) 10*36=360см2 (қағаз) Ж: Барлық қорапқа 360 см2 қағаз қажет ЕҚБ б) Есептегі деректерді өзгерт. Қосындысы 10 саны шығатындай қораптардың санын кез келген екі санға ауыстыр. Алынған есепті шығар. К Қызыл қорап-3 дана ? қағаз 1 қорап-36см2 7+3=10қорап (барлығы) 10*36=360см2 (қағаз) Ж: Барлық қорапқа 360 см2 қағаз қажет ФС тапсырмасы 4-тапсырма Үлгі бойынша текшенің жазбасын қалай әзерлеуге болатынын ойластыр.Нұсқалардың бірін таңда.Текшенің жазбасын досыңмен бірге жаса.Шаршының қабырғалары 4см болсын. Дәл суреттегідей қорапты қиып алып, оны бүктеп текшені құрастыр! Қабырғасы-4 см Сергіту сәті Жұптық жұмыс 5-тапсырма «Дойбы» әдісі Ойнайық! Ойыншының әрқайсысы екі текшені лақтырады.Түскен сандарды көбейтіп, нәтижесін жазады.Досың есептеудің дұрыстығын тексереді.Әр ойыншы ойынды 5 рет қайталайды. Мысалы: 5*6 =30 4*5= 20 3*2= 6 1*6= 6 5*6= 30 7-тапсырма Ойын текшесінің қарама-қарсы қабырларындағы нүктелердің қосындысын тап.Заңдылықты анықта. 2+5=7 3+4=7 6+1=7 Қосындысы 7-ге тең ЕБҚ a:30=9 4*a=360 a=9*30 a=360:4 a=270 a=90 270:30=9 4*90=360 9=9 360=360 Үй тапсырмасы 6-тапсырма Бөлінгіші белгісіз теңдеулерді көшіріп жазып, оларды шеш. 5*c=250 у*6=240 C=250:5 у=240:6 C=50 у=40 5*50=250 40*6=240 250=250 240=240 360:b=9 x:40=6 b=360:9 x=6*40 b=40 x=240 360:40=9 240:40=6 9=9 6=6 Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Математикалық диктант орындайды Жаңа тақырыпты игереді Текшемен танысады Тапсырманы орындайды Есептерді шығарады Жеке жұмыс жасайды Текшенің жазбасын жасайды Жаттығу жасайды Ойын ойнайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Есептеудің нәтижесін тармақтап жазады-1б Өтілген тақырыптарды біледі-1б
Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: Фигураларды атайды-1б Текше – барлық жақтары шаршы болып келетін көлемді фигура деп атайды-1б
Дескриптор: Түтікшелер мен ермексазбен кубтың моделін жасайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Есептерді шығарады-1б
Дескриптор: Үлгі бойынша текшенің жазбасын әзірлейді-1б Дәл суреттегідей қорапты қиып алып, оны бүктеп текшені құрастырады-1б Дескриптор: Ойын арқылы есептеу жүргізеді-1б Дойбы ойынын біледі-1б
Дескриптор: Ойын текшесінің қарама-қарсы қабырларындағы нүктелердің қосындысын табады-1б Заңдылықты анықтайды-1б
Керемет сабақ болды!
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер
Ермексаз Оқулық Оқулық Оқулық Қораптар
Суреттер Дойбы
Оқулық Оқулық Текшелер Жұмыс дәптері Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||




|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Кеңістік фигуралар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№97 сабақ. Текше, тікбұрышты параллелепипед |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Текшенің жазбасын жасауды және моделін жинауды, оның орналасуындағы өзгерістерді түсіндіруді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Тәртіпсіз ел болмайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 6-тапсырма Бөлінгіші белгісіз теңдеулерді көшіріп жазып, оларды шеш. 5*c=250 у*6=240 C=250:5 у=240:6 C=50 у=40 5*50=250 40*6=240 250=250 240=240 360:b=9 x:40=6 b=360:9 x=6*40 b=40 x=240 360:40=9 240:40=6 9=9 6=6 Құндылық мақсаты: Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма Бұл қорапқа қабырғалары 1см болатын текшелер салынған. Бірінші қабатындағы 3қа-тардың әрқайсысына 3текшеден орналастырылған .Осындай 3 қабат текшелермен қорапты толтыруға болады. Қорапқа барлығы қанша текше сыяды? 3*3*3=(текше) Төмендегідей қораптарға қабырғалары 1см болатын қанша текше сыяды? 3*3*3=27 2*2*2=8 5*5*5=125 4*4*4=64 8*8*8=512 2-тапсырма «Сиқырлы қорапша» әдісі Төмендегі қорапқа мұқият қара. Мұндай фигура математикада тікбұрышты параллелепипед деп аталды.Ол қандай фигуралардан тұрады? ФС тапсырмасы Практикалық жұмыс 3-тапсырма Үлгі бойынша тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірле. Тікбұрышты параллелпипедтің жазбасын әзірлеу үшін қандай өлшемдер жасау қажет? 4-тапсырма а)Түтіктер мен ермексаздан тікбұрышты параллелпипедтің моделін әзірле. Ол үшін қандай өлшемдерді білу қажет? 1.Параллелепипедтің ені бойынша бүйір жақтары шаршыға ұқсас болады. 2.Екі ұзындығы бойынша бүйір жағы және екі табаны тіктөртбұрышқа ұқсас болып келеді. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕБҚ Мына жазбаны біріктіріп қандай фигура шығатынын табыңдар.Оның өлшемдерін анықтаңдар.
Жұптық жұмыс 5-тапсырма «Куб»әдісі Ойнайық!Бір текшені лақтырыңдар.Ондағы санды 8 бен 9 сандарын ыңғайлы қосындысына көбейтіңдер. Мұны сендерге қалай орындаған ыңғайлы? (8+9)*1=17 (8+9)*4=68 (8+9)*2=34 (8+9)*5=85 (8+9)*3=51 (8+9)*6102 Зерттеу жұмысы 6-тапсырма «Зерттеу алаңында» әдісі Қатырғы қағаздан әзірленген текшені қырлары бойынша қиғанда, төмендегідей текшенің жазбасы алынады? Төменде қай текшенің қиылған жазбасы берілген?
Үй тапсырмасы 4-тапсырма ә)Осындай модель жасаудың алгоритмін құрастыр Өз таңдауыңмен модель құрастырып кел.
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Жаңа тақырыпты меңгереді Тапсырманы орындайды Қорапшамен жұмыс жасайды Фигураның жазбасын әзірлейді Модель жасайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Зерттеу жүргізеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Бөлінгіші белгісіз теңдеулерді көшіріп жазып, оларды шешеді-1б
Тамаша жұмыс! Дескриптор: Қорапқа барлығы қанша текше сыятынын табады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Тікбұрышты параллелепипед туралы түсінігі бар-1б Дескриптор: Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірлейді-2б Дескриптор: Параллелепипедтің моделін әзірлейді-2б
Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: 8 бен 9 сандарын ыңғайлы қосындысына көбейтеді-1б
Дескриптор: Текшенің қиылған жазбасын табады-2 б Тамаша!
Мен сендерге сенемін! «Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер
Оқулық Оқулық Фигура жазбасы Оқулық Суреттер Текшелер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||




шағым қалдыра аласыз
















































