Ямышев
ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары математика 4
сынып
Теңдеулер. Теңдеулерді
түрлендіру тәсілмен шешу
/Күн жүйесі
|
Бөлім: |
«Ғарышқа саяхат», «Болашаққа саяхат» тақырыптары аясында. 4A-бөлім: Теңдеу, теңсіздік, өрнектер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жанпеисова М.Г. |
|
|
Күні: |
08.04.2024 |
|
|
Сынып: 4А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Теңдеулер. Теңдеулерді түрлендіру тәсілмен шешу /Күн жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.2.1 қос
теңсіздіктердің шешімдер жиынын
табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты/смарт мақсат |
қос теңсіздіктердің
шешімдер жиынын
табады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
«Психологиялық ахуал» Күлімдеп күн бүгін Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін Қарады саған да, Күлімдеп күн бүгін Қарады баршаға.
Өткенді қайталау. Үй тапсырмаларын тексеру Дескриптор:
|
|
|
|
|
|
Қызығушылықты ояту
Планеталар туралы әңгімелеу Сабақтың тақырыбын анықтау.
Бұл не? Жұлдық деген сөзге байланысты сөйлем құрастырып оны үш жақта айтамыз |
Оқушылар алдындағы сабақта алған білімдерін қайталайды Балалалр тапсырманы орындайды |
|
Үлестірме қағазы |
|
Негізгі бөлім |
Кіріспе тапсырма Әріпті және айнымалы туралы білетіндерін ортаға салады. |
Кеспеқағаздардағы өрнектерді «Зымыран жолдарына» қойып шығады. Неліктен ол жолды таңдағандарын топ мүшелері дәлелдеп шығады. «Әріпті өрнек» пен «Санды өрнек» жолдарын ажыратады. Оқушылар әріпті өрнектің мәнін табады. |
Бағалау парағы Бағалау: Сөздік мадақтау арқылы бағалау . Тапсырманы өте жақсы орындағандарға «Жарайсың!», «Керемет!», «Тамаша!» Жақсы орындағандарға «Бұданда жақсы орындай аласыңдар» Қателіктер жіберген оқушыларға «Мұқият болыңдар» деген сөздермен ауызша бағалау. |
|
|
1-тапсырма |
Зымыран жолын белгіле.
Жауабы: «Cанды өрнек» 256 + 689; 846 : 2. «Әріпті өрнек» 218 : а; а + 2796.
|
ҮҚ |
||
|
|
Тапсырма Теңдеу арқылы жазып, оны шеш: а) 7000-ды неше есе кемітсе 1000 болады? ә) 4500 санынан 40-қа артық санды тап. б) Қай санды 300-ге бөлсе 2684-ке тең болады? в) 50000 саны 1000-нан неше есе артық? г) 9800 санынан қандай санды азайтса 8600 болады? Жауабы: а) 7000 : a = 1000. Белгісіз бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндіге бөледі. ә) а + 40 = 4500. Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындыдан белгілі қосылғышты азайтады. б) а : 300 = 2684. Белгісіз бөлінгішті табу үшін бөліндіні бөлгішке көбейтеді. в) 1000 · а = 50000. Белгісіз көбейткішті табу үшін көбейтіндіні көбейткішке бөледі. г) 9800 – с = 8600. Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманы азайтады. |
|
|
|
|
|
Оқушыларға күрделі теңдеуді шешуге уақыт беру. Өткен сабақта құрастырған күрделі теңдеуді шешу алгоритміне назарларын аударту. Күрделі теңдеуді шешу жолын бірігіп талқылау. Қажет жағдайда қосымша сұрақтар қою: - Өзгешелік қай жерінде? - Амалдар ретін анықта. -Соңғы амал қайсысы? - Оң жағындағы өрнекті шеш. Белгісіз компонент барысындағы қиындықтар мен қателіктеріне тоқталып өту. Оқулықтағы күрделі теңдеудің шешу жолдарын ретімен дәптерлеріне орындау. Тапсырма Өзге Ғаламшарлықтардың қозғалу жылдамдығының шапшаңдығын тап. Ол үшін 230 . х + 40 = 1000 : 2 теңдеуінің шешу алгоритмін ретімен қой. Шешу алгоритмінің қадамдары ғаламшар- лықтарда жазылған. Жауабы: 230 · х + 40 = 1000 : 2 230 · х + 40 = 500 230 · х = 500 – 40 230 · х = 460 х = 460 : 230 х = 2 230 · 2 + 40 = 1000 : 2 |
Өткен сабақта құрастырған күрделі теңдеуді шешу алгоритмі арқылы айтады Ғаламшарлықтардың қозғалу жылдамдығының шапшаңдығын табады |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Сабақты бекіту. Ой қорытындылау. Сабақтың мақсатына оралып, рефлексия жүргізу. Оқушылардың рефлексиялық қабілетін дамыту мақсатында «Қол белгісі» әдісі қолданылады. «Мен түсіндім және түсіндіре аламын» дегендер қолдың бас бармағын жоғары бағыттайды. «Мен түсінгеніме сенімді емеспін» дегендер қолдың бас бармағын жанына қарай жантайтады. «Мен түсінбедім» дегендер қолдың бас бармағын төменге бағыттайды. Осы белгілерге сүйеніп, мұғалім материалды қаншалықты меңгергенін біледі.
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 4 сынып ҚМЖ Санды және әріпті өрнектер
Математика 4 сынып ҚМЖ Санды және әріпті өрнектер
Ямышев
ЖОББМ
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары математика 4
сынып
Теңдеулер. Теңдеулерді
түрлендіру тәсілмен шешу
/Күн жүйесі
|
Бөлім: |
«Ғарышқа саяхат», «Болашаққа саяхат» тақырыптары аясында. 4A-бөлім: Теңдеу, теңсіздік, өрнектер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Жанпеисова М.Г. |
|
|
Күні: |
08.04.2024 |
|
|
Сынып: 4А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Теңдеулер. Теңдеулерді түрлендіру тәсілмен шешу /Күн жүйесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.2.1 қос
теңсіздіктердің шешімдер жиынын
табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты/смарт мақсат |
қос теңсіздіктердің
шешімдер жиынын
табады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
«Психологиялық ахуал» Күлімдеп күн бүгін Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін Қарады саған да, Күлімдеп күн бүгін Қарады баршаға.
Өткенді қайталау. Үй тапсырмаларын тексеру Дескриптор:
|
|
|
|
|
|
Қызығушылықты ояту
Планеталар туралы әңгімелеу Сабақтың тақырыбын анықтау.
Бұл не? Жұлдық деген сөзге байланысты сөйлем құрастырып оны үш жақта айтамыз |
Оқушылар алдындағы сабақта алған білімдерін қайталайды Балалалр тапсырманы орындайды |
|
Үлестірме қағазы |
|
Негізгі бөлім |
Кіріспе тапсырма Әріпті және айнымалы туралы білетіндерін ортаға салады. |
Кеспеқағаздардағы өрнектерді «Зымыран жолдарына» қойып шығады. Неліктен ол жолды таңдағандарын топ мүшелері дәлелдеп шығады. «Әріпті өрнек» пен «Санды өрнек» жолдарын ажыратады. Оқушылар әріпті өрнектің мәнін табады. |
Бағалау парағы Бағалау: Сөздік мадақтау арқылы бағалау . Тапсырманы өте жақсы орындағандарға «Жарайсың!», «Керемет!», «Тамаша!» Жақсы орындағандарға «Бұданда жақсы орындай аласыңдар» Қателіктер жіберген оқушыларға «Мұқият болыңдар» деген сөздермен ауызша бағалау. |
|
|
1-тапсырма |
Зымыран жолын белгіле.
Жауабы: «Cанды өрнек» 256 + 689; 846 : 2. «Әріпті өрнек» 218 : а; а + 2796.
|
ҮҚ |
||
|
|
Тапсырма Теңдеу арқылы жазып, оны шеш: а) 7000-ды неше есе кемітсе 1000 болады? ә) 4500 санынан 40-қа артық санды тап. б) Қай санды 300-ге бөлсе 2684-ке тең болады? в) 50000 саны 1000-нан неше есе артық? г) 9800 санынан қандай санды азайтса 8600 болады? Жауабы: а) 7000 : a = 1000. Белгісіз бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндіге бөледі. ә) а + 40 = 4500. Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындыдан белгілі қосылғышты азайтады. б) а : 300 = 2684. Белгісіз бөлінгішті табу үшін бөліндіні бөлгішке көбейтеді. в) 1000 · а = 50000. Белгісіз көбейткішті табу үшін көбейтіндіні көбейткішке бөледі. г) 9800 – с = 8600. Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманы азайтады. |
|
|
|
|
|
Оқушыларға күрделі теңдеуді шешуге уақыт беру. Өткен сабақта құрастырған күрделі теңдеуді шешу алгоритміне назарларын аударту. Күрделі теңдеуді шешу жолын бірігіп талқылау. Қажет жағдайда қосымша сұрақтар қою: - Өзгешелік қай жерінде? - Амалдар ретін анықта. -Соңғы амал қайсысы? - Оң жағындағы өрнекті шеш. Белгісіз компонент барысындағы қиындықтар мен қателіктеріне тоқталып өту. Оқулықтағы күрделі теңдеудің шешу жолдарын ретімен дәптерлеріне орындау. Тапсырма Өзге Ғаламшарлықтардың қозғалу жылдамдығының шапшаңдығын тап. Ол үшін 230 . х + 40 = 1000 : 2 теңдеуінің шешу алгоритмін ретімен қой. Шешу алгоритмінің қадамдары ғаламшар- лықтарда жазылған. Жауабы: 230 · х + 40 = 1000 : 2 230 · х + 40 = 500 230 · х = 500 – 40 230 · х = 460 х = 460 : 230 х = 2 230 · 2 + 40 = 1000 : 2 |
Өткен сабақта құрастырған күрделі теңдеуді шешу алгоритмі арқылы айтады Ғаламшарлықтардың қозғалу жылдамдығының шапшаңдығын табады |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Сабақты бекіту. Ой қорытындылау. Сабақтың мақсатына оралып, рефлексия жүргізу. Оқушылардың рефлексиялық қабілетін дамыту мақсатында «Қол белгісі» әдісі қолданылады. «Мен түсіндім және түсіндіре аламын» дегендер қолдың бас бармағын жоғары бағыттайды. «Мен түсінгеніме сенімді емеспін» дегендер қолдың бас бармағын жанына қарай жантайтады. «Мен түсінбедім» дегендер қолдың бас бармағын төменге бағыттайды. Осы белгілерге сүйеніп, мұғалім материалды қаншалықты меңгергенін біледі.
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















