|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№62 сабақ. Өнімділік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өнімділікке берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық
Өткен тақырыпты пысықтау. «Сандарды көбейту мен бөлу» бөлімін қайталау. «Кір жаятын жіп» әдісі. Жайылған киімдердің артындағы көбейту мен бөлуге арналған тапсырмаларды орындау. Жаңа тақырып Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу 1 тапсырма 20002*3=60006 Әлия-дәрігер 20202*3=60606 Айна-мұғалім 18009/9=2001 Бауыржан- суретші 18009/3=6003 Арман-аспазшы 30303*3=90909 Болат-полиция қызметкері 2 тапсырма
ТОптық жұмыс ФС тапсырмасы 3 тапсырма
A=560 мәшине V=? мәш/күн V:2=? күн V=A:t A=560:14=40мәш/күн V:2=40:2=20мәш/күн t=A:V=560:20=28 күн Ж: Зауыттың өнімділігі 20мәш/күн Егер өнімділігі 2есе кемісе, 28 күнде жасайды ә) A1=120кітап t1=20мин A2=210кітап t2= 30мин
V V2=? Кітап/мин V1=A1:t1 V2=A2:t2 V1=120:20=6кітап/мин V2=A2:t2 V2=210:30=7кітап/мин V1<V2 6<7 Ж: Екінші автомат жылдам жұмыс істейді. Минутына 7 кітап орайды.
4 тапсырма Жұптық жұмыс 2 1 16кг560г/(20кг560г-19кг640г)=18кг 1 2 3 (6ц5кг-78кг)*300+4т3кг=920г
4са5 5мин*2+6са515мин*2=20са5 40мин 2км308м*20-6км90м/3=44км130м
5 тапсырма ФС тапсырмасы
6 тапсырма «Кім жылдам?» ойыны 3*300=900 5*400=2000 2*600=1200 4*250=1000
Шығармашылық жұмыс 7 тапсырма 1325/5 <333*2 42525+23045>10650+11587 10000-2783<296*45 5268*32>1208*45
8 тапсырма «Рас-жалған» әдісі Ерланның архитектор екені жалған, себебі үш пікірдің біреуі ғана дұрыс
Арман-архитектор---жалған Бауыржан- архитектор емес—жалған Ерлан-жүргізуші есмес---рас Арман-жүргізуші Бауыржан-архитектор Ерлан-электрик
9 тапсырма. Үй тапсырмасы
|
Шаттық шеңберін жасайды
Киімдердің артына жазылған тапсырмаларды орындайды.
Қай баланың кім болғысы келетінін табады
Кестемен жұмыс жасайды
Есептерді шығарады
Өлшем бірліктерін есептейді
Есепті шығарады
Өрнектердің мәнін табады
Тура теңсіздіктер құрады
Дұрыс пікірді тауып, жазып алады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Керемет!
«Баскетбол»әдісі
Дескриптор: Көбейту мен бөлу амалдарын қолдана алады-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін есептейді-1б Балалардың болашақ мамандығын табады-1б
ҚБ:
Дескриптор: Кестемен жұмыс жасай алады-1б Өнімділікке арналған есепті түсінеді-1б
Дескриптор:
Есептерді шығара алады-1б Есеп мазмұнын түсінеді-1б
ҚБ:
Дескриптор. Өлшем бірліктерін біледі-1б Оларды есептей алады-1б
Дескриптор: Есептің мағынасын түсінеді-1б Шешуін тауып, жауабын жазады-1б
Дескриптор: Әр баған бойынша бірінші өрнектің жауабын табады-1б Есептеуді біледі
Дескриптор: Тура теңсіздіктер құра алады-1б Есептеуді біледі
Дескриптор: Дұрыс және жалған пікірді таба алады-1б Дұрыс пікірді жазады
Дескриптор: Есептің жауабын табады-1б Шешуін өрнек түрінде жаза алады ҚБ:
Сабақтан алған білімі туралы жазады |
Суреттер
Жіп, қыстырғыш, тапсырма жазылған парақтар
Мамандықтардың суреттері
Суреттер
Кесте
Кіржуғыш мәшиненің суреттері
Баспахананың суреті
Өлшем бірліктері жазылған плакат
Егістік алқабы мен егіншілер туралы суреттер
Дәптер
Суреттер
Суреттер
Мамандықтар туралы суреттер
Шеберлер туралы суреттер
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі. Есеп шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№63 сабақ. Өнімділік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өнімділікке берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық Үй тапсырмасын сұрау Жаңа тақырып 1 тапсырма
2 тапсырма Топтық жұмыс 2 тапсырма.А. Жауаптары:640,400,200,880,800,320,240. Өсу ретімен: 200,240,320,400,640,800,880. Ф О Р М У Л А №2 Ә. Жұптық жұмыс Оқулықтағы ережемен жұмыс жасату. A=v*t v=A/t t=A/v ЕБҚ 3 тапсырма
Өзіндік жұмыс 4 тапсырма ЕҚБ
5 тапсырма Құндылық мақсаты:Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру
ФС тапсырмасы Шығармашылық жұмыс 6 тапсырма
7 тапсырма Құндылық мақсаты:Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру
ФС тапсырмасы 8 тапсырма Жауабы: 3 адамға – 6 жұмыртқа,3 шым-шым тұз, 3 кесе сүт, 6 қызанақ 4 адамға—8жұмыртқа, 4 шым-шым тұз,4 кесе сүт,8 қызанақ
9 тапсырма Құндылық мақсаты:Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау Жауабы: Балалардың бағасы- Арман-4 Әлия-5 Серік-3
10 тапсырма.Ү й тапсырмасы Желі-2 Өнімділік-2т айына Бір жылда-?т (200*12)*2=2400*2=4800 Ж: Цех бір жылда 4800т карамель өндіреді
|
Үй тапсырмасын оқып береді
Сұраққа жауап береді
Жауапты өсу ретімен жазады
Ережемен жұмыс жасайды
Өзіндік жұмыс жасайды
Кестемен жұмыс жасайды
Есепті шығарады
Есептерді шығарады
Кестемен жұмыс жасайды
Есепті ауызша шығарады
Ойланып, жауап айтады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Сұраққа жауап бере алады Есептің шешуін табады
Дескриптор: Жауапты өсу ретімен жазып, жасырынған сөзді табады Формулалармен танысады Ережемнң түсінеді
Дескриптор: Өзіндік жұмыс жасай алады Өнімділікке арналған есепті шығарады
Дескриптор: Кестені толтырады Есептеуді орындайды
Дескриптор: Есептерді шығара алады Кері есеп құрастырып, шешуін табады
Дескриптор: Шығармашылық жұмыс жасай алады Есептерді шығарады
Дескриптор: Шешуі бойынша есеп құрайды Кестені толтырады
Дескриптор. Есепті шығарады Ауызша есептеу тәсілдерін біледі
Дескриптор: Өз бетінше ойланып жауап айтады Зерттеу жұмысын жасай алады
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығара алады Есеп шартын құрып, жауабын жазады
Сабақ туралы ойларын айтады |
Дәптерлер
Ана мен қызы туралы суреттер
Құмсағат
Ереже жазылған плакат
Кесте
Тапсырманы орындауға арналған кесте
Суреттер
Шеберлер туралы суреттер
Тағамдар туралы суреттер
Кесте
Жұмыртқа Қызанақ Тұз Сүт
Балалардың суреттері
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандық әлемі. Есеп шығару |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№64 сабақ. Өнімділік. Бірлескен жұмыс. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бірлесіп жұмыс істеуге берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: ізденімпаз, жасампаз ұрпақ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Үй тапсырмасын тексеру 10-тапсырма Желі-2 Өнімділік-2т айына Бір жылда-?т (200*12)*2=2400*2=4800 Ж: Цех бір жылда 4800т карамель өндіреді Жаңа тақырып 1 тапсырма Құндылық мақсаты: Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру 169сағ=169/24=7(1к)=7тәул.1сағ Геологтар күні-сәуірдің алғашқы жексенбісі 800мин800/60=6(25қалд.)=6мин25сек. Полиция күні-23 маусым 385с=385/60=6(25қалд)=6мин 25сек Кешілер күні-тамыздың соңғы жексенбісі 607с=607/60=10(7қалд )=10мин 7сек Мұғалімдер күні-қазанның алғашқы жексенбісі Бірлескен жұмыс 2 тапсырма 1200:6 =200 (кітап/күн)-1 баспахана 1200:12 =100 (кітап/күн)-2 баспахана 200+100 =300(кітап/күн)-екі баспахана бір күнде шығарады. 1200:300 =4(күн)-барлық кітапты екі баспахана басып шығаруға керек күн 3-тапсырма Ә) Екі жұмысшы 56 бөлшек жасады. Олардың біреуі 3 сағат, екіншісі 4 сағат жұмыс істеді. Егер олардың өнімділіктері бірдей болса, әрқайсысы қанша бөлшек жасады? А-56 бөлшек t1-3 сағ t2 -4 сағ v-? А1-? А2 -? Шешуі: 56: (4+3)=8 8*3=24 8*4=32 Жауабы: v-8бөлшек/сағ А1-24 бөлшек А2-32 бөлшек Шығармашылық жұмыс 6 тапсырма 7451+526 7451+536 7451+566 7451+586 Бірінші қосылғыштар бірдей. Сондықтан есептемей өсу ретімен жазуға болады 526<536<566<586 Менің мысалым: 700+365 700+456 700+615 700+832 ЕБҚ 7 тапсырма 56*10=560 360*100=36000 41*1000=41000 8 тапсырма Құндылық мақсаты:Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау Жауабы: Қайраттың әпкесі-Алуа Беріктің әпкесі –Толқын Талғаттың әпкесі-Сәния 9 тапсырма.Үй тапсырмасы
|
Сабаққа дайындалады Үй тапсырмасын тексертеді Шамалардың мәнін табады Есептерді шығарады Есептерді шығарады Есеп шешуін жазады Мәндерді өсу ретімен жазады Мәндерді өсу ретімен жазады Бірінші өрнектерді орындайды Ойлану арқылы жауабын айтады Үй тапсырмасын түсініп алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Мегами» әдісі
Дескриптор: Есепті шығарады-1б Дескриптор: Шамалардың мәнін таба алады-1б Мереке күндерін атай алады ҚБ:
Дескриптор: Есепті шығару жоспарын қарастыр алады-1б Есепті шығарып жауабын жазады Дескриптор: Есептің шығару жоспарын құрады-1б Қолданған формуласын айтады ҚБ:
Дескриптор: Есептеуді орындамай –ақ мәндерін өсу ретімен жазады-1б Өз мысалдарын келтіре алады Дескриптор: Әр бағандағы бірінші өрнектің жауабын жазады,есептейді ҚБ: Дескриптор: Есепті шығара алады Есеп мазмұынын түсінеді
Сабақ туралы ойын айтады |
Дәптерлер Кәсіби мерекелер тізбесі Мамандықтар туралы суреттер Баспахана туралы суреттер Шеберлер туралы бейнебаян Бөлшектер Суреттер Дәптер Кесте ААвтокөлік тердің макеті, суреттері Сызба Суреттер Плакат Есептеу тәсілдері жазылған плакат Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Есеп шығару |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№65 сабақ Бірлескен жұмыс |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бірлесіп жұмыс істеуге берілген есептерге талдау жасауды, оларды шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Өткенді пысықтау Үй тапсырмасын оқып береді Жаңа тақырып 1 тапсырма Ұжымдық жұмыс Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу V1=5бұй/сағ V2=8 бұй/сағ V3=12бұй/сағ t=3сағ A=?бұйым Ш: A=V*t V=V1+V2+V3 V= 5+8+12=25бұйым(үшеуінің өнімділігі) A=25*3=75бұйым Ж: Үш тігінші бірлесіп 75 бұйым жасайды Жұптық жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 2 тапсырма A=360м2 T1=1сағ T2=2сағ V1=V2 A1=?м2 A2=?м2 Ш: t=t1+t2=1+2=3 V=A/t=360/3=120м2/сағ(әрқайсысының V) A2=V*t1=120*1=120м2( 1 шалғышыныңA) A2=V*t=120*2=240м2(2 шалғышыныңA) Ж: 1шалғышы-120 м2, 2 шалғышы-240м2 шөп шапты 3 тапсырма V=11нысан күніне A=77нысан T=? Күн Ш: t=A/V=77/11=7күн Ж: 7күн қызмет көрсетеді Өзіндік жұмыс 4 тапсырма
5 тапсырма «Жыылдам әрі дұрыс» әдісі 52416/52+11*451=5969 80012+(28054-987)=107079 73650+850/50=73667 ФС тапсырмасы 6 тапсырма Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу
7тапсырма 32 150 340 700 800 87603650 8 тапсырма А.ауызша 1800/18=100 1800/9=200 100+200=300 1800/300=6 Ж: 6 күнде орындайды Ә.
9 тапсырма Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу А) 5күнде-12 кг ? күнде-24кг Ш: 24/12=2 5*2=10 Ж: 24 кг сәбізді 10 күнде жейді
Ә.6 күнде-140кг ?күнде-70кг Ш: 140/70=2 6/2=3 Ж: Сиыр 70кг жемді 3 күнде жейді
Үйге тапсырма 10 тапсырма 1см-400жылда 3см-? жылда Ш: 3*400=1200жылда Ж: 3 см топырақ қабаты 1200 жылда қалыптасады
|
Үй тапсырма сын тексертеді
Есептерді шығарады
Есептің шартын құрып ,шешуін табады
Есепті шығарады
Есепті бірлесіп шығарады
Амалдарды орындайды
Есепті шығарады
Тапсырманы орындайды
Ауызша есеп шығарады
Кестені толтырады
Есепті өз бетінше шығарады
Үй тапсырма сын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Тігіншілердің жұмыс өнімділігін табады-1Б Бірлескен жұмыс өнімділіген түсінеді-1Б
Дескриптор: Шалғышылардың жұмыс өнімділігін табады-1Б Есеп мазмұынын түсінеді-1Б
Дескриптор: Есеп мазмұынын түсінеді-1Б Қанша күн қызмет көрсететінін табады-1Б
Дескриптор: Жол жөндеуге кеткен уақытты табады-1Б Есептің шартын құра алады-1Б
Дескриптор: Амалдардың орындалу ретін біледі-1Б Есептеуді орындайды-1Б
Дескриптор: Есептің шартын құрып, шешуін табады-1Б Жұмыс өнімділігі туралы біледі-1Б
Дескриптор: Бөлу ережелерін біледі-1Б Тапсырманы орындайды-1Б
Дескриптор: Есепті ауызша шығара алады-1Б Есеп шешуін табады-1Б
Дескриптор: Кестені толтырады-1Б Есеп мазмұнын түсінеді-1Б
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығара алады-1Б Есеп шартын құруды біледі-1Б
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығарады-1Б Есеп мазмұнын түсінеді-1Б
Сабақ туралы ойларын жазады
|
Суреттер
Дәптерлер
Бұйымдар
Суреттер
Шалғышы лардың суреттері
Байланыс құралдарының суреттері
Жол жөндеушілер туралы суреттер
Суреттер
Ферманың суреттері
Тоқыма фабрикасы жайында суреттер
Кесте
Қояндар мен сиырлардың суреттері
Суреттер
Кері байланыс парақша лары |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 62-65 сабақтар 4-сынып
Математика 62-65 сабақтар 4-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№62 сабақ. Өнімділік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өнімділікке берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық
Өткен тақырыпты пысықтау. «Сандарды көбейту мен бөлу» бөлімін қайталау. «Кір жаятын жіп» әдісі. Жайылған киімдердің артындағы көбейту мен бөлуге арналған тапсырмаларды орындау. Жаңа тақырып Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу 1 тапсырма 20002*3=60006 Әлия-дәрігер 20202*3=60606 Айна-мұғалім 18009/9=2001 Бауыржан- суретші 18009/3=6003 Арман-аспазшы 30303*3=90909 Болат-полиция қызметкері 2 тапсырма
ТОптық жұмыс ФС тапсырмасы 3 тапсырма
A=560 мәшине V=? мәш/күн V:2=? күн V=A:t A=560:14=40мәш/күн V:2=40:2=20мәш/күн t=A:V=560:20=28 күн Ж: Зауыттың өнімділігі 20мәш/күн Егер өнімділігі 2есе кемісе, 28 күнде жасайды ә) A1=120кітап t1=20мин A2=210кітап t2= 30мин
V V2=? Кітап/мин V1=A1:t1 V2=A2:t2 V1=120:20=6кітап/мин V2=A2:t2 V2=210:30=7кітап/мин V1<V2 6<7 Ж: Екінші автомат жылдам жұмыс істейді. Минутына 7 кітап орайды.
4 тапсырма Жұптық жұмыс 2 1 16кг560г/(20кг560г-19кг640г)=18кг 1 2 3 (6ц5кг-78кг)*300+4т3кг=920г
4са5 5мин*2+6са515мин*2=20са5 40мин 2км308м*20-6км90м/3=44км130м
5 тапсырма ФС тапсырмасы
6 тапсырма «Кім жылдам?» ойыны 3*300=900 5*400=2000 2*600=1200 4*250=1000
Шығармашылық жұмыс 7 тапсырма 1325/5 <333*2 42525+23045>10650+11587 10000-2783<296*45 5268*32>1208*45
8 тапсырма «Рас-жалған» әдісі Ерланның архитектор екені жалған, себебі үш пікірдің біреуі ғана дұрыс
Арман-архитектор---жалған Бауыржан- архитектор емес—жалған Ерлан-жүргізуші есмес---рас Арман-жүргізуші Бауыржан-архитектор Ерлан-электрик
9 тапсырма. Үй тапсырмасы
|
Шаттық шеңберін жасайды
Киімдердің артына жазылған тапсырмаларды орындайды.
Қай баланың кім болғысы келетінін табады
Кестемен жұмыс жасайды
Есептерді шығарады
Өлшем бірліктерін есептейді
Есепті шығарады
Өрнектердің мәнін табады
Тура теңсіздіктер құрады
Дұрыс пікірді тауып, жазып алады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Керемет!
«Баскетбол»әдісі
Дескриптор: Көбейту мен бөлу амалдарын қолдана алады-1б
Дескриптор: Өрнектердің мәнін есептейді-1б Балалардың болашақ мамандығын табады-1б
ҚБ:
Дескриптор: Кестемен жұмыс жасай алады-1б Өнімділікке арналған есепті түсінеді-1б
Дескриптор:
Есептерді шығара алады-1б Есеп мазмұнын түсінеді-1б
ҚБ:
Дескриптор. Өлшем бірліктерін біледі-1б Оларды есептей алады-1б
Дескриптор: Есептің мағынасын түсінеді-1б Шешуін тауып, жауабын жазады-1б
Дескриптор: Әр баған бойынша бірінші өрнектің жауабын табады-1б Есептеуді біледі
Дескриптор: Тура теңсіздіктер құра алады-1б Есептеуді біледі
Дескриптор: Дұрыс және жалған пікірді таба алады-1б Дұрыс пікірді жазады
Дескриптор: Есептің жауабын табады-1б Шешуін өрнек түрінде жаза алады ҚБ:
Сабақтан алған білімі туралы жазады |
Суреттер
Жіп, қыстырғыш, тапсырма жазылған парақтар
Мамандықтардың суреттері
Суреттер
Кесте
Кіржуғыш мәшиненің суреттері
Баспахананың суреті
Өлшем бірліктері жазылған плакат
Егістік алқабы мен егіншілер туралы суреттер
Дәптер
Суреттер
Суреттер
Мамандықтар туралы суреттер
Шеберлер туралы суреттер
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мамандықтар әлемі. Есеп шығару |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№63 сабақ. Өнімділік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өнімділікке берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық Үй тапсырмасын сұрау Жаңа тақырып 1 тапсырма
2 тапсырма Топтық жұмыс 2 тапсырма.А. Жауаптары:640,400,200,880,800,320,240. Өсу ретімен: 200,240,320,400,640,800,880. Ф О Р М У Л А №2 Ә. Жұптық жұмыс Оқулықтағы ережемен жұмыс жасату. A=v*t v=A/t t=A/v ЕБҚ 3 тапсырма
Өзіндік жұмыс 4 тапсырма ЕҚБ
5 тапсырма Құндылық мақсаты:Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру
ФС тапсырмасы Шығармашылық жұмыс 6 тапсырма
7 тапсырма Құндылық мақсаты:Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру
ФС тапсырмасы 8 тапсырма Жауабы: 3 адамға – 6 жұмыртқа,3 шым-шым тұз, 3 кесе сүт, 6 қызанақ 4 адамға—8жұмыртқа, 4 шым-шым тұз,4 кесе сүт,8 қызанақ
9 тапсырма Құндылық мақсаты:Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау Жауабы: Балалардың бағасы- Арман-4 Әлия-5 Серік-3
10 тапсырма.Ү й тапсырмасы Желі-2 Өнімділік-2т айына Бір жылда-?т (200*12)*2=2400*2=4800 Ж: Цех бір жылда 4800т карамель өндіреді
|
Үй тапсырмасын оқып береді
Сұраққа жауап береді
Жауапты өсу ретімен жазады
Ережемен жұмыс жасайды
Өзіндік жұмыс жасайды
Кестемен жұмыс жасайды
Есепті шығарады
Есептерді шығарады
Кестемен жұмыс жасайды
Есепті ауызша шығарады
Ойланып, жауап айтады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Сұраққа жауап бере алады Есептің шешуін табады
Дескриптор: Жауапты өсу ретімен жазып, жасырынған сөзді табады Формулалармен танысады Ережемнң түсінеді
Дескриптор: Өзіндік жұмыс жасай алады Өнімділікке арналған есепті шығарады
Дескриптор: Кестені толтырады Есептеуді орындайды
Дескриптор: Есептерді шығара алады Кері есеп құрастырып, шешуін табады
Дескриптор: Шығармашылық жұмыс жасай алады Есептерді шығарады
Дескриптор: Шешуі бойынша есеп құрайды Кестені толтырады
Дескриптор. Есепті шығарады Ауызша есептеу тәсілдерін біледі
Дескриптор: Өз бетінше ойланып жауап айтады Зерттеу жұмысын жасай алады
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығара алады Есеп шартын құрып, жауабын жазады
Сабақ туралы ойларын айтады |
Дәптерлер
Ана мен қызы туралы суреттер
Құмсағат
Ереже жазылған плакат
Кесте
Тапсырманы орындауға арналған кесте
Суреттер
Шеберлер туралы суреттер
Тағамдар туралы суреттер
Кесте
Жұмыртқа Қызанақ Тұз Сүт
Балалардың суреттері
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Мамандық әлемі. Есеп шығару |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№64 сабақ. Өнімділік. Бірлескен жұмыс. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бірлесіп жұмыс істеуге берілген есептерді шығаруды үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: ізденімпаз, жасампаз ұрпақ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Үй тапсырмасын тексеру 10-тапсырма Желі-2 Өнімділік-2т айына Бір жылда-?т (200*12)*2=2400*2=4800 Ж: Цех бір жылда 4800т карамель өндіреді Жаңа тақырып 1 тапсырма Құндылық мақсаты: Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру 169сағ=169/24=7(1к)=7тәул.1сағ Геологтар күні-сәуірдің алғашқы жексенбісі 800мин800/60=6(25қалд.)=6мин25сек. Полиция күні-23 маусым 385с=385/60=6(25қалд)=6мин 25сек Кешілер күні-тамыздың соңғы жексенбісі 607с=607/60=10(7қалд )=10мин 7сек Мұғалімдер күні-қазанның алғашқы жексенбісі Бірлескен жұмыс 2 тапсырма 1200:6 =200 (кітап/күн)-1 баспахана 1200:12 =100 (кітап/күн)-2 баспахана 200+100 =300(кітап/күн)-екі баспахана бір күнде шығарады. 1200:300 =4(күн)-барлық кітапты екі баспахана басып шығаруға керек күн 3-тапсырма Ә) Екі жұмысшы 56 бөлшек жасады. Олардың біреуі 3 сағат, екіншісі 4 сағат жұмыс істеді. Егер олардың өнімділіктері бірдей болса, әрқайсысы қанша бөлшек жасады? А-56 бөлшек t1-3 сағ t2 -4 сағ v-? А1-? А2 -? Шешуі: 56: (4+3)=8 8*3=24 8*4=32 Жауабы: v-8бөлшек/сағ А1-24 бөлшек А2-32 бөлшек Шығармашылық жұмыс 6 тапсырма 7451+526 7451+536 7451+566 7451+586 Бірінші қосылғыштар бірдей. Сондықтан есептемей өсу ретімен жазуға болады 526<536<566<586 Менің мысалым: 700+365 700+456 700+615 700+832 ЕБҚ 7 тапсырма 56*10=560 360*100=36000 41*1000=41000 8 тапсырма Құндылық мақсаты:Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау Жауабы: Қайраттың әпкесі-Алуа Беріктің әпкесі –Толқын Талғаттың әпкесі-Сәния 9 тапсырма.Үй тапсырмасы
|
Сабаққа дайындалады Үй тапсырмасын тексертеді Шамалардың мәнін табады Есептерді шығарады Есептерді шығарады Есеп шешуін жазады Мәндерді өсу ретімен жазады Мәндерді өсу ретімен жазады Бірінші өрнектерді орындайды Ойлану арқылы жауабын айтады Үй тапсырмасын түсініп алады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: «Мегами» әдісі
Дескриптор: Есепті шығарады-1б Дескриптор: Шамалардың мәнін таба алады-1б Мереке күндерін атай алады ҚБ:
Дескриптор: Есепті шығару жоспарын қарастыр алады-1б Есепті шығарып жауабын жазады Дескриптор: Есептің шығару жоспарын құрады-1б Қолданған формуласын айтады ҚБ:
Дескриптор: Есептеуді орындамай –ақ мәндерін өсу ретімен жазады-1б Өз мысалдарын келтіре алады Дескриптор: Әр бағандағы бірінші өрнектің жауабын жазады,есептейді ҚБ: Дескриптор: Есепті шығара алады Есеп мазмұынын түсінеді
Сабақ туралы ойын айтады |
Дәптерлер Кәсіби мерекелер тізбесі Мамандықтар туралы суреттер Баспахана туралы суреттер Шеберлер туралы бейнебаян Бөлшектер Суреттер Дәптер Кесте ААвтокөлік тердің макеті, суреттері Сызба Суреттер Плакат Есептеу тәсілдері жазылған плакат Кері байланыс парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Есеп шығару |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№65 сабақ Бірлескен жұмыс |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/ биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бірлесіп жұмыс істеуге берілген есептерге талдау жасауды, оларды шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Өткенді пысықтау Үй тапсырмасын оқып береді Жаңа тақырып 1 тапсырма Ұжымдық жұмыс Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу V1=5бұй/сағ V2=8 бұй/сағ V3=12бұй/сағ t=3сағ A=?бұйым Ш: A=V*t V=V1+V2+V3 V= 5+8+12=25бұйым(үшеуінің өнімділігі) A=25*3=75бұйым Ж: Үш тігінші бірлесіп 75 бұйым жасайды Жұптық жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ 2 тапсырма A=360м2 T1=1сағ T2=2сағ V1=V2 A1=?м2 A2=?м2 Ш: t=t1+t2=1+2=3 V=A/t=360/3=120м2/сағ(әрқайсысының V) A2=V*t1=120*1=120м2( 1 шалғышыныңA) A2=V*t=120*2=240м2(2 шалғышыныңA) Ж: 1шалғышы-120 м2, 2 шалғышы-240м2 шөп шапты 3 тапсырма V=11нысан күніне A=77нысан T=? Күн Ш: t=A/V=77/11=7күн Ж: 7күн қызмет көрсетеді Өзіндік жұмыс 4 тапсырма
5 тапсырма «Жыылдам әрі дұрыс» әдісі 52416/52+11*451=5969 80012+(28054-987)=107079 73650+850/50=73667 ФС тапсырмасы 6 тапсырма Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу
7тапсырма 32 150 340 700 800 87603650 8 тапсырма А.ауызша 1800/18=100 1800/9=200 100+200=300 1800/300=6 Ж: 6 күнде орындайды Ә.
9 тапсырма Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу А) 5күнде-12 кг ? күнде-24кг Ш: 24/12=2 5*2=10 Ж: 24 кг сәбізді 10 күнде жейді
Ә.6 күнде-140кг ?күнде-70кг Ш: 140/70=2 6/2=3 Ж: Сиыр 70кг жемді 3 күнде жейді
Үйге тапсырма 10 тапсырма 1см-400жылда 3см-? жылда Ш: 3*400=1200жылда Ж: 3 см топырақ қабаты 1200 жылда қалыптасады
|
Үй тапсырма сын тексертеді
Есептерді шығарады
Есептің шартын құрып ,шешуін табады
Есепті шығарады
Есепті бірлесіп шығарады
Амалдарды орындайды
Есепті шығарады
Тапсырманы орындайды
Ауызша есеп шығарады
Кестені толтырады
Есепті өз бетінше шығарады
Үй тапсырма сын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Тігіншілердің жұмыс өнімділігін табады-1Б Бірлескен жұмыс өнімділіген түсінеді-1Б
Дескриптор: Шалғышылардың жұмыс өнімділігін табады-1Б Есеп мазмұынын түсінеді-1Б
Дескриптор: Есеп мазмұынын түсінеді-1Б Қанша күн қызмет көрсететінін табады-1Б
Дескриптор: Жол жөндеуге кеткен уақытты табады-1Б Есептің шартын құра алады-1Б
Дескриптор: Амалдардың орындалу ретін біледі-1Б Есептеуді орындайды-1Б
Дескриптор: Есептің шартын құрып, шешуін табады-1Б Жұмыс өнімділігі туралы біледі-1Б
Дескриптор: Бөлу ережелерін біледі-1Б Тапсырманы орындайды-1Б
Дескриптор: Есепті ауызша шығара алады-1Б Есеп шешуін табады-1Б
Дескриптор: Кестені толтырады-1Б Есеп мазмұнын түсінеді-1Б
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығара алады-1Б Есеп шартын құруды біледі-1Б
Дескриптор: Есепті өз бетінше шығарады-1Б Есеп мазмұнын түсінеді-1Б
Сабақ туралы ойларын жазады
|
Суреттер
Дәптерлер
Бұйымдар
Суреттер
Шалғышы лардың суреттері
Байланыс құралдарының суреттері
Жол жөндеушілер туралы суреттер
Суреттер
Ферманың суреттері
Тоқыма фабрикасы жайында суреттер
Кесте
Қояндар мен сиырлардың суреттері
Суреттер
Кері байланыс парақша лары |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
































