|
Білім беру ұйымының атауы |
Соркөл орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||
|
Күні: |
09.12.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№66 сабақ.10-ға,100-ге көбейту және бөлу
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.5** үш таңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау 3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
10-ға,100-ге көбейтуді және бөлуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 1-тапсырма Ежелгі және қазіргі уақыттағы ғимараттардың неден тұрғызылғанын білесің бе? Есептеулерді орындап, олардың неден тұрғызылғанын анықта. (27+15):6+8*5=47 тастан (82-74):2*7+7*4=56 ағаштан (91-83)*3:4=6 кірпіштен 2-тапсырма А)10-ға, 100-ге көбейткенде сандардың қалай өзгергендігін бақыла. Көбейту мен бөлудің өзара байланысы туралы білімдерін пайдалана отырып, 10-ға, 100-ге бөлуге берілген сәйкес теңдіктерді құрастыр. Ережені құрастырады. 4 · 10=10+10+10+10=40 Көбейту кезінде нәтижені қалай алдыңдар? (Көбейтуді бөлумен алмастырдық). Бұл өрнектен не байқадыңдар? (10-ға көбейту кезінде оған оң жағынан бір нөл түседі). Ал егер санды 100-ге көбейтсек ше? (200, 400, 500, 700 шығады) Ә)Оқушылар ережені айтады: Санды 10-ға көбейткенде оның оң жағына бір нөл қосылады. Б)100-ге көбейткенде, оның оң жағына екі нөл жазылады. Ал 10-ға бөлу кезінде одан бір нөл алынады, 100-ге бөлгенде, екі нөл алынады. Есепте 10*2= 2*10= 15*10= 10*15= Топтық жұмыс 3-тапсырма Есептеулерді қарастырыңдар 100*3=100+100+100=300 3*100=300 100*5=500 5*100=500 Санды 100-ге бөлгенде ол қалай өзгереді? 300:100=3 500:100=5 300:3=100 500:5=100 Қорытынды жаса Санды 100-ге көбейткенде, берілген санның оң жағына екі нөлді тіркейміз. Санды 100-ге бөлгенде, берілген санның оң жағынан екі нөлді алып астаймыз. Сергіту сәті 4-тапсырма «Мұнара» әдісі А) Әр бағандағы өрнектерді салыстыр. Бағандар қандай тәртіппен орналасқанын түсіндір. 9*10=90 7*100=700 10*9=90 100*7=700 90:10=9 700:7=100 90:10=9 700:100=7 Үлгі бойынша тағы екі баған құрастырып, оларды есепте. Ә)24*10=240 6*100=600 10*24=240 100*6=600 240:10=24 600:10=60 240:24=10 600:6=100 Топтық жұмыс 6-тапсырма Есептерді шығар А) Ш: 400:10=40 Ж: 40 есе ұзын Ә) Ш:400-10=390 Ж: 390 см артық Б) Ш:400*2=800 Ж: 800кірпіш В) Ш:400:2=200 Ж: 200 кірпіш 7-тапсырма Есепті шығар Ш: Автобус-10 Әр автобуста-15 қыз, 23 ұл Барлығы-? Ш: 10*(15+23)=380 Ж: Барлығы 380 бала Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 3*10=30 7*10=70 2*100=200 8*100=800 30:10=3 70:10=7 200:100=2 800:10=80 2) 34*10=340 46*10=460 340:10=34 460:10=46 83*10=830 54*10=540 830:10=83 540:10=54
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ақпаратпен танысады Санды 10-ға,100-ге көбейту мен бөлуді меңгереді Жеке жұмыс жасайды Есептеу жүргізеді Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Есептерді шығарады Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады дж Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Тамаша! Дескриптор: Ғимараттардың неден тұрғызылғанын табады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: 10-ға, 100-ге бөлуге берілген сәйкес теңдіктерді құрастырады-1б Керемет! Тамаша! Дескриптор: Санды 100-ге көбейту мен бөлуді меңгерген-1б Тамаша! ДескриптоР: Әр бағандағы өрнектерді салыстырады-1б Осындай екі баған құрастырып, оларды есептейді-1б Тамаша! Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі-1б Сендер мықты зерттеушісіңдер! Дескриптор: Мүмкіндік жағдайын анықтайды-1б «Бас, қол, жүрек» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Суреттер Жұмыс дәптері САндар кестесі Суреттер Оқулық Кесте
Оқулық Заттар Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
![]()
|
Білім беру ұйымының атауы |
Соркөл орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||
|
Күні: |
10.12.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 67 сабақ. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Бүгінгі күнге жақсы тілектер айтады Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 3*10=30 7*10=70 2*100=200 8*100=800 30:10=3 70:10=7 200:100=2 800:10=80 2) 34*10=340 46*10=460 340:10=34 460:10=46 83*10=830 54*10=540 830:10=83 540:10=54 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Ұжымдық жұмыс 1-тапсырма Өрнектердің мәнін тапсаң,мына әйгілі көпірлердің қай елде орналасқанын білесің. 750-3*8+56=409 (30+51)69+400=708 (100-36):8+700=782 2-тапсырма Құндылық мақсаты:Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы «Мен түсіндіремін...» әдісі Есептеулерге қара.Түсіндіруді жалғастыр. 20*4=20+20+20+20=80 немесе 2онд*4=8онд=80 200*4=200+200+200+200=800 немесе 2жүзд*4=8жүзд=800 3-тапсырма Жұптық жұмыс «3-те 3» стратегиясы 3 минутта 3 тапсырма орындалады. Үлгі: 30 · 2 = 2 · 30= 60 : 30 = 60 : 2 = Орнымыздан тұрамыз Алақанды ұрамыз Оңға қарай иіліп Солға қарай иіліп Бір отырып, бір тұрып Орнымызды табамыз Ережемен жұмыс Санды екі санның көбейтіндісіне көбейту а·(b·c) = (а·b) · c Көбейтіндіні санға бөлу (а:b)·c = (а:с)·b = (b:с)·с 4-тапсырма 1.Түсіндіре отырып есепте. (5·3)·2=30 (7·2)·5=70 20·(5·8)=800 4·(3·20)=240 6·(3·5)=90 (50·4) ·2=400 2. Есептеу тәсілін түсіндір 80:2=40 900:300=3 100:20=5 1000:200=5 800:2=400 400:2 =200 100:2=50 60:20=30 5-тапсырма Есептерді шығар А) 200тг-5 тәтті тоқаш 320тг-?тәтті тоқаш Ш: 1)200:5=(20*10):5=(20:5)*10=40 2) 320:40=32:4=8 Жауабы: 8 тәтті тоқаш сатып алуға болады 8-тапсырма Теңдік тура болатындай жақшалар қой. 5*(20+30)=250 (400:200):2=300 2*(60+40)=200 ( 5*20)+30=130 400+(200:2)=500 (100+350):9=50 10-тапсырма Қандай сандар түсіп қалған? 1000 600 310 86 -751 - 77 +615 +14
249 523 925 100 Үй тапсырмасы 7-тапсырма Есепте 888:8=896 666+6=672 450:90=540 7:343=350 245:60=305 160-80=80 1000-450=550 550:200=750 30*3=90 300*2=600 20*3=60 200*3=600 60:3=20 600:2=300 60:20=3 600:3=200 Кері байланыс Рефлексия. • Рефлексия «Диалог» Қарастырылған мәліметтер бойынша қорытынды жасаңдар. - Сабақ сендерге ұнады ма? - Қандай жаңалық алдыңдар? - Қай кезең сендерге қиындық туғызды? Өздерін бағалау |
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Есептеу жолдарын өздері түсіндіреді Парталас көршілер бір – біріне толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу тақырыбына сәйкес өрнек құрастырып орындауға береді. Өзара тексереді Жаттығу жасайды Ережемен жұмыс жасайды Жеке жұмыс атқарады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Есептеу жүргізеді-1б Тамаша! Дескриптор: Өрнектердің мәнін тауып,әйгілі көпірлердің қай елде орналасқанын табады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Есептеулерге қарап, түсіндіруді жалғастырады-1б Керемет! Дескриптор: Жұпта тапсырмаларды уақытқа орындай алады-1б Тамаша! Керемет екен! Тамаша! Сен мықтысың! Мен сенімен мақтанамын! Дескриптор: Қанша тәтті тоқаш сатып алуға болатынын табады-1б Дескриптор: Теңдік тура болатындай жақшалар қояды-1б Дескриптор: Түсіп қалған сандарды тауып, амалдарды орындайды-1б «Диалог» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары
Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Сызба Оқулық Жұмыс дәптері
Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
![]()



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 сабақ. 1000 көлеміндегі көбейту және бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2. 9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Нөлмен аяқталатын сандарды ауызша көбейтуді және бөлуді үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы: ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Есепте 888:8=896 666+6=672 450:90=540 7:343=350 245:60=305 160-80=80 1000-450=550 550:200=750 30*3=90 300*2=600 20*3=60 200*3=600 60:3=20 600:2=300 60:20=3 600:3=200 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Екі бағандағы өрнектерді салыстыр.Түсіндіре отырып есепте. 4 · 7 = 28 7 · 4 = 28 28 : 7 = 4 28 : 4 = 7 40 · 7 = 4 онд · 7 = 28 онд. = 280 7 · 40 = 280 280 : 7 = 40 280 : 40 = 7 Орындау қадамдарын түсіндіру. Көбейту кестесін қолданып, біртаңбалы санға көбейту және бөлуді орындау. Жауапты жазу. Өзіндік жұмыс Құндылық мақсаты:Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну 2-тапсырма Түсіндіре отырып есепте.Дұрыстығын тексер. 6*80=480 80*7=560 6*40=240 10*40=400 50*9=60 90*6=540 23*10=230 450:9=50 630:9=70 270:9=30 400:10=40 810:9=90 480:80=6 400:80=5 700:100=7 Топтық жұмыс 3-тапсырма Саябақтың ландшафт картасына қараңдар.Сурет бойынша: А)Гүлзардың Ә)Хауыздың Б) Ойын алаңының ауданын есепте А)Sгүлзар=60м*2м=120м2 100=10*10 Sойын алаңы=20м*30м=600м2 Sхауыз=40м*20м=800м2 ЕҚБ Ә) Сурет бойынша есеп құрастыр. Sдемалыс орны=10м*12м=120м2 Сергіту сәті
Жұптық жұмыс 4-тапсырма Есептеңдер.
Топтық жұмыс 6-тапсырма Есептерді шығарыңдар А) Ш: 180:6=30, 270:30=9 Ж: 9 қалам Ә) Ш: 180:3=60, 60*7=420 Ж: 420 орын Б) Ш: 6:3=2, 180:2=90 Ж: 90литр В) Ш: 100:50=2, 200:2=100 Ж: 100кг
ЕБҚ 7-тапсырма Есепте 10*(77+23):10=100 10*(888-880):10=8 10*(32+68):10=100 10*(45-40):10=5 100*(2+6):100=8 100*(4+50:100=9
Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 1000-50*4=800 560:8*3=210 7*(700-650)=350 720:8-200=290 (500-20):60=8 360:6+840=900 (120+300):7=60 360:60+840=846 50*(30-24)=300 370+150:5=400 (370+30):5=80 50*6+630:9=370
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Есептеуді түсіндіреді
Аудан табады
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Топтық жұмыс жасайды
Есептерді шығарады
Жеке жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Плюс-минус » әдісі
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін біледі-1б
Тамаша!
Дескриптор: Екі бағандағы өрнектерді салыстырып,түсінді ре отырып есептейді-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Түсіндіре отырып есептеп,дұрыстығын тексереді-1б
Керемет!
Дескриптор: 1-топ: Гүлзардың ауданын табады-1б 2-топ: Хауыздың ауданын табады-1б 3-топ: Ойын алаңының ауданын табады-1б
Тамаша!
Керемет екен!
Тамаша!
Дескриптор: Кестені есептеумен толтырады-1б
Тамаша!
ДескриптоР: Есептерді шығарады-1б
Тамаша!
Тамаша!
Жарайсыңдар!
«Данышпан үкі» әдісі |
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Суреттер
Сызба
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Заттар
Суреттер
Оқулық
Таратпа парақтар
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
a |
5 |
9 |
90 |
100 |
10 |
10 |
100 |
7 |
|
b |
100 |
10 |
10 |
8 |
60 |
7 |
8 |
100 |
|
a*b |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a |
600 |
1000 |
340 |
700 |
670 |
800 |
530 |
450 |
|
b |
100 |
10 |
10 |
100 |
10 |
10 |
10 |
10 |
|
а:b |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№69 сабақ. Дөңгелек сандарды ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейтуді және бөлуді орындайды |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 1000-50*4=800 560:8*3=210 7*(700-650)=350 720:8-200=290 (500-20):60=8 360:6+840=900 (120+300):7=60 360:60+840=846 50*(30-24)=300 370+150:5=400 (370+30):5=80 50*6+630:9=370 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Топтық жұмыс 1-тапсырма Суреттегі қоршаулардың периметрін тап. А=8м Ршаршы=?м Ршаршы=4*а Р=4*8м=32м Ж: А қоршауының периметрі -32 м А=80м В=8м Ртіктөртбұрыш=?м Ртіктөртбұрыш=2*(а+в) Р=2*(80+8)=2*88=176м Ж: В қоршауының периметрі 176м А=20м В=10м Ртіктөртбұрыш-?м Р=2*(а+в) Р= 2*(20+10)=2*30=60 Ж: С қоршаудың периметрі 60м Өзіндік жұмыс 2-тапсырма Салыстыр 200*3>450+50 7*100<824-20 670+6>2*300 1000:10=10*10 742+8<400*2 980-900=800:10 441+9<180:60 300:100=180:60 30*2>210:10 Бірлескен жұмыс Құндылық мақсаты: Айналасындағыларға көмек көрсету ЕҚБ және ЕБҚ 3-тапсырма 30*3=90 90:3=30 40*2=80 30*30=900 900:3=300 40*20=800 300*3=900 900:30=30 4*200=800 600:200=3 900:300=3 800:200=4 Сергіту сәті
Топтық жұмыс 4-тапсырма Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу Есептеңдер А)23*10=230 10*40=400 9*100=900 20*30=600 4*200=800 31*10=310 70*10=700 10*30=300 Ә) 250:10=25 600:30=20 700:100=7 210:21=10 500:100=5 1000:50=20 800:40=20 800:200=4 Саралау тапсырмасы 5-тапсырма Әр бағандағы өрнектерді салыстыр.Бағандар қалай құрастырылғанын түсіндір.Есепте. 4*10=40 8*100=800 20*3=60 10*4=40 100*8=800 3*20=60 40:10=4 800:100=8 60:20=3 40:4=10 800:8=100 60:3=20 200*2=400 2*200=400 400:200=2 400:2=200 Топтық жұмыс 7-тапсырма Қоршаудың ұзындығын табыңдар. А) 1. Бөлік-7 Әр бөлік-2м Барлығы-?м 7*2=14м Ж: Қоршаудың ұзындығы 14м. 2. Ш: 4*3=12м Ж: Қоршаудың ұзындығы 12м 3.Ш: 3*4=12м Ж: Қоршаудың ұзындығы 12м Өзіндік жұмыс Есептеуді жаз Ә) 14м*10=140м 12м*10=120м 12м*10=120м Жұптық жұмыс Тіктөртбұрыштың периметрін тап Б) S=32см2 B=4см A= ? P=? S=a*b. a=S:b A=32:4=8см P=2*(a+b) P=2*(8+4)=24см Ж: Тіктөртбұрыштың периметрі 24 см Үй тапсырмасы 6-тапсырма САлыстыр 7*100>600+90 444+9<450+30 1000^10<10*20 300^100=210^70 30*2>360^60 980-900>700^100 Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Периметрлер ді табады Өзіндік жұмыс орындайды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Өрнектерді салыстырады Қоршаудың ұзындығын табады Өзіндік жұмыс жасайды Периметр табады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Асық » әдісі
Дескриптор: Есептеу жолдарын меңгерген-1б Тамаша! Кереметсіңдер!
Керемет! Дескриптор: Қоршаулардың периметрін табады-1б Тамаша! Керемет екен! Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б Тамаша!
Сендер мықты математиксіңдер!
Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі, қолданады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Әр бағандағы өрнектерді салыстырады-1б Бағандар қалай құрастырылғанын түсіндіреді-1б Есептейді-1б
Дескриптор: Қоршаудың ұзындығын табады-1б Керемет жұмыс жасадыңдар! Дескриптор: Есептеуді жазады-1б Дескриптор: Тіктөртбұрыштың периметрін табады-1б
Керемет! «Әлеуметтік желі» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Сызба Оқулық Кесте
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Тіктөртбұ рыш Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
|
Көбейткіш |
23 |
10 |
9 |
20 |
4 |
|
70 |
10 |
|
Көбейткіш |
10 |
40 |
|
30 |
200 |
10 |
10 |
|
|
Көбейтіндінің мәні |
|
|
900 |
|
|
310 |
|
300 |
|
Бөлінгіш |
250 |
600 |
700 |
210 |
500 |
1000 |
|
|
|
Бөлгіш |
10 |
30 |
100 |
|
100 |
50 |
40 |
200 |
|
Бөлінді нің мәні |
|
|
|
10 |
|
|
20 |
4 |
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70 сабақ. Көбейтудің үлестірімділік қасиеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.3** көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 6-тапсырма САлыстыр 7*100>600+90 444+9<450+30 1000^10<10*20 300^100=210^70 30*2>360^60 980-900>700^100 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Гүлбақта қанша гүлзар бар екеніні санау. Гүлбақтағы гүлзар санын әртүрлі нұсқамен санау үшін көбейтудің қандай қасиетін пайдалануға болады? (4+2)*3=6*3=18 4*3+2*3=12+6=18 Қосындыны тауып, оны санға көбейту Әр қосылғышты осы санға көбейтіп, алынған көбейтіндіні қосу керек. (а+в)∙с=а∙с+в∙с Көбейтудің үлестірімділік қасиеті Топтық жұмыс Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу 2-тапсырма Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен табу Тікбұрыштың ұзындығын а деп, ал енін b деп белгілету. Ауданды қалай есептеуге болады? Периметрін қалай есептеу керек? Р = а + b + a + + b= a + a + b + b = a · 2 + b · 2 = (a + b) · 2. Р=5+3+5+3=16см P=2∙5+2∙3=16см P=(5+3)∙2=16см ЕБҚ 3-тапсырма Есепте Үлгі: (20+30)*5=20*5+30*5=100+150=250 (5+4)*70=5*70+4*70=350+280=630 Сергіту сәті
Жұптық жұмыс 4-тапсырма Гүлзарлардың периметрін әртүрлі тәсілмен тап А) а=6м В=4м Р=?м Р=6+4+6+4=20см Р=6*2+4*2=12+8=20м Р=(6+4)*2=10*2=20м Ж: Гүлзардың периметрі 20м ЕҚБ Ә) а=10м В=20м Р=?м Р=10+20+10+20=60м Ж: Гүлзардың периметрі 60м Ұжымдық жұмыс 6- тапсырма Тіктөртбұрыштың периметрі-20см, ал ұзындығы-6см. Тіктөртбұрыштың енін табу. Р=20см а=6см в=?см в=Р:2-а в=20см:2-6=10-6=4 в=4см Ж: Тіктөртбұрыштың ені 4см Зерттеушілік жұмыс ФС тапсырмасы 7-тапсырма Отырғызды-1ағаштан800 оқушы Қайың-?
Жөке-?
Қалғандары-? Үйеңкі Ш: 800:2=400 800:4=200 800-(400+200)=200 Ж: 400 қайың, 200 жөке, 200 үйеңкі отырғызды. Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепті шығар Ұзындығы 7м, ал ауданы 21м2 бақты қоршау үшін бағбанға қанша метр қоршау керек? A=7м S=21м2 Р=? 21м2:7м=3м Р=(7+3)*2=20м Ж: 20м қоршау керек. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ақпаратпен танысады Периметрді табады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Периметрлер ді табады Тіктөртбұрыштың енін табады Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б Тамаша! Дескриптор: Берілген тапсырмада санау тәсілдерін салыстырады және жазады-1б Қосындыны санға көбейтудің 2 тәсілін табады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен табады-1б Керемет!
Тамаша! Керемет екен!
Тамаша! Дескриптор: Гүлзарлардың периметрін әртүрлі тәсілмен табады-1б Тамаша! ДескриптоР: Тіктөртбұрыштың енін табады-1б Тамаша! Дескриптор: Қанша ағаш түрлері отырғызылғанын табады-1б Сендер мықты зерттеушісіңдер!
«WhatsApp» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары
Жұмыс дәптері Суреттер
Сызба Оқулық
Кесте
Оқулық Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 66-70 сабақтар
Математика 66-70 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Соркөл орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||
|
Күні: |
09.12.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№66 сабақ.10-ға,100-ге көбейту және бөлу
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.5** үш таңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау 3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
10-ға,100-ге көбейтуді және бөлуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру 1-тапсырма Ежелгі және қазіргі уақыттағы ғимараттардың неден тұрғызылғанын білесің бе? Есептеулерді орындап, олардың неден тұрғызылғанын анықта. (27+15):6+8*5=47 тастан (82-74):2*7+7*4=56 ағаштан (91-83)*3:4=6 кірпіштен 2-тапсырма А)10-ға, 100-ге көбейткенде сандардың қалай өзгергендігін бақыла. Көбейту мен бөлудің өзара байланысы туралы білімдерін пайдалана отырып, 10-ға, 100-ге бөлуге берілген сәйкес теңдіктерді құрастыр. Ережені құрастырады. 4 · 10=10+10+10+10=40 Көбейту кезінде нәтижені қалай алдыңдар? (Көбейтуді бөлумен алмастырдық). Бұл өрнектен не байқадыңдар? (10-ға көбейту кезінде оған оң жағынан бір нөл түседі). Ал егер санды 100-ге көбейтсек ше? (200, 400, 500, 700 шығады) Ә)Оқушылар ережені айтады: Санды 10-ға көбейткенде оның оң жағына бір нөл қосылады. Б)100-ге көбейткенде, оның оң жағына екі нөл жазылады. Ал 10-ға бөлу кезінде одан бір нөл алынады, 100-ге бөлгенде, екі нөл алынады. Есепте 10*2= 2*10= 15*10= 10*15= Топтық жұмыс 3-тапсырма Есептеулерді қарастырыңдар 100*3=100+100+100=300 3*100=300 100*5=500 5*100=500 Санды 100-ге бөлгенде ол қалай өзгереді? 300:100=3 500:100=5 300:3=100 500:5=100 Қорытынды жаса Санды 100-ге көбейткенде, берілген санның оң жағына екі нөлді тіркейміз. Санды 100-ге бөлгенде, берілген санның оң жағынан екі нөлді алып астаймыз. Сергіту сәті 4-тапсырма «Мұнара» әдісі А) Әр бағандағы өрнектерді салыстыр. Бағандар қандай тәртіппен орналасқанын түсіндір. 9*10=90 7*100=700 10*9=90 100*7=700 90:10=9 700:7=100 90:10=9 700:100=7 Үлгі бойынша тағы екі баған құрастырып, оларды есепте. Ә)24*10=240 6*100=600 10*24=240 100*6=600 240:10=24 600:10=60 240:24=10 600:6=100 Топтық жұмыс 6-тапсырма Есептерді шығар А) Ш: 400:10=40 Ж: 40 есе ұзын Ә) Ш:400-10=390 Ж: 390 см артық Б) Ш:400*2=800 Ж: 800кірпіш В) Ш:400:2=200 Ж: 200 кірпіш 7-тапсырма Есепті шығар Ш: Автобус-10 Әр автобуста-15 қыз, 23 ұл Барлығы-? Ш: 10*(15+23)=380 Ж: Барлығы 380 бала Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 3*10=30 7*10=70 2*100=200 8*100=800 30:10=3 70:10=7 200:100=2 800:10=80 2) 34*10=340 46*10=460 340:10=34 460:10=46 83*10=830 54*10=540 830:10=83 540:10=54
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ақпаратпен танысады Санды 10-ға,100-ге көбейту мен бөлуді меңгереді Жеке жұмыс жасайды Есептеу жүргізеді Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Есептерді шығарады Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады дж Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Тамаша! Дескриптор: Ғимараттардың неден тұрғызылғанын табады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: 10-ға, 100-ге бөлуге берілген сәйкес теңдіктерді құрастырады-1б Керемет! Тамаша! Дескриптор: Санды 100-ге көбейту мен бөлуді меңгерген-1б Тамаша! ДескриптоР: Әр бағандағы өрнектерді салыстырады-1б Осындай екі баған құрастырып, оларды есептейді-1б Тамаша! Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі-1б Сендер мықты зерттеушісіңдер! Дескриптор: Мүмкіндік жағдайын анықтайды-1б «Бас, қол, жүрек» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Суреттер Жұмыс дәптері САндар кестесі Суреттер Оқулық Кесте
Оқулық Заттар Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
![]()
|
Білім беру ұйымының атауы |
Соркөл орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||
|
Күні: |
10.12.2024 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 67 сабақ. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Бүгінгі күнге жақсы тілектер айтады Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 3*10=30 7*10=70 2*100=200 8*100=800 30:10=3 70:10=7 200:100=2 800:10=80 2) 34*10=340 46*10=460 340:10=34 460:10=46 83*10=830 54*10=540 830:10=83 540:10=54 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Ұжымдық жұмыс 1-тапсырма Өрнектердің мәнін тапсаң,мына әйгілі көпірлердің қай елде орналасқанын білесің. 750-3*8+56=409 (30+51)69+400=708 (100-36):8+700=782 2-тапсырма Құндылық мақсаты:Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы «Мен түсіндіремін...» әдісі Есептеулерге қара.Түсіндіруді жалғастыр. 20*4=20+20+20+20=80 немесе 2онд*4=8онд=80 200*4=200+200+200+200=800 немесе 2жүзд*4=8жүзд=800 3-тапсырма Жұптық жұмыс «3-те 3» стратегиясы 3 минутта 3 тапсырма орындалады. Үлгі: 30 · 2 = 2 · 30= 60 : 30 = 60 : 2 = Орнымыздан тұрамыз Алақанды ұрамыз Оңға қарай иіліп Солға қарай иіліп Бір отырып, бір тұрып Орнымызды табамыз Ережемен жұмыс Санды екі санның көбейтіндісіне көбейту а·(b·c) = (а·b) · c Көбейтіндіні санға бөлу (а:b)·c = (а:с)·b = (b:с)·с 4-тапсырма 1.Түсіндіре отырып есепте. (5·3)·2=30 (7·2)·5=70 20·(5·8)=800 4·(3·20)=240 6·(3·5)=90 (50·4) ·2=400 2. Есептеу тәсілін түсіндір 80:2=40 900:300=3 100:20=5 1000:200=5 800:2=400 400:2 =200 100:2=50 60:20=30 5-тапсырма Есептерді шығар А) 200тг-5 тәтті тоқаш 320тг-?тәтті тоқаш Ш: 1)200:5=(20*10):5=(20:5)*10=40 2) 320:40=32:4=8 Жауабы: 8 тәтті тоқаш сатып алуға болады 8-тапсырма Теңдік тура болатындай жақшалар қой. 5*(20+30)=250 (400:200):2=300 2*(60+40)=200 ( 5*20)+30=130 400+(200:2)=500 (100+350):9=50 10-тапсырма Қандай сандар түсіп қалған? 1000 600 310 86 -751 - 77 +615 +14
249 523 925 100 Үй тапсырмасы 7-тапсырма Есепте 888:8=896 666+6=672 450:90=540 7:343=350 245:60=305 160-80=80 1000-450=550 550:200=750 30*3=90 300*2=600 20*3=60 200*3=600 60:3=20 600:2=300 60:20=3 600:3=200 Кері байланыс Рефлексия. • Рефлексия «Диалог» Қарастырылған мәліметтер бойынша қорытынды жасаңдар. - Сабақ сендерге ұнады ма? - Қандай жаңалық алдыңдар? - Қай кезең сендерге қиындық туғызды? Өздерін бағалау |
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Есептеу жолдарын өздері түсіндіреді Парталас көршілер бір – біріне толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу тақырыбына сәйкес өрнек құрастырып орындауға береді. Өзара тексереді Жаттығу жасайды Ережемен жұмыс жасайды Жеке жұмыс атқарады Тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Есептеу жүргізеді-1б Тамаша! Дескриптор: Өрнектердің мәнін тауып,әйгілі көпірлердің қай елде орналасқанын табады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Есептеулерге қарап, түсіндіруді жалғастырады-1б Керемет! Дескриптор: Жұпта тапсырмаларды уақытқа орындай алады-1б Тамаша! Керемет екен! Тамаша! Сен мықтысың! Мен сенімен мақтанамын! Дескриптор: Қанша тәтті тоқаш сатып алуға болатынын табады-1б Дескриптор: Теңдік тура болатындай жақшалар қояды-1б Дескриптор: Түсіп қалған сандарды тауып, амалдарды орындайды-1б «Диалог» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары
Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Сызба Оқулық Жұмыс дәптері
Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
![]()



|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 сабақ. 1000 көлеміндегі көбейту және бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2. 9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Нөлмен аяқталатын сандарды ауызша көбейтуді және бөлуді үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы: ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Есепте 888:8=896 666+6=672 450:90=540 7:343=350 245:60=305 160-80=80 1000-450=550 550:200=750 30*3=90 300*2=600 20*3=60 200*3=600 60:3=20 600:2=300 60:20=3 600:3=200 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Екі бағандағы өрнектерді салыстыр.Түсіндіре отырып есепте. 4 · 7 = 28 7 · 4 = 28 28 : 7 = 4 28 : 4 = 7 40 · 7 = 4 онд · 7 = 28 онд. = 280 7 · 40 = 280 280 : 7 = 40 280 : 40 = 7 Орындау қадамдарын түсіндіру. Көбейту кестесін қолданып, біртаңбалы санға көбейту және бөлуді орындау. Жауапты жазу. Өзіндік жұмыс Құндылық мақсаты:Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну 2-тапсырма Түсіндіре отырып есепте.Дұрыстығын тексер. 6*80=480 80*7=560 6*40=240 10*40=400 50*9=60 90*6=540 23*10=230 450:9=50 630:9=70 270:9=30 400:10=40 810:9=90 480:80=6 400:80=5 700:100=7 Топтық жұмыс 3-тапсырма Саябақтың ландшафт картасына қараңдар.Сурет бойынша: А)Гүлзардың Ә)Хауыздың Б) Ойын алаңының ауданын есепте А)Sгүлзар=60м*2м=120м2 100=10*10 Sойын алаңы=20м*30м=600м2 Sхауыз=40м*20м=800м2 ЕҚБ Ә) Сурет бойынша есеп құрастыр. Sдемалыс орны=10м*12м=120м2 Сергіту сәті
Жұптық жұмыс 4-тапсырма Есептеңдер.
Топтық жұмыс 6-тапсырма Есептерді шығарыңдар А) Ш: 180:6=30, 270:30=9 Ж: 9 қалам Ә) Ш: 180:3=60, 60*7=420 Ж: 420 орын Б) Ш: 6:3=2, 180:2=90 Ж: 90литр В) Ш: 100:50=2, 200:2=100 Ж: 100кг
ЕБҚ 7-тапсырма Есепте 10*(77+23):10=100 10*(888-880):10=8 10*(32+68):10=100 10*(45-40):10=5 100*(2+6):100=8 100*(4+50:100=9
Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 1000-50*4=800 560:8*3=210 7*(700-650)=350 720:8-200=290 (500-20):60=8 360:6+840=900 (120+300):7=60 360:60+840=846 50*(30-24)=300 370+150:5=400 (370+30):5=80 50*6+630:9=370
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Есептеуді түсіндіреді
Аудан табады
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Топтық жұмыс жасайды
Есептерді шығарады
Жеке жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Плюс-минус » әдісі
Дескриптор: Есептеу тәсілдерін біледі-1б
Тамаша!
Дескриптор: Екі бағандағы өрнектерді салыстырып,түсінді ре отырып есептейді-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Түсіндіре отырып есептеп,дұрыстығын тексереді-1б
Керемет!
Дескриптор: 1-топ: Гүлзардың ауданын табады-1б 2-топ: Хауыздың ауданын табады-1б 3-топ: Ойын алаңының ауданын табады-1б
Тамаша!
Керемет екен!
Тамаша!
Дескриптор: Кестені есептеумен толтырады-1б
Тамаша!
ДескриптоР: Есептерді шығарады-1б
Тамаша!
Тамаша!
Жарайсыңдар!
«Данышпан үкі» әдісі |
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Суреттер
Сызба
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Заттар
Суреттер
Оқулық
Таратпа парақтар
Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
a |
5 |
9 |
90 |
100 |
10 |
10 |
100 |
7 |
|
b |
100 |
10 |
10 |
8 |
60 |
7 |
8 |
100 |
|
a*b |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a |
600 |
1000 |
340 |
700 |
670 |
800 |
530 |
450 |
|
b |
100 |
10 |
10 |
100 |
10 |
10 |
10 |
10 |
|
а:b |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№69 сабақ. Дөңгелек сандарды ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту/бөлу тәсілін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1000 көлеміндегі сандарды ауызша көбейтуді және бөлуді орындайды |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепте 1000-50*4=800 560:8*3=210 7*(700-650)=350 720:8-200=290 (500-20):60=8 360:6+840=900 (120+300):7=60 360:60+840=846 50*(30-24)=300 370+150:5=400 (370+30):5=80 50*6+630:9=370 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу Топтық жұмыс 1-тапсырма Суреттегі қоршаулардың периметрін тап. А=8м Ршаршы=?м Ршаршы=4*а Р=4*8м=32м Ж: А қоршауының периметрі -32 м А=80м В=8м Ртіктөртбұрыш=?м Ртіктөртбұрыш=2*(а+в) Р=2*(80+8)=2*88=176м Ж: В қоршауының периметрі 176м А=20м В=10м Ртіктөртбұрыш-?м Р=2*(а+в) Р= 2*(20+10)=2*30=60 Ж: С қоршаудың периметрі 60м Өзіндік жұмыс 2-тапсырма Салыстыр 200*3>450+50 7*100<824-20 670+6>2*300 1000:10=10*10 742+8<400*2 980-900=800:10 441+9<180:60 300:100=180:60 30*2>210:10 Бірлескен жұмыс Құндылық мақсаты: Айналасындағыларға көмек көрсету ЕҚБ және ЕБҚ 3-тапсырма 30*3=90 90:3=30 40*2=80 30*30=900 900:3=300 40*20=800 300*3=900 900:30=30 4*200=800 600:200=3 900:300=3 800:200=4 Сергіту сәті
Топтық жұмыс 4-тапсырма Құндылық мақсаты: Командада жұмыс істей білу Есептеңдер А)23*10=230 10*40=400 9*100=900 20*30=600 4*200=800 31*10=310 70*10=700 10*30=300 Ә) 250:10=25 600:30=20 700:100=7 210:21=10 500:100=5 1000:50=20 800:40=20 800:200=4 Саралау тапсырмасы 5-тапсырма Әр бағандағы өрнектерді салыстыр.Бағандар қалай құрастырылғанын түсіндір.Есепте. 4*10=40 8*100=800 20*3=60 10*4=40 100*8=800 3*20=60 40:10=4 800:100=8 60:20=3 40:4=10 800:8=100 60:3=20 200*2=400 2*200=400 400:200=2 400:2=200 Топтық жұмыс 7-тапсырма Қоршаудың ұзындығын табыңдар. А) 1. Бөлік-7 Әр бөлік-2м Барлығы-?м 7*2=14м Ж: Қоршаудың ұзындығы 14м. 2. Ш: 4*3=12м Ж: Қоршаудың ұзындығы 12м 3.Ш: 3*4=12м Ж: Қоршаудың ұзындығы 12м Өзіндік жұмыс Есептеуді жаз Ә) 14м*10=140м 12м*10=120м 12м*10=120м Жұптық жұмыс Тіктөртбұрыштың периметрін тап Б) S=32см2 B=4см A= ? P=? S=a*b. a=S:b A=32:4=8см P=2*(a+b) P=2*(8+4)=24см Ж: Тіктөртбұрыштың периметрі 24 см Үй тапсырмасы 6-тапсырма САлыстыр 7*100>600+90 444+9<450+30 1000^10<10*20 300^100=210^70 30*2>360^60 980-900>700^100 Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Периметрлер ді табады Өзіндік жұмыс орындайды Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Өрнектерді салыстырады Қоршаудың ұзындығын табады Өзіндік жұмыс жасайды Периметр табады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Асық » әдісі
Дескриптор: Есептеу жолдарын меңгерген-1б Тамаша! Кереметсіңдер!
Керемет! Дескриптор: Қоршаулардың периметрін табады-1б Тамаша! Керемет екен! Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б Тамаша!
Сендер мықты математиксіңдер!
Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі, қолданады-1б Жарайсыңдар! Дескриптор: Әр бағандағы өрнектерді салыстырады-1б Бағандар қалай құрастырылғанын түсіндіреді-1б Есептейді-1б
Дескриптор: Қоршаудың ұзындығын табады-1б Керемет жұмыс жасадыңдар! Дескриптор: Есептеуді жазады-1б Дескриптор: Тіктөртбұрыштың периметрін табады-1б
Керемет! «Әлеуметтік желі» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Сызба Оқулық Кесте
Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Тіктөртбұ рыш Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
|
Көбейткіш |
23 |
10 |
9 |
20 |
4 |
|
70 |
10 |
|
Көбейткіш |
10 |
40 |
|
30 |
200 |
10 |
10 |
|
|
Көбейтіндінің мәні |
|
|
900 |
|
|
310 |
|
300 |
|
Бөлінгіш |
250 |
600 |
700 |
210 |
500 |
1000 |
|
|
|
Бөлгіш |
10 |
30 |
100 |
|
100 |
50 |
40 |
200 |
|
Бөлінді нің мәні |
|
|
|
10 |
|
|
20 |
4 |
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет. Ауызша көбейту және бөлу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70 сабақ. Көбейтудің үлестірімділік қасиеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.3** көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көбейтудің үлестірімділік қасиетін білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 6-тапсырма САлыстыр 7*100>600+90 444+9<450+30 1000^10<10*20 300^100=210^70 30*2>360^60 980-900>700^100 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Гүлбақта қанша гүлзар бар екеніні санау. Гүлбақтағы гүлзар санын әртүрлі нұсқамен санау үшін көбейтудің қандай қасиетін пайдалануға болады? (4+2)*3=6*3=18 4*3+2*3=12+6=18 Қосындыны тауып, оны санға көбейту Әр қосылғышты осы санға көбейтіп, алынған көбейтіндіні қосу керек. (а+в)∙с=а∙с+в∙с Көбейтудің үлестірімділік қасиеті Топтық жұмыс Құндылық мақсаты: Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу 2-тапсырма Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен табу Тікбұрыштың ұзындығын а деп, ал енін b деп белгілету. Ауданды қалай есептеуге болады? Периметрін қалай есептеу керек? Р = а + b + a + + b= a + a + b + b = a · 2 + b · 2 = (a + b) · 2. Р=5+3+5+3=16см P=2∙5+2∙3=16см P=(5+3)∙2=16см ЕБҚ 3-тапсырма Есепте Үлгі: (20+30)*5=20*5+30*5=100+150=250 (5+4)*70=5*70+4*70=350+280=630 Сергіту сәті
Жұптық жұмыс 4-тапсырма Гүлзарлардың периметрін әртүрлі тәсілмен тап А) а=6м В=4м Р=?м Р=6+4+6+4=20см Р=6*2+4*2=12+8=20м Р=(6+4)*2=10*2=20м Ж: Гүлзардың периметрі 20м ЕҚБ Ә) а=10м В=20м Р=?м Р=10+20+10+20=60м Ж: Гүлзардың периметрі 60м Ұжымдық жұмыс 6- тапсырма Тіктөртбұрыштың периметрі-20см, ал ұзындығы-6см. Тіктөртбұрыштың енін табу. Р=20см а=6см в=?см в=Р:2-а в=20см:2-6=10-6=4 в=4см Ж: Тіктөртбұрыштың ені 4см Зерттеушілік жұмыс ФС тапсырмасы 7-тапсырма Отырғызды-1ағаштан800 оқушы Қайың-?
Жөке-?
Қалғандары-? Үйеңкі Ш: 800:2=400 800:4=200 800-(400+200)=200 Ж: 400 қайың, 200 жөке, 200 үйеңкі отырғызды. Үй тапсырмасы 5-тапсырма Есепті шығар Ұзындығы 7м, ал ауданы 21м2 бақты қоршау үшін бағбанға қанша метр қоршау керек? A=7м S=21м2 Р=? 21м2:7м=3м Р=(7+3)*2=20м Ж: 20м қоршау керек. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Ақпаратпен танысады Периметрді табады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Периметрлер ді табады Тіктөртбұрыштың енін табады Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б Тамаша! Дескриптор: Берілген тапсырмада санау тәсілдерін салыстырады және жазады-1б Қосындыны санға көбейтудің 2 тәсілін табады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен табады-1б Керемет!
Тамаша! Керемет екен!
Тамаша! Дескриптор: Гүлзарлардың периметрін әртүрлі тәсілмен табады-1б Тамаша! ДескриптоР: Тіктөртбұрыштың енін табады-1б Тамаша! Дескриптор: Қанша ағаш түрлері отырғызылғанын табады-1б Сендер мықты зерттеушісіңдер!
«WhatsApp» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары
Жұмыс дәптері Суреттер
Сызба Оқулық
Кесте
Оқулық Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||




шағым қалдыра аласыз






























