|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№78 сабақ.Көбейту және бөлу тәсілдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша көбейту мен бөлу тәсілдерін орындайды. |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ-бұзылмайтын қорған |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Теңдеулерді шеш. Х+532=852 Х=852-532 Х=320 320+532=852 852=852 У*3=270 У=270:3 У=90 90*3=270 270=270 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма «Гүл жинау» әдісі Есепте. Гүлдердің қай гүлзарда өсірілетінін анықта. Қызғылт гүл 1) (60+40)*3=300 2) (5+2)*60=420 3) (40+30)*4=28 Сары гүл 1) (80+20)*6=600 2) (30+40)*8=560 3) (9+1)*70=700 Өзіндік жұмыс 2-тапсырма Әр өрнекті шығарудың тиімді тәсілін тап. (8+2)*50=8*5+2*5+2*50=400+100=500 (3+4)*30=7*30=210 (30+20)*7=50*7=350 (60+30)6= 906=540 (7+3)*9=109=90 (40+30)*4=60*4=240 ЕБҚ 3-тапсырма Есепте 22*4=88 220*3=660 4*12=48 4*120=480 660:3=220 770:7=110 820:20=41 550:50=11 990:30=33 990:9=110 880:40=22 110:10=11 Сергіту сәті
4-тапсырма Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды есепте. 210+450:5=300 640:2+354+25=699 140*2-240:6=240 1000-880:4+120=900 770:70+550=561 900:30+280:20=44 5-тапсырма Есептерді шығар. А) Шаршы пішінді көгал ұзындығы 120м қоршаумен қоршалған. Көгалдың ауданы қаншаға тең? А) Р=120м А-?, S-? м2 Ш: 1) Р=4*а а=Р:4 А=120:4=30м 2) S=a*a S=30*30=900м2 Ж: S=900м2 6-тапсырма А) Жарысқа қатысушыларды құттықтау үшін 24 қызыл және 18 ақ раушангүл сатып алынды. Барлық гүлден теңдей 6 гүлшоқ жасалды. Әр гүлшоқта қанша гүлден болды? Ш: 24+18=42дана 42: 6=7 гүлден Өрнек: ( 24+18):6=7 Ж: 7 гүлден болады. 7-тапсырма Есепті шығар. Бір гүлзарға әрқайсысында 50-ден 10 қатар, ал екіншісіне әрқайсында 16-дан 10 қатар гүл отырғызылды. Бірінші гүлзарға екіншісіне қарағанда неше гүл артық отырғызады? Ш: 1) 50*10=500г (1) 2) 16*10=160г (2) 3) 500-160=340г ( артық) Өрнек: 50*10-16*10=340 Ж: 340 гүл артық. 8-тапсырма Есепті шығар 1күнде-6 гүлзарға және 4 алаңға 30күнде- ? гүлзарға және алаңға Ш: 30*6=180 гүлзарға 30*4=120 алаңға Ж: 30 күнде барлығы 180 гүлзарға және 120 алаңға гүл отырғызылды. Топтық жұмыс 9-тапсырма Амалдарды орында 999г+1=1000г=1кг 35г+505г=540г 1кг-459г=541г 700г+300г=1000г=1кг 30г*3=90г 50г*3=150г 300г*3=900г 909г-707г=202г 90г:3=30г 600г:3=200г 800г:2=400г 1000г:5=200г 405г+45Г=450г 1кг-500г=1000г-500г=500г 720г+280г=1000г=1кг 989г+11г=1000г=1кг 10г*3=30г 200г*3=600г 90г*10=900г 1000г-909г=91г 900г:3=300г 100г:2=50г 400г:2=200г 500г:5=100г 10-тапсырма 6,4,8, (5,9,7) сандарынан ең үлкен және ең кіші үш таңбалы сандарды құрастыр. Берілгені: 6,4,8 Ең үлкен сан; 864 Ең кіші сан: 468 Берілгені: 3,9,6 Ең үлкен сан: 963 Ең кіші сан: 369 Берілгені: 5,9,4 Ең үлкен сан: 954 Ең кіші сан: 459 Жұптық жұмыс 11-тапсырма Есептерді шығар А) 100л-5бидон 800л-? Бидон 800:(100:5)=40 Ж: 800л тыңайтқышты 40л бионға құюға болады 12-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап. а)40*3+4*30=240 600+3*50=750 2*200+350-60=690 192-9+500:5=283 808-8+100:10=810 Ә)900-90*5=490 300*3+480:8=840 900-600:10=840 540+150-300*2=90 779-70-350:7=659 13-тапсырма Салыстыр 60-18:6>(60-18):6 36:4+1*2<(36:4+1)*2 8*2+16:4>(8*2+16):4 3*9-24:4<3*9-20:4 Үй тапсырмасы 14-тапсырма Тиісті арифметикалық амал таңбалары мен жақшаларды орналастыр. 7*2-7=7 15:3-5=0 20*4+6=86 4*3+7=19 18:3*2=12 28:7-2=2 2*8:4=4 5*6*4=120 40:4*7=70 Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Өрнектерді шығарады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Есептерді шығарады Тапсырманы орындайды Есепті шығарады Есепті шығарады Амалдарды орындайды Үш таңбалы сандар құрастырады Есепті шығарады Өрнектер құрастырады Салыстыру жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Тамаша!
Дескриптор: Гүлдердің қай гүлзарда өсірілетінін анықтайды-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Әр өрнекті шығарудың тиімді тәсілін тауып шығарады-1б Керемет! Тамаша!
Керемет екен! Тамаша! Дескриптор: Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды есептейді-1б Тамаша! ДескриптоР: Көгалдың ауданын табады-1б Тамаша! Дескриптор: Әр гүлшоқта қанша гүлден болғанын табады-1б Дескриптор: Бірінші гүлзарға екіншісіне қарағанда неше гүл артық отырғызылғанын табады-1б
Дескриптор: 30 күнде барлығы қанша гүлзарға және қанша алаңға гүл отырғызылғанын табады-1б Дескриптор: Амалдарды оырндайды-1б Тамаша!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Берілген сандардан ең үлкен және ең кіші үш таңбалы сандарды құрастырады-1б
Дескриптор: Есепті шығарады-1б Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құрастырады және олардың мәнін табады-1б Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Гүлдер Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Кесте
Оқулық Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері Гүлдер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Сандар кеспесі Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 78-сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет.Ауызша көбейту және бөлу. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№78 сабақ.Көбейту және бөлу тәсілдері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ауызша көбейту мен бөлу тәсілдерін орындайды. |
|||||
|
Құндылықтар Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Ынтымақ-бұзылмайтын қорған |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 7-тапсырма Теңдеулерді шеш. Х+532=852 Х=852-532 Х=320 320+532=852 852=852 У*3=270 У=270:3 У=90 90*3=270 270=270 Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма «Гүл жинау» әдісі Есепте. Гүлдердің қай гүлзарда өсірілетінін анықта. Қызғылт гүл 1) (60+40)*3=300 2) (5+2)*60=420 3) (40+30)*4=28 Сары гүл 1) (80+20)*6=600 2) (30+40)*8=560 3) (9+1)*70=700 Өзіндік жұмыс 2-тапсырма Әр өрнекті шығарудың тиімді тәсілін тап. (8+2)*50=8*5+2*5+2*50=400+100=500 (3+4)*30=7*30=210 (30+20)*7=50*7=350 (60+30)6= 906=540 (7+3)*9=109=90 (40+30)*4=60*4=240 ЕБҚ 3-тапсырма Есепте 22*4=88 220*3=660 4*12=48 4*120=480 660:3=220 770:7=110 820:20=41 550:50=11 990:30=33 990:9=110 880:40=22 110:10=11 Сергіту сәті
4-тапсырма Құндылық мақсаты: Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды есепте. 210+450:5=300 640:2+354+25=699 140*2-240:6=240 1000-880:4+120=900 770:70+550=561 900:30+280:20=44 5-тапсырма Есептерді шығар. А) Шаршы пішінді көгал ұзындығы 120м қоршаумен қоршалған. Көгалдың ауданы қаншаға тең? А) Р=120м А-?, S-? м2 Ш: 1) Р=4*а а=Р:4 А=120:4=30м 2) S=a*a S=30*30=900м2 Ж: S=900м2 6-тапсырма А) Жарысқа қатысушыларды құттықтау үшін 24 қызыл және 18 ақ раушангүл сатып алынды. Барлық гүлден теңдей 6 гүлшоқ жасалды. Әр гүлшоқта қанша гүлден болды? Ш: 24+18=42дана 42: 6=7 гүлден Өрнек: ( 24+18):6=7 Ж: 7 гүлден болады. 7-тапсырма Есепті шығар. Бір гүлзарға әрқайсысында 50-ден 10 қатар, ал екіншісіне әрқайсында 16-дан 10 қатар гүл отырғызылды. Бірінші гүлзарға екіншісіне қарағанда неше гүл артық отырғызады? Ш: 1) 50*10=500г (1) 2) 16*10=160г (2) 3) 500-160=340г ( артық) Өрнек: 50*10-16*10=340 Ж: 340 гүл артық. 8-тапсырма Есепті шығар 1күнде-6 гүлзарға және 4 алаңға 30күнде- ? гүлзарға және алаңға Ш: 30*6=180 гүлзарға 30*4=120 алаңға Ж: 30 күнде барлығы 180 гүлзарға және 120 алаңға гүл отырғызылды. Топтық жұмыс 9-тапсырма Амалдарды орында 999г+1=1000г=1кг 35г+505г=540г 1кг-459г=541г 700г+300г=1000г=1кг 30г*3=90г 50г*3=150г 300г*3=900г 909г-707г=202г 90г:3=30г 600г:3=200г 800г:2=400г 1000г:5=200г 405г+45Г=450г 1кг-500г=1000г-500г=500г 720г+280г=1000г=1кг 989г+11г=1000г=1кг 10г*3=30г 200г*3=600г 90г*10=900г 1000г-909г=91г 900г:3=300г 100г:2=50г 400г:2=200г 500г:5=100г 10-тапсырма 6,4,8, (5,9,7) сандарынан ең үлкен және ең кіші үш таңбалы сандарды құрастыр. Берілгені: 6,4,8 Ең үлкен сан; 864 Ең кіші сан: 468 Берілгені: 3,9,6 Ең үлкен сан: 963 Ең кіші сан: 369 Берілгені: 5,9,4 Ең үлкен сан: 954 Ең кіші сан: 459 Жұптық жұмыс 11-тапсырма Есептерді шығар А) 100л-5бидон 800л-? Бидон 800:(100:5)=40 Ж: 800л тыңайтқышты 40л бионға құюға болады 12-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап. а)40*3+4*30=240 600+3*50=750 2*200+350-60=690 192-9+500:5=283 808-8+100:10=810 Ә)900-90*5=490 300*3+480:8=840 900-600:10=840 540+150-300*2=90 779-70-350:7=659 13-тапсырма Салыстыр 60-18:6>(60-18):6 36:4+1*2<(36:4+1)*2 8*2+16:4>(8*2+16):4 3*9-24:4<3*9-20:4 Үй тапсырмасы 14-тапсырма Тиісті арифметикалық амал таңбалары мен жақшаларды орналастыр. 7*2-7=7 15:3-5=0 20*4+6=86 4*3+7=19 18:3*2=12 28:7-2=2 2*8:4=4 5*6*4=120 40:4*7=70 Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Өрнектерді шығарады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Есептерді шығарады Тапсырманы орындайды Есепті шығарады Есепті шығарады Амалдарды орындайды Үш таңбалы сандар құрастырады Есепті шығарады Өрнектер құрастырады Салыстыру жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Тамаша!
Дескриптор: Гүлдердің қай гүлзарда өсірілетінін анықтайды-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Әр өрнекті шығарудың тиімді тәсілін тауып шығарады-1б Керемет! Тамаша!
Керемет екен! Тамаша! Дескриптор: Амалдардың орындалу тәртібін анықтап, оларды есептейді-1б Тамаша! ДескриптоР: Көгалдың ауданын табады-1б Тамаша! Дескриптор: Әр гүлшоқта қанша гүлден болғанын табады-1б Дескриптор: Бірінші гүлзарға екіншісіне қарағанда неше гүл артық отырғызылғанын табады-1б
Дескриптор: 30 күнде барлығы қанша гүлзарға және қанша алаңға гүл отырғызылғанын табады-1б Дескриптор: Амалдарды оырндайды-1б Тамаша!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Берілген сандардан ең үлкен және ең кіші үш таңбалы сандарды құрастырады-1б
Дескриптор: Есепті шығарады-1б Дескриптор: Кесте бойынша өрнектер құрастырады және олардың мәнін табады-1б Дескриптор: Салыстыру жасайды-1б
«Нысана» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Гүлдер Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Кесте
Оқулық Оқулық Суреттер Жұмыс дәптері Гүлдер Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Сандар кеспесі Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз







