Сабақтың тақырыбы: Математика еліне
саяхат
Мақсаты
1.
білімділік: оқушылардың математика
пәнінен алған білім, білік дағдыларын шыңдай отырып, үйренгендерін
пысықтау, жұмыс істей білуге үйрету, сабақ барысында геометриялық
фигуралармен танысу.
2.
дамытушылық: пәнге қызығушылықтарын
арттыру, ойындар арқылы ой - өрістерін, білімділік қасиеттерін
дамыту, зейіндерін тұрақтандыру. есте сақтау қабілеттерін,
логикалық шапшаңдықтарын
дамыту.
3. тәрбиелік:
шапшаңдыққа, ұтқырлыққа, байқампаздыққа
тәрбиелеу
Сабақ түрі:
жаңа сабақ, дидактикалық
ойын
Көрнекіліктер:
суреттер, көңіл - күй
галереясы
Әдіс -
тәсілдер: талдау - жинақтау,
түсіндірмелі, сұрақ - жауап, көрнекілік; т.
б.
Сабақтың
жоспары:
1. Қызығушылығын
ояту.
2. Мағынасын
ажырату.
3.
Рефлексия
Сабақ
барысы:
1. Ұйымдастыру
кезеңі.
2. Психологиялық
дайындық.
Мұғалімнің сөзі: Балалар, бүгінгі күніміз
сәтті басталу үшін алдарыңдағы суреттерді өз көңіл - күйлеріңе
байланысты таңдап алыңдар.
Мұғалімнің
сөзі: Балалар, таңдаған суреттеріңді көңіл - күй галереясына
ілейік.
3. Мағынаны
ажырату.
Мұғалімнің
сөзі:
Балалар бүгін біз «Пішіндер әлеміне» саяхатқа
барамыз. Ол үшін поезға мінуіміз керек, біздің пойызымыз жай поезд
емес «Ғажайып поезд» Қараңдаршы, вагондары көп екен, түстері бірдей
ма?
- Жоқ бірдей емес,
әртүрлі
- Вагонның түстері қандай
екен?
- Қызыл, сары, көк,
жасыл.
- Біздің поездымызды алға сүйреуші «Тепловоз»
деп аталады, қане қайталап
жіберейік.
- Тепловоз.
- Ал поездың
ретін санайықшы.
- 1, 2, 3, 4,
5
- Балалар сендердің қолдарыңда билеттерің
бар, сол билетте көрсетілген сан бойынша вагондарыңа отырыңдар.
(Балалар вагонға отырады)
- Біздің
Ғажайып поездымыз қала аралық поезд, сондықтанда баратын жерімізге
тез жетеміз. Мінекей «Пішіндер әлеміне» келіп жеттік, қараңдаршы
қандай керемет енді орындарыңа отыра
қойындар.
Мұғалім:
Алдарыңдағы
пішін – шеңбер деп аталады. Шеңбер немесе дөңгелекті ауада
салайықшы.
- Енді айналамызға қарап осы дөңгелек пішінге
ұқсас заттарды табайықшы. ( Ұқсас заттарды
айтады)
Барлық
қабырғалары бірдей пішінді – шаршы деп
атаймыз?
- Төртбұрыш. (ауада салу, ұқсас заттарды
табу)
- Ал үш
қабырғасы бар пішін үшбұрыш деп
аталады.
- Үшбұрыш. (ауада қайталау, ұқсас затты
табу)
Сергіту сәті:
Тұрып дем алайық,
Оңға, оңға түзу
тұр.
Солға, солға түзу
тұр.
Алға қарай бір
адым,
Артқа қарай бір
адым.
Жоғары - төмен
қарайық,
Орнымызды
табайық.
4. Рефлексия
Дәптермен
жұмыс.
Мұғалімнің сөзі: Балалар, берілген суреттер
қандай фигуралардан құрастырылған?
5.
Қорытынды
Балалар сендер бүгін сабақта ерекше, ақылды
әрі алғыр болдыңдар.
Бүгінгі сабақта
қандай пішіндермен таныстық, сендерге сабақ ұнады
ма?
6.
Мадақтау
Күтілетін
нәтиже:
Білуі: Балалар геометриялық пішіндерді
ажыратады
Меңгеруі: Заттардың қандай пішіннен
құралатынын меңгереді.
Жасай алуы:
Әліппе - дәптерінде берілген тапсырманы өз бетінше орындай
алады