Қысқа мерзімді жоспар
Жай бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жалғасова Нұрайым Жәнібекқызы |
|
|
Күні: |
15.11.2022 |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт (45 мин. есеппен) |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут Білу 5 минут Жаңа сабақтың тақырыбын ашу 10 минут Сабақтың ортасы 5минут Оқулықпен жұмыс 5-минут 5-минут Сергіту сәті 3минут Сабақтың соңы 7минут |
Ұйымдастыру: · Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. ·Сабаққа дайындығын, оқу құралдарын тексеру Топқа бөлу: оқушыларды кәмпит түсіне байланысты бөлемін 1 топ: дұрыс бөлшек 2топ: бұрыс бөлшек 3топ: аралас сандар «Ыстық алақан» тренингі арқылы (алақан арқылы оқушылар бір біріне деген жылы лебіздерін білдіреді) Смайлик арқылы оқушылардың көңіл күйін анықтау Үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау» (қайталау сұрақтары) Кубизм әдісі бойынша. Кубикті лақтырып қай сан түссе сол сұраққа жауап береді. 1. жай бөлшек дегеніміз не? 2. бұрыс бөлшек дегеніміз не? 3. дұрыс бөлшек дегеніміз не? 4. Жай бөлшектің түрлері қалай аталады? 5. Аралас сан дегеніміз не? 6.жай бөлшектерді қосу және азайту. Жаңа тақырыпты меңгеру Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосу(азайту) үшін олардың ең кіші ортақ бөлімге келтіріп , сонан соң бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу (азайту) ережесін қолдану керек: Егер жай бөлшектерді қосу және азайту кезінде шыққан бөлшек 1)бұрыс бөлшек болса, онда оны аралас санға айналдырамыз, яғни бүтін бөлігін айырамыз 2) қысқартылатын болса, қысқартамыз. Мысал:
2мысал:
«Кір жаю» әдісі Оқушылар жайылып тұрған киімдерді алып берілген тапсырмаларды орындайды Кепка: 1)
2)
)
Күртеше:
Аяқ киім:
1-топ №426 (1,4) 2-топ №426 (2,5) 3-топ №426 (3,6) Сергіту сәті «Менің сүйікті оқушым» «Пицца әзірлеу» әдісі Таратылған ресурстарды пайдаланып берілген есептерді шығару арқылы пицца пісіреді. Сабақты қорытындылау Рефлексия Бүгіңгі сабақта...... Бағалау Үй тапсырмасы №428 Марапаттау |
Амандасады, түгенделеді, сабаққа дайындалады. Қораптан кәмпит таңдап түсіне байланысты топқа бөлінеді. Смайлик арқылы көңіл-күйлерін анықтайды. «Көршіңді тексер» әдісі
Бір жайылып тұрған киімді алып топпен жұмыс жасайды. Бірінші әрі дұрыс бітірген топ бағаланады.
Дескриптор: 1.жай бөлшектің бөлімін анықтау. 2.Ортақ бөлімге келтіру 3. толықтауыш көбейткішті табу 4.алымын есептеу
Бірінші әрі дұрыс шығарған топ бағаланады Таратылған ресурстарды пайдаланып, берілген есептерді шығарып пицца дайындау әдісін көрсетеді. Дескриптор: 1.жай бөлшектің бөлімін анықтау. 2.Ортақ бөлімге келтіру 3. толықтауыш көбейткішті табу 4.алымын есептеу Кері байланыс, рефлексия жүргізеді. Бағаланады Марапатталады. |
«Мадақтау» әдісі Смайлик «Мадақтау» әдісі Бағалау Қазақстанның картасы Смайлик Смайлик Мадақтау, смайлик |
Оқулық Дәптер Қалам Кәмпиттер Кубик Смайлик Оқулық А.Е. Әбілқасымова Т.П. Кучер З.Ә. Жұмағұлова Плакат Қазақстанның картасы Смайлик Оқулық, А4 парақ, фломастер Таратпа қағаздар, қызанақ, ірімшік Қорап Айна |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
математика пәнінен ашық сабақ
математика пәнінен ашық сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
Жай бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жалғасова Нұрайым Жәнібекқызы |
|
|
Күні: |
15.11.2022 |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт (45 мин. есеппен) |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут Білу 5 минут Жаңа сабақтың тақырыбын ашу 10 минут Сабақтың ортасы 5минут Оқулықпен жұмыс 5-минут 5-минут Сергіту сәті 3минут Сабақтың соңы 7минут |
Ұйымдастыру: · Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. ·Сабаққа дайындығын, оқу құралдарын тексеру Топқа бөлу: оқушыларды кәмпит түсіне байланысты бөлемін 1 топ: дұрыс бөлшек 2топ: бұрыс бөлшек 3топ: аралас сандар «Ыстық алақан» тренингі арқылы (алақан арқылы оқушылар бір біріне деген жылы лебіздерін білдіреді) Смайлик арқылы оқушылардың көңіл күйін анықтау Үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау» (қайталау сұрақтары) Кубизм әдісі бойынша. Кубикті лақтырып қай сан түссе сол сұраққа жауап береді. 1. жай бөлшек дегеніміз не? 2. бұрыс бөлшек дегеніміз не? 3. дұрыс бөлшек дегеніміз не? 4. Жай бөлшектің түрлері қалай аталады? 5. Аралас сан дегеніміз не? 6.жай бөлшектерді қосу және азайту. Жаңа тақырыпты меңгеру Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосу(азайту) үшін олардың ең кіші ортақ бөлімге келтіріп , сонан соң бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу (азайту) ережесін қолдану керек: Егер жай бөлшектерді қосу және азайту кезінде шыққан бөлшек 1)бұрыс бөлшек болса, онда оны аралас санға айналдырамыз, яғни бүтін бөлігін айырамыз 2) қысқартылатын болса, қысқартамыз. Мысал:
2мысал:
«Кір жаю» әдісі Оқушылар жайылып тұрған киімдерді алып берілген тапсырмаларды орындайды Кепка: 1)
2)
)
Күртеше:
Аяқ киім:
1-топ №426 (1,4) 2-топ №426 (2,5) 3-топ №426 (3,6) Сергіту сәті «Менің сүйікті оқушым» «Пицца әзірлеу» әдісі Таратылған ресурстарды пайдаланып берілген есептерді шығару арқылы пицца пісіреді. Сабақты қорытындылау Рефлексия Бүгіңгі сабақта...... Бағалау Үй тапсырмасы №428 Марапаттау |
Амандасады, түгенделеді, сабаққа дайындалады. Қораптан кәмпит таңдап түсіне байланысты топқа бөлінеді. Смайлик арқылы көңіл-күйлерін анықтайды. «Көршіңді тексер» әдісі
Бір жайылып тұрған киімді алып топпен жұмыс жасайды. Бірінші әрі дұрыс бітірген топ бағаланады.
Дескриптор: 1.жай бөлшектің бөлімін анықтау. 2.Ортақ бөлімге келтіру 3. толықтауыш көбейткішті табу 4.алымын есептеу
Бірінші әрі дұрыс шығарған топ бағаланады Таратылған ресурстарды пайдаланып, берілген есептерді шығарып пицца дайындау әдісін көрсетеді. Дескриптор: 1.жай бөлшектің бөлімін анықтау. 2.Ортақ бөлімге келтіру 3. толықтауыш көбейткішті табу 4.алымын есептеу Кері байланыс, рефлексия жүргізеді. Бағаланады Марапатталады. |
«Мадақтау» әдісі Смайлик «Мадақтау» әдісі Бағалау Қазақстанның картасы Смайлик Смайлик Мадақтау, смайлик |
Оқулық Дәптер Қалам Кәмпиттер Кубик Смайлик Оқулық А.Е. Әбілқасымова Т.П. Кучер З.Ә. Жұмағұлова Плакат Қазақстанның картасы Смайлик Оқулық, А4 парақ, фломастер Таратпа қағаздар, қызанақ, ірімшік Қорап Айна |
шағым қалдыра аласыз



















