Пән:математика
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Күні:28.02.2017ж.
Сынып: 1
|
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:Ибраева
Қ.Ж.
|
Сабақ тақырыбы : Санды
өрнектер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.2.1.1.санды өрнектерді (қосынды, айырма)
құрас-тырады, жазады, оқиды және ажыратады;
қосу мен азайту амалдары компоненттерінің атауын
өрнектерді оқу мен жазуда қолданады.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар: - санды өрнектерді (қосынды, айырма) құрастырады,
жазады, оқиды және ажырата алады;
Көптеген оқушылар:
- қосу мен азайту амалдары компоненттерін біледі,
санды өрнектер құрастыра алады
Кейбір оқушылар:-
санды өрнектерге кері мысалдар құрастыра алады.
|
Бағалау критерийлері
О.д.Қолдану
Талдау
|
1)Санды өрнектерді жазады ,оқи алады,
құрастырады
2) Санды өрнектерді(қосынды, айырма) ажырата
алады
3)
қосу мен азайту амалдары компоненттерін орынды қолдана
алады;
4) Санды өрнектерге кері есептер құрастыра
алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Үш тілдік:сан – число-
өрнек –выражение
санды
өрнек
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Мәдени орындарында өздерін ұстау ережесін
естен шығармау
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Орыс тілі, ағылшын тілі,дүниетану,
музыка
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақта, аудио немесе
бейнероликтер материалдарын зерделеу арқылы санды өрнектер
құрастырып, мәнін таба біледі.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
мин
|
Тренинг:
«Атомдар және молекулар»
Қатысушылар атомдар болып жүреді. Жүргізуші бір
санды айтқанда қатысушылар бірігуі қажет.Молекулалар арқылы 3 топқа
бөлінеді.Тапсырмаларды орындау барысында әр топ бір-бірін
көк-жақсы, жасыл-орташа, қызыл-төмен, түсті жалаушалармен
бағалайды.
Ширату жаттығуы:
Цирк туралы
аудио немесе бейнероликтер көрсету
«Циркке саяхат». Жанглер
сандар жазылған
кішкентай доптарды әр топқа лақтырады, оқушылар сандардан өрнектер
құрастырады.
Оқушылар жұмыстарын тақтаға іліп, талқылайды.
Сандар мен арифметикалық амалдар қолданып жазылатын математикалық
жазу “санды өрнек” деп аталатынын түсіндіріледі.Мысалы: 3+2,
5-3.
Ал арифметикалық амалдардың нәтижесі
— “санды өрнектің мәні”
болады. Мысалы: 3+2꞊5, 5-3꞊2.
|
Түсті
жалауша
лар
|
Сабақтың
ортасы
|
1 тапсырма. Цирктегі қойылым.
1 топ: Тапсырманы орындау барысында оқушылар
сурет-тегі санды өрнектерді тауып оқып, түсінуі
қажет.
2 топ: Оқушыларға ойдан қосынды, айырмаға
байланысты санды өрнектерді құрастыру.
3 топ: санды өрнектерді қосынды, айырма түрінде
топтап жазыңдар.
Сергіту сәті. «Сайқымазақтар
биі».
2 тапсырма. Шығарып көр.
Әр топқа жануарлардың дыбыстарын ажырату арқылы 2
тапсырмадан таңдап алады.. Тапсырманы орындау барысында оқушылар
санды өрнектердің мәнін ауызша есептеп табады және санды өрнектерді
амалдардың компоненттерін атау арқылы оқиды.
Жауабы:
а) 10; ә) 17; б) 50; в) 20; г) 16; ғ)
40.
3 тапсырма. Орындап
көр. Әр
топқа тізбектелген санды өрнектердің мәнін табу.
4-тапсырма. Оқушыларға санды өрнектерге кері мысалдар
құрастыруды ұсынамыз.
Суреттер бойынша қосу және азайту амалдарына
өрнек құрастырып жазу, оқу
Дескриптор: Білім алушы
- сурет бойынша қосындыға өрнек құрастырып жазады
және оқиды;
- сурет бойынша айырмаға өрнек құрастырып жазады
және
оқиды.
|
Цирк туралы
аудио немесе бейнероликтер.Сандар жазылған кішкентай
доптар;
оқулық
интербел
сенді
тақта
жануар
лардың
дыбыстары
суреттер
|
Сабақтың
соңы
|
«Санды өрнектер
аренасы» ойыны. Жүмыс топ-пен орындалады.
Бірінші оқушы санды өрнек құ-растырады, оны қағазға жазады да,
келесі оқушыға береді. Ол берілген өрнектің мәнін тауып, бірінші
саны өрнектің мәні болатын санмен басталатын өрнек құрастырып,
келесі оқушыға береді. Осылай санды өрнектер жазылған қағаз шеңбер
бойымен бір оқушыдан келесі оқушыға ауысып
отырады. Ойын өрнектің мәні нөлмен аяқталған уақытта
бітеді.
Рефлексия
|
Смайлик
тер
|
|
Бағалау:
«Жалауша беру», «Бас
бармақ».
Дескриптор: Білім алушы
-сурет бойынша санды өрнектерді оқиды,
жазады.
-санды өрнектерді амалдардың компоненттерін атау
арқылы оқиды.
- санды өрнектердің мәнін
табады.
- санды өрнектерге кері мысалдар
құрастырады
- сурет бойынша қосындыға өрнек құрастырып жазады
және оқиды;
- сурет бойынша айырмаға өрнек құрастырып жазады
және
оқиды.
|
|