Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Математика пәнінен сабақ жоспарлары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
Пәні: |
Математика |
|||||||||||
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ. Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Есептеу барысында санды қосындыға/ көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдануды үйренеді Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу алгоритмін орындайды |
|||||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ
ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5минут |
- Сәлеметсіз бе, 4-сынып оқушысы. Екінші оқу тоқсанына қош келдіңіз. Бүгінгі сабағымызда Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу тақырыбымен жұмыс жасаймыз . Геометриялық фигуралармен жұмыс істеуді пысықтау. Қозғалысқа арналған есептерді шығару формулаларын естеріне түсіру. Тақырыпты ашу Оқулықтағы 1-тапсырмаға көңіл бөліңдер. -Ұлы Жібек жолы туралы не білесіз? -Картасын көрсету. Түйелерді әртүрлі тәсілмен санауға көмектесейік Екі көбейткішті олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады a*(b*c)=(a*b)*c=(a*c)*b Жауабы: 3 · (4 · 2 ) = 24 (3 · 4 ) · 2 = 24 (3 · 2 ) · 4 = 24 Жаңа тақырып 2-тапсырма Өсу ретімен:
Ұлы Жібек жолы созылып жатқан аумақтағы үш елдің атауы: Қазақстан, Иран,Қытай. Есіңе сақта ережелерін түсіндіру Ережені тұжырымдайық. Санды көбейтіндіге бөлу үшін: Алдымен жақшалардың ішіндегі көбейтуді есептеп, содан соң санды осы көбейтіндінің мәніне бөлуге болады. Санды алдымен бірінші көбейткішке бөліп, шыққан нәтижені екінші көбейткішке бөлуге болады. Санды алдымен екінші көбейткішке бөліп, шыққан нәтижені бірінші көбейткішке бөлуге болады 2,3-тәсілдерде бөлінгіш көбейткіштердің әрқайсысына бөлінетін кезде ғана қолдануға болатындығына назар аудар 3-тапсырма 64 : (4 · 2) = 64 : 8 64 : (4 · 2) = ( 64 : 2) : 4 64 : (4 · 2) = ( 64 : 4) : 2 ЕҚБ 4-тапсырма Тиімді тәсілмен есепте а) 4 ∙2 8 ∙ 25 = (4∙ 25) ∙ 28 = 100 ∙ 28 = 2800 25 ∙ 29 ∙ 4 ∙ 3 = (25 ∙ 4) ∙ (3 ∙ 29) = 100*87=8700 15 · (2 · 3) = (15 ∙ 2) *3= 30 ∙ 3 = 90 36 · (25 · 4) = 36 ∙ 100 = 3600 25*(8*4)=25*4*8=100*8=800 15*(9*4)=15*4*9=60*9=540 59*(2*5)=59*10=590 54*(5*2)=54*10=540 ЕБҚ 5-тапсырма Баған түрінде есепте
ФС тапсырмасы 6-тапсырма Есептерді шығару Жұптық жұмыс
ФС тапсырмасы 7 -тапсырма 1 бөлік-?см 2м 2 бөлік-?см 40см ұзын Ш: 2м=200см 1)200см-40см=160см 2) 160см/2=80см(1бөлік) 3) 80см+40см=120см(2бөлік) Тексеру: 80см+120см=200см Ж:бірінші бөлігі 80см, екінші бөлік120см Шығармашылық жұмыс 8-тапсырма. Есептеудің қызықты тәсілін үйрену. Санды 5-ке бөлу үшін,бөлінгішті екі есе арттырып, бір нөлді алып тастау керек. 135/5=(135*2)/10=27 165/5=(165*2)/10=330/10=33 825/5=(825*2)/10=1650/10=165 125/5=(125*2)/10=250/10=25 360/5=(360*2)/10=720/10=72 465/5=(465*2)/10=930/10=93 315/5=(315*2)/10=630/10=63 Зерттеушілік тапсырма 9-тапсырма
Үй тапсырмасы №10 160 : (4 · 10) = 4 810 : (30 · 3) = 9 420 : (2 · 3) = 70 480 : (20 ∙4) = 6 720 : (9 · 10) = 8 360 : (3 · 2) = 60 560 : (10 · 8) = 7 630 : (3 ∙30) = 7
|
Сабаққа дайындық жасайды Фигураның көлемін, ауданын табу жолдарын айтады Қозғалыс есептерінің формулаларын айтады Ұлы Жібек жолы картасымен жұмыс жасайды Тиімді тәсілді таңдай білу Өрнектердің мәнін табады. Өсу ретімен орналастырады Ережелер мен жұмыс жасайды 3-тапсырмада балалар қалып кеткен сандарды жаза отырып, есептеулерді түсіндіреді. Есептеу барысында санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолданады Есептеудің түрлерін пайдаланып тапсырмаларды орындайды Жұптық жұмыс орындайды Есепті шығарады Таспабауды өлшейді, кеседі Есептеуді орындайды Саяхатшы Ның бағытын есептейді Жауабын табады. Мұғалімнің көмегімен орындайды. Оқу тапсырма сын үйден орындап келеді. Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Геометриялық фигуралардың ауданы мен көлемін таба алады-1б Қозғалысқа берілген есептерді шығару формулаларын біледі-1б Дескриптор: Көбейткіштерді көбейтіндімен алмастыра алды-1б Түйелерді әртүрлі тәсілмен санауды білді-1б
ҚБ: Ақылдысың! Дескриптор: Өрнектердің мәнін табуды, оны өсу ретімен орналастыруды білді-1б Ұлы Жібек жолы туралы айта алды-1б Есептеу тәсілдерін тапсырманы орындауда қолдана алды-1б
Дескриптор: Санды қосындыға көбейтудің ережесін пайдалана отырып есептеуді білді-1б Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережесін қолданып есептей алды-1б
ҚБ: Мықты баласың! Дескриптор: Өрнекті жазбаша түрде есептей алды-1б Есептеуді тексере алды-1б ҚБ: Жарайсың! «Плюс-минус»
Дескриптор: Есеп шарттарын құра алады,жауабын таба алды-1б Есеп мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып, бір-біріне түсіндіре алды-1б
ҚБ: Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Есептің мазмұнын түсінеді, шығару тәсілін білді-1б Ұзындық өлшем бірліктерін пайдалана алды-1б
Дескриптор: Есептеудің тәсілдерін орындай алды-1б Есептеудің дұрыстығын тексеруді білді-1б
ҚБ: Керемет жұмыстар орындадың!
Дескриптор: Логикалық тапсырманы өз бетінше орындай алды-1б Тапсырма мазмұнын түсінеді және оны өмірмен байланыстыра алды-1б
Дескриптор:
Әртүрлі тәсілмен есептеуді біледі-1б Жұмысты өз бетінше жасай алды, тиімді тәсілді таңдап ала алды-1б
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы өз ойын жазады |
Суреттер
Геоме триялық фигура лар
Қозғалыс есептері нің формула лары жазылған парақтар.
Ұлы Жібек жолы картасы
Түйелердің суреттері
Жібек жолы туралы суреттер
Есептеу тәсілдері жазылған плакат
Суреттер
Бағалау парағы
Есеп шығару тәсілдері нің үлгісі
Бағалау парағы
Суреттер
Кәдесый лар суреттері
Метр, сызғыш
Суреттер
Саяхатшылар туралы суреттер
Оқулық
Кері байланыс парағы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№42 сабақ. Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.12 - нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/ екі таңбалы/үш таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Есептеу барысында санды қосындыға/ көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдануды үйренеді Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу алгоритмін орындайды |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Командада жұмыс істей білу Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақты қорыту 5 минут Кері байланыс 5 минут |
- Сәлеметсіз бе, 4-сынып оқушысы Сабаққа дайындық жасау Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы №10 160 : (4 • 10) = 4 810 : (30 • 3) = 9 420 : (2 • 3) = 70 480 : (20 ∙4) = 6 720 : (9 • 10) = 8 360 : (3 • 2) = 60 560 : (10 • 8) = 7 630 : (3 ∙30) = 7 Тақырыпты ашу 1-ТАПСЫРМА Тақтаға назар аударамыз? Жауаптарын сәйкестендір 6 200 : 100 *10=620(Түркістан) 620 : 10 *1=62(Тараз) - Есептеулерді орындай аласыңдар ма? Бұл өрнектердің ерекшелігі неде? Барлық сандар нөлмен аяқталады. Жаңа тақырып 2а тапсырма 2310*200=231*10*2*100=(231*2)*(10*100)=462*1000=462000 2310=231*10 200=2*100 2ә тапсырма. Жұптық жұмыс. Есіңе сақта! Түсіндіру 24 : 6 = 4 240 : 60 = 24 онд. : 6 онд. = 4 2 400 : 600 = 24 жүзд. : 6 жүзд. = 4 24 000 : 6 000 = 24 мыңд.: 6 мыңд. = 4 Оқушылармен бірге алгоритм ережесін құрастырады: «Нөлмен аяқталатын сандарды көбейткен кезде нөлді есепке алмай, алдымен сандарды көбейтеді, содан кейін екі көбейтіндіде қанша нөл бар болса, сонша нөлді шыққан санның соңына тіркейді» Нөлдермен аяқталатын санды нөлдермен аяқталатын санға ауызша (қалдықсыз) бөлген кезде, алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей қысқарту керек. Бөлуді содан кейін орындаған ыңғайлы.. 240 000 : 6 000 =24мыңд./6мыңд.= 240 : 6 = 40 «Үйрете отырып үйренемін» әдісі Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ (3 есеп) 3-тапсырма 3ә тапсырма
4-тапсырма 20 ∙ 800 = 16 000 80 ∙ 400 = 32 000 1 200 ∙ 40 = 48 000 2 100 ∙ 30 = 63 000 9 000 : 300 = 30 12 000 : 300 = 40 48 000 : 6 000 = 8 18 000 : 6 000 = 3 450 · 300 = 135 000 147 · 2 000 = 294 000 180 · 700 = 126 000 6 800 · 60 = 408 000 Жұптық жұмыс 5-тапсырма А. Бір турист-1200тг 3топ-6 адамнан-?тг Ш: 1) 6*3=18адам(3топта) 2)18*1200=21600тг(барлыгы) Ж: 6 адамнан тұратын 3 туристер тобына21600 тг қажет. Ә.1пойыз-10вагоннан 1вагонда-3т.жүк 600т жүк-?-пойыз Ш: 3*10=30т(1 пойызга) 600/30=20пойыз Ж: 600т жүкті тасу үшін 20 пойыз қажет ТОптық жұмыс 6-тапсырма
ФС тапсырмасы 7-тапсырма V=5км\сағ(1күнде) T=8сағ(1 күнде) S=?км(1күнде) 12800км-?күнде 1)5км\сағ*8сағ = 40км(1күнде жүретін жол) 2)12800км/40км=320күн Ж: 12800км-ді 320 күнде жүріп өтеді Жұптық жұмыс 8-тапсырма А) 147/7=21 147000/7=21000 Ә) 258/6=43 258000/6=43000 Б) 288000/2=144000 288000/20=14400 В) 244000/4=61000 244000/40=6100 Г) 56800/8=7100 56800/800=71 Д) 81900/9=9100 81900/900=91 Зерттеушілік тапсырма 9-тапсырма Пойыздар аралығындағы уақыт-бірдей 1-ші пойыз-4сағат 30минут 2-ші пойыз-5 сағат 15 минут 5-ші пойыз-?сағат Шешуі: 5сағ.15мин.-4сағ.30мин.=45мин 5сағ.15мин+45мин=6сағ (3-ші пойыз) 6сағ+45мин=6сағ45мин(4-ші пойыз) 6сағ 45 мин+45мин=7сағ30минут. Жауабы: 7сағат 30 минутта жолға шығады Үй тапсырмасы 10-тапсырма 12*900=10800 5*7000=35000 15*3000=45000 27000/30=900 21000/3000=7 24000/30000=8
|
Оқу құралдарын түгелдейді Үй тапсырмасын оқиды Оқулықпен жұмыс жасайды Есептеуді орындайды Ережені түсініп алады Сызба арқылы есеп шығарады Бір-біріне түсіндіре отырып орындайды Тапсырманы орындайды Ережені пайдаланып орындайды Есепті шығарады Есептеуді орындайды Қозғалысқа арналған есепті шығарады Тез есептеуге машықтанады Есеп шығарады Үй тапсырмасын түсініп алады «Бағалау терезесі» арқылы қорытындылау |
ҚБ: Жарайсың! Дескриптор: Әртүрлі тәсілмен есептеуді біледі-1б Жұмысты өз бетінше жасай алды, тиімді тәсілді таңдап ала алды-1б
Дескриптор: Есептеуді орындай алады-1б Нөлмен аяқталатын сандарды біледі-1б ҚБ: Ақылдым сол! Дескриптор: Есептеудің орындалу жолын біледі-1б Өзі орындаған тапсырманы түсіндіре алды-1б
Дескриптор: Нөлмен аяқталатын сандарды көбейту мен бөлу ережесін білді-1б Есептеуді орындай алды-1б Дескриптор: Есептеудің орындалуын түсіндірді-1б Сызбамен жұмыс жасай алды-1б ҚБ: Тамаша орындадың! Дескриптор: Әртүрлі тәсілмен есептей алады Тиімді тәсілді пайдалана алады ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Туристер тобының қаражатын есептей алды-1б Жүк тасымалына керекті пойыз санын анықтады-1б
Дескриптор: Есептеуді орындайды-1б Топтық жұмыс жасады-1б ҚБ: Сенімен мақтанамын! Дескриптор: Қозғалыс есебін шығара алды-1б Тапсырманы өмірмен байланыстыра білді-1б
Дескриптор: Нөлмен аяқталатын сандардың көбейту және бөлу алгоритмін қолдана алды-1б Есептеулерді орындады-1б Дескриптор: Пойыздардың жолға шығу уақытын тапты-1б Есепті өз бетінше шығара алды-1б Дескриптор: Есептеу жүргізе алды-1б Тапсырманы өз бетінше орындады-1б |
Сурет тер Оқулық Есептеу жолда ры жазыл ған парақтар Сурет тер Оқулық Сызба Есептеу тәсіл дері жазыл ған плакат Бағалау парағы Ереже жазыл ған парақшалар Сурет Тер Саяхат шылар туралы суреттер Оқулық Сурет Тер Қозға лыс сызбасы Сурет тер Пойыз дардың сурет тері Сызба Бағалау парағы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№43сабақ. Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша көбейту |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.12 - нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/ екі таңбалы/үш таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Есептеу барысында санды қосындыға/ көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдануды үйренеді Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу алгоритмін орындайды |
|||||||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақты қорыту 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасы 10-тапсырма 12*900=10800 5*7000=35000 15*3000=45000 27000/30=900 21000/3000=7 24000/30000=8 Тақырыпты ашу 1-тапсырма. Жеке жұмыс. 650*10=6500 310*200=62000 110*4=440 120*40=4800 410*50=20500 6500+62000+440+4800+20500=94240 Қосындысы-94240-«Мәдениет» 2400*20=48000 420*2=840 320*30=9600 2000*300=600000 1200*30=36000 48000+840+9600+600000+36000=694440 Қосындысы-694440-«Дипломатия» Жаңа тақырып 2-тапсырма 230 2300 230 * 20 * 20 * 2000 4600 4600 460000 ЕБҚ 3-тапсырма
ЕҚБ 4-тапсырма 630:(3*3)=630/9=70 300/(3*25)=(300/3)/25=100/25=4 (360*5)*40=360*(5*40)=360*200=72000 4*(6000*25)=(4*25)*6000=100*6000= =600000 50*(2100*8)=(50*8)*2100=400*2100= =84000 450000/(15*10000)=450000/150000=3
ТОптық жұмыс 5-тапсырма
6-тапсырма
Х-80=640*40 х-80=25600 Х-80=25600 х=25600+80 Х=25600+80 х=25680 Х=25680
Х-80=640/40 х-80=16 Х-80=16 х=16+80 Х=16+80 х=96 Х=96
7-тапсырма 25км500м=25500м=2550дм 25036см=250м3дм6см 2007м=2км7м 10см2=1000мм2 1м2=100дм2=1000см2 1000000м2=1км2 Шығармашылық жұмыс 8-тапсырма
1түйе-600кг 1 К өтереді-?кг, бөлігі 2 Ш: 600/300=300кг Ж:Түйелер 300кг жүкті көтере алады ФС тапсырмасы 9 -тапсырма Автобусқа-4300тг 3 күн қонақүйге-6000тг\күніне ?тг (1адам) 3 экскурсияға-2000тг 5 адамға-? Тг Ш: 1)6000*3=18000тг(3күнге( 2)2000*3=6000тг(3экскурсияға) 3) 4300+18000+6000=28300тг(1адамға) 4) 28300*5=141500тг(5 адамға) Ж: 5саяхатшы 141500 теңге жұмсайды Зерттеушілік тапсырма 10-тапсырма 2 керуенде-26 түйе 1 -ші керуенге-6 түйе 2-ші керуенге-8 түйе 1 керуен=2 керуен Бастапқыда әр керуенде-? Түйе Шешуі: 26+6+8=40 түйе 40/2=20 (1 керуен-20, 2керуен-20) 20-6=14 (бастапқы 1- керуен) 20-8=12 (бастапқы 2-керуен) Жауабы: Бастапқыда 1-ші керуенде 14 түйе, 2-ші керуенде 12 түйе болған) 11-тапсырма.Үй тапсырмасы. 710*3000=2130000 151*40000=6040000 1800*20=360000 42000*60=2520000 7800*20=156000 6510*600=3906000 |
Бір-біріне тілек білдіреді Үй тапсырма сын тексертеді Есептеулер ді ретімен орындайды Тақтаға және дәптерге жазбаша есептеуді орындайды Тиімді тәсілмен есептеп шығарады Есептерді шығарады Есептерді шығарады Бағалау парағына білемін, білмеймін деп жазып шығады Теңдеуді өз бетінше шешеді Шамаларды айналдыра Ды Есепті шығарады Есепті дәптерге және тақтаға орындайды Есепті шығарады Үй тапсырма сын түсініп алады Кері байланыс жасайды |
«Ыстық алақан» әдісі Дескриптор: Есептеу жүргізе алды-1б Тапсырманы өз бетінше орындады-1б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Есептеуді біледі,пайдалана алды-1б Көбейту алгоритмін білді-1б
Дескриптор: Есептеуді жазбаша орындай алды-1б Нөлмен аяқталатын сандарды көбейту ережесін білді-1б Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеуді білді-1б Білімін жұмыс барысында пайдалана алды-1б ҚБ: Мықты оқушысың!
«Білемін» әдісімен бағалау
Дескриптор: Теңдеулерді өз бетінше шешті-1б Түбірлері бір теңдеулерді жұптастырды-1б
Дескриптор: Шамаларды айналдыра алды-1б Өлшем бірліктерін біледі-1б
Дескриптор: Есеп шартын құрды-1б Есеп шешуін тапты-1б
ҚБ: Сені мақтан тұтамын!
Дескриптор: Есептердің мазмұнын түсінеді,шар тын құрады-1б Белгісізді жеке-жеке таба алды-1б
Дескриптор: Зерттеу жұмысын жүргізді-1б Есепті шығара алды-1б
Дескриптор: Есептеу жүргізе алды-1б Тапсырманы өз бетінше орындады-1б
ҚБ: Бүгін тамаша жұмыс істедіңдер!
|
Баяу әуен
Оқулық
Есептеу тәсілдері жазыл ған плакат
Тақта, Дәптер
Тиімді тәсілмен есептеу жазыл ған парақтар
Оқулық
Түйелер сурет Тері
Бағалау парағы
Керуен дер сурет тері
Оқулық
Сурет Тер
Өлшем бірліктері жазыл ған плакат
Түйенің макеті
Сурет тер
Автобус,қонақүйдің сурет Тері
Түйелердің сурет Тер
Керуен шілер мен түйелер сурет Тері
Кері байла ныс парақ тары
|
||||||||||
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
Пәні: |
|
|||||||||||||
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№44 сабақ Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша бөлу тәсілдері |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.12-нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаң балы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту алгоритмін қолдануды үйренеді
|
|||||||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік
|
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу
Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол!
|
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
Өткен білімді еске түсіру 5 минут
Жаңа білім 25 минут
Сабақты қорыту 5 минут
Кері байланыс |
Амандасу. Түгелдеу Көбейту кестесін қайталау
Үй тапсырмасын тексеру Нөлмен аяқталатын сандарды көбейту мен бөлу амалдарын пысықтау 11-тапсырма.Үй тапсырмасы. 710*3000=2130000 151*40000=6040000 1800*20=360000 42000*60=2520000 7800*20=156000 6510*600=3906000
Тақырыпты ашу 1-тапсырма. Тапсырманы баған түрінде орындайды. Жауабын кему ретімен жазу. 9000,7100,310, 300, 150,130, 80,13,11, 6. А Р Х Е О Л О Г И Я
Жаңа тақырып 2-тапсырма. Ережемен танысу. Нөлдермен аяқталатын сандарға қалдықсыз бөлу амалдарын қолданған кезде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей қысқартып, кейін бөлуді орындау керек.
ЕБҚ 3-тапсырма. Есепте 548100/90=6090 3260*300=978000 326840/40=8141 12300*30=984000 4200*70=2940000 127800/200=639 32100*30=968000 196000/700=280
4-тапсырма Х+60=54000*3 360+х=125200/20 Х+60=162000 360+х=6260 Х=162000-60 х=6260-360 Х=161940 х=5900
Жұптық жұмыс 5-тапсырма
Топтық жұмыс 6-тапсырма a)S=200км V=20км\сағ t=?сағ t=S:V t= 200км:20км\сағ =10сағ Ж: Велосипедші жолда 10 сағ болды. Артық мәлімет: Велосипедші таңғы сағат 8-де шықты. Ә) S=280км V=38км\сағ T=6сағ S2=?км Ш: S1=V*t S1=38км\сағ*6сағ=228км S2=S-S1(қалған жол) S2=280км-228км=52км Ж: Тағы 52 км жол жүруі керек.
ЕҚБ 7-тапсырма 72-34=7*7-34=15 42+300=4*4+300=316 42+351=4*4+351=367 22+400=2*2-34=404 702-34=70*70-34=4866 402+300=40*40+300=1900 402+351=40*40+351=1951 202+400=20*20+400=800
ФС тапсырмасы 8-тапсырма а=3200см b=2400см Жіп-4 қабат P=?м Ш: Р=2*(a+b) P=2*( 3200+2400)=2*5600=11200см 11200см*4=44800см=448м Ж: Жер телімін қоршау үшін 448м жіп қажет.
9-тапсырма
10-тапсырма Үйге : Жауаптары: 610*700=427000 3150/90= 35 2600*40=104000 67200/700= 96 5050*50=252500 348000/600=580 5900*80=472000 252000/9000=28
|
Ережелерді қайталау
Үй тапсырмасын тексертеді
Жауаптарды кему ретімен жазады, ғылым атауын табады.
Ережені түсініп алады,мысал келтіреді
Амалдарды орындайды
Теңдеулерді шешеді
Есепті партадағы жұбымен орындайды
Есептің шартын құрады және шығарады
Санның квадратын тауып, амалдарды орындайды
Периметр табады, жіптің ұзындығын есептеп шығарады
Есептерді шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың!
Дескриптор: Есептеу жүргізе алды-1б Тапсырманы өз бетінше орындады-1б
Дескриптор: Амалдардың жауабын таба алды-1б Кему ретімен жазып сөздерді оқыды-1б
«Түстер» әдісімен бағалау
Дескриптор: Амалдарды өз бетінше орындай алды-1б Жауаптың дұрыстығын тексеру жолын білді-1б
Дескриптор: Теңдеулерді шешті-1б Есептеу тәсілдерін біледі-1б
Дескриптор: Есепті шығара алады-1б Жұптық жұмыс жасап, бір-бірін бағалады-1б
ҚБ: Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Қозғалыс есептерін шығара алды-1б Шамалармен жұмыс жасауды біледі-1б
«Жетондар» әдісімен бағалау
ҚБ: Мықтысың!
Дескриптор: Санның квадратын таба алды-1б Есептеуді орындай алды-1б
Дескриптор: Жер телімінің периметрін табуды біледі-1б Есептің шешуін өз бетінше орындай алды-1б
Дескриптор: Есептің шартын түсінеді,шығара алды-1б Зерттеу жұмысын жүргізе білді-1б
Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі-1б Шешуінің дұрыстығын тексере алды-1б
|
Ережелер
Оқулық
Археология туралы суреттер
Ереже жазылған плакат
Суреттер
Тақта
Оқулық
Археология туралы суреттер
Велосипед тің суреті
Формулалар жазылған плакат
Суреттер
Жіп, жер телімінің сызбасы
Археология туралы суреттер
Оқулық
Кері байланыс парағы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
2 (А)-Бөлім Көбейту және бөлу Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№45 сабақ. Пысықтау |
|||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.12 - нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/ екі таңбалы/үш таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Сандарды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін, нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдануды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Командада жұмыс істей білу Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 25 минут Сабақты қорыту 5 минут Кері байланыс 5 минут |
Амандасу. Түгелдеу. Сабаққа дайындық жасау Үй тапсырмасын тексеру. 10-тапсырма Үйге : Жауаптары: 610*700=427000 3150/90= 35 2600*40=104000 67200/700= 96 5050*50=252500 348000/600=580 5900*80=472000 252000/9000=28 Тақырыпты ашу 1-тапсырма
Жаңа тақырып Топтық жұмыс 2-тапсырма 835*500=417500 373800/600=623 54*600=325200 285500/500=571 200*748=149600 819900/900=911 300*619=185700 837000/600=1395 3-тапсырма Топтық тапсырма (1-топ) 540*300=162000 431000/500=862 640*800=512000 250000/400=625 350*900=315000 44100/700=63 3200*40=128000 56700/90=630 126000/60=2100 4-тапсырма Топтық тапсырма (2-топ) (1251*4)*5=1251*(4*5)=1251*20=25020 (2452*2)*5=2452*(2*5)=2452*10=24520 96300/(3*3)=96300/9=10700 9810/(3*30)=9810/90=109 5*3142*4=(5*4)*3142=20*3142=62840 21032*5*6=21032*(5*6)=21032*30630960 15*2*12013=30*12013=360390 (3021*2)*5=3021*(2*5)=3021*10=30210 5-тапсырма Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс 6-тапсырма А)1 шкафта- 7 сөреден 1 сөреге-50 жәдігер 20 шкафта-? Сөре Жәдігер-? Ш: 20*7*50=140*50=7000 Ж: Балығы 140 сөре, 7000 жәдігер бар.
Ә) Шаршының ұзындығы-bм P=?м S=?м Ш: P=b+b+b+b=4b S=b*b=b2 Ж: Периметрі-4b , ауданы-b2
Б) а=b b=50см c=k см V=?см3 V=a*b*c V=b*50*k=50*b*kсм3 Ж: Қораптың көлемі 50*d*kсм3
ФС тапсырмасы 7-тапсырма 3 0 қорап-1460сумоншақ 20 қорап-1400 сумоншақ ? сумоншақ
Ш: 1460*30=43800 1400*20=28000 43800+28000=71800 Ж? Шеберлерге барлығы 71800 сумоншақ қажет болды7
Шығармашылық жұмыс 8-тапсырма 450*(2*7)=(450*2)*7=900*7=6300 720*(9*2)=720*18=12960 17*2*8*125=17*8*(2*125)=17*8*250=136*250=34000
9-тапсырма. А)11-ге,101-ге,1001-ге көбейту ережесі
а*11=а*(10+1)=а*10+а а*101=а*(100+1)=а*100+а а*1001=а*(1000+1)=а*1000+а
ә)Есепте 23*11=23*10+23=230+23=253 16*101=16*100+16=1600+16=1616 23*101=23*100+23=2300+23=2323 16*11=16*10+16=160+16=176 23*1001=23*1000+23=23000+23=23023 16*1001=16*1000+16=16000+16=16016
10-тапсырма
Үйге тапсырма 11-тапсырма
Жауаптары: 670, 103,84,8,1494,45
|
Оқу құралда рын түгелдейді
Үй тапсырма сын оқып береді
Өрнектерді жазып, мәнін табады
Есептеуді орындай Ды
Есептеуді дәптерде және тақтада орындай Ды
Есептерді шығарады Партадағы көршісімен бірігіп орындай Ды
Есептерді шығарады
Периметр мен ауданды табады
Көлемді табады
Есепті шығарады
Тиімді тәсілмен есептейді
Есептеуді тақтада және дәптерде орындай Ды
Есепті тәжірибе арқылы шығарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтау, мадақтап отыру
Дескриптор: Есептеу жолдарын біледі-1б Шешуінің дұрыстығын тексере алды-1б
ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Өрнектерді жазып, мәнін табуды біледі-1б Амалдарды орындай алды-1б
Өзара бағалау
Дескриптор: Есептеуді түсіндіре отырып орындай алды-1б Тапсырманы өз бетінше шығарды-1б
Дескриптор: Есептеу түрлерін біледі-1б Тиімді есептеуді пайдалана алды-1б
Топтық бағалау
Дескриптор: Қозғалыс есептерін түсінеді, шығара алады Жұптық жұмыс орындап, бір-бірін бағалай алады
Өзара бағалау
Дескриптор: ЕСептердің мазмұнын түсінеді-1б Шартын құрып ,мәнін таба алды-1б
ҚБ: Керемет жұмыс! Тез ойлануға үйрен!
Дескриптор: Есептің мазмұнын түсінеді-1б Шартын құрып шығара алды-1б
Дескриптор: Тиімді тәсілмен есептеуді біледі-1б Көбейту ережесін пайдалана алды-1б
«Плюс-минус» әдісі
Дескриптор: Есеп мазмұнын түсінеді-1б Есепті тәжірибе жасау арқылы шығара алды-1б
Өзара бағалау
Дескриптор: Есептеуді орындайды Есептің дұрыстығын тексере алады
|
Суреттер
Дәптер
Тарихи-мәдени ескерткіш тердің суреттері
Суреттер
Суреттер
Бағалау парақша лары
Стикерлер
Кесте
Мұражай туралы суреттер
Фигуралар
Қораптар
Сумоншақ
Шеберхананың суреті
Суреттер
Ережелер жазылған парақ
Мәнеттер
Таразы
Суреттер
Кері байланыс плакаты Стикерлер |