|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сыныптан тыс сабақтың тақырыбы: |
«IQ Арена: Математикалық ринг» зияткерлік ойыны |
|||
|
Құндылық: |
Білімге құштарлық, логикалық ойлау және ұлттық мұраны құрметтеу. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
7-сынып математика пәні бойынша (дәреже, қысқаша көбейту формулалары) білімді жүйелеу, логикалық есептер арқылы ой ұшқырлығын дамыту және топтық жұмысқа баулу. |
|||
|
Сабақтың жабдықтары |
Интерактивті тақта, презентация, жауап парақтары, марапаттау дипломдары. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі
Жүргізуші: Армысыздар, жас математиктер! Бүгін біздің «IQ Арена» рингінде ең мықты, ең жылдам және ең зерек топ анықталатын болады. Ойынның ережелерімен таныс болыңыздар:
Оқушыларды алдын-ала дайындалған тізіммен топқа бөлінеді. Ойын ережелері:
QUIZ КЕЗЕҢДЕРІ І РАУНД. BLITZ-БАТТЛ ІІ РАУНД . ҚОС СОҚҚЫ ІІІ РАУНД. ҚАРСЫ ШАБУЫЛ ІҮ РАУНД. НОКАУТ. ҚАЗАҚЫ ЛОГИКА |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Оқушылар топқа бөлінеді.
Сайыс кезеңдерімен таныс болады. Оқушылар QUIZ кезеңдерімен танысады. |
Интерактивті тақта, компьютер, презентация. Интерактивті тақта, компьютер, презентация. Интерактивті тақта, компьютер, презентация |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
І РАУНД. BLITZ-БАТТЛ Экранда ИИ арқылы жасалған математикалық рингтің боксшысы видеосы қосылады. Әр кезеңнің шартын Боксшы бала түсіндіріп отырады. - Бұл кезеңде сіздерге осы уақытқа дейін өткен тақырыптардан сұрақтар беріледі. Әр сұраққа жауап беруге 30 секунд уақыт беріледі. Әр дұрыс жауапқа – 10 ұпай.
Жауабы: Сандық көбейткіш бірінші тұратын және айнымалылар дәрежеленген түрі
Жауабы: Құрамындағы ең жоғары дәрежелі бірмүшенің көрсеткішімен
Жауабы: 4a6
Жауабы: Айнымалы бөліктері бірдей бірмүшелер
Жауабы: 15x2y2
Жауабы: Бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейту
Жауабы: 100
Жауабы: 3x2
Жауабы: 1
Жауабы: Перпендикуляр ІІ РАУНД. ҚОС СОҚҚЫ ЖИ видео Боксшы: - Екінші раундқа қош келдіңіздер! Бұл кезеңде мен формуланың басын бастаймын, ал сіздер оны аяқтауларыңыз қажет. Сәттілік!
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
ІІІ РАУНД. ҚАРСЫ ШАБУЫЛ ЖИ видео Боксшы: - Бұл раундта сіздерге сандары жасырылған мақал-мәтелдер беріледі. Сол жасырын сандарды тез әрі дәл табуларыңыз қажет.
Жауабы: 90
Жауабы: 7
Жауабы: 50
... рулы елге тарайды. Жауабы: 30, 30
Жауабы: 9, 99
Жауабы: 5
… қазанға сыймас. Жауабы: 2, 1
төбедегі келеді, … ала болса, ауыздағы кетеді. Жауабы: 4, 6
ІҮ РАУНД. НОКАУТ. ҚАЗАҚЫ ЛОГИКА ЖИ видео Боксшы: - Бұл кезеңде тек білім емес, тапқырлық пен логика қажет. Әр дұрыс жауапқа 20 ұпай.
Байжанның жылқыларының жартысын ауылда, үштен бірін жайлауда, ал қалған 10-ын базарға айдап апарған. Байжанда бастапқыда қанша жылқы болған? Жауабы: 60 жылқы
Жеті жігіт киіз үй тікті. Бірі уық қадады, бірі шаңырақ көтерді, бірі кереге жайды.Белгілісі:Ержан уық ұстаған жоқ.Нұрлан кереге жайған адаммен бірге істеді.Шаңырақ көтерген адам — топтың ең үлкені. Ең үлкені – Талғат. Сұрақ: Талғат не істеді? Жауабы: Талғат – шаңырақ көтерді.
Төрт ағайынды: Асан, Үсен, Бекен және Сейсен.Олардың 24 қойы бар. Егер әрқайсысы бірдей бөліп алғысы келсе, бірақ Үсен өзінің еншісінен бір қойды кіші інісіне берсе, ал Бекен екі қойды ағасына берсе, соңында бәрінде тең қой саны қалды. Сұрақ: Әуелде кімде қанша қой болған? Жауабы: Бастапқыда Асан – 4, Үсен – 7, Бекен – 8, Сейсен – 5.
Ауылдағы үш жігіт — Төрехан, Нұрсұлтан және Есен — бір күні әрқайсысы өз шаруасымен кетті:Бірі жылқы бақты, бірі егін салды, бірі қонақ күтті.Белгілісі:Төрехан мен жылқы баққан адам көрші емес.Қонақ күткен адам Нұрсұлтанның үйінде болды. Сұрақ: Кім не істеді? Жауабы: Төрехан – егін салды, Нұрсұлтан – қонақ күтті, Есен – жылқы бақты.
Бір ауылда үш үй қатар тұр: Бір үйде сырға салу, Бір үйде тұсау кесу, Бір үйде беташар болып жатыр. Белгілісі: Сырға салған үйде үлкендер бас қосқан. Беташар өткен үйдің қасында балалардың күлкісі естіледі.Тұсау кескен үй — дәл ортадағы үй. Сұрақ: Қай үйде қай дәстүр өткен? Жауабы: Бірінші үй – сырға салу, Екінші үй – тұсау кесу,Үшінші үй – беташар.
Бір ауылда жылқы мен түйе өсіретін екі шаруа бар: Қанат пен Бақыт. Белгілісі:Екеуінің барлығы 20 мал ұстайды.Қанатта түйеден 4-еуі артық жылқы бар.Бақытта жылқы мен түйенің саны тең. Қанат пен Бақыттағы түйелердің жалпы саны — 10. Сұрақ: Қанатта қанша жылқы, қанша түйе бар? Жауабы: Қанатта 7 түйе, 11 жылқы (өйткені түйеден 4 артық). Бақытта 3 түйе, 3 жылқы. |
Оқушылар 1 раундтың ережесімен танысады. Сұрақтарға 30 секунд ішінде жауап тауып, жауап парағына жазады. Аяқтаған соң жауап парағын жұргізушіге тапсырады. Оқушылар 2 раундтың ережесімен танысады. Формулаларды еске түсіріп, жалғасын тауып жазады. Оқушылар 3 раундтың ережесімен танысады. Мақал-мәтелдерді оқып, жасырын тұрған санды тауып, жауап парағына жазады. Оқушылар соңғы раундтың ережесімен танысады.
|
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация Жауап парағы
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация, жауап парағы
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация, жауап парағы
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация, жауап парағы |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды және марапаттау Әділқазылар ұпайларды жариялап, жеңімпаз топты атайды. Жүргізуші: Бүгінгі рингте тек математикалық білім ғана емес, сонымен қатар тапқырлық пен ұлттық дәстүрді білу де маңызды болды. Жеңімпаздарды құттықтаймыз! Математика — ақыл-ойдың гимнастикасы, әрдайым шыңдала беріңіздер! Сау болыңыздар! |
Әділқазылар оқушылардың ұпайларын есептеп, жеңімпаз топты жариялайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математикалық ринг. 7-сыныпқа арналған, Алгебра
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сыныптан тыс сабақтың тақырыбы: |
«IQ Арена: Математикалық ринг» зияткерлік ойыны |
|||
|
Құндылық: |
Білімге құштарлық, логикалық ойлау және ұлттық мұраны құрметтеу. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
7-сынып математика пәні бойынша (дәреже, қысқаша көбейту формулалары) білімді жүйелеу, логикалық есептер арқылы ой ұшқырлығын дамыту және топтық жұмысқа баулу. |
|||
|
Сабақтың жабдықтары |
Интерактивті тақта, презентация, жауап парақтары, марапаттау дипломдары. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі
Жүргізуші: Армысыздар, жас математиктер! Бүгін біздің «IQ Арена» рингінде ең мықты, ең жылдам және ең зерек топ анықталатын болады. Ойынның ережелерімен таныс болыңыздар:
Оқушыларды алдын-ала дайындалған тізіммен топқа бөлінеді. Ойын ережелері:
QUIZ КЕЗЕҢДЕРІ І РАУНД. BLITZ-БАТТЛ ІІ РАУНД . ҚОС СОҚҚЫ ІІІ РАУНД. ҚАРСЫ ШАБУЫЛ ІҮ РАУНД. НОКАУТ. ҚАЗАҚЫ ЛОГИКА |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Оқушылар топқа бөлінеді.
Сайыс кезеңдерімен таныс болады. Оқушылар QUIZ кезеңдерімен танысады. |
Интерактивті тақта, компьютер, презентация. Интерактивті тақта, компьютер, презентация. Интерактивті тақта, компьютер, презентация |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
І РАУНД. BLITZ-БАТТЛ Экранда ИИ арқылы жасалған математикалық рингтің боксшысы видеосы қосылады. Әр кезеңнің шартын Боксшы бала түсіндіріп отырады. - Бұл кезеңде сіздерге осы уақытқа дейін өткен тақырыптардан сұрақтар беріледі. Әр сұраққа жауап беруге 30 секунд уақыт беріледі. Әр дұрыс жауапқа – 10 ұпай.
Жауабы: Сандық көбейткіш бірінші тұратын және айнымалылар дәрежеленген түрі
Жауабы: Құрамындағы ең жоғары дәрежелі бірмүшенің көрсеткішімен
Жауабы: 4a6
Жауабы: Айнымалы бөліктері бірдей бірмүшелер
Жауабы: 15x2y2
Жауабы: Бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейту
Жауабы: 100
Жауабы: 3x2
Жауабы: 1
Жауабы: Перпендикуляр ІІ РАУНД. ҚОС СОҚҚЫ ЖИ видео Боксшы: - Екінші раундқа қош келдіңіздер! Бұл кезеңде мен формуланың басын бастаймын, ал сіздер оны аяқтауларыңыз қажет. Сәттілік!
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
ІІІ РАУНД. ҚАРСЫ ШАБУЫЛ ЖИ видео Боксшы: - Бұл раундта сіздерге сандары жасырылған мақал-мәтелдер беріледі. Сол жасырын сандарды тез әрі дәл табуларыңыз қажет.
Жауабы: 90
Жауабы: 7
Жауабы: 50
... рулы елге тарайды. Жауабы: 30, 30
Жауабы: 9, 99
Жауабы: 5
… қазанға сыймас. Жауабы: 2, 1
төбедегі келеді, … ала болса, ауыздағы кетеді. Жауабы: 4, 6
ІҮ РАУНД. НОКАУТ. ҚАЗАҚЫ ЛОГИКА ЖИ видео Боксшы: - Бұл кезеңде тек білім емес, тапқырлық пен логика қажет. Әр дұрыс жауапқа 20 ұпай.
Байжанның жылқыларының жартысын ауылда, үштен бірін жайлауда, ал қалған 10-ын базарға айдап апарған. Байжанда бастапқыда қанша жылқы болған? Жауабы: 60 жылқы
Жеті жігіт киіз үй тікті. Бірі уық қадады, бірі шаңырақ көтерді, бірі кереге жайды.Белгілісі:Ержан уық ұстаған жоқ.Нұрлан кереге жайған адаммен бірге істеді.Шаңырақ көтерген адам — топтың ең үлкені. Ең үлкені – Талғат. Сұрақ: Талғат не істеді? Жауабы: Талғат – шаңырақ көтерді.
Төрт ағайынды: Асан, Үсен, Бекен және Сейсен.Олардың 24 қойы бар. Егер әрқайсысы бірдей бөліп алғысы келсе, бірақ Үсен өзінің еншісінен бір қойды кіші інісіне берсе, ал Бекен екі қойды ағасына берсе, соңында бәрінде тең қой саны қалды. Сұрақ: Әуелде кімде қанша қой болған? Жауабы: Бастапқыда Асан – 4, Үсен – 7, Бекен – 8, Сейсен – 5.
Ауылдағы үш жігіт — Төрехан, Нұрсұлтан және Есен — бір күні әрқайсысы өз шаруасымен кетті:Бірі жылқы бақты, бірі егін салды, бірі қонақ күтті.Белгілісі:Төрехан мен жылқы баққан адам көрші емес.Қонақ күткен адам Нұрсұлтанның үйінде болды. Сұрақ: Кім не істеді? Жауабы: Төрехан – егін салды, Нұрсұлтан – қонақ күтті, Есен – жылқы бақты.
Бір ауылда үш үй қатар тұр: Бір үйде сырға салу, Бір үйде тұсау кесу, Бір үйде беташар болып жатыр. Белгілісі: Сырға салған үйде үлкендер бас қосқан. Беташар өткен үйдің қасында балалардың күлкісі естіледі.Тұсау кескен үй — дәл ортадағы үй. Сұрақ: Қай үйде қай дәстүр өткен? Жауабы: Бірінші үй – сырға салу, Екінші үй – тұсау кесу,Үшінші үй – беташар.
Бір ауылда жылқы мен түйе өсіретін екі шаруа бар: Қанат пен Бақыт. Белгілісі:Екеуінің барлығы 20 мал ұстайды.Қанатта түйеден 4-еуі артық жылқы бар.Бақытта жылқы мен түйенің саны тең. Қанат пен Бақыттағы түйелердің жалпы саны — 10. Сұрақ: Қанатта қанша жылқы, қанша түйе бар? Жауабы: Қанатта 7 түйе, 11 жылқы (өйткені түйеден 4 артық). Бақытта 3 түйе, 3 жылқы. |
Оқушылар 1 раундтың ережесімен танысады. Сұрақтарға 30 секунд ішінде жауап тауып, жауап парағына жазады. Аяқтаған соң жауап парағын жұргізушіге тапсырады. Оқушылар 2 раундтың ережесімен танысады. Формулаларды еске түсіріп, жалғасын тауып жазады. Оқушылар 3 раундтың ережесімен танысады. Мақал-мәтелдерді оқып, жасырын тұрған санды тауып, жауап парағына жазады. Оқушылар соңғы раундтың ережесімен танысады.
|
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация Жауап парағы
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация, жауап парағы
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация, жауап парағы
ЖИ видео, Интерактивті тақта, компьютер, презентация, жауап парағы |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды және марапаттау Әділқазылар ұпайларды жариялап, жеңімпаз топты атайды. Жүргізуші: Бүгінгі рингте тек математикалық білім ғана емес, сонымен қатар тапқырлық пен ұлттық дәстүрді білу де маңызды болды. Жеңімпаздарды құттықтаймыз! Математика — ақыл-ойдың гимнастикасы, әрдайым шыңдала беріңіздер! Сау болыңыздар! |
Әділқазылар оқушылардың ұпайларын есептеп, жеңімпаз топты жариялайды. |
|
шағым қалдыра аласыз






