Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Математикалық сайыс «Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Подстепный жалпы орта білім беретін мектебі
Математикалық сайыс
«Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»
2023-2024 жыл
Сайыстың тақырыбы: «Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»
Мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың математикалық білім қабілеттерін тексеру, алған білімдерін пысықтау.
Дамытушылығы: Мұндағы өлең-есептер,ертегі есептер,сөзжұмбақ шешу арқылы логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелілігі: Пәнге қызығушылығын арттыру. Оқушылардың өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру.Оқушыларды ауызбіршілікке ,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Түрі: Танымдылық ойын, сайыс сабақ
Әдісі: Сұрақ-жауап,көрнекілік.ізденушілік,ойын , құрастыру
Көрнекілігі: Сөзжұмбақ, бейнелі сөз, санамақ, викторина, интер/к ,,тақта ,тест,ертегі есеп, өлең есеп,слайд.
Сайыс барысы:
Ұйымдастыру бөлімі:
-Құрметті ұстаздар,оқушылар сіздер 2 сыныптар арасында өтетін «Мен оқимын,ойнаймын,ойлаймын!» атты математикалық сайысқа қош келдіңіздер!.
Сайысымыздың негізгі мақсаты әртүрлі математикалық ойын тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін, одан әрі тереңдету. Алған білімдерін пысықтау.
Сайыс сағатымызда өлең есептер,ертегі есептер, сөзжұмбақтар ,тест тапсырмалары беріледі. Солардың жауаптарын дұрыс айтуларыңыз керек. Әр дұрыс айтылған жауаптарға бір ұпайдан қосылып отырады.
Бәріне жар салайық
Бүгінгі сайыс төрінде
Математика елінде
Есеп шешіп жарысып
Жұмбақ шешіп аңдысып,
Шабыт тасып ,шалқысып
Көңілді сайыс жасайық
Жұмбақ шеру шашайық
Мұнда қызық табылар
Жұмбақ,есеп бәрі бар
Ал,сайыскер балалар
Білімдеріңді сынайық.-деп
2. Бүгінгі шарада сынға түсетін топтармен таныстырып өтейін.
«Алғырлар» тобы
«Білгірлер» тобы
«Тапқырлар» тобы
«Жүйріктер» тобы
«Ойшылдар» тобы
Ендігі кезекте ойыншылардың қатысу ретін анықтау үшін,асықтар таңдауларыңыз сұралады.
1. Сөзжұмбақ кезеңі
Ей,балалар,балалар,
Қане бері қараңдар
Шарамызды бастайық
Сөзжұмбақты қиналмай
Лезде шешіп тастайық.
Дескриптор:
Әр дұрыс жауапқа бір ұпайдан беріледі
1.Ең кіші үш таңбалы сан. Жүз
2.Қабырғалары тең тік төртбұрыш. Шаршы
3.Ондықтан құралған сан. Қырық
4.Бір таңбалы сан. Үш
5.Кеміту амалы. Азайту
90 +10=80
24+2=26 35+2=37
38-8=30 56+1=57
72+2=75 40-10=30
25+3=28 24+3=27
40-20=20 80-50=30
Дескриптор:
Әр дұрыс жауапқа бір ұпайдан беріледі
3. «Кім жүйрік» Тест тапсырмалары
1.Өсу ретімен жазылған ондықтарды тап
А)10,30,80
Ә)50,60,70
Б)90,80,70
2 1 онд пен 8 бірл. қосындысын тап
А)108
Ә)180
Б)18
3.98 санын разряд бойынша талда
А)9 онд.8бірл
Ә)90 онд.8 бірл
Б)98 бірл
4.66 санының көршілерін тап
А)67,68
Ә)66,67
Б)65,67
5.Бірінші сыныпта 50 оқушы,екінші сыныпта 25 оқушы.Екінші сыныптағы оқушылар саны қаншаға кем?
А)25
Ә)2
Б)75
6.1 онд.8бірл пен 2 бірл қосындысын тап
А)22
Ә)18
Б)20
7.99 саны бойынша разрядтық қоосылғыштардың қосындысымен ауыстыр
А)99+9
Ә)90+9
Б)909+0
8.40 + 20 = 60 теңдігінде 40 саны қалай аталады?
А) қосылғыш
Ә) азайғыш
Б) қосынды
9.Теңдеудің шешуін тап: х + 16 = 32
А) 16
Ә) 15
Б) 5
10.Қай жауап дұрыс?
А) 1 сағ 20 мин > 60 мин
Ә) 1 сағ 20 мин = 80 мин
Б) 1 сағ 15 мин < 80 мин
11. 1 тәулік 5 сағатта қанша сағат бар?
А) 13 сағ
Ә) 29 сағ
Б) 24 сағ
12. «24,36,45,18,7,9,16.» Ең кіші екі таңбалы сан қайсысы?
А) 16
Ә) 45
Б) 7
13.«26 пен 6санының айырмасына 5-ті қос» . Осы өрнектің жазылуын табыңыз.
А) 24 + ( 8 – 5 )
Ә) ( 26 – 6 ) + 5
Б) 8 + ( 24 + 5 )
14.62 см – де неше дм неше см бар?
А) 6 дм 2 см
Ә) 8 дм 2 см
Б) 62 дм 0 см
15. Ұзындықтың өлшем бірлігі қатарын тап
А) мм,см,дм,м,км
Ә) кг,м,ц,т
Б) л,см,кг,дм
4. Есеп жұмбақ
-Кел балалар ,ойнайық
Қандай есеп болсада.
Шешпей оны қоймайық.
Ал,тыңдаңдар,тыңдаңдар.
Асығыстық қылмаңдар.
Асықпайық дегенге.
Бөгеліп те тұрмаңдар.
«Ойлы болсаң,озып көр»
Математикалық өлең есеп «Wordwall» АКТ тәсілі арқылы
Көлден ұшты 50 қаз, 12 алманың 5-уін
Қайтып қонды 23 қаз Досың сұрап алады.
Қонбады оның нешеуі, Айтшы сонда нешеуі
Қане кім тез шешеді? ( қаз) Өз қолыңда қалады. ( )
Аулада 60 үйрек, 11 түйе,5 жылқы.
Қорада 20 үйрек, 2 сиыр,1 ешкі
10 үйрек тығылды 2 қоян,3 түлкі,
10 үйрек жығылды, Болды сонда нешеуі? (24 )
Қалғаны неше үйрек? ( 60 үйрек)
Табақта 58 алма 100 асықтың 30-ын,
Шелекте 13 алма Досым сұрап алды және тағы2 еуін ойнауға інім алады
Барлығын қосқанда Айтшы сонда нешеуі
Болады неше алма? ( 62 алма) Өз қолымда қалады. ( 68 )
Сонау-сонау алысқа,жүзсін десең кемелер,
Тылсым-сырлы ғарышқа , ұшсын десең денелер,
Жасау үшін бәрің де Математика-
Ең маңызды ғылым бұл,
Сондықтан да, сондықтан да сол ғылымның тілін біл,- дей отырып,келесі кезекте қызықты тапсырмаларды орындайтын болсыздар.
5. «Ойла да, ойна»
Қызықты тапсырмалар. Викторина, интер/к ,,тақта
1. Қосарлап жегілген ат-арбаны Жантілеу 25 шақырым жүрді.Оның әр аты қанща шақырым жүрді?
2. Бір килограмм темір мен бір килограмм мақтаның қайсысы ауыр?
3. Бахтиярдың 4 ұлы,оның әрқайсысының қарындасы бар.Бахтиярдың неше баласы бар?
4. 4 жұмыртқа 4 минутта піседі.Бір жұмыртқа неше минутта піседі?
5.Екі адам тоғызқұмалақты екі сағат ойнады.Әр қайсысы неше сағаттан ойнады?
— Осымен ,балалар «Мен оқимын,ойнаймын,ойлаймын!» атты математикалық сайысымыз аяқталды.
Осымен осы ойынды тамандасақ,
Бұл жарысты өткізер ме ек жаман болсақ.
Үйрендік білмегенді осы жолы,
Тагы да үйренеміз аман болсақ дей отырып, жиналған ұпайлар санын санап, жеңімпаздарды анықтайық.
Қорытынды сөз кезегі:
Бастауыш сынып оқу ісінің меңгерушісі Гулзада Тыныштыбайқызына беріледі.