Материалдар / Математикалық сайыс «Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Математикалық сайыс «Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»

Материал туралы қысқаша түсінік
Математикалық сайыс сыныптан тыс жұмыс түрінде өткізіледі. Оқушылардың математикалық білімін арттыру мақсатында өткізілді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Ақпан 2024
137
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Подстепный жалпы орта білім беретін мектебі









Математикалық сайыс


«Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»





















2023-2024 жыл













Сайыстың тақырыбы: «Мен оқимын, ойнаймын, ойлаймын!»

Мақсаты:

       Білімділігі:      Оқушылардың математикалық білім қабілеттерін  тексеру, алған білімдерін пысықтау.

     Дамытушылығы:     Мұндағы  өлең-есептер,ертегі есептер,сөзжұмбақ шешу арқылы логикалық ойлау қабілетін дамыту. 

          Тәрбиелілігі:     Пәнге қызығушылығын арттыру.   Оқушылардың өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру.Оқушыларды  ауызбіршілікке ,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

  Түрі:     Танымдылық ойын, сайыс сабақ

      Әдісі:   Сұрақ-жауап,көрнекілік.ізденушілік,ойын , құрастыру

    Көрнекілігі: Сөзжұмбақ, бейнелі сөз, санамақ, викторина, интер/к ,,тақта ,тест,ертегі есеп, өлең есеп,слайд.

                                             Сайыс барысы:

           Ұйымдастыру бөлімі:

      -Құрметті ұстаздар,оқушылар сіздер 2 сыныптар арасында өтетін «Мен оқимын,ойнаймын,ойлаймын!» атты математикалық сайысқа қош келдіңіздер!.

       Сайысымыздың негізгі мақсаты әртүрлі математикалық  ойын тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін, одан әрі тереңдету.  Алған білімдерін   пысықтау.  

      Сайыс сағатымызда  өлең есептер,ертегі есептер,  сөзжұмбақтар ,тест тапсырмалары беріледі. Солардың жауаптарын  дұрыс айтуларыңыз  керек. Әр дұрыс айтылған жауаптарға бір ұпайдан қосылып отырады.

               Бәріне жар салайық

               Бүгінгі сайыс төрінде

               Математика елінде

               Есеп шешіп жарысып

               Жұмбақ шешіп аңдысып,

               Шабыт тасып ,шалқысып

               Көңілді сайыс жасайық

               Жұмбақ шеру шашайық

               Мұнда қызық табылар

               Жұмбақ,есеп бәрі бар

               Ал,сайыскер балалар

               Білімдеріңді сынайық.-деп

      2.     Бүгінгі шарада сынға түсетін топтармен таныстырып өтейін.

              «Алғырлар»  тобы               

             «Білгірлер» тобы                

  «Тапқырлар» тобы  

«Жүйріктер» тобы  

«Ойшылдар» тобы  

Ендігі кезекте ойыншылардың қатысу ретін анықтау үшін,асықтар таңдауларыңыз сұралады.

1. Сөзжұмбақ кезеңі

         Ей,балалар,балалар,

         Қане бері қараңдар

        




Шарамызды бастайық

        Сөзжұмбақты қиналмай

        Лезде шешіп тастайық.

 Shape1

Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа бір ұпайдан беріледі

1.Ең кіші үш таңбалы сан.                   Жүз

                                    2.Қабырғалары тең тік төртбұрыш.      Шаршы

                                    3.Ондықтан құралған сан.                     Қырық

                                    4.Бір таңбалы сан.                                  Үш

                                    5.Кеміту амалы.                                      Азайту

 2.  «Баспалдақ» ойыны  

                             90 +10=80                               

                                        24+2=26             35+2=37

                            38-8=30                                    56+1=57

                 72+2=75                                                        40-10=30

           25+3=28                                                                           24+3=27

40-20=20                                                                                         80-50=30

Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа бір ұпайдан беріледі

3. «Кім жүйрік» Тест тапсырмалары 

1.Өсу ретімен жазылған ондықтарды тап

А)10,30,80

Ә)50,60,70

Б)90,80,70

2 1 онд пен 8 бірл. қосындысын тап

А)108

Ә)180

Б)18

3.98 санын разряд бойынша талда

А)9 онд.8бірл

Ә)90 онд.8 бірл

Б)98 бірл

4.66 санының көршілерін тап

А)67,68

Ә)66,67

Б)65,67

5.Бірінші сыныпта 50 оқушы,екінші сыныпта 25 оқушы.Екінші сыныптағы оқушылар саны қаншаға кем?





А)25

Ә)2

Б)75

6.1 онд.8бірл пен 2 бірл қосындысын тап

А)22

Ә)18

Б)20

7.99 саны бойынша разрядтық қоосылғыштардың қосындысымен ауыстыр

А)99+9

Ә)90+9

Б)909+0

8.40 + 20 = 60 теңдігінде 40 саны қалай аталады?

А) қосылғыш

Ә) азайғыш

Б) қосынды

9.Теңдеудің шешуін тап: х + 16 = 32

А) 16 

Ә) 15 

Б) 5

10.Қай жауап дұрыс?

А) 1 сағ 20 мин > 60 мин

Ә) 1 сағ 20 мин = 80 мин

Б) 1 сағ 15 мин < 80 мин

11. 1 тәулік 5 сағатта қанша сағат бар?

А) 13 сағ

Ә) 29 сағ

Б) 24 сағ

12. «24,36,45,18,7,9,16.» Ең кіші екі таңбалы сан қайсысы?

А) 16

Ә) 45

Б) 7

13.«26 пен 6санының айырмасына 5-ті қос» . Осы өрнектің жазылуын табыңыз.

А) 24 + ( 8 – 5 )

Ә) ( 26 6 ) + 5

Б) 8 + ( 24 + 5 )

14.62 см – де неше дм неше см бар?

А) 6 дм 2 см

Ә) 8 дм 2 см

Б) 62 дм 0 см

15. Ұзындықтың өлшем бірлігі қатарын тап

А) мм,см,дм,м,км

Ә) кг,м,ц,т

Б) л,см,кг,дм

       4. Есеп жұмбақ

   -Кел балалар ,ойнайық

 Қандай есеп болсада.

 Шешпей оны қоймайық.





 Ал,тыңдаңдар,тыңдаңдар.

Асығыстық қылмаңдар.

 Асықпайық дегенге.

  Бөгеліп те тұрмаңдар.


  «Ойлы болсаң,озып көр»   

Математикалық өлең есеп «Wordwall» АКТ тәсілі арқылы


               Көлден ұшты 50 қаз,                         12 алманың 5-уін

               Қайтып қонды 23 қаз                        Досың сұрап алады.

               Қонбады оның нешеуі,                      Айтшы сонда нешеуі

               Қане кім тез шешеді?    ( қаз)       Өз қолыңда қалады.     ( )

 

   Аулада 60 үйрек,                                              11 түйе,5 жылқы.

   Қорада 20 үйрек,                                               2 сиыр,1 ешкі

   10 үйрек тығылды                                             2 қоян,3 түлкі,

   10 үйрек жығылды,                                           Болды сонда нешеуі?  (24 )

   Қалғаны неше үйрек?    ( 60 үйрек)

   Табақта 58 алма                            100 асықтың 30-ын,

     Шелекте 13 алма           Досым сұрап алды және тағы2 еуін ойнауға інім алады

    Барлығын қосқанда                           Айтшы сонда нешеуі

  Болады неше алма?   ( 62 алма)           Өз қолымда қалады. ( 68 )

            Сонау-сонау алысқа,жүзсін десең кемелер,

           Тылсым-сырлы ғарышқа , ұшсын десең денелер,

           Жасау үшін бәрің де Математика-

           Ең маңызды ғылым бұл,

           Сондықтан да, сондықтан да сол ғылымның тілін біл,- дей отырып,келесі кезекте қызықты тапсырмаларды орындайтын болсыздар.

      5. «Ойла да, ойна»

Қызықты тапсырмалар. Викторина, интер/к ,,тақта


    

  

1. Қосарлап жегілген ат-арбаны Жантілеу 25 шақырым жүрді.Оның әр аты қанща шақырым жүрді?

       2. Бір килограмм темір мен бір килограмм мақтаның қайсысы ауыр?

      3. Бахтиярдың 4 ұлы,оның әрқайсысының қарындасы бар.Бахтиярдың неше баласы бар?

 4. 4 жұмыртқа 4 минутта піседі.Бір жұмыртқа неше минутта піседі?

5.Екі адам тоғызқұмалақты екі сағат ойнады.Әр қайсысы неше сағаттан ойнады?


—  Осымен ,балалар «Мен оқимын,ойнаймын,ойлаймын!» атты математикалық сайысымыз аяқталды.

Осымен осы ойынды тамандасақ,

Бұл жарысты өткізер ме ек жаман болсақ.

Үйрендік білмегенді осы жолы,

Тагы да үйренеміз аман болсақ дей отырып, жиналған ұпайлар санын санап, жеңімпаздарды анықтайық.

Қорытынды сөз кезегі:

Бастауыш сынып оқу ісінің меңгерушісі Гулзада Тыныштыбайқызына беріледі.









































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!