Материалдар / Математика.Текше.3 сынып.

Математика.Текше.3 сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал бастауыш сынып мұғалімдеріне факультатив сабақтар үшін пайдалануға.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Пән: Математика

Күні:

Сынып: 3 сынып

Мектеп:Құрман орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Базарова Роза Омаровна

Қатысқандар саны: 27

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Текше (куб)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру

Сабақ мақсаттары

кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастырады

Бағалау критерийлері

  • Кеңістіктік фигура туралы көрініске ие болу математиканы әрі қарай оқу кезінде қолданылады; жобалауда, өнерде, архитектурада және құрастыруда пайдалану

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

  • қырлары, қабырғалары, төбелері, негізі, шаршы, дөңгелек, тіктөртбұрышты, үшбұрышты.

  • одан үлкен, одан кіші, шамамен бірдей өлшемде...

  • ауданы, периметрі, үсті, көлемі

куб, тікбұрышты параллелепипед, перспектива, қосылу нүктесі, линер, ракурс

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Фигурада (...) шеті және (...) шыңы бар.

  • Фигурада дәл негіз ортасында шыңы бар.

  • Бұл фигураны ойыншықтар арасынан табуға болады.

Неліктен екенін айта аласыз ба…?

  • куб куб деп аталады ма?

  • шың санына байланысты бұл тікбұрышты параллелепипед болу керек пе?

Қалай екенін айта аласыз ба…?

Тегіс фигураны көлемінен ажыратуға болады ма?

Кубты жаюды орындау керек пе?

Перспективада кубты қалай салу керек?

Жазбаша тапсырма:

  • Жоғарыда аталған сипаттамалары бар фигураларды атап шығыңыз.

  • Коробканы фигура ретінде сипаттаңыз.

Дұрыс және дұрыс емес пішімі арасындағы айырмашылықты атаңыз.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек, қазақ тілі.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Ресурстар

Топқа бөлуге арналған қағаздар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, таяқша немесе сіріңке,ермексаз,қатты картон, желім , сызғыш, қарындаш,стикер, постер, кері байланыс парағы т.б

Бастапқы білім

Кубтар мен тікбұрышты параллелепипедтер туралы көрінісінің болуы. Нақты құрастырып, өлшеу қабілеті. Тікбұрышты параллелепипедті кеңістіктік үлгіде жаюды жасау және дайындау туралы көрінісінің болуы.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық тренинг.

Балалар біз сабағымызды бастамас бұрын психологиялық тренинг жүргізіп жіберейін.

Қане,олай болса алдымыздағы қағаздардан өзіміз таңдаған пішіндерді алайық.Таңдап алсақ сол таңдаған пішіндеріңізге қарап сіздердің мінездеріңе сипаттама берейін.

Шаршы таңдағандар мінездері-ұйымдастырғыш, ұқыпты , ұстамды екен.

Текше таңдағандар-еңбекқор,бастаған істерін аяғына дейін жеткізеді екен.

Тіктөртбұрыш таңдағандар-Шыдамды,көзбасшы.

Ендеше,балалар осы таңдаған пішіндеріміз бойынша топқа бөлініп отыра қояйық.

Енді біз балалар сабақ барысынада жұмыс жасағанда мынандай ережелерді сақтауымыз қажет.

(Тақтаға ілінеді)

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

Ширату. «Кубизм» әдісі

1.-Қандай көлемді (кеңістіктік) фигураларын білесіңдер?

( Бұл кеңістік фигуралары: куб, шар, цилиндр, конус, пирамида.)

2.–Сендерге қандай жазық фигуралары таныс?

(Жазық фигуралары: үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тіктөртбұрыш.)

Shape6 Shape5 Shape4 Shape3 Shape2


3.-Кеңістік фигуралары мен жазық фигураларының бір-бірінен айырмашылығы қандай?

(Кеңістік фигуралары жерден жоғары кеңістікте ,ал жазық фигуралары жазық жерде орналасады)

4.Өмірде осы кеңістік фигураларына ұқсас ғимараттар бар ма?

(Бар,Мысалы:Нұр-Сұлтан қаласында Бейбітшілік келісім сарайы т.б)

5.Біздің қолымыздағы қандай фигура? (текше)

6.Бұл фигура туралы не білеміз?(барлық жақтары шаршы болып келген6 жағы бар,12 қыры бар,8 төбесі бар.Кеңістік фигурасы)


Шаттық шеңбері




Оқушыларды топтарға бөлуге арналған текше,шаршы,

тіктөртбұрыш

суреттері













Текше.

Суреттер немесе фигуралар.





















Сабақтың ортасы

-Не себептен бұл фигура туралы айтып жатырмыз.(Себебі бүгінгі сабағымыздың тақырыбы осы текшеге байланысты)

Ендеше ,біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Текше»

Мақсатты хабарлап айтып, тақтаға ілінеді.

Мұғалім түсіндірмесі.

Текшенің өлшемдері :ұзындығы,ені және биіктігі болады.(көрсетеді)




Текше


Жаңаны ашу.

(МК.Топпен)Практикалық жұмыс. «Дизайн»әдісі

Текше туралы білімдерді пайдалана отырып, түтікшелер мен ермексазбен кубтың моделін жасайды.

1-топ:

Дескриптор:

Текшенің моделін жасау үшін оның қабырғалары мен қырлары қанша екенін біледі.

Барлық қабырғалары тең және шаршының қабырғалары болып табылатынын біледі.


2-топ: Текшені қағаздан жасайды.

Дескриптор:

-. Өзара 6 қырды желімдейді.

- Кейбір қырларын желімдемес үшін, оларды қалай ыңғайлы етіп кеседі.

(2 түрлі жазбалар беріп, олардан кубты желімдеуді тапсырады. Балалар дұрысын тауып, желімдеуді бастайды.)

Мысалы:

А нұсқасы Ә нұсқасы


3-топ:Суретін салу.

Дескриптор:

-Үзік сызықтармен берілген текшенің қабырғаларын бастыра отырып,суретін салады.


Түсіндіре отырып, алғашқы бекіту.

Топтар өз модельдерін қорғайды. Жазбаны, яғни одан не шыққанын көрсетеді.

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Өзіндік жұмыс. ҚБ тапсырмасы.



Ермексаз,түтікше











Картон қағаздан жасалған текшенің үлгісі














А3 парағы,маркер







11 Ақпан 2021
606
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі