|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
|||||
|
Күні: |
09.04.2024. |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№106 сабақ. 20-ға дейінгі қосу және азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5.ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосады және азайтуды орындайды қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздейді, шығару әдісін түсіндіреді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Қималармен жұмыс
Жаңа тақырып 1-тапсырма Сандардың құрамын тап 15 17 18
10+ 5 10 + 7 10 + 8 ЕБҚ Бүтін ондықтарды тура және кері сана ЕҚБ Өз ойыңнан есеп құрастырып көр және оны шығар ФС тапсырмасы 2-тапсырма Есепті шығар және жаз Кәусар кітаптың 12 бетін оқыды. Алмас 16 бетін оқыды. Алмас неше бет артық оқыды? Кәусар-12б Алмас-16б Алмас-? Бет артық 16-12=4 Ж: Алмас кітаптың 4 бетін артық оқыды
3-тапсырма Ой ұшқырлығына құрылған есептер 1.Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды? ( балықтар ағашта отырмайды және ұшпайды.) 2.Алма ағашында 10 алма, ал үйеңкі ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Үйеңкі ағашында неше алма өсіп тұр? (Үйеңкіде алма өспейді) 3.Тақта алдында 3 бала тұр.Олар:Самат,Марат,Қанат. Марат ортасында тұр. Маратты қозғамай қалай шетке тұрғызуға болады? 4.Үй тышқанның неше құлағы бар? 5.Жанұяда 7 ер баланың бір-бірден қарындасы бар. Жанұяда қанша бала бар? (8 бала:7 ұл,1 қыз) ҚЖ: Математикалық жұмбақтар шеш 1.Тал басында, Тізіліп, Он жапырақ тұр еді. Жел соқты да, Үзіліп, Ұшып кетті біреуі. Ізінше оның Жұлынып, Түсті тағы бесеуі. Тұр әлі де ілініп, Жапырақтың нешеуі? Ж: 10+1+5=4 2..Портфелімде әуелі, Он үш жаңғақ бар еді, Науат пенен Сағатқа, Самат пенен Маратқа, Апасына Қанаттың, Екі-екіден тараттым. Қанша жаңғақ қалғанын Айта қойшы, ал жаным? Ж: Науатқа-2,Сағатқа-2, Саматқа-2, Маратқа-2, Апасына Қанаттың-2. 13-2-2-2-2-2=3 Кері байланыс
|
Өлеңді хормен оқиды Қималармен жұмыс жасайды Сандардың құрамын анықтайды Жеке жұмыс жасайды Есепті шығарады Жаттығу жасайды Логикалық Тапсырмалар ды орындайды Жұмбақтар шешеді Есептеу жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Әмиян» әдісі арқылы мадақтау
Дескриптор: Бүтін ондықтармен амалдар орындайды Тапсырманы өз бетінше орындай алады Дескриптор: Сандардың құрамын табады Тапсырманы өз бетінше орындайды Тамаша! Дескриптор: Есепті шығарады Дәптерге және тақтаға өз бетінше жазады
Тамаша! Дескриптор: Логикалық сұрақтарға жауап береді Тез ойлана білуге үйренеді, жаттығады
Дескриптор: Математикалық жұмбақтарды шешеді Тез есептеуге жаттығады
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер Теңгелер Қима парақтар Сан құрамы жазылған плакат Оқушы жұмысы Жұмыс дәптері Суреттер Қимылдар Суреттер Есептерге арналған суреттер Ағаш суреті Жаңғақтар Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
|||||
|
Күні: |
10.04.2024. |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№107 сабақ. 20 көлеміндегі сандар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5.ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау 1.5.1.3 қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосады және азайтуды орындайды қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдайды және шығарады/кері есеп құрастырады және шығарады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыр «Ыстық алақан» әдісі Бір-бірінің алақандарын ұстап, жылы лебіздер айтады Өткенді пысықтау «Қар кесегі» әдісі Қар кесектеріне жазылған сандарды ретмен жинап шығады 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 Тақырыпты ашу Көкөністердің пайдасы туралы әңгімелесу Жаңа тақырып 1-тапсырма Бос орындардағы тиісті сандарды ата (2, 4, 6, 8, 12, 14, 16, 18) Тура және кері ретпен сана. ЕҚБ Ондықтардан тұратын 50, 80, 90 сандарының құрамына байланысты тапсырманы орында 40+50=90 30+20=50 70+10-80 30+60=90 40+10=50 20+60=80 20+70=90 20+30=50 50+30=80 20+80=90 10+40=50 40+40=80 ЕБҚ Жауабын тап
Жұптық жұмыс 2-тапсырма Мысалдарды орында 11+9=10+(1+9)=20 19-3=10+(9-3)=16 8+11=19 18-5=13 Өзіндік жұмыс 3-тапсырма Есепте 6+4=10 10-9=1 3+7=10 2+5=7 16+4=20 20-9=11 13+7=20 12+5=17 ФС тапсырмасы 4-тапсырма Есепті шығар. Екі кері есеп құрастырып,оны шығар 1 2 5кг+3кг=8кг Ж: Екінші себетте 8кг қызанақ бар 1-Кері есеп 1 2 8кг-5кг=3кг Ж: 1себетте 3кг кем қызанақ бар 2-кері есеп 1с-5кг 2с-8кг Барлығы-?кг қызанақ 5кг+8кг=13кг Ж: Барлығы13кг қызанақ бар «Нейрожаттығу» әдісі Топтық жұмыс 5-тапсырма 5-ке (15-ке, 20-ға) тең сандардың қосындысының біреуін таңда. Олармен байланысты айырма құрастыр. 15-5=10 15-4=11 15-3=12 15-2=13 15-1=14 15-0=15 Зерттеушілік тапсырма 6-тапсырма Мысалдарды қатар мен баған бойынша есепте. Бос торкөздерді толтыр. Кері байланыс
|
Жақсы тілектер тілейді Сандарды ретімен жинайды Диалог жүргізеді Сандарды атайды Амалдарды орындайды Жауабын табады Мысалдарды орындайды Есептеу жүргізеді Есепті шығарады Кері есеп құрастырып,шығарады Жаттығу жасайды Топтық жұмыс жасайды Зерттеушілік тапсырма орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Медаль» әдісімен марапаттау
Дескриптор: Бос орындардағы тиісті сандарды атайды Тура және кері ретпен санайды. Тамаша!
Мықтысың! Дескриптор: Есептеуді қалай орындау керектігін түсіндіреді Есептеу жүргізе алады
Дескриптор: Есепті шығарады. Екі кері есеп құрастырып,оны шығарады Тамаша! Дескриптор: 5-ке (15-ке, 20-ға) тең сандардың қосындысының біреуін таңдайды. Олармен байланысты айырма құрастырады. Дескриптор: Мысалдарды қатар мен баған бойынша есептейді. Бос торкөздерді толтырады. «Білім сандығы» әдісі |
Суреттер
Көгөністер Суреттері
Оқушы жұмыстары Оқушы жұмысы Оқулық Суреттер
Суреттер Оқулық Музыка
Кестелер Кері байланыс тақтасы |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
|||||
|
Күні: |
11.04.2024. |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№108 сабақ. 20 көлеміндегі сандар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.5.20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау/ тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу 1.4.3.1** 20-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
.20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санайды/ тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табады 20-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастырады; қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздейді, шығару әдісін түсіндіреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Жемістер жинау» ойыны Қосу және азайту амалдарын орындап,оларды бөліп корзинаға салады 10+5=15 5+8=13 18+2=20 16-7=9 12-2=10 14-1=13 Жаңа тақырып 1-тапсырма Қимамен жұмыс Сандарды салыстыр
ЕБҚ Есепте 90-60 80-30 10+20 50+20 60+10 80-50 50+0 50-10 Топтық жұмыс 2-тапсырма ФС тапсырмасы Сызба бойынша есеп құрастыр және оны шығар 1-топ А 2-топ Ә
3-тапсырма Есептеуді тексер. Қатесін түзет. Дұрыс шешімін жаз 50+10=60 60+40=100 90-30=60 80-50=30 70-40=30 50+50=100
Тақтамен жұмыс 4-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Амалдарды орында 11+9=10+(1+9)=20 19-3=10+(9-3)=16 15+3=10+(5+3)=18 17-5=10+(7-5)=12 ҚЖ: «Кубизм» әдісі бойынша сабақты қоры- тындылау. 12 санының құрамын ата Бес пен онның қосындысы қаншаға тең? Үшбұрыштың неше бұрышы бар? Белгісізді табу үшін нені пайдаланамыз? 20-ға дейінгі сандарды кері сана Санды 0-ге қоссаң қандай сан шығады? Кері байланыс
|
Бір-біріне алақандарын қосып, жақсы тілектер айтады Ойын ойнайды Сандарды салыстырады Есеп құрастырады және шығарады Есептеу жүргізеді Музыкаға қосылып Жаттығу жасайды Амадарды орындайды Кубтың қырларына жазылған тапсырмалар ды орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру «Смайликтер» арқылы мадақтап отыру
Тамаша ! Дескриптор: Сандарды салыстыра алады 20-ға дейінге сандардың құрамын біледі
Дескриптор: Сызбамен жұмыс жасай алады Есеп құрастырады және шығарады
Дескриптор: Есептеуді тексереді. Қатесін түзет.еді Дұрыс шешімін жазады Тамаша!
Дескриптор: Амалдарды жылдам Орындайды Сандардың құрамын біледі, қолданады Керемет!
«Нысана» әдісі |
Суреттер Корзина
Жемістер суреттері Қима қағаздар
Сызбалар Таратпа материал
Музыка Тақта КУб Кері байланыс тақтасы |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Ш.А |
||||
|
Сынып: 1 «Д» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
11-ден 20-ға дейінгі сандар / Көгөніс қалай өседі? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындайды қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіреді |
||||
|
Р.ЛСабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны 1.Басымыз қалай сөйлейді? 2.Иығымыз қалай сөйлейді? 3.Қолымыз қалай сөйлейді? 4.Аяғымыз қалай сөйлейді? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Иә, иә Жоқ, жоқ (басты иеді, шайқайды) 2.Білмеймін, білмеймін (иықты көтереді) 3.сәлем, сәлем (бұлғайды) Сау, бол!, сау бол! Бері кел, бері кел 4.Топ – топ, топ –топ (топылдатады) |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
«Ой қозғау» әдісі Бақшадан қанша килограмм қызанақ пен қияр жинады? Тапсырманы орында. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Қосу мен азайтуды орындайтын боласың.
1-тапсырма ФС Жұптық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Сұлбасын дәптерге салып, оны толтыр. Есепті шығар. Қызанақ -15түп Қияр – 5 түп Барлығы - ? көкөніс Ш: 15 + 5 = 20 Барлығы – 20 түп Қызанақ – 15 түп Қияр - ? түп Ш: 20 -15 = 5 ЕББҚ Есепті шығаруда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Көкөніс қалай өседі? |
Тапсырманы орындайды
1. қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды 2.өрнек құрып, мәнін есептейді 3.жауабын жазады 4.кері есеп құрастырады
Сұраққа жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: - қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды -өрнек құрып, мәнін есептейді -жауабын жазады -кері есеп құрастырады
ЕББҚ Дескриптор: -есепті шығарады |
Оқулық №1 94 -бет Оқулық №2, 94-бет Дәптер қаламсап |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Есепте, құрастыр» әдісі Есепте. Өзара байланысты өрнектер құрастыр. ЕББҚ Есептеуде қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Өзара байланысты өрнектер құрастыруда қандай қиындықтар туындады ? «Тралалалалала» әуеніне қол жаттығуына арналған қимылдар жаса |
1. қосудың мәнін есептейді 2.қосуға байланысты айырма құрастырады 3.мәнін есептейді
Сұраққа жауап береді Әуенге сәйкес қол жаттығуларын жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -қосудың мәнін есептейді -қосуға байланысты айырма құрастырады -мәнін есептейді ЕББҚ Дескриптор: -мысалдың мәнін есептейді Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық №2 95-бет Бейнежазба |
|
|
8 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Топтастыр» әдісі Бірінші бағанға қосындыларды, екінші бағанға айырмаларды жаз. Олардың мәнін тап. ЕББҚ Біртаңбалы сандарды қосуды орында Талқылау сұрақтары: 1.Екітаңбалы саннан біртаңбалы санды қалай азайтуға болады? |
1. бірінші бағанға қосындыларды жазады 2.мәнін есептейді 3.екінші бағанға айырмаларды жазады 4.мәнін есептейді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -бірінші бағанға қосындыларды жазады -мәнін есептейді -екінші бағанға айырмаларды жазады -мәнін есептейді
ЕББҚ Дескриптор: -қосуды орындайды |
Оқулық №4 95 –бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «смайлик» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар Бүгінгі сабақты түсінбедім |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған теңгелерінің санына қарай анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Матемтаика
Матемтаика
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
|||||
|
Күні: |
09.04.2024. |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№106 сабақ. 20-ға дейінгі қосу және азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5.ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосады және азайтуды орындайды қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздейді, шығару әдісін түсіндіреді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Қималармен жұмыс
Жаңа тақырып 1-тапсырма Сандардың құрамын тап 15 17 18
10+ 5 10 + 7 10 + 8 ЕБҚ Бүтін ондықтарды тура және кері сана ЕҚБ Өз ойыңнан есеп құрастырып көр және оны шығар ФС тапсырмасы 2-тапсырма Есепті шығар және жаз Кәусар кітаптың 12 бетін оқыды. Алмас 16 бетін оқыды. Алмас неше бет артық оқыды? Кәусар-12б Алмас-16б Алмас-? Бет артық 16-12=4 Ж: Алмас кітаптың 4 бетін артық оқыды
3-тапсырма Ой ұшқырлығына құрылған есептер 1.Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды? ( балықтар ағашта отырмайды және ұшпайды.) 2.Алма ағашында 10 алма, ал үйеңкі ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Үйеңкі ағашында неше алма өсіп тұр? (Үйеңкіде алма өспейді) 3.Тақта алдында 3 бала тұр.Олар:Самат,Марат,Қанат. Марат ортасында тұр. Маратты қозғамай қалай шетке тұрғызуға болады? 4.Үй тышқанның неше құлағы бар? 5.Жанұяда 7 ер баланың бір-бірден қарындасы бар. Жанұяда қанша бала бар? (8 бала:7 ұл,1 қыз) ҚЖ: Математикалық жұмбақтар шеш 1.Тал басында, Тізіліп, Он жапырақ тұр еді. Жел соқты да, Үзіліп, Ұшып кетті біреуі. Ізінше оның Жұлынып, Түсті тағы бесеуі. Тұр әлі де ілініп, Жапырақтың нешеуі? Ж: 10+1+5=4 2..Портфелімде әуелі, Он үш жаңғақ бар еді, Науат пенен Сағатқа, Самат пенен Маратқа, Апасына Қанаттың, Екі-екіден тараттым. Қанша жаңғақ қалғанын Айта қойшы, ал жаным? Ж: Науатқа-2,Сағатқа-2, Саматқа-2, Маратқа-2, Апасына Қанаттың-2. 13-2-2-2-2-2=3 Кері байланыс
|
Өлеңді хормен оқиды Қималармен жұмыс жасайды Сандардың құрамын анықтайды Жеке жұмыс жасайды Есепті шығарады Жаттығу жасайды Логикалық Тапсырмалар ды орындайды Жұмбақтар шешеді Есептеу жүргізеді Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Әмиян» әдісі арқылы мадақтау
Дескриптор: Бүтін ондықтармен амалдар орындайды Тапсырманы өз бетінше орындай алады Дескриптор: Сандардың құрамын табады Тапсырманы өз бетінше орындайды Тамаша! Дескриптор: Есепті шығарады Дәптерге және тақтаға өз бетінше жазады
Тамаша! Дескриптор: Логикалық сұрақтарға жауап береді Тез ойлана білуге үйренеді, жаттығады
Дескриптор: Математикалық жұмбақтарды шешеді Тез есептеуге жаттығады
«Білім гүлі» әдісі |
Суреттер Теңгелер Қима парақтар Сан құрамы жазылған плакат Оқушы жұмысы Жұмыс дәптері Суреттер Қимылдар Суреттер Есептерге арналған суреттер Ағаш суреті Жаңғақтар Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
|||||
|
Күні: |
10.04.2024. |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№107 сабақ. 20 көлеміндегі сандар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5.ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау 1.5.1.3 қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды /20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосады және азайтуды орындайды қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдайды және шығарады/кері есеп құрастырады және шығарады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыр «Ыстық алақан» әдісі Бір-бірінің алақандарын ұстап, жылы лебіздер айтады Өткенді пысықтау «Қар кесегі» әдісі Қар кесектеріне жазылған сандарды ретмен жинап шығады 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20 Тақырыпты ашу Көкөністердің пайдасы туралы әңгімелесу Жаңа тақырып 1-тапсырма Бос орындардағы тиісті сандарды ата (2, 4, 6, 8, 12, 14, 16, 18) Тура және кері ретпен сана. ЕҚБ Ондықтардан тұратын 50, 80, 90 сандарының құрамына байланысты тапсырманы орында 40+50=90 30+20=50 70+10-80 30+60=90 40+10=50 20+60=80 20+70=90 20+30=50 50+30=80 20+80=90 10+40=50 40+40=80 ЕБҚ Жауабын тап
Жұптық жұмыс 2-тапсырма Мысалдарды орында 11+9=10+(1+9)=20 19-3=10+(9-3)=16 8+11=19 18-5=13 Өзіндік жұмыс 3-тапсырма Есепте 6+4=10 10-9=1 3+7=10 2+5=7 16+4=20 20-9=11 13+7=20 12+5=17 ФС тапсырмасы 4-тапсырма Есепті шығар. Екі кері есеп құрастырып,оны шығар 1 2 5кг+3кг=8кг Ж: Екінші себетте 8кг қызанақ бар 1-Кері есеп 1 2 8кг-5кг=3кг Ж: 1себетте 3кг кем қызанақ бар 2-кері есеп 1с-5кг 2с-8кг Барлығы-?кг қызанақ 5кг+8кг=13кг Ж: Барлығы13кг қызанақ бар «Нейрожаттығу» әдісі Топтық жұмыс 5-тапсырма 5-ке (15-ке, 20-ға) тең сандардың қосындысының біреуін таңда. Олармен байланысты айырма құрастыр. 15-5=10 15-4=11 15-3=12 15-2=13 15-1=14 15-0=15 Зерттеушілік тапсырма 6-тапсырма Мысалдарды қатар мен баған бойынша есепте. Бос торкөздерді толтыр. Кері байланыс
|
Жақсы тілектер тілейді Сандарды ретімен жинайды Диалог жүргізеді Сандарды атайды Амалдарды орындайды Жауабын табады Мысалдарды орындайды Есептеу жүргізеді Есепті шығарады Кері есеп құрастырып,шығарады Жаттығу жасайды Топтық жұмыс жасайды Зерттеушілік тапсырма орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! «Медаль» әдісімен марапаттау
Дескриптор: Бос орындардағы тиісті сандарды атайды Тура және кері ретпен санайды. Тамаша!
Мықтысың! Дескриптор: Есептеуді қалай орындау керектігін түсіндіреді Есептеу жүргізе алады
Дескриптор: Есепті шығарады. Екі кері есеп құрастырып,оны шығарады Тамаша! Дескриптор: 5-ке (15-ке, 20-ға) тең сандардың қосындысының біреуін таңдайды. Олармен байланысты айырма құрастырады. Дескриптор: Мысалдарды қатар мен баған бойынша есептейді. Бос торкөздерді толтырады. «Білім сандығы» әдісі |
Суреттер
Көгөністер Суреттері
Оқушы жұмыстары Оқушы жұмысы Оқулық Суреттер
Суреттер Оқулық Музыка
Кестелер Кері байланыс тақтасы |
||



|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
20-ға дейін санау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Шұға Атапкелқызы |
|||||
|
Күні: |
11.04.2024. |
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№108 сабақ. 20 көлеміндегі сандар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.1.5.20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау/ тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу 1.4.3.1** 20-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
.20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санайды/ тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табады 20-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастырады; қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздейді, шығару әдісін түсіндіреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
|
|||||
|
Құндылықтар |
Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау «Жемістер жинау» ойыны Қосу және азайту амалдарын орындап,оларды бөліп корзинаға салады 10+5=15 5+8=13 18+2=20 16-7=9 12-2=10 14-1=13 Жаңа тақырып 1-тапсырма Қимамен жұмыс Сандарды салыстыр
ЕБҚ Есепте 90-60 80-30 10+20 50+20 60+10 80-50 50+0 50-10 Топтық жұмыс 2-тапсырма ФС тапсырмасы Сызба бойынша есеп құрастыр және оны шығар 1-топ А 2-топ Ә
3-тапсырма Есептеуді тексер. Қатесін түзет. Дұрыс шешімін жаз 50+10=60 60+40=100 90-30=60 80-50=30 70-40=30 50+50=100
Тақтамен жұмыс 4-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Амалдарды орында 11+9=10+(1+9)=20 19-3=10+(9-3)=16 15+3=10+(5+3)=18 17-5=10+(7-5)=12 ҚЖ: «Кубизм» әдісі бойынша сабақты қоры- тындылау. 12 санының құрамын ата Бес пен онның қосындысы қаншаға тең? Үшбұрыштың неше бұрышы бар? Белгісізді табу үшін нені пайдаланамыз? 20-ға дейінгі сандарды кері сана Санды 0-ге қоссаң қандай сан шығады? Кері байланыс
|
Бір-біріне алақандарын қосып, жақсы тілектер айтады Ойын ойнайды Сандарды салыстырады Есеп құрастырады және шығарады Есептеу жүргізеді Музыкаға қосылып Жаттығу жасайды Амадарды орындайды Кубтың қырларына жазылған тапсырмалар ды орындайды Кері байланыс жасайды |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру «Смайликтер» арқылы мадақтап отыру
Тамаша ! Дескриптор: Сандарды салыстыра алады 20-ға дейінге сандардың құрамын біледі
Дескриптор: Сызбамен жұмыс жасай алады Есеп құрастырады және шығарады
Дескриптор: Есептеуді тексереді. Қатесін түзет.еді Дұрыс шешімін жазады Тамаша!
Дескриптор: Амалдарды жылдам Орындайды Сандардың құрамын біледі, қолданады Керемет!
«Нысана» әдісі |
Суреттер Корзина
Жемістер суреттері Қима қағаздар
Сызбалар Таратпа материал
Музыка Тақта КУб Кері байланыс тақтасы |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жұбанова Ш.А |
||||
|
Сынып: 1 «Д» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
11-ден 20-ға дейінгі сандар / Көгөніс қалай өседі? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау; 1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындайды қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіреді |
||||
|
Р.ЛСабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны 1.Басымыз қалай сөйлейді? 2.Иығымыз қалай сөйлейді? 3.Қолымыз қалай сөйлейді? 4.Аяғымыз қалай сөйлейді? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Иә, иә Жоқ, жоқ (басты иеді, шайқайды) 2.Білмеймін, білмеймін (иықты көтереді) 3.сәлем, сәлем (бұлғайды) Сау, бол!, сау бол! Бері кел, бері кел 4.Топ – топ, топ –топ (топылдатады) |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
«Ой қозғау» әдісі Бақшадан қанша килограмм қызанақ пен қияр жинады? Тапсырманы орында. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Қосу мен азайтуды орындайтын боласың.
1-тапсырма ФС Жұптық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Сұлбасын дәптерге салып, оны толтыр. Есепті шығар. Қызанақ -15түп Қияр – 5 түп Барлығы - ? көкөніс Ш: 15 + 5 = 20 Барлығы – 20 түп Қызанақ – 15 түп Қияр - ? түп Ш: 20 -15 = 5 ЕББҚ Есепті шығаруда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Көкөніс қалай өседі? |
Тапсырманы орындайды
1. қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды 2.өрнек құрып, мәнін есептейді 3.жауабын жазады 4.кері есеп құрастырады
Сұраққа жауап береді |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: - қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды -өрнек құрып, мәнін есептейді -жауабын жазады -кері есеп құрастырады
ЕББҚ Дескриптор: -есепті шығарады |
Оқулық №1 94 -бет Оқулық №2, 94-бет Дәптер қаламсап |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Есепте, құрастыр» әдісі Есепте. Өзара байланысты өрнектер құрастыр. ЕББҚ Есептеуде қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Өзара байланысты өрнектер құрастыруда қандай қиындықтар туындады ? «Тралалалалала» әуеніне қол жаттығуына арналған қимылдар жаса |
1. қосудың мәнін есептейді 2.қосуға байланысты айырма құрастырады 3.мәнін есептейді
Сұраққа жауап береді Әуенге сәйкес қол жаттығуларын жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -қосудың мәнін есептейді -қосуға байланысты айырма құрастырады -мәнін есептейді ЕББҚ Дескриптор: -мысалдың мәнін есептейді Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық №2 95-бет Бейнежазба |
|
|
8 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Топтастыр» әдісі Бірінші бағанға қосындыларды, екінші бағанға айырмаларды жаз. Олардың мәнін тап. ЕББҚ Біртаңбалы сандарды қосуды орында Талқылау сұрақтары: 1.Екітаңбалы саннан біртаңбалы санды қалай азайтуға болады? |
1. бірінші бағанға қосындыларды жазады 2.мәнін есептейді 3.екінші бағанға айырмаларды жазады 4.мәнін есептейді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -бірінші бағанға қосындыларды жазады -мәнін есептейді -екінші бағанға айырмаларды жазады -мәнін есептейді
ЕББҚ Дескриптор: -қосуды орындайды |
Оқулық №4 95 –бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «смайлик» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар Бүгінгі сабақты түсінбедім |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған теңгелерінің санына қарай анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|



шағым қалдыра аласыз
































