|
Мектеп |
№69 орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Салт дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Әлдибекова Ш.Ә. |
||||
|
Күні: |
24.02.2026ж |
||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№92 Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.2.** Есептерді шығару барысында баға,мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдалану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Есептерді шығару барысында баға,мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Математика қызық қой, Есептерін сызып қой. Математика үйренсең: Озат бала боласың, Космосқа да ұшасың, Айға барып қонасың! Өткенді қайталау Математикалық диктант. 30 саны шығу үшін қай санды 5 есе арттыру керек? 6·5=30 16 саны шығу үшін 4 есе арттыру керек? 4·4=16 Көбейтіндінің мәні 32-ға, көбейткіш 4-ге тең. Екінші көбейткіш нешеге тең? 32:4=8 Белгісіз санды 5 есе арттырғанда 25 саны шықты .Белгісіз санды тап. 25:5=5 18 саны 2 санынан неше есе артық?18:2=9 5мен 9 сандарының көбейтіндісін 30-ға кеміт. 5·9-30=15
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады Сұрақтарға жауап береді |
Жарайсыңдар! ҚБ Бағалау шкаласы.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Оқу мақсатын таныстырамын Жаңа сабақты ашу 1,2,3 - тапсырмалар М.К.Топтық жұмыс ОДД: білу,қолдану Оқулықпен жұмыс Нұсқау: «Заттың бағасы», «заттардың саны», «заттардың құны» шамаларымен таныстыру және олардың арасындағы тәуелділікті тағайындау. Заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табуды көрнекілікті пайдаланып, көрсетіп беру. Бір шардың бағасы неше теңге тұрады? Осындай неше шар сатып алды? Барлық сатып алынған зат неше теңге тұрады? Қандай амал қолданасың? 1 топ Ардақ бағасы 9 тг түратын 3 шар сатып алды. Ол осы сатып алған заттарына неше теңге төледі? Заттың бағасын білу үшін, оның құнын санына бөлу керек Б =Қ:С 2 топ Ардақтың 27 теңгесі бар еді. Ол осы ақшаға 9 теңгелік неше шар сатып алады? Сатып алынған заттың санын білу үшін,оның құнын заттың бағасына бөлу керек С =Қ:Б 3- топ Ардақ бірдей бағамен 3 шар сатып алды. Ол сатушыға 27 теңге төледі. Бір шар неше теңге тұрады? Сатып алынған заттың құнын білу үшін, заттың оның санына көбейту керек Қ =Б·С Саралау тапсырмасы 1.Формуланы қолдан. Толтыр: Бір
дәптердің бағасы 200 тг, 3 дәптер алынды. Бір қалам
150 тг. 4 қаламның құны қанша? 2.Кері есеп. Барлығы 1200 тг төленді. 3 дәптер
алынды. 800 тг-ге 4 қалам алынды. 3.Құрама есеп. Айдана 2 дәптер және 3 қалам сатып
алды. Барлығы неше теңге төледі? |
Заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табады. Заттың бағасы және заттардың құны бойынша олардың санын табады. |
Бағалау критерийі: Есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады. Дескриптор: заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табады. 1 балл заттың бағасы және заттардың құны бойынша олардың санын табады. 1балл заттардың құны және олардың саны бойынша заттың бағасын табады. 1 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Оқулық |
|
|
10 мин |
ҚБ 4 -тапсырма Топтық жұмыс Ойын «Дүкен» ОДД: білу,қолдану Нұсқаулық: . Нені көріп тұрсыңдар? Теңге, заттар, бағалары. Есепті оқыту, не белгілі, не белгісіз, сұраққа жауап беру үшін қандай амалды таңдайсыңдар?
*Жоғарғы ойлау дағдысы қалыптасқан,ЕББҚЕО үшін тапсырма: Дәптердің құнын шығарады |
Кестенің әр бағанындағы белгісізді табу үшін өрнек құрады. . |
Бағалау критерийі: Есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады Дескриптор: Кестенің әр бағанындағы белгісізді табу үшін өрнек құрады.3 балл
. |
|
|
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Сергіту жаттығуын жасайды. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 4 ,7-тапсырмалар Жұптық жұмыс « Кім тапқыр» әдісі» ОДД: білу,қолдану Нұсқау: Теңсіздіктер құр 3 1 3 3 а в Нұсқау Теңдеулер құрастыр Х= (37+44)=92 с: 4=9 |
Тиісті амалдар таңбасын қояды. Теңдеуді шешеді |
Дескриптор: Тиісті амалдар таңбасын қояды. 1балл Теңдеуді шешеді 1 балл |
|
|
|
5 мин |
Қб 6,9– тапсырмалар Жұптық жұмыс « Кім жылдам» ойыны Нұсқау: Есептерді шығар Анам әрқайсысы 200 тг тұратын, 4 кәдесый сатып алды. Анам осы кәдесыйлды неше теңгеге сатып алды. Есептерге кері есептер құрастыр 200*4=800 көгөністердің құнын анықтайды. Ж.: сәбіз бен қызылшаның құны 900 т. Көгөністердің құнын анықта
|
.Оқушылар есептің шартын құрып, өрнектің мәнін табады |
Бағалау критерийі: Есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады Дескриптор: Заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табады. 2 балл |
|
|
|
Сабақтың соңы. 3 мин |
Кері байланыс: «Бәйтерек» әдісі бойынша өтеді. Рефлексия: «Белгі бер» Оқу тапсырмасы: 9-тапсырма 59-бет |
Кері байланыс жасайды. Жинаған балдарының санына қарай тақтада көрсетілген белгілерді көрсетеді. |
. ҚБ қойылады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Материалда. 2-сынып №92 сабақ. Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептер
|
Мектеп |
№69 орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Салт дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Әлдибекова Ш.Ә. |
||||
|
Күні: |
24.02.2026ж |
||||
|
Сынып:2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№92 Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.2.** Есептерді шығару барысында баға,мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдалану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Есептерді шығару барысында баға,мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Математика қызық қой, Есептерін сызып қой. Математика үйренсең: Озат бала боласың, Космосқа да ұшасың, Айға барып қонасың! Өткенді қайталау Математикалық диктант. 30 саны шығу үшін қай санды 5 есе арттыру керек? 6·5=30 16 саны шығу үшін 4 есе арттыру керек? 4·4=16 Көбейтіндінің мәні 32-ға, көбейткіш 4-ге тең. Екінші көбейткіш нешеге тең? 32:4=8 Белгісіз санды 5 есе арттырғанда 25 саны шықты .Белгісіз санды тап. 25:5=5 18 саны 2 санынан неше есе артық?18:2=9 5мен 9 сандарының көбейтіндісін 30-ға кеміт. 5·9-30=15
«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жаңашылдық – заман талабы» Құндылық: Өзінің және өзгенің іс-әрекеттерін адамгершілік нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдай білу |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады Сұрақтарға жауап береді |
Жарайсыңдар! ҚБ Бағалау шкаласы.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Оқу мақсатын таныстырамын Жаңа сабақты ашу 1,2,3 - тапсырмалар М.К.Топтық жұмыс ОДД: білу,қолдану Оқулықпен жұмыс Нұсқау: «Заттың бағасы», «заттардың саны», «заттардың құны» шамаларымен таныстыру және олардың арасындағы тәуелділікті тағайындау. Заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табуды көрнекілікті пайдаланып, көрсетіп беру. Бір шардың бағасы неше теңге тұрады? Осындай неше шар сатып алды? Барлық сатып алынған зат неше теңге тұрады? Қандай амал қолданасың? 1 топ Ардақ бағасы 9 тг түратын 3 шар сатып алды. Ол осы сатып алған заттарына неше теңге төледі? Заттың бағасын білу үшін, оның құнын санына бөлу керек Б =Қ:С 2 топ Ардақтың 27 теңгесі бар еді. Ол осы ақшаға 9 теңгелік неше шар сатып алады? Сатып алынған заттың санын білу үшін,оның құнын заттың бағасына бөлу керек С =Қ:Б 3- топ Ардақ бірдей бағамен 3 шар сатып алды. Ол сатушыға 27 теңге төледі. Бір шар неше теңге тұрады? Сатып алынған заттың құнын білу үшін, заттың оның санына көбейту керек Қ =Б·С Саралау тапсырмасы 1.Формуланы қолдан. Толтыр: Бір
дәптердің бағасы 200 тг, 3 дәптер алынды. Бір қалам
150 тг. 4 қаламның құны қанша? 2.Кері есеп. Барлығы 1200 тг төленді. 3 дәптер
алынды. 800 тг-ге 4 қалам алынды. 3.Құрама есеп. Айдана 2 дәптер және 3 қалам сатып
алды. Барлығы неше теңге төледі? |
Заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табады. Заттың бағасы және заттардың құны бойынша олардың санын табады. |
Бағалау критерийі: Есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады. Дескриптор: заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табады. 1 балл заттың бағасы және заттардың құны бойынша олардың санын табады. 1балл заттардың құны және олардың саны бойынша заттың бағасын табады. 1 балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
Оқулық |
|
|
10 мин |
ҚБ 4 -тапсырма Топтық жұмыс Ойын «Дүкен» ОДД: білу,қолдану Нұсқаулық: . Нені көріп тұрсыңдар? Теңге, заттар, бағалары. Есепті оқыту, не белгілі, не белгісіз, сұраққа жауап беру үшін қандай амалды таңдайсыңдар?
*Жоғарғы ойлау дағдысы қалыптасқан,ЕББҚЕО үшін тапсырма: Дәптердің құнын шығарады |
Кестенің әр бағанындағы белгісізді табу үшін өрнек құрады. . |
Бағалау критерийі: Есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады Дескриптор: Кестенің әр бағанындағы белгісізді табу үшін өрнек құрады.3 балл
. |
|
|
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Сергіту жаттығуын жасайды. |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 4 ,7-тапсырмалар Жұптық жұмыс « Кім тапқыр» әдісі» ОДД: білу,қолдану Нұсқау: Теңсіздіктер құр 3 1 3 3 а в Нұсқау Теңдеулер құрастыр Х= (37+44)=92 с: 4=9 |
Тиісті амалдар таңбасын қояды. Теңдеуді шешеді |
Дескриптор: Тиісті амалдар таңбасын қояды. 1балл Теңдеуді шешеді 1 балл |
|
|
|
5 мин |
Қб 6,9– тапсырмалар Жұптық жұмыс « Кім жылдам» ойыны Нұсқау: Есептерді шығар Анам әрқайсысы 200 тг тұратын, 4 кәдесый сатып алды. Анам осы кәдесыйлды неше теңгеге сатып алды. Есептерге кері есептер құрастыр 200*4=800 көгөністердің құнын анықтайды. Ж.: сәбіз бен қызылшаның құны 900 т. Көгөністердің құнын анықта
|
.Оқушылар есептің шартын құрып, өрнектің мәнін табады |
Бағалау критерийі: Есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдаланады Дескриптор: Заттың бағасы және саны бойынша олардың құнын табады. 2 балл |
|
|
|
Сабақтың соңы. 3 мин |
Кері байланыс: «Бәйтерек» әдісі бойынша өтеді. Рефлексия: «Белгі бер» Оқу тапсырмасы: 9-тапсырма 59-бет |
Кері байланыс жасайды. Жинаған балдарының санына қарай тақтада көрсетілген белгілерді көрсетеді. |
. ҚБ қойылады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз





