|
Пәні: Көркем еңбек Бөлімі: Дизайн және технология |
Мектеп: М.Дулатұлы атындағы ЖББМ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Карабалина Д. А. |
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Материалдар мен құралдарды дайындау |
||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.1-Тігін машинасының жұмысында ақауларды анықтау және жөндеу. 7.1.6.2-Заманауи және дәстүрлі емес материалдардың бірқатарын тану және олардың тиімді біріктірілуі мен өңделу мүмкіншілігін анықтау. 7.1.6.3-Өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін және сипаттамасын анықтау, салыстыру. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Оқушылар жаңа тақырыпты толықтай меңгереді. Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің таба алады. Қолда бар материалдардан бұйым жасай алады. Көптеген оқушылар істей алады: Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындай алады. Сөмкенің нобайын сала алады. Кейбір оқушылар істей алады: Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана алады. Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Бағалау критерилері |
Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай алады. Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай аксессуар дизайнын дайындай алады. Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды пайдалана отырып көрсете біледі. Қауіпсіздік ережелері мен керек талаптарды сақтай алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тігін машинасы Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Сәндік тігін материалдарының қандай түрлері бар? Фурнитураны қолдану арқылы киімді қалай сәндеуге болады? Фурошки-сөмке жасауға байланысты сенде қандай идеялар пайда болды? Алқадан басқада қандай бижутерилар жасай аласың |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды ұлттық құндылықтарды құрметтеуге баулу, оларды насихаттау жұмыстарына тәрбиелеу. Сұрақтарға жауап беру мен қалыптастырушы бағалау үдерісі арқылы анықтық құндылығы қалыптасады Топта бірлесе жұмыс жасау және шешімді бірлесе қабылдау арқылы ынтықмақтастық құндылығы қалыптасады. Оқушылардың өнерге деген қызығушылық құндылығын дамыту. Оқулықтан жеке ізденіс жұмыстарын жүргізу дағдысын дамыту құндылығын қалыптастыру. |
||||
|
Пән аралық байланыс |
Сызу, бейнелеу өнері, т.б. |
||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Зерттеп оқыту әдістері, оқытудағы жаңа әдіс тәсілдер, АҚТ, диалогтық оқыту, оқуды бағалау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік, веб ресурстар, кері байланыс. |
||||
|
Бастапқы \қосымша\ білім |
Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана алады. Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу. «Мозайка» әдісімен сыныпты топқа бөлу. Оқулықпен жұмыс. Суреттерге қарап сұрақтарға жауап беру:
-суреттерде не бейнеленген? -оларды не үшін қолданады? |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 20мин |
Тігін бұйымын сәндеу, эстетикалық сапасын арттыру үшін әртүрлі сәнді тігін материалдарды қолданады. Олар дайындалатын шикізаттың өлшемімен, пішімімен және түсімен ерекшеленеді. Тігін бұйымын әшекейлеуде әртүрлі фурнитуралар қолданады. Фурнитура – киімді түймелеу, бекіту, сәндеу үшін қолданылатын құралдар. Тігін фурнитурасына түйме, сыдырма, ілгек пен түймелік, батырма, т.б. Дәптермен жұмыс. Дәптерге кестеде көрсетілген тігін бұйымдарын сәндеуге арналған материалдарды көшіру. (47бет)
48 бетте суретпен жұмыс. Мына бұйымдар қалай аталады? Киіммен қандай байланысы бар? Аксессуарлар-киімді сәндеуге және әшекейлеуге арналған қосымша бұйымдар. Олар киімнің негізгі элементтерінің біріне айналуы да мүмкін. Фурошики-сөмке-әртүрлі мақсаттарға пайдалануға болатын аксессуарлардың бірі. Жапон тілінен аударша монша кілемшесі деген мағына береді. Аксессуарларға арзан материалдардан жасалған әшекейлер, яғни бижутерия да жатады. Әдемі тоқыма бижутерияларды қолда бар матреиалдардан жасауға болады. Сарамандық жұмыс. 1-Тапсырма. Аксессуар жасау үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдарды үйлестірудің тиімді жолдарын анықтаңыз. − Заманауи және дәстүрлі емес материалдар түрлерін анықтаңыз; − Оларды өңдеу жолдарын қарастырыңыз; − Материалдарды үйлестірудің тиімді жолдарын талқылаңыз; − Альбомдарыңызда (скетчбукте) жазба жұмыстарын жазыңыз. Дескриптор Білім алушы - аксессуарға қолданылатын заманауи және дәстүрлі емес материалдарды анықтайды; - таңдалынған материалдың қасиеттерін анықтайды; - топта материалдарды үйлестірудің тиімді жолдарын талқылайды. 2-Тапсырма Аксессуарға арналған өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарын қарастырыңыз. Өз аксессуарыңызға қажетті өңдеу тігін материалдарын және сәндік әшекей бұйымдарын таңдап, сипаттамасын жазыңыз. Дескриптор Білім алушы - негізгі әрлеу материалдарын сипаттайды; - бөлшектерін визуалды элементтерге байланысты сәйкестендіреді. 3-|Тапсырма. Оқушыларды жұп-жұппен бөліп, функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай аксессуар түрлерінің дизайнын ойластыру. Ол үшін: білезік, сақина, алқа, сырға, сөмке немесе т/б таңдауға болады. Таңдалған бұйымның нобайын жасау. (И)-берілген бұйым суреттерін түрлі түсті қарандашпен бояу Дескриптор Білім алушы -Дизайн түрлерін ойластырады Бұйымның нобайын жасайды |
Көркем еңбек/ жалпы білім беретін мектептің 7-сынып оқушыларына арналған оқулық (қыз балаларға арналған нұсқа)/ Б.Ж. Дүйсенова, С.А. Жолдасбекова, Ж.С. Құлбекова, Ф.А. Құрабаева.-Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017.-44-49 беттер. http://edu.semgu.kz/ebook/umm/9b05049b-3702-11e3-a987-f6d299da70eecgiirbis_64.exe.pdf Тігін материалдар мен құралдар:қарындыш, нұсқау картасы, сызғыш, дәптер, А4... |
|||
|
Сабақтың аяғы 5 мин |
Жаңа сабақты бекіту. Оқушылармен сабақтың соңында атқарылған жұмысқа талдау жасау.
Рефлексия. Кері байланыс, «Жетістік» баспалдағы.
Үй тапсырмасы. Сөмке мен алқа жасау үшін қолда бар материалдарды пайдала отрып тігіп әкелу. технологиялық картасымен. |
Стикерлер |
|||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||
|
Практикалық жұмыс жастық және жеке ерекшеліктерді ескере отырып орындалады. |
-сұрақ жауап -топтық жұмыс -кері байланыс -(И) инклюзивті тапсырма |
Тігін машинасымен жұмыс жасаған кездегі қауіпсіздік ережелері: * Тік отыру керек. * Басты еңкейтіп денені сәл алға апару керек. * Көз бен жұмыс үстеліне дейінгі ара қашықтық 30-40 см болуы тиіс. * Жарық жұмыс алаңына сол жақтан түсуі тиіс. * Аяқтар еденге немесе аяқ салғышқа толық қойылған болуы тиіс. * Тігін машинасының үстінде бөгде заттар болмауы тиіс. * Тігінді бастамай тұрып, бұйымдағы барлық ине мен түйреуіштер алынып тасталуы тиіс. *Машинаның қозғалып тұрған бөлшектеріне жақындауға болмайды. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Материалдар мен құралдарды дайындау
Материалдар мен құралдарды дайындау
|
Пәні: Көркем еңбек Бөлімі: Дизайн және технология |
Мектеп: М.Дулатұлы атындағы ЖББМ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Карабалина Д. А. |
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Материалдар мен құралдарды дайындау |
||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.1-Тігін машинасының жұмысында ақауларды анықтау және жөндеу. 7.1.6.2-Заманауи және дәстүрлі емес материалдардың бірқатарын тану және олардың тиімді біріктірілуі мен өңделу мүмкіншілігін анықтау. 7.1.6.3-Өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарының жіктелуін және сипаттамасын анықтау, салыстыру. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Оқушылар жаңа тақырыпты толықтай меңгереді. Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің таба алады. Қолда бар материалдардан бұйым жасай алады. Көптеген оқушылар істей алады: Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындай алады. Сөмкенің нобайын сала алады. Кейбір оқушылар істей алады: Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана алады. Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Бағалау критерилері |
Шығармашылық жұмыста идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең тиімдісін таңдай алады. Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай аксессуар дизайнын дайындай алады. Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды пайдалана отырып көрсете біледі. Қауіпсіздік ережелері мен керек талаптарды сақтай алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тігін машинасы Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Сәндік тігін материалдарының қандай түрлері бар? Фурнитураны қолдану арқылы киімді қалай сәндеуге болады? Фурошки-сөмке жасауға байланысты сенде қандай идеялар пайда болды? Алқадан басқада қандай бижутерилар жасай аласың |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды ұлттық құндылықтарды құрметтеуге баулу, оларды насихаттау жұмыстарына тәрбиелеу. Сұрақтарға жауап беру мен қалыптастырушы бағалау үдерісі арқылы анықтық құндылығы қалыптасады Топта бірлесе жұмыс жасау және шешімді бірлесе қабылдау арқылы ынтықмақтастық құндылығы қалыптасады. Оқушылардың өнерге деген қызығушылық құндылығын дамыту. Оқулықтан жеке ізденіс жұмыстарын жүргізу дағдысын дамыту құндылығын қалыптастыру. |
||||
|
Пән аралық байланыс |
Сызу, бейнелеу өнері, т.б. |
||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Зерттеп оқыту әдістері, оқытудағы жаңа әдіс тәсілдер, АҚТ, диалогтық оқыту, оқуды бағалау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік, веб ресурстар, кері байланыс. |
||||
|
Бастапқы \қосымша\ білім |
Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана алады. Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу. «Мозайка» әдісімен сыныпты топқа бөлу. Оқулықпен жұмыс. Суреттерге қарап сұрақтарға жауап беру:
-суреттерде не бейнеленген? -оларды не үшін қолданады? |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 20мин |
Тігін бұйымын сәндеу, эстетикалық сапасын арттыру үшін әртүрлі сәнді тігін материалдарды қолданады. Олар дайындалатын шикізаттың өлшемімен, пішімімен және түсімен ерекшеленеді. Тігін бұйымын әшекейлеуде әртүрлі фурнитуралар қолданады. Фурнитура – киімді түймелеу, бекіту, сәндеу үшін қолданылатын құралдар. Тігін фурнитурасына түйме, сыдырма, ілгек пен түймелік, батырма, т.б. Дәптермен жұмыс. Дәптерге кестеде көрсетілген тігін бұйымдарын сәндеуге арналған материалдарды көшіру. (47бет)
48 бетте суретпен жұмыс. Мына бұйымдар қалай аталады? Киіммен қандай байланысы бар? Аксессуарлар-киімді сәндеуге және әшекейлеуге арналған қосымша бұйымдар. Олар киімнің негізгі элементтерінің біріне айналуы да мүмкін. Фурошики-сөмке-әртүрлі мақсаттарға пайдалануға болатын аксессуарлардың бірі. Жапон тілінен аударша монша кілемшесі деген мағына береді. Аксессуарларға арзан материалдардан жасалған әшекейлер, яғни бижутерия да жатады. Әдемі тоқыма бижутерияларды қолда бар матреиалдардан жасауға болады. Сарамандық жұмыс. 1-Тапсырма. Аксессуар жасау үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдарды үйлестірудің тиімді жолдарын анықтаңыз. − Заманауи және дәстүрлі емес материалдар түрлерін анықтаңыз; − Оларды өңдеу жолдарын қарастырыңыз; − Материалдарды үйлестірудің тиімді жолдарын талқылаңыз; − Альбомдарыңызда (скетчбукте) жазба жұмыстарын жазыңыз. Дескриптор Білім алушы - аксессуарға қолданылатын заманауи және дәстүрлі емес материалдарды анықтайды; - таңдалынған материалдың қасиеттерін анықтайды; - топта материалдарды үйлестірудің тиімді жолдарын талқылайды. 2-Тапсырма Аксессуарға арналған өңдеу тігін материалдары мен сәндік әшекей бұйымдарын қарастырыңыз. Өз аксессуарыңызға қажетті өңдеу тігін материалдарын және сәндік әшекей бұйымдарын таңдап, сипаттамасын жазыңыз. Дескриптор Білім алушы - негізгі әрлеу материалдарын сипаттайды; - бөлшектерін визуалды элементтерге байланысты сәйкестендіреді. 3-|Тапсырма. Оқушыларды жұп-жұппен бөліп, функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай аксессуар түрлерінің дизайнын ойластыру. Ол үшін: білезік, сақина, алқа, сырға, сөмке немесе т/б таңдауға болады. Таңдалған бұйымның нобайын жасау. (И)-берілген бұйым суреттерін түрлі түсті қарандашпен бояу Дескриптор Білім алушы -Дизайн түрлерін ойластырады Бұйымның нобайын жасайды |
Көркем еңбек/ жалпы білім беретін мектептің 7-сынып оқушыларына арналған оқулық (қыз балаларға арналған нұсқа)/ Б.Ж. Дүйсенова, С.А. Жолдасбекова, Ж.С. Құлбекова, Ф.А. Құрабаева.-Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017.-44-49 беттер. http://edu.semgu.kz/ebook/umm/9b05049b-3702-11e3-a987-f6d299da70eecgiirbis_64.exe.pdf Тігін материалдар мен құралдар:қарындыш, нұсқау картасы, сызғыш, дәптер, А4... |
|||
|
Сабақтың аяғы 5 мин |
Жаңа сабақты бекіту. Оқушылармен сабақтың соңында атқарылған жұмысқа талдау жасау.
Рефлексия. Кері байланыс, «Жетістік» баспалдағы.
Үй тапсырмасы. Сөмке мен алқа жасау үшін қолда бар материалдарды пайдала отрып тігіп әкелу. технологиялық картасымен. |
Стикерлер |
|||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||
|
Практикалық жұмыс жастық және жеке ерекшеліктерді ескере отырып орындалады. |
-сұрақ жауап -топтық жұмыс -кері байланыс -(И) инклюзивті тапсырма |
Тігін машинасымен жұмыс жасаған кездегі қауіпсіздік ережелері: * Тік отыру керек. * Басты еңкейтіп денені сәл алға апару керек. * Көз бен жұмыс үстеліне дейінгі ара қашықтық 30-40 см болуы тиіс. * Жарық жұмыс алаңына сол жақтан түсуі тиіс. * Аяқтар еденге немесе аяқ салғышқа толық қойылған болуы тиіс. * Тігін машинасының үстінде бөгде заттар болмауы тиіс. * Тігінді бастамай тұрып, бұйымдағы барлық ине мен түйреуіштер алынып тасталуы тиіс. *Машинаның қозғалып тұрған бөлшектеріне жақындауға болмайды. |
|||
шағым қалдыра аласыз
















