Б
екітілді:
|
Бөлім: |
Адам.Жер.Ғалам |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арғынова Нармина Алхиссақызы |
|
|
Күн: 13.10.2025 |
Сыныбы : 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Материктер мен мұхиттар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.6.1- материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау; 5.2.6.2-мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Материктер мен мұхиттар бөліктерін игереді және зерттеу тарихын сипаттайды |
|
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу; |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз. Психологиялық ахуал: «Шапалақ» әдісі арқылы;
|
Оқушылар шеңберге тұрып «Мен қандаймын?» әдісі арқылы бір біріне жылы лебіздерін білдіреді, сыныпта жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Интер белсенді тақта
|
||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы:Сәйкестендіру
«Стоп кадр» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады, жаңа сабақтың мақсаты, тақырыбын анықтайды. , терминдеріне анықтама береді. |
Оқушылар суретті талдап, сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Дескриптор: Жалпы-2 балл -Шартты белгілердің түрлерін біледі; |
Оқулық Қалам Жұмыс дәптері |
||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық талқылау жұмысын ұйымдастырады. Материк — теңіздер мен мұхит сулары жағалауын шайып жатқан құрылықтың едәуір бөлігі. Еуропа, Азия, Африка (Ескі дүние деп атайды), Америка, Аустралия, Антарктида(Жаңа дүние)
Мұхит- гидросфераның негізгі бөлігі. Жер шарында төрт мұхит бар: Тынық, Атлант, Үнді және Солтүстік мұзды. Кейбір ғалымдар Антарктида маңы суларын бесінші Оңтүстік мұхиты деп жеке бөледі. |
Оқушылар берілген тақырыптар бойынша оқулықтан оқып танысады, топта талдайды,өз таңдаулары бойынша кез келген форматта қорғайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
Жұмыс дәптері ДК экраны |
||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары
1-тапсырма: Дүние бөліктері әртүрлі сандармен белгіленген. Сандарға сәйкес дүние бөліктерінің атауларын жазу;
2-тапсырма: Кестеге материктің атауы, георгафиялық орналасуы, саяхатшылардың ашқан жаңалықтары туралы жазу; Топтық жұмыс ретінде жүргізіледі. Әр топ бір материкке қатысты ақпараттарды толтырады.
3-тапсырма: «WORD WALL» интербелсенді платформа арқылы беріледі.
|
Берілген ұғымдарды анықтамасымен сәйкестендіреді
Тапсырмаларды белсенді орындайды;
Сұрақтарға жауап береді; |
Дескриптор: Жалпы-3 балл -берілген ұғымдарды анықтамасы мен сәйкестендіреді; Дескриптор: Жалпы-3 балл -Материк атауын және географиялық орнын анықтайды; Дескриптор: Жалпы- 2 балл -Материктер мен мұхиттарға байланысты сұрақтарға жауап береді; |
Тапсырма жазылған парақтар Жұмыс дәптері Қалам |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады. Рефлексия: «Талдайық» әдісі бойынша алынады. Үй тапсырмасы §11 оку |
Қатысушылар «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» кестесі арқылы |
Кесте Қалам
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Материктер және мұхиттар
Материктер және мұхиттар
Б
екітілді:
|
Бөлім: |
Адам.Жер.Ғалам |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арғынова Нармина Алхиссақызы |
|
|
Күн: 13.10.2025 |
Сыныбы : 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Материктер мен мұхиттар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.6.1- материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау; 5.2.6.2-мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Материктер мен мұхиттар бөліктерін игереді және зерттеу тарихын сипаттайды |
|
|
Құндылықтар |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу; |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз. Психологиялық ахуал: «Шапалақ» әдісі арқылы;
|
Оқушылар шеңберге тұрып «Мен қандаймын?» әдісі арқылы бір біріне жылы лебіздерін білдіреді, сыныпта жағымды ахуал орнатады . |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Интер белсенді тақта
|
||||||
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы:Сәйкестендіру
«Стоп кадр» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады, жаңа сабақтың мақсаты, тақырыбын анықтайды. , терминдеріне анықтама береді. |
Оқушылар суретті талдап, сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Дескриптор: Жалпы-2 балл -Шартты белгілердің түрлерін біледі; |
Оқулық Қалам Жұмыс дәптері |
||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық талқылау жұмысын ұйымдастырады. Материк — теңіздер мен мұхит сулары жағалауын шайып жатқан құрылықтың едәуір бөлігі. Еуропа, Азия, Африка (Ескі дүние деп атайды), Америка, Аустралия, Антарктида(Жаңа дүние)
Мұхит- гидросфераның негізгі бөлігі. Жер шарында төрт мұхит бар: Тынық, Атлант, Үнді және Солтүстік мұзды. Кейбір ғалымдар Антарктида маңы суларын бесінші Оңтүстік мұхиты деп жеке бөледі. |
Оқушылар берілген тақырыптар бойынша оқулықтан оқып танысады, топта талдайды,өз таңдаулары бойынша кез келген форматта қорғайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі |
Жұмыс дәптері ДК экраны |
||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары
1-тапсырма: Дүние бөліктері әртүрлі сандармен белгіленген. Сандарға сәйкес дүние бөліктерінің атауларын жазу;
2-тапсырма: Кестеге материктің атауы, георгафиялық орналасуы, саяхатшылардың ашқан жаңалықтары туралы жазу; Топтық жұмыс ретінде жүргізіледі. Әр топ бір материкке қатысты ақпараттарды толтырады.
3-тапсырма: «WORD WALL» интербелсенді платформа арқылы беріледі.
|
Берілген ұғымдарды анықтамасымен сәйкестендіреді
Тапсырмаларды белсенді орындайды;
Сұрақтарға жауап береді; |
Дескриптор: Жалпы-3 балл -берілген ұғымдарды анықтамасы мен сәйкестендіреді; Дескриптор: Жалпы-3 балл -Материк атауын және географиялық орнын анықтайды; Дескриптор: Жалпы- 2 балл -Материктер мен мұхиттарға байланысты сұрақтарға жауап береді; |
Тапсырма жазылған парақтар Жұмыс дәптері Қалам |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады. Рефлексия: «Талдайық» әдісі бойынша алынады. Үй тапсырмасы §11 оку |
Қатысушылар «ҚҚҚ» кестесі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «ҚҚҚ» кестесі арқылы |
Кесте Қалам
|
шағым қалдыра аласыз
















