Тақырып бойынша 11 материал табылды

Материктер мен мұхиттар

Материал туралы қысқаша түсінік
Материктер мен мұхиттар туралы түсінік. Құрлық пен мұхиттың үлесі, құрлық саны мен мұхит саны. Ке кін карта мен атласпен жұмыс.
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

2. Ғалам. Жер. Адам



құрылыстарын қозғалысын




тұрақты даму

Мектеп: Целиноград ауданы, 2 Қараөткел орта мектебі






Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каким Б

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны: 20


Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

5.2. Материктер мен мұхиттар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.6.2 . Жоспар бойынша мұхиттар табиғатының

ерекшеліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты






















Барлық оқушылар: дүниежүзілік мұхит табиғатының ерекшеліктерін біледі















қозғалысын қозғалысын Экологиялық факторлар туралы біледі және







түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: дүниежүзілік мұхит табиғатының ерекшеліктерін жоспар бойынша сипаттайды.

Кейбір оқушылар: дүниежүзілік мұхит табиғатының ерекшеліктерін анықтай отырып, мұхиттарды салыстырады.










Бағалау критерийі

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді.

  • Дүниежүзілік мұхитта кездесетін жануарлар мен өсімдік түрлерін анықтайды.

  • Мұхиттар табиғатын сипаттайтын кестені толтырады,

  • Мұхиттағы азайып бара жатқан жануарлардың таралу аймақтарын анықтайды.

  • Дүниежүзілік мұхиттар туралы ұғымдарды біледі, түсінеді жəне қолданады;

  • Мұхиттардағы экологиялық мәселелерді шешу және сақтану жолдарын ұсынады.

Тілдік мақсат

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тақырыптар: Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету.

Оқылым: Мәтінді оқи отырып мұхиттар табиғатын зерделейді.

Тыңдалым: сабақ барысындағы түрлі материалдарды талқылайды, шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар: мұхиттардың табиғатын жоспар бойынша анықтап, жазбаша сипаттайды.

Негізгі терминдер мен ұғымдар: гидросфера, бентос, планктон, нектон,



А

Құндылықтарға баулу

-өмір бойы білім алу

-ынтымақтастық

-табиғатқа қамқорлықпен қарау

Пәнаралық байланыс

биология, география, экология,

Алдыңғы білім

5.2.6.2.Мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Айна» әдісі.Оқушылар жұптасып бір-біріне қарама қарсы тұрады. Олардың біреуі аяқпен,қолмен, іс-қимыл жасайды.қарама қарсы оқушы сол қимылды қайталайды.Сыныптың көңіл күйін сұрап,серігіту сәтінде оқушылар шеңбер жасай тұрып, бір-біріне жақсы тілек айтады.

Сыныпты төрт мұхиттың аты жазылып бүктелген қазаз парақшалар арқылы 4 топқа бөлу «Тынық », «Атлант», «Үнді» «Солтүстік Мұзды мұхит»

«Өткенге шолу»-Белсенді әдіс «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы сұрақтар қою және мадақтау.

  1. Қанша мұхит бар?

  2. Дүниежүзілік мұхит қандай бөліктерден тұрады?

  3. Аумағы ең үлкен мұхитты ата?

  4. Ең таяз мұхит қандай?

  5. Мұхит суының қасиеттері қандай?

Түрлі-түсті Жетон арқылы бағалау










Суреттер



Түрлі –түсті жетон

Сабақтың ортасы














Интербелсенді тақтадан дүниежүзілік мұхиттар туралы мағлұматтар мен суреттер көрсету. Оқулықпен танысу арқылы сабақтың тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру.

«Кластер әдісі» арқылы топтық жұмыс жүргіземін

1 топ. «Тынық мұхиты» - Тынық мұхитының көлемін, ең терең жері туралы мағлұматтарды толық ашады, табиғат ерекшелігін айтады.

2 топ. «Атлант мұхиты» - Атлант мұхитының географиялық орнын анықтау, тіршілік дүниесін айту, шаруашылық үшін маңызын көрсетеді.

3 топ. «Үнді мұхиты»- Үнді мұхитының басты қасиетін, тұздылығы туралы мәлімет береді.

4 топ. «Солтүстік мұзды мұхиты»- Солтүстік Мұзды мұхитының көлемін, зерттелу тарихын айтады

Топтар арасында өз ара бармақ арқылы бағалау.

-Оқудан күтілетін нәтижелерді белгілеу. Табыс критерийлері: -табиғат ерекшелігін нақтылау;

-шаруашылық үшін маңызын түсіндру

-тұздылығын анықтау

- зерттелу жолын әңгімелеу

«Түртіп алу» әдісі бойынша дәптермен жұмыс жүргізу. Гидросфера, бентос, планктон, нектон терминдерге шолу жасау, мағынасын түсіндіру.

жұптық жұмыс. 1. Мұхиттардың табиғат жағдайларын кесте толтыру арқылы анықтау.

Мұхиттың аты

климаты

жануарлары

өсімдіктері

Тынық мұхит




Атлант мұхит




Үнді мұхит




Солтүстік Мұзды мұхиты




Бір бірін тексеру, бағалау.



Сәйкестендіру тесті

1.Солтүстік теңіз бен Жерорта теңізінен алынатын пайдалы қазба түрі

А)Парсы шығанағы

2.Асыл тастар (інжу-маржан) қай мұхиттан алынады?

Ғ)Жерорта теңізі

3.Бұл аймақ мұнай мен газдың қоры және оларды өндіру жөнінен дүние жүзінде алдыңғы орынды иеленеді.

Е)Үнді мұхиты

4.Жаздың аяғы мен күздің басында жиі байқалатын құйын тәріздес жойқын дауылдар

В)мұнай

5.Итбалықтар, морждар, жағалауларда ақ аю тіршілік етеді.

Д)Тайфундар

6.Ең ластанған теңіз

С)Солтүстік мұзды мұхиты

Бір бірін тексеру, бағалау.

Саралау әдісіне арналған тапсырмалар

1.Суретте көрсетілген жануарлар қай мұхитта тіршілік етеді.

2.жануарларды кездесетін аймақтарына қарай топтастырыңыз.

3. Цунами не себепті Тынық мұхит жағалауында байқалады?

4. Мұхит қорлары туралы кесте құрастыру.

5.Дүниежүзілік мұхит байлығын қорғау шараларын атаңдар



5 балдық жүйемен бағалау



Интербелсенді тақта





Оқулықпен жұмыс Атамұра.6 сынып. География. 2015ж




















Кесте









Сабақтың соңы





Кері байланыста. Өзін-өзі бағалау

«Доп лақтыру» әдісі арқылы

Сабақтың соңында оқушылар: бүгінгі сабақтан алған жағымды әсерлері туралы бір біріне допты лақтырып беру арқылы айтады.Үйренгені туралы пайымдай алады;

Әлі де түсініксіз мәселелерді айқындайды;

Қорытынды





Доп







Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
АКT-ды қолдану

Басым көпшілігі берілген тапсырма бойынша жұмысты талдай алады,көпшілігі шығармашылық жағынан өз ара белсенді, дара оқушыларда семантикалық картада өз білімдерін көрсетті. Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселелерді орындады.


  • Түрлі –түсті жетондар;

  • Бармақ әдісі

  • Өз ара бағалау;

  • Кері байланыс.


қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер.

АКТ-ны пайдалану ережесін таныстыру.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Оқушылар дүниежүзі мұхит табиғаттарының ерекшелігін білді.

Сабақ қалыпты деңгейде өтті.

Оқу мақсаты орындалды,оқушылар жаңа сөздердің мағынасын түсінеді,сурет ішінен таба алды,сипаттай білді.

Тапсырмалар сәйкес болды.

Уақытты тиімді пайдаландым.



Жоспарыма өзгеріс енгізген жоқпын.

Қорытынды бағалау

1. Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Белсенді әдістер қолданды.

2: Оқушылардың деңгейлеріне байланысты тапсырмалар берілді.

2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?

1: әдіс, идея

2:логикалық тапсырмалар







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.06.2018
2090
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12