Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мәтін
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақ тілі
Ортақ тақырып Бөлім: |
Жанды табиғат |
|||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сыныбы: |
3 |
|
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтін |
|||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты/бағалау критерийі: |
Оқушы тірек сөздерді пайдаланып жоспар құра алады, берілген тақырыпқа байланысты жоспарды пайдаланып әңгіме құрайды, әңгіменің негізгі ойын анықтайды |
|||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
|||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
«Кілтті сөздер» су, орман, табиғат, өсімдік, гүлдер, күн сәулесі Берілген кілтті сөздерден сөйлем құраңдар Ықтимал жауаптар: Өсімдіктерге күн сәулесін шашып тұр. Гүлдер әдемі ашылып тұр. Табиғат - тіршілік көзі. Мен су іштім. |
Берілген сөздерден сөйлем құрайды |
Үш шапалақ |
Сөздік қор |
||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Ойлан тап» әдісі арқылы оқушыларға сөздер қатарын оқып, белгілі бір мазмұндағы жоспар құруға болатын бірнеше сөздерді табу ұсынылады. Кеспе қағазға жазылған сөздер барлық оқушыға таратылғандықтан осы әдіс оқушылардың барлығын оқу процесіне қатысуына оң ықпал жасайды. Ойлау дағдысының білу деңгейіндегі қысқа жауапты қажет ететін ашық тапсырма, оқу мақсатындағы оқушы тірек сөздерді пайдаланады деген мақсатқа қол жеткізуге мүмкіндік береді ҚБ ОДД: білу
Білім алу, ыстық тағам, кітап, арба, инемен құдық қазу, достық, ашық аспан, мектеп қабырғасы, қоштасу қиын болды, сандық. Ықтимал жауап: білім алу, кітап, инемен құдық қазу, мектеп қабырғасы, қоштасу қиын болды ЕББҚЕО-ға арналған тапсырма. Берілген суреттерден мағынасы жақындарын тауып, жазу
Ықтимал жауаптар: мектеп, кітап, тақта, парта, жазу. ФС: тапсырманы орындай отырып оқушының зейінін шоғырландыру, ақпаратты алу, өмірмен байланыстыру, өзін-өзі реттеу дағдылары қалыптасады. |
Сөздерді оқиды, мағынасы жақын сөздерді теріп жазады |
ҚБ 1-10 балл жүйесі бойынша |
Кеспе қағазға жазылған сөздер |
||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Жұптас және орында» әдісі арқылы оқушылар парталас досымен жұптасады, осылайша барлық оқушы оқу мақсатына бағытталған тапсырманы барлығы орындауға ықпал жасалады. Алдыңғы жаттығудағы сөздерді пайдалана отырып «Біздің мектеп» тақырыбына жоспар құрады, түсіну ойлау дағдысының деңгейіндегі тапсырманы орындай отырып оқушы тірек сөздерді пайдаланып жоспар құра алады деген мақсатқа қол жеткіземіз ҚБ ОДД: түсіну Жалпы оқушыларға арналған қысқа жауапты қажет ететін ашық тапсырма
Ықтимал жауап: Біздің мектеп
ЕББҚЕО тапсырманы парталас досы мен мұғалімнің қолдауымен орындайды. ЖАДА-ға жұмыс жасалады. Берілген жоспарды ретімен орналастырып жазу тапсырмасы ұсынылады.
ФС: осы тапсырманы орындау барысында оқушылар берілген ақпаратпен жұмыс жасау және ақпаратты пайдалану дағдысы машықтанады, жұптасып жұмыс жасай отырып бір-біріне деген құрмет сезімі, достығы артады, өмірлік ситуацияларда өз әрекетін реттеуге үйренеді. |
Тірек сөздерді пайдаланып жоспар құрады ЕББҚЕО берілген жоспарды ретімен орналастырып жазады |
ҚБ 1-10 балл жүйесі бойынша |
Тірек сөздер, оқу-жазу құралдары |
||||||||
Сергіту сәті 5 мин |
Сергіту сәті. ФЛЕШМОБ https://www.youtube.com/watch?v=bn5AzXrITyg |
Сергіту сәтін орындайды |
От шашу |
|||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Топтас, бірлес, орында» әдісі арқылы оқушыларды кіші топтарға бірлестіре отырып жоспар бойынша шағын әңгіме құру тапсырмасы ұсынылады. Оқушылар «Біздің мектеп» тақырыбына әңгіме құрай отырып, қолдану және бағалау деңгейіндегі тапсырманы орындау барсысында берілген тақырыпқа байланысты жоспарды пайдаланып әңгіме құрайды, әңгіменің негізгі ойын анықтайды деген оқу мақсатына қол жеткізеді. ҚБ ОДД: қолдану бағалау Жалпы оқушыларға арналған тлық жауапты қажет ететін ашық тапсырма
Біздің мектеп
ЕББҚЕО-ға арналған тапсырма Керекті сөздерді көп нүктенің орнына қойып мәтінді толықтырып жаз. ... айы келді. Оқушылар ... барды. Сынып ... әдемі безендірілген. Оқушыларды ... қарсы алды. Білім күніне арналған ... қызықты өтті. Балалар ұстазымен қимай ... . Керекті сөздер: Қыркүйек, мектепке, бөлмесі, мұғалім, сабақ, қоштасты. ФС: осы тапсырманы орындау барысында оқушыларда дұрыс сөйлеу әрекеті, оқылым мен жызылым дағдылары, ақпаратпен дұрыс жұмыс істей білу, табысты оқу, өз әрекетін реттеу дағдылары дамиды. |
Жоспар бойынша әңгіме құрап жазады ЕББҚЕО керекті сөздерді көп нүктенің орнына қойып мәтінді толықтырып жазады |
ҚБ 1-10 балл жүйесі бойынша |
Тақырып пен жоспар жазылған флепчарт. Керекті сөздер жазылған кеспе қағаз. Оқу жазу құралдары. |
||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
«БББ» кестесін толтыру арқылы сабаққа кері байланыс алу. Оқушылар кестені толтырып нені білгенін, нені білетінін, нені білгісі келетінін кестеге жазады
|
«БББ» кестесін толтырады |
Қорытынды балл шығару 1-10 балл |
«БББ» кестесі |
. ЕББҚЕО-ға арналған тапсырма.
Берілген суреттерден мағынасы жақындарын тауып, жазу
Ықтимал жауаптар: мектеп, кітап, тақта, парта, жазу
ФС: тапсырманы орындай отырып оқушының зейінін шоғырландыру, ақпаратты алу, өмірмен байланыстыру, өзін-өзі реттеу дағдылары қалыптасады.
Қосымша:
«Кілтті сөздер» су, орман, табиғат, өсімдік, гүлдер, күн сәулесі
Берілген кілтті сөздерден сөйлем құраңдар
«Ойлан тап» әдісі арқылы оқушыларға сөздер қатарын оқып, белгілі бір мазмұндағы жоспар құруға болатын бірнеше сөздерді табу ұсынылады. Кеспе қағазға жазылған сөздер барлық оқушыға таратылғандықтан осы әдіс оқушылардың барлығын оқу процесіне қатысуына оң ықпал жасайды.
Ойлау дағдысының білу деңгейіндегі қысқа жауапты қажет ететін ашық тапсырма, оқу мақсатындағы оқушы тірек сөздерді пайдаланады деген мақсатқа қол жеткізуге мүмкіндік береді
ҚБ
ОДД: білу
-
Сөзерді оқы
-
Осы сөздердің ішінен мазмұны жақын сөздерді дәптеріңе теріп жаз
Білім алу, ыстық тағам, кітап, арба, инемен құдық қазу, достық, ашық аспан, мектеп қабырғасы, қоштасу қиын болды, сандық.
Ықтимал жауап: білім алу, кітап, инемен құдық қазу, мектеп қабырғасы, қоштасу қиын болды
ФС: тапсырманы орындай отырып оқушының зейінін шоғырландыру, ақпаратты алу, өмірмен байланыстыру, өзін-өзі реттеу дағдылары қалыптасады.
«Жұптас және орында» әдісі арқылы оқушылар парталас досымен жұптасады, осылайша барлық оқушы оқу мақсатына бағытталған тапсырманы барлығы орындауға ықпал жасалады.
Алдыңғы жаттығудағы сөздерді пайдалана отырып «Біздің мектеп» тақырыбына жоспар құрады, түсіну ойлау дағдысының деңгейіндегі тапсырманы орындай отырып оқушы тірек сөздерді пайдаланып жоспар құра алады деген мақсатқа қол жеткіземіз
ҚБ
ОДД: түсіну
Жалпы оқушыларға арналған қысқа жауапты қажет ететін ашық тапсырма
-
Білім алу, кітап, инемен құдық қазу, мектеп қабырғасы, қоштасу қиын болды деген тірек сөздерді пайдаланып «Біздің мектеп» тақырыбына жоспар құр
Ықтимал жауап:
Біздің мектеп
-
Мектеп қабырғасына алғаш бару
-
Білім алу- инемен құдық қазғандай
-
Қоштасудың қиынын-ай
ЕББҚЕО тапсырманы парталас досы мен мұғалімнің қолдауымен орындайды. ЖАДА-ға жұмыс жасалады. Берілген жоспарды ретімен орналастырып жазу тапсырмасы ұсынылады.
-
Қоштасудың қиынын-ай
-
Білім алу- инемен құдық қазғандай
-
Мектеп қабырғасына алғаш бару
ФС: осы тапсырманы орындау барысында оқушылар берілген ақпаратпен жұмыс жасау және ақпаратты пайдалану дағдысы машықтанады, жұптасып жұмыс жасай отырып бір-біріне деген құрмет сезімі, достығы артады, өмірлік ситуацияларда өз әрекетін реттеуге үйренеді.