Тақырып бойынша 31 материал табылды

Мәтін дегеніміз не?

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж қазақ тілі
Материалдың қысқаша нұсқасы

1 қосымша


Қысқа мерзімді жоспар



Бөлім:

Менің мектебім

Мұғалімнің аты-жөні

Убайдуллаева Ш.Ш

Күні:

24.10.2025

Сыныбы:2

Қатысушылар саны: 6

Сабақтың тақырыбы:

Мәтін дегеніміз не?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

2.2.4.1 - мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

2.3.6.1 - бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу2.4.2.6 - сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу

Сабақ мақсаты

Мәтін туралы біледі

Әңгімелеу мәтінін құрастырып жазады


Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері/ уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 5минут

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру




Видио ролик

Оқушылар сабаққа жақсы көңіл-күймен келеді психологиялық ахуал қалы

Видио роликтегі жаттығуларды қайталау


Мадақтау


Жарайсың

Керемет

Жақсы


Слайд,видио

Сабақтың ортасы 25минут





















































































Сергіту сәті 5минут

Білу және түсіну

Мәтін туралы сұрақтар қою: – Мәтін дегеніміз не? – Мәтін неден құралады? Мәтін үлгісін көрсету.

Мәтін дегеніміз – бір тақырып төңірегінде байланысып, белгілі бір ойды білдіретін бірнеше сөйлемдер тізбегі.

Қарапайым түсіндірме:

Мәтін-бұл сөйлемдердің бір-бірімен мағыналық байланысы бар тобы. Әр мәтінде:

1. Тақырып (не туралы айтылатыны),

2. Негізгі ой (негізгі мағынасы),

3. Басы, негізгі бөлігі және соңы болады.

Мысал:

Мектеп.

Бүгін біз мектепке ерте келдік.

Мектеп ауласы таза, әдемі.

Біздің мектебіміз үлкен және жарық.

Бұл-мәтін, себебі барлық сөйлемдер бір тақырыпқа “мектепке” қатысты және бір-бірімен байланысып тұр.

Қысқаша ереже ретінде есте сақтауға болады:

Мәтін-бұл бір тақырыптағы байланысты сөйлемдер жиынтығы.

Берілген сөйлемдерді оқу: 1. Күз келді. 2. Жапырақтар сарғайды. 3. Балалар жапырақ терді. – Осы сөйлемдер мәтін бола ма? Неге?

1-жаттығу. Оқы.

1. Ұстазым, Іңжу апай, алғашқы, менің.

2. Мынау - сынып бөлмесі. Айжан кітап оқығанды ұнатады.

3. Сынып бөлмесінің ауасы таза. Оның терезелері үлкен. Әдемі парталар үш қатарға тізіліп қойылған. Мұғалімге арналған үстел мен орындық бөлменің оң жағында тұр.

Салыстыр. Қай бөлікте сөздер берілген?

Қандай сөйлемдер мазмұны жағынан байланыспаған?

Қандай сөйлемдердің орнын ауыстырып айтуға болмайды? Неліктен?

2-жаттығу Сұрақтарға жауап бер

1.Сыныпта қанша оқушы бар?

2.Олардың ішінде қанша ұл, қанша қыз?

3.Сыныптастарың тату ма?

3-жаттығу.Тақырып таңдау |«Біздің сынып» және «Тату сынып» тақырыптарын көрсетіп, қайсысы мәтінге сәйкес екенін анықтатады. Дұрыс тақырыпты таңдайды және дәлелдейді.

4-жаттығу. Суретпен жұмыс Сурет көрсетіп, бағыт береді:

«Алдымен», «содан соң», «содан кейін», «ең соңында» сөздерін пайдаланып,

«Менің кезекшілігім» тақырыбына мәтін құрастыру. Суретке қарап мәтін жазады.


Видио ролик



Оқушылар жауап береді,мысал келтіреді



Оқушылар мәтін туралы жақсы біліп алады



























Оқушылар талқылайды, сөйлемдердің байланысын табады



Оқушылар 1-жаттығуды оқып,сөйлемдерді дұрыс құрастырады








Сұрақтарға жауап береді






2-жаттығудағы сұрақтарға жауап береді




3-жаттығуда бір тақырыпты таңдайды




4-жаттығу

Суретке қарап мәтін жазады







Жаттығуды қайталау

Ауызша кері байланыс


Мадақтау

Жарайсың

Керемет

Жақсы














Мадақтау

Жарайсың

Керемет

Жақсы












Өзін-өзі бағалау








Дескриптор 1-жаттығу 1б


Мадақтау

Жарайсың

Керемет

Жақсы



Өзін-өзі бағалау








Дескриптор 2-жаттығу 1б





Дескриптор 3-жаттығу 1б





Дескриптор4-жаттығу 1б


Презентация


















Слайд


Интерактивті ақта






















Оқулық

69-бет


















Оқулық

69-бет






Оқулық

70-бет






Оқулық

70-бет

Қорытынды 10минут

Рефлекцияға жақсы қатысады



     



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12