|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 5 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.3А Бөлім: «Мәтін есептер» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілген есептер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Мәтінді есептерді шығаруда жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Тапсырма |
Тапсырманың мақсаты |
Мұғалімнің бақылауы мен зерттеуі не? |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Сәлеметсің бе? Математика пәнінен сабағымызды бастайық. Сабағымыздың тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту» Бүгінгі сабақта: Сенің меңгеретінің:
|
|
|
|
Презентация Слайд 1 Слайд 2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы Қайталау сабақ |
Тірек білімдерін тексеру
1. Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді? 2. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді? 3. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосады? 4. Аралас сандарды азайту амалы қалай орындалады? 5. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 6. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 7. Аралас сандар қалай көбейтіледі? 8. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды? 9. Санның бөлігін қалай табады? 10. Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады? 11. Аралас сандарды бөлу амалы қалай орындалады ? 12. Бөлігі бойынша санды қалай табады? |
Өткен тақырыпты қайталау |
|
|
Слайд 3 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тәжірибе |
Тапсырма №1. Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса, 24 минутта, егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды? Шешуі:
1)
2) Жауабы: Қарындасы 60 мин жасайды Дескриптор: Білім алушы - есептің шарты бойынша математикалық өрнек құрастырады; - жұмыс өнімділігін анықтайды; - арифметикалық амалдар қолданады; - жауабын жазады.,
Тапсырма №2. Жолды жөндеуге қуаттылығы бiрдей екi көлiк шықты. Бiрiншi көлiк жұмысты 36 күнде, екiншiсi 45 күнде орындаса, олар барлық жұмысты бiрге неше күнде орындайды? Шешуі:
Жауабы: Бірлесіп жұмысты 20 күнде бітіреді Дескриптор: Білім алушы - есептің шарты бойынша математикалық өрнек құрастырады; - жұмыс өнімділігін анықтайды; - арифметикалық амалдар қолданады; - жауабын жазады., |
Тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру |
|
Бағалау дескрипторларын ұсыну |
Презентация Слайд 4
Слайд 5
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы |
Қорытынды тапсырма Анар мен Жанар жылыжайдағы қызанақты бірлесіп 15 минутта жинайды. Егер Жанар қызанақты жалғыз өзі 18 минутта жинаса, Анар жалғыз өзі қызанақты қанша уақытта жинап шығатынын анықта.
Бір минутта Анар мен
Жанар бірлесіп қызанақтың
Ал Жанар жалғыз өзі
қызанақтың
Анар бір минутта
қызанақтың
жалғыз өзі
қызанақты 1 : Жауабы: Анар жалғыз өзі қызанақты 90 минутта жинайды. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
Слайд 6
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабағымызды қорытындылайық. Өзіңізді өзіңіз бағалаңыз. Әр сөйлем бойынша өзіңізге смайлик арқылы баға беріңіз: • жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды қолданып мәтін есептер шығару білемін; • бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа есептерді шығаруды білемн |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
мәтін есеп
мәтін есеп
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 5 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.3А Бөлім: «Мәтін есептер» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілген есептер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Мәтінді есептерді шығаруда жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Тапсырма |
Тапсырманың мақсаты |
Мұғалімнің бақылауы мен зерттеуі не? |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Сәлеметсің бе? Математика пәнінен сабағымызды бастайық. Сабағымыздың тақырыбы: «Жай бөлшектерді қосу және азайту» Бүгінгі сабақта: Сенің меңгеретінің:
|
|
|
|
Презентация Слайд 1 Слайд 2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы Қайталау сабақ |
Тірек білімдерін тексеру
1. Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді? 2. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді? 3. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосады? 4. Аралас сандарды азайту амалы қалай орындалады? 5. Бөлшектер қалай көбейтіледі? 6. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 7. Аралас сандар қалай көбейтіледі? 8. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды? 9. Санның бөлігін қалай табады? 10. Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады? 11. Аралас сандарды бөлу амалы қалай орындалады ? 12. Бөлігі бойынша санды қалай табады? |
Өткен тақырыпты қайталау |
|
|
Слайд 3 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тәжірибе |
Тапсырма №1. Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса, 24 минутта, егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды? Шешуі:
1)
2) Жауабы: Қарындасы 60 мин жасайды Дескриптор: Білім алушы - есептің шарты бойынша математикалық өрнек құрастырады; - жұмыс өнімділігін анықтайды; - арифметикалық амалдар қолданады; - жауабын жазады.,
Тапсырма №2. Жолды жөндеуге қуаттылығы бiрдей екi көлiк шықты. Бiрiншi көлiк жұмысты 36 күнде, екiншiсi 45 күнде орындаса, олар барлық жұмысты бiрге неше күнде орындайды? Шешуі:
Жауабы: Бірлесіп жұмысты 20 күнде бітіреді Дескриптор: Білім алушы - есептің шарты бойынша математикалық өрнек құрастырады; - жұмыс өнімділігін анықтайды; - арифметикалық амалдар қолданады; - жауабын жазады., |
Тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру |
|
Бағалау дескрипторларын ұсыну |
Презентация Слайд 4
Слайд 5
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы |
Қорытынды тапсырма Анар мен Жанар жылыжайдағы қызанақты бірлесіп 15 минутта жинайды. Егер Жанар қызанақты жалғыз өзі 18 минутта жинаса, Анар жалғыз өзі қызанақты қанша уақытта жинап шығатынын анықта.
Бір минутта Анар мен
Жанар бірлесіп қызанақтың
Ал Жанар жалғыз өзі
қызанақтың
Анар бір минутта
қызанақтың
жалғыз өзі
қызанақты 1 : Жауабы: Анар жалғыз өзі қызанақты 90 минутта жинайды. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
|
Слайд 6
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабағымызды қорытындылайық. Өзіңізді өзіңіз бағалаңыз. Әр сөйлем бойынша өзіңізге смайлик арқылы баға беріңіз: • жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды қолданып мәтін есептер шығару білемін; • бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа есептерді шығаруды білемн |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















