Тақырып бойынша 31 материал табылды

Мәтін және сөйлем

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтін және сөйлем туралы өткенді қайталау,пысықтау.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

12 гимназия

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалу мәдениеті.

Педагогтің аты-жөні:

Сабырбекова С.М

Күні:

04.26ж

Сынып: 3


Сабақтың тақырыбы:

119 сабақ.. Мәтін және сөйлем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара), қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту

3.3.1.1* жоспар, сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау мәтінін, көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазу

Сабақтың мақсаты

Жоспар, сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау мәтінін, көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазады

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

Апта дәйексөзі:«Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут















Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут





















Сергіту сәті

2 минут






















Сабақты қорыту

3минут









Қосымша тапсырма

5минут













Кері байланыс

5 минут

Психологиялық ахуал

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету



Үй тапсырмасын тексеру

Өткенді қайталау.

«Семантикалық карта»


Құндылық мақсаты:


Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы

Саралау: мазмұнды саралау

«Бинго»әдісі

1-тапсырма

Мәтінді түсініп оқы.

Мәтін мазмұнына сәйкес атты анықта.

Кәсіптік мерекелер

Халықтық мерекелер

Мерекелер

Мерекеде

Мәтіннің қай түрі?

Әңгімелеу,сипаттау,пайымдау.



2-жаттығу.

Көп нүктенің орнына бастауыш болатын сөзді тауып жаз.

Мен мерекені ұнатамын. Біз мерекеге қызу дайындаламыз

Маған наурыз мерекесі өте ұнайды.


ЕБҚ

Мақсаты: сөйлем құрауды меңгерту

Бастауышы бар сөйлем құрастыр

Мысалы: Мен сабақ оқыдым.



Саралау: шығармашылық

3-жаттығу.

Шығармашылық үзіліс

Балалардың қай мерекеге дайындалып жатқанын білу үшін, олардың орнын ауыстыра отырып мерекенің атын тап.

Ж: Балалар күні


ЕҚБ

Мақсаты: әңгімелеу түрлерін меңгерту

Бұл мерекені сен қалай қарсы аласың? Әңгілеме.




4-жаттығу

Сөздердің аражігін ажыратып, мақалды жаз.

Ж: Бірлік бар жерде тірлік бар.



ЖИ: «wordwall.» ойыны


ҚЖ:

Диктант

Ағаттық. 

Бейбіт мектепке келгенде балалар тыста ойнап жатқан. Сөмкесін қойғалы сыныпқа кірді. Өз партасына жақындағанда қызылды – жасылды бір затқа көзі түсті. Анықтап қараса, шоколад екен.


Үй тапсырмасы.

Мәтін және сөйлем


Амандасады

Жақсы тілектер айтады.

















Үй тапсырмасын тексертеді.











Жаңа сабақты меңгереді






Мәтін мазмұнына сәйкес атауды тауып. Сол мереке туралы айтады







Көркем жазады









Жеке жұмыс

жасайды




Сергіту жаттығуын жасайды







Көркем жазады



Өз ойларымен бөліседі





Жеке жұмыс











Тапсырманы орындайды.







Үй тапсырмасын алады




Кері байланыс жасайды.




ҚБ:1-10 балл

Дескриптор:

Өтілген тақырыпты біледі-1б








ҚБ: 1 -10 балл

Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды-1б

Мәтін мазмұнына сәйкес атты анықтайды-1б


Өте жақсы оқыдың!





ҚБ: 1 -10 балл

Дескриптор: Көп нүктенің орнына бастауыш болатын сөзді тауып жазады-1б



Жарайсың!




ҚБ: 1-10 балл

Дескриптор:

Жазба жұмыстарды көркем жазады

Мерекенің атын табады-1б







ҚБ: 1-10 балл

Дескриптор:

Сөздердің аражігін ажыратып, мақалды жазады-1б






Жарайсың!





«Смайлктер»

Көңіл күй стикерлері






оқулық





Суреттер





Қималар








Оқулық









оқулық










Оқулық









Суреттер


Таратпа парақтар







Оқушы жұмысы






















https://wordwall.net/kk/resource/60183937









Кері байланыс тақтасы





























































Білім беру ұйымының атауы

12 гимназия

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалу мәдениеті.

Педагогтің аты-жөні:

Сабырбекова С..М

Күні:

04.26ж

Сынып: 3


Сабақтың тақырыбы:

121.Мәтін және сөйлем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

Өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

Апта дәйексөзі:«Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут






Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут




















Сергіту сәті

2 минут







Сабақты қорыту

3минут










Қосымша тапсырма

5минут













Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуал

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету



Үй тапсырмасын тексеру

Оқу тапсырмасын тексеру:

6-тапсырма






Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы

Саралау: мазмұнды саралау

«Бинго»әдісі

9-тапсырма

Мәтінді оқы.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, оған жауап бер.

Мәтінде «ұзынсары»сөзі нені білдіреді?

Мәтінге ат қой.

Наурыздың жыл басы болу себебі неде деп ойлайсың?


ЕБҚ

Мақсаты: тыныс белгілерімен жұмыс жасату

10-жаттығу.

Сөйлемдерді тиісті тыныс белгілерін қойып жаз.




ЖИ: «wordwall.» ойыны









ЕҚБ

Мақсаты: сөйлем мүшелерін меңгерту

11-жаттығу.

Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талда.

Төмендегі кестені наурыз көже құрамына енетін дәм атауларымен толықтыр.






ҚЖ:

Әже өнері. 

Маржан қалада оқитын. Жазғы демалыста ауылға келді. Әсіресе әжесін сағынып қалыпты. Қасынан шықпады. Әжесінің қолынан келмейтін ісі жоқ. Түрлі-түсті оюлар салып, текемет басады.



Үй тапсырмасы.

12-тапсырма


Амандасады

Жақсы тілектер айтады.






Үй тапсырмасын тексертеді.








Жаңа сабақты меңгертеді




Өлеңді мәнерлеп оқиды








Көркем жазады


Сұраққа жауап табу арқылы мәтін мазмұнын саралайды




Жеке жұмыс










Сергіту жаттығуын жасайды







Көркем жазады














Тапсырманы орындайды.














Кері байланыс жасайды.




ҚБ:1-10 балл

Дескриптор:

Қатесін түзеп жазады

Сұрақтарға жауап береді



ҚБ: 1 -10 балл

Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды

Мәтін мазмұнына сәйкес атты анықтайды


Өте жақсы оқыдың!






ҚБ: 1 -10 балл

Дескриптор: Сөйлемдерді тиісті тыныс белгілерін қойып жазады

Көркем жазады



Жарайсың!








ҚБ: 1-10 балл

Дескриптор:

Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдайды

Наурыз көже құрамына енетін дәм атауларымен толықтырады




ҚБ: 1-10 балл

Дескриптор:

Қатесіз көркем жазады





Жарайсың!






«Білім қоржыны»әдісі

Көңіл күй стикерлері






оқулық




Суреттер





Қималар








Оқулық









оқулық







https://wordwall.net/kk/resource/78724513



Оқулық








Суреттер


Таратпа парақтар







Оқушы жұмысы










Кері байланыс тақтасы

































































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Демалу мәдениеті.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3



Сабақтың тақырыбы:

122 сабақ. Сурет бойынша мәтін құрастыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.

Сабақтың мақсаты

Тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды

Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы)

"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ


Сәуір айы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

Апта дәйексөзі:«Білікті білім жинап кәсіп етер, білімнің дәмін татып өсіп өнер»



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут








Өткенді пысықтау

5 минут









Сабақ

тың ортасы

20 минут



















Сабақты қорыту

3минут












Сергіту сәті

2 минут





Қосымша тапсырма

5минут













Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуал

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.

Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету




Үй тапсырмасын тексеру

Оқу тапсырмасын тексеру:

12-тапсырма







Жаңа тақырып

Айтылым. Оқылым

ФС тапсырмасы

Саралау: ресурс

«Жүрек»әдісі

Сурет бойынша мәтін құрастыру

Суреттер бойынша әңгіме жазып салыстырамыз.

Қыс.Далада қар жауды.Самат ұйқыдан тұрып,далаға шықса,түнімен жауған қар тізесінен келеді екен.Дереу қалың киімін киді де,шанасын алып сыртқа жүгіріп шықты.Шанасына отырып сырғанаған сәтте:
-Алақай!- деп айқайлады.Күшігі де Саматпен асыр салып ойнап жүр.


ЖИ: «wordwall.» ойыны



ЕБҚ және ЕҚБ

Мақсаты; бірлесе отырып суретпен жұмыс жасату

Сөйлем құра

Үлгі:

Бұл біздің көрші Әмина әжейдің немересі Абылай. Ол өте қызыққұмар бала. Ылғи да аулада Ақтөс есімді күшігін ертіп алып шаңамен сырғанап жүреді. Ауылдың үлкендері:"Әй, осы бала бір дамыл таппайды екен!" деп таңырқай қарайды.





ҚЖ:

Әже өнері. 

Маржан қалада оқитын. Жазғы демалыста ауылға келді. Әсіресе әжесін сағынып қалыпты. Қасынан шықпады. Әжесінің қолынан келмейтін ісі жоқ. Түрлі-түсті оюлар салып, текемет басады.



Үй тапсырмасы.

12-тапсырма

Амандасады

Жақсы тілектер айтады.









Үй тапсырмасын тексертеді.








Жаңа сабақты меңгертеді











Көркем жазады




Ресурс: суреттер








Жеке жұмыс













Сергіту жаттығуын жасайды








Көркем жазады


Тапсырманы орындайды.









Кері байланыс жасайды.






ҚБ:1-10 балл

Дескриптор:

Жазылу жолын түсінеді

Сұрақтарға жауап береді




ҚБ: 1 -10 балл

Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды

Суреттер бойынша әңгіме құрастырады


Өте жақсы оқыдың!





Жарайсың!











ҚБ: 1-10 балл

Дескриптор:

Суреттер бойынша әңгімелейді

Көркем жазады











ҚБ: 1-10 балл

Дескриптор:

Қатесіз көркем жазады




Жарайсың!




«Білім қоржыны»әдісі

Көңіл күй стикерлері






оқулық




Суреттер





Қималар








Оқулық









оқулық









Оқулық

https://wordwall.net/kk/resource/72449848








Суреттер


Таратпа парақтар







Оқушы жұмысы











Кері байланыс тақтасы





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12