|
Білім беру ұйымының атауы |
Подстепный ЖОББмектебі |
||||
|
Пәні: |
Цифрлық сауаттылық |
||||
|
Бөлім: |
Робототехника. Жоба |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Куанышкалиева А.М. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
3 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтіндегі иллюстрациялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі); 3.2.1.5 суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: Мәтіндік редакторда суреттерді енгізу мен реттеуді үйренеді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы-ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
|
Сабақ басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Психологиялық ахуал. «Сиқырлы қобдиша» әдісі. Оқушылар «Сиқырлы қобдиша» карточкаларын алып, жазылған сөздерді оқып, тиісті оқушыларға береді. 3. Үй тапсырмасын тексеру .Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: -сұраққа жауап береді |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3 |
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
|
Интерактивті тақта, оқулық
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпқа шолу. Мұғалім танымал мультфильмдердің суретін KaviAR виртуалды платформасы арқылы төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді.
Қысқаша баяндап бер.
Мультипликация – сурет салу арқылы немесе қуыршақтардың әрбір қозғалысын жеке кадрға түсіріп, оқиғаны ретімен көрсету өнері. Жаңа білім. «Кинометафора» әдісі бойынша бейнежазба арқылы жаңа сабақты тыңдайды. https://youtu.be/WtJiN5Z0XMI?si=S-377K2d2aHvTE4M Кітап, журнал, газет оқығанда ондағы сурет, фотосурет пен схемаларға назар аударамыз. Иллюстрация – мәтінмен бірге берілетін сурет, фотосуре және схема. Иллюстрация мәтіннің мазмұнын түсінуге көмектесіп, кейіпкерлер мен оқиғаларды нақтырақ бейнелеуге мүмкіндік береді. Word редакторында мәтінге иллюстрация енгізу ұшін, Вставка (Кірістіру) – Иллюстрации бөлімін пайдаланамыз. Иллюстрации бөлімінде құжатқа кірістіретін суреттер, фигуралар т.б. орналасқан. (2-сурет, қызыл жиек).
Құжатқа кірістірілген суретті тіңтуірмен шертсек, мәзірде Работа с рисунками (Суретпен жұмыс) – Формат (Пішім) бөлімі пайда болады (3-сурет). Изменение (өзгерту) бөлімінде суреттін түсін, қанықтылығын өзгертіп, көркемдеуге болады (3-сурет, сары бағыттама).
Суреттің шегарасын 4а) суреттегідей қалыңдату үшін, Границы рисунка (Сурет шегарасы) батырмасын басамыз (3-сурет, қызыл бағыттама). Суретке 4ә) суреттегідей жақтау қою үшін, Стили рисунков (Суреттер стилі) батырмасын қолданамыз (3-сурет, жасыл бағыттама). Суретке 4б) суреттегідей әсер беру үшін, Эффекты для рисунка (Суретке арналған әсерлер) – Подсветка (Жарықтандыру) командаларын таңдап (3-сурет, көк бағыттама), батырманы басамыз.
Енді 6-суреттегі кейбір командалармен танысайық.
Топтық жұмыс. 1- топ «Жұбын тап» әдісі learningapps.org платформасында жасалған. Word мәтіндік редакторында иллюстрацияны қалай енгіземіз? Сәйкестендіру. https://learningapps.org/display?v=p13ox5ipn25
Дескриптор:
2- топ «Дұрыс жауабын тап» әдісі learningapps.org платформасында жасалған. Word мәтіндік редакторында мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз? https://learningapps.org/display?v=pwzj3h9s225
Дескриптор:
Сергіту сәті. Компьютермен жұмыс «Практика аялдамасы» әдісі Жеке жұмыс. «Компьютерде орындайық» . «Қап бәлем, тұра тұр!» атты ертегісінен мәтін жазады, сурет кірістіреді. Суретке әсерлерін қолданады. Жұмысты аяқтап, мәтінді сақтайды. Дескриптор: -Мәтін жазады -Иллюстарцияны қолданады -Мәтінді сақтайды |
Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып, жауап береді.
Мұғалімді тыңдайды.
Топтық жұмысты жасайды
Компьютерде орындайды. |
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
|
Интерактивті тақта, бейнежазба |
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2. Кері байланыс «Бағдаршам әдісі» https://teacher.gynzy.com/ платформасы арқылы
Түсінбедім Сабақта түсінбеген жерлерім бар! Маған сабақ қызықты өтті, бәрін түсіндім!
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/cd46a1e1-80ea-4d8b-8345-5b90348420aa |
|
|
Қорытындылау |
Үйге тапсырма: Ереже жаттау. |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтіндегі иллюстрация
Мәтіндегі иллюстрация
|
Білім беру ұйымының атауы |
Подстепный ЖОББмектебі |
||||
|
Пәні: |
Цифрлық сауаттылық |
||||
|
Бөлім: |
Робототехника. Жоба |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Куанышкалиева А.М. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
3 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтіндегі иллюстрациялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі); 3.2.1.5 суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: Мәтіндік редакторда суреттерді енгізу мен реттеуді үйренеді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы-ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
|
Сабақ басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Психологиялық ахуал. «Сиқырлы қобдиша» әдісі. Оқушылар «Сиқырлы қобдиша» карточкаларын алып, жазылған сөздерді оқып, тиісті оқушыларға береді. 3. Үй тапсырмасын тексеру .Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: -сұраққа жауап береді |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3 |
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
|
Интерактивті тақта, оқулық
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпқа шолу. Мұғалім танымал мультфильмдердің суретін KaviAR виртуалды платформасы арқылы төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді.
Қысқаша баяндап бер.
Мультипликация – сурет салу арқылы немесе қуыршақтардың әрбір қозғалысын жеке кадрға түсіріп, оқиғаны ретімен көрсету өнері. Жаңа білім. «Кинометафора» әдісі бойынша бейнежазба арқылы жаңа сабақты тыңдайды. https://youtu.be/WtJiN5Z0XMI?si=S-377K2d2aHvTE4M Кітап, журнал, газет оқығанда ондағы сурет, фотосурет пен схемаларға назар аударамыз. Иллюстрация – мәтінмен бірге берілетін сурет, фотосуре және схема. Иллюстрация мәтіннің мазмұнын түсінуге көмектесіп, кейіпкерлер мен оқиғаларды нақтырақ бейнелеуге мүмкіндік береді. Word редакторында мәтінге иллюстрация енгізу ұшін, Вставка (Кірістіру) – Иллюстрации бөлімін пайдаланамыз. Иллюстрации бөлімінде құжатқа кірістіретін суреттер, фигуралар т.б. орналасқан. (2-сурет, қызыл жиек).
Құжатқа кірістірілген суретті тіңтуірмен шертсек, мәзірде Работа с рисунками (Суретпен жұмыс) – Формат (Пішім) бөлімі пайда болады (3-сурет). Изменение (өзгерту) бөлімінде суреттін түсін, қанықтылығын өзгертіп, көркемдеуге болады (3-сурет, сары бағыттама).
Суреттің шегарасын 4а) суреттегідей қалыңдату үшін, Границы рисунка (Сурет шегарасы) батырмасын басамыз (3-сурет, қызыл бағыттама). Суретке 4ә) суреттегідей жақтау қою үшін, Стили рисунков (Суреттер стилі) батырмасын қолданамыз (3-сурет, жасыл бағыттама). Суретке 4б) суреттегідей әсер беру үшін, Эффекты для рисунка (Суретке арналған әсерлер) – Подсветка (Жарықтандыру) командаларын таңдап (3-сурет, көк бағыттама), батырманы басамыз.
Енді 6-суреттегі кейбір командалармен танысайық.
Топтық жұмыс. 1- топ «Жұбын тап» әдісі learningapps.org платформасында жасалған. Word мәтіндік редакторында иллюстрацияны қалай енгіземіз? Сәйкестендіру. https://learningapps.org/display?v=p13ox5ipn25
Дескриптор:
2- топ «Дұрыс жауабын тап» әдісі learningapps.org платформасында жасалған. Word мәтіндік редакторында мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз? https://learningapps.org/display?v=pwzj3h9s225
Дескриптор:
Сергіту сәті. Компьютермен жұмыс «Практика аялдамасы» әдісі Жеке жұмыс. «Компьютерде орындайық» . «Қап бәлем, тұра тұр!» атты ертегісінен мәтін жазады, сурет кірістіреді. Суретке әсерлерін қолданады. Жұмысты аяқтап, мәтінді сақтайды. Дескриптор: -Мәтін жазады -Иллюстарцияны қолданады -Мәтінді сақтайды |
Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып, жауап береді.
Мұғалімді тыңдайды.
Топтық жұмысты жасайды
Компьютерде орындайды. |
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы Мадақтама сөздер Жарайсың Керемет Жақсы
|
Интерактивті тақта, бейнежазба |
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2. Кері байланыс «Бағдаршам әдісі» https://teacher.gynzy.com/ платформасы арқылы
Түсінбедім Сабақта түсінбеген жерлерім бар! Маған сабақ қызықты өтті, бәрін түсіндім!
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/cd46a1e1-80ea-4d8b-8345-5b90348420aa |
|
|
Қорытындылау |
Үйге тапсырма: Ереже жаттау. |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз






















