Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығару
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Бекітемін»
_________________
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 8.3А Квадрат теңдеулер |
Мектебі : №94 |
||||||||||||||
Күні: 18.01.2021 |
Мұғалім: Жақсылық Әлібек |
||||||||||||||
|
Қатысқаны: қатыспағаны: |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулер арқылы шығару |
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.1. Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу |
||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: қарапайым мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешеді |
||||||||||||||
Басым оқушылар: мәтінді есепті квадрат теңдеудің көмегімен шеше отырып, бөгде шешімін анықтайды |
|||||||||||||||
Кейбір оқушылар: күрделі мәтінді есептерді квадрат теңдеудің көмегімен шешеді |
|||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-Есептің шарты бойынша математикалық моделін құрады -Мәтінді есепті квадрат теңдеудің көмегімен шешеді |
||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Тілдік мақсат: мәтінді есеп шартын ауызша түсіндіріп, шығарылу алгоритмін түйіндейді. |
||||||||||||||
Лексика мен терминология: квадрат теңдеу, биквадрат теңдеу, дискриминант,толымсыз квадрат теңдеу , бөгде түбір, алгоритм, квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары т.б |
|||||||||||||||
Диалогқа/ және жазылымға қажетті тіркестер: Мәтінді есеп шарты Мәтінді есепті шығару алгоритмі Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары Теңдеудің бөгде түбірі |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы негізінде «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылықтарын дарыту,қалыптастыру арқылы еңбек және шығармашылық , ынтымақтастық, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу |
||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Геометрия |
||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Сызықтық теңдеу,квадрат теңдеу,квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары,Виет теоремасы. |
||||||||||||||
сабақтың барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы 5 мин Жеке жұмыс |
Ұйымдастыру кезеңі Топтарға бөлу. Оқушыларды 4 топқа бөлемін. 1.Үй тапсырмасын тексеру Мақсаты: оқушылардың өткен тақырыпты қалай меңгергендігін тексеру. Нәтижесі: оқушылар өткен тақырыпты еске түсіріп, келесі тапсырмаларды орындауға дайын болады. 1) Есептің мәтінінде берілген шамалардың арасындағы тәуелділікті анықтау үшін есептің шартын білу қажет; 2) Бастапқы шаманы әріппен белгілеу; 3) Теңдеу құру; 4) Құрылған теңдеудің түбірлерін табу; 5) Табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді қанағатттандыратынын тексеру. Оқушыларға «Жылдамдық» бейнеролигі көрсетіледі: «Балалар, бүгінгі сабақта мәтін есептер жылдамдық туралы болады» |
Шаттық шеңбер жасау арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айту. «Ойлан, тап» әдісі арқылы бағалау критерийіне сәйкес SMART мақсаттағы барлық оқушылар мәтінді есептерді шығрау алгоритмінің ретін анықтайды. ( орындары ауысып берілген сөйлемдердің ретін анықтау) «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушы мен оқушы арасында кері байланыс жүргізіледі |
|
интербелсенді тақта оқулық
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин Жұптық жұмыс Жеке жұмыс 15 мин |
2. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Мақсаты:оқушылар жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қортады, жұп болып пікірлерімен бөліседі. Натижесі: топта бір шешімге келеді, сараланған тапсырмаларды орындау арқылы бірін-бірі оқытады.Сондықтан саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі жүргізіледі. 1-топ: 12.6.1.
Жауабы 14 км/сағ 2-топ: 12.6.2.
Жауабы 9 км/сағ 3-топ: 12.9.1. Жауабы 6 км/сағ 4-топ: 12.9.2. Жауабы 20 км/сағ 3. «Ойыңды шығар өріске» әдісі Мақсаты: оқушының сыни тұрғыдан ойлауын дамыту, мәселені барынша мұхият талқылауға және шығармашылықпен ойлауға дағдыландыру. Нәтижесі: сыни тұрғыда ойлау, шығармашылықпен жұмыс жасауға және проблеманы шешуге дағдыланады.
Жауабы 9 км/сағ |
Оқушылар суретке қарап есеп құрастырып, оны квадрат теңдеудің көмегімен шешеді
|
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс:оқушылар мен оқушылар арасында сұрақтар қою арқылы кері байланыс жүргізіледі. Бағалау: дескриптор бойынша өзара бірін бірі бағалау жүргізеді. Кері байланыс: оқушылар мен оқушылар, оқушы мен мұғалім арасында сұрақтар қою арқылы кері байланыс жүргізіледі
|
Оқулық
Сурет |
|||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы:№12.12.1 ,2. Рефлекция: «Бес саусақ» әдісі Қағаз бетіне қолыңызды қойып ,саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өз мәні бар,солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз: |
1.бас бармақ _ мен үшін маңызды және қызықты болды............................................................. 2.Сұқ саусақ_ мен бүгін ......................... түсіндім. 3.Ортаңғы саусақ _ мен үшін ....................................қиын болды. 4.Төртінші саусақ_менің бағам.....................,өйткені... 5.Шынашақ _мен .................................... білгім келеді. |
|
|
|||||||||||
Саралау– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруды жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
Қорта айтқанда сабақтың барысында білім деңгейі әр түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар берілгенліктен саралаудың тапсырма тәсілін қолдандым.оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып.сабақта жұптық,топтық жұмыстар ұйымдастырдым.себебі топта,жұпта олар бір-бірін оқыту арқылы көмектеседі,қолдау көрсетеді,сондықтан да саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі орындалады. «Ойлан, тап» әдісі арқылы оқушылардың барлығы жылдам жауап беру арқылы саралаудың «Қарқын » тәсілі орындалады және оқушылар сабақ барысында дескрипторлар арқылы өз –өзін бағалап отырғандықтан саралаудың «Бағалау» тәсілі орындалды. |
Қалыптастырушы бағалау түрінде «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың түсіну деңгейін арттыру және талқылау дағдыларын дамыту үшін қолданылды. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды.екі жағымды тұсын анықтау арқыды оқушының өзіне денен, бір-біріне деген сенімділігі артады.ұсыныс беру арқылы білімдерін толықтырылып отырады. дескриптор бойынша бірін бірі бағалау жүргізеді.ондағы мақсатым білімдерін нақтылау, қатесін дер кезінде түзету. сол арқыды алдыға қарай жетелеп отырмын. «Бес саусақ» әдісі бойынша оқушылардың қажеттіліктерін анықтап келесі сабақты жоспарлауда ескеремін. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. |
||||||||||||||
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарге жауап беріңіз. |
5