|
Бөлім: |
8.3А Квадрат теңдеулер |
||||||||||||||
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
|
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып. қатысқандар саны: қастыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық |
||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді
шешіңіз;3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз.Мұғалім 1 және 2
мысалдарды талдау, түсіндіру барысында мәселелік әңгіме жүргізеді.
(физикалық мағынадағы), оқушылар назарын есеп шартын дұрыс анықтап
жазуға.Мысал
1. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік
бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық
|
Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. 1. |
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
№2Шахтаға лақтырылған тастың
дауысы
Шешуі: Шахтаның тереңдігін табу үшін,
тастың құлау
Шахта тереңдігінің екі өрнегін
теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Өз бетімен жұмыс. № 1 есеп. Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең. Осы сандарды тап. |
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді шешеді; -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Интернет ресурстары. |
||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. №
|
|
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді құрады -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды.
|
Оқулық |
||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. № Үйге тапсырма. №
Үйге тапсырма. № |
Кері байланыс |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу
|
Бөлім: |
8.3А Квадрат теңдеулер |
||||||||||||||
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
|
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып. қатысқандар саны: қастыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу. |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық |
||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді
шешіңіз;3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз.Мұғалім 1 және 2
мысалдарды талдау, түсіндіру барысында мәселелік әңгіме жүргізеді.
(физикалық мағынадағы), оқушылар назарын есеп шартын дұрыс анықтап
жазуға.Мысал
1. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік
бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық
|
Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды. 1. |
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
№2Шахтаға лақтырылған тастың
дауысы
Шешуі: Шахтаның тереңдігін табу үшін,
тастың құлау
Шахта тереңдігінің екі өрнегін
теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Өз бетімен жұмыс. № 1 есеп. Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең. Осы сандарды тап. |
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді шешеді; -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары Интернет ресурстары. |
||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. №
|
|
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді құрады -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды.
|
Оқулық |
||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. № Үйге тапсырма. №
Үйге тапсырма. № |
Кері байланыс |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз


секунд.
метр.












