Тексерілді:
|
Бөлім: |
8.3А Квадрат теңдеулер |
|
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: 8 сынып. |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу |
|
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|
||||||||||||||
|
Құндылықтар |
заң және тәртіп
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық |
|||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. Мұғалім 1 және 2 мысалдарды талдау, түсіндіру барысында мәселелік әңгіме жүргізеді. (физикалық мағынадағы), оқушылар назарын есеп шартын дұрыс анықтап жазуға. Мысал
1. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік
бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық
онда
Пифагор теоремасы бойынша гипотенузаның квадраты катеттердің квадраттарының қосындысына тең: |
Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды.
1. Құрылған теңдеуді ықшамдап, аламыз:
Есеп мағынасы
бойынша 2. Жауабы: 12 см, 16 см. |
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интернет ресурстары |
|||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2 Шахтаға лақтырылған
тастың дауысы Шешуі: Шахтаның тереңдігін
табу үшін, тастың құлау Яғни
Шахта тереңдігінің екі
өрнегін теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз
Тастың құлау уақыты
оң шама болғандықтан,
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Өз бетімен жұмыс. № 1 есеп. Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең. Осы сандарды тап. |
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді шешеді; -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интернет ресурстары. |
|||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. №
2.145. А жене В калаларынын аракашыктыты 260 км. Автобус А-дан В каласина карай 2 сагат жургеннен кейін 30 минут кідірді. Сондыктан В каласина кестеде корсетілген мерзімде жету ушін жылдамдыгын 5 км/сат-ка арттыруга можбур болды. Автобустын бастапкы жылдамдыты кандай? |
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді құрады -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды.
|
Оқулық |
||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау.
Үйге тапсырма. № |
Кері байланыс |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтінді есептерді шығару
Мәтінді есептерді шығару
Тексерілді:
|
Бөлім: |
8.3А Квадрат теңдеулер |
|
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
||||||||||||||
|
Пән/Сынып: 8 сынып. |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу |
|
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|
||||||||||||||
|
Құндылықтар |
заң және тәртіп
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық |
|||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептерді шығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. Мұғалім 1 және 2 мысалдарды талдау, түсіндіру барысында мәселелік әңгіме жүргізеді. (физикалық мағынадағы), оқушылар назарын есеп шартын дұрыс анықтап жазуға. Мысал
1. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік
бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық
онда
Пифагор теоремасы бойынша гипотенузаның квадраты катеттердің квадраттарының қосындысына тең: |
Сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды.
1. Құрылған теңдеуді ықшамдап, аламыз:
Есеп мағынасы
бойынша 2. Жауабы: 12 см, 16 см. |
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интернет ресурстары |
|||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2 Шахтаға лақтырылған
тастың дауысы Шешуі: Шахтаның тереңдігін
табу үшін, тастың құлау Яғни
Шахта тереңдігінің екі
өрнегін теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз
Тастың құлау уақыты
оң шама болғандықтан,
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см.
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Өз бетімен жұмыс. № 1 есеп. Бірінші сан екінші саннан 10-ға артық және олардың көбейтіндісі 56-ға тең. Осы сандарды тап. |
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді шешеді; -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интернет ресурстары. |
|||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. №
2.145. А жене В калаларынын аракашыктыты 260 км. Автобус А-дан В каласина карай 2 сагат жургеннен кейін 30 минут кідірді. Сондыктан В каласина кестеде корсетілген мерзімде жету ушін жылдамдыгын 5 км/сат-ка арттыруга можбур болды. Автобустын бастапкы жылдамдыты кандай? |
Дескриптор: -айнымалыны дұрыс енгізеді; -жаңа айнымалымен квадрат теңдеуді құрады -бастапқы айнымалымен берілген квадрат теңдеуді шешеді; -теңдеудің түбірін дұрыс анықтайды.
|
Оқулық |
||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу Рефлексия
Бағалау. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау.
Үйге тапсырма. № |
Кері байланыс |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз




-
- 
секунд.
метр.
.

секунд.
метр.












