Қысқа мерзіміді сабақ жоспары
Мәтінді есептерді шығару(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
8.3А Квадрат теңдеулер |
||||
|
Педагогің аты, тегі: |
Ботаева Айгүл |
||||
|
Пән/Сынып: 8 |
қатысқандар саны: қастыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
09.01.2026ж. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешеді; |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері. Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Сынып оқушыларының көңіл күйін тексеру. Үй жұмысын тексеру.
Құндылық «Заң және тәртіп» |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
|
Оқулық |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10мин 10 мин |
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептердішығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. Мысал
1. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік
бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық
онда
Пифагор теоремасы бойынша гипотенузаның квадраты катеттердің квадраттарының қосындысына тең: Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2 Шахтаға лақтырылған
тастың дауысы Кітаппен жұмыс №12.4-12.6 есептерді шығару |
1. Құрылған теңдеуді ықшамдап, аламыз:
Есеп мағынасы
бойынша 2. Жауабы: 12 см, 16 см. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см. Шешуі: Шахтаның тереңдігін табу үшін,
тастың құлау Яғни
Шахта тереңдігінің екі өрнегін
теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз
Тастың құлау уақыты оң шама
болғандықтан,
|
Бағалау критерийі: Білім алушы: -есептің шарты бойынша математикалық моделін құрады -мәтінді есепті квадрат теңдеудің көмегімен шешеді Дескриптор: -есептің шартымен танысады. 1 балл -бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектейді. 1 балл -теңдеу құрып,бір шаманы беретін екі өрнекті жазып,теңестіреді. 1 балл -құрылған теңдеудің түбірлерін табады. 1 балл -табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді қанағаттандыратынын тексереді. 1 балл Дескриптор: -мәтінді есептің шартын түзеді. 1 балл -шартына сәйкес теңдеулер жүйесін құрады. 1 балл -теңдеулер жүйесін ықшамдап, квадрат теңдеуге келтіреді 1 балл -квадрат теңдеудің дискриминантын анықтайды: 1 балл -неше түбірі болатынын анықтайды 1 балл -теңдеудің түбірін табады |
Тақта Бор Кітап Дәптер Бағалау парақтары |
|
|
Сабақтың соңы. Сабақты қортындылау 5 минут |
1.Сабақты қорытындылау. -есептің шарты бойынша математикалық моделін құрады -мәтінді есепті квадрат теңдеудің көмегімен шешеді 2.Үй тапсырмасын орындауға тапсырма беру,орындау жолын айту №12.5 |
Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақ қояды. Бағалау критерийі бойынша оқушылар рефлексия жасайды |
Сабақ барысында оқушының жиналған 1-10 баллы айтылады. -Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтінді есептерді шығару
Мәтінді есептерді шығару
Қысқа мерзіміді сабақ жоспары
Мәтінді есептерді шығару(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
8.3А Квадрат теңдеулер |
||||
|
Педагогің аты, тегі: |
Ботаева Айгүл |
||||
|
Пән/Сынып: 8 |
қатысқандар саны: қастыспағандар саны: |
||||
|
Күні: |
09.01.2026ж. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу; |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешеді; |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері. Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Сынып оқушыларының көңіл күйін тексеру. Үй жұмысын тексеру.
Құндылық «Заң және тәртіп» |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
|
Оқулық |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10мин 10 мин |
Квадрат теңдеу көмегімен мәтіндік есептердішығару алгоритмі: 1.Белгісізді әріппен белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу құрыңыз; 2. Құрылған теңдеуді шешіңіз; 3.Есеп шартына сәйкес жауапты жазыңыз. Мысал
1. Тік бұрышты үшбұрыштың
катеттерінің бірі екіншісінен 4 см кіші, ал гипотенузасы 20 см. Тік
бұрышты үшбұрыштың катеттерін табыңыз. Айталық
онда
Пифагор теоремасы бойынша гипотенузаның квадраты катеттердің квадраттарының қосындысына тең: Тапсырмалар. №1 Тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150 см2 болса, төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2 Шахтаға лақтырылған
тастың дауысы Кітаппен жұмыс №12.4-12.6 есептерді шығару |
1. Құрылған теңдеуді ықшамдап, аламыз:
Есеп мағынасы
бойынша 2. Жауабы: 12 см, 16 см. №1. Шешуі: Тіктөртбұрыштың ені – х см, ұзындығы – (х+5) см S=a*b x(x+5)=150, x2+5x - 150=0, D=25+600=625, x1, 2 = х1=- 15 есептің шартын қанағаттандырмайды. x2=10, 10+5=15. Жауабы: 10 см және 15 см. Шешуі: Шахтаның тереңдігін табу үшін,
тастың құлау Яғни
Шахта тереңдігінің екі өрнегін
теңестіріп, келесі теңдеуді аламыз
Тастың құлау уақыты оң шама
болғандықтан,
|
Бағалау критерийі: Білім алушы: -есептің шарты бойынша математикалық моделін құрады -мәтінді есепті квадрат теңдеудің көмегімен шешеді Дескриптор: -есептің шартымен танысады. 1 балл -бастапқы белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша шамалар арқылы өрнектейді. 1 балл -теңдеу құрып,бір шаманы беретін екі өрнекті жазып,теңестіреді. 1 балл -құрылған теңдеудің түбірлерін табады. 1 балл -табылған түбірлердің қайсысы теңдеуді қанағаттандыратынын тексереді. 1 балл Дескриптор: -мәтінді есептің шартын түзеді. 1 балл -шартына сәйкес теңдеулер жүйесін құрады. 1 балл -теңдеулер жүйесін ықшамдап, квадрат теңдеуге келтіреді 1 балл -квадрат теңдеудің дискриминантын анықтайды: 1 балл -неше түбірі болатынын анықтайды 1 балл -теңдеудің түбірін табады |
Тақта Бор Кітап Дәптер Бағалау парақтары |
|
|
Сабақтың соңы. Сабақты қортындылау 5 минут |
1.Сабақты қорытындылау. -есептің шарты бойынша математикалық моделін құрады -мәтінді есепті квадрат теңдеудің көмегімен шешеді 2.Үй тапсырмасын орындауға тапсырма беру,орындау жолын айту №12.5 |
Үйге берілген тапсырма бойынша сұрақ қояды. Бағалау критерийі бойынша оқушылар рефлексия жасайды |
Сабақ барысында оқушының жиналған 1-10 баллы айтылады. -Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру; |
|
|
шағым қалдыра аласыз





-
-
секунд.
метр.
.

секунд.
метр.












