Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Мәтінді есептерді шығару
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
16.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді есептерді шығару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп мазмұнын талдай отырып, ондағы белгілі мен белгісіздерді ажырату және есепті шешудің дұрыс жолын таңдау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Өткен сабақты пысықтауға тапсырмалар орындау. Мысал. Фермер үш күнде бақшадан жалпы 2 тонна орамжапырақ жинады. Бірінші күні 55%-ын, екінші күні 400 кг, ал үшінші күні қалған бөлігін жинаған болса, фермер үшінші күні барлық орамжапырақтың неше пайызын жинағанын тап. Шешуі. Тоннаны килограммен өрнекте: 2 т = 2000 кг. Фермер бірінші күні неше килограмм орамжапырақ жинағандығын анықта: 2000 ∙
Үшінші күні неше килограмм орамжапырақ жинағанын тап: 2000 – 1100 – 400 = 500 (кг). Екі санның пайыздық қатынасын табу ережесін қолданып, үшінші күні жиналған орамжапырақ массасы барлық жиналған өнімнің неше пайызын құрайтынын анықта:
Жауабы: 25%. №1. Қазақстандық заңдарға сәйкес заңды және жеке тұлғаның жалақысынан 10% табыс салығы ұсталынады. 120 000 теңге табыс табатын адамнан неше теңге табыс салығы ұсталынады және салық ұсталғаннан кейін «қолына» алатын таза сома неше теңгені құрайды? №2. Екі шалбардың бағасы бір пальтоның бағасынан 24%-ға арзан. Бес шалбардың бағасы бір пальтоның бағасынан неше пайызға қымбат екенін анықта. №3. Қорапшада 8 сары және 5 жасыл шар бар. Жасыл шарлар санының сары шарлар санына пайыздық қатынасын анықта. Қосымша №4. Әмиянда номиналы 500 теңгелік – 4 дана, 2000 теңгелік – 5 дана және 1000 теңгелік – 15 дана ақша бар. Әмияндағы банкноттардың қанша пайызы 1000 теңгелік банкноттар екенін анықта. Жауапты ондық бөлшек түрінде жаз. №5. Оқушы 20 сұрақтан тұратын тест тапсырып, 6 сұраққа қате жауап берді. Оқушы сұрақтардың қанша пайызына дұрыс жауап берді? БЖБ орындау |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалды жазады Тапсырмаларды өз бетінше орындайды. Тапсырмаларды басқалардан бұрын аяқтаған оқушылар қосымша тапсырма орындайды. |
Стикерлер арқылы бағалау жүргізіледі Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл. Әрбір дұрыс жауапқа 2 балл |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия: Кері байланыс жеке оқушыларға ауызша не жазбаша түрде беріледі. «Оқушы дауысы» ( бүгінгі сабақты қаншалықты өзіне сенімді түрде түсінгенін әр оқушы тақтадағы сөйлемдердің бірін аяқтау керек) Бұл тарауда маған ең қызықты болғаны…. · Бұл тарауда ең қиын болғаны… · Мен мына жәйттарға баса назар аударуды ұсынамын.... · Тақырыпты түсіну үшін ең пайдалы болған іс-әрекет…... · Мен ұққан нәрселердің ең маңыздысы ол……… |
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызша орындайды. |
|
|
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Мәтінді есептерді шығару
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
16.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді есептерді шығару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Есеп мазмұнын талдай отырып, ондағы белгілі мен белгісіздерді ажырату және есепті шешудің дұрыс жолын таңдау. (ЕБҚ) |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Өткен сабақты пысықтауға тапсырмалар орындау. Мысал. Фермер үш күнде бақшадан жалпы 2 тонна орамжапырақ жинады. Бірінші күні 55%-ын, екінші күні 400 кг, ал үшінші күні қалған бөлігін жинаған болса, фермер үшінші күні барлық орамжапырақтың неше пайызын жинағанын тап. Шешуі. Тоннаны килограммен өрнекте: 2 т = 2000 кг. Фермер бірінші күні неше килограмм орамжапырақ жинағандығын анықта: 2000 ∙
Үшінші күні неше килограмм орамжапырақ жинағанын тап: 2000 – 1100 – 400 = 500 (кг). Екі санның пайыздық қатынасын табу ережесін қолданып, үшінші күні жиналған орамжапырақ массасы барлық жиналған өнімнің неше пайызын құрайтынын анықта:
Жауабы: 25%. №1. Қазақстандық заңдарға сәйкес заңды және жеке тұлғаның жалақысынан 10% табыс салығы ұсталынады. 120 000 теңге табыс табатын адамнан неше теңге табыс салығы ұсталынады және салық ұсталғаннан кейін «қолына» алатын таза сома неше теңгені құрайды? №2. Екі шалбардың бағасы бір пальтоның бағасынан 24%-ға арзан. Бес шалбардың бағасы бір пальтоның бағасынан неше пайызға қымбат екенін анықта. №3. Қорапшада 8 сары және 5 жасыл шар бар. Жасыл шарлар санының сары шарлар санына пайыздық қатынасын анықта. Қосымша №4. Әмиянда
номиналы 500 теңгелік – 4 дана, 2000 теңгелік – Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Мәтінді есептерді
шығару Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
16.04.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Мәтінді есептерді
шығару Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.5.1.6
пайызға байланысты мәтінді
есептерді шығару; Сабақтың мақсаты
Есеп мазмұнын талдай отырып,
ондағы белгілі мен белгісіздерді ажырату және есепті шешудің дұрыс
жолын таңдау. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Ұйымдастыру кезеңі.
оқушылардың назарын жинақтау;
оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын
анықтау.
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін
нәтижелерді анықтау Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады Сабақтың
ортасы
ІІ. Өткен сабақты
пысықтауға тапсырмалар орындау.
Мысал.
Фермер үш
күнде бақшадан жалпы 2 тонна орамжапырақ жинады. Бірінші
күні 55%-ын, екінші күні 400 кг, ал үшінші күні
қалған бөлігін жинаған болса, фермер үшінші күні барлық
орамжапырақтың неше пайызын жинағанын тап. Шешуі. Тоннаны
килограммен өрнекте: 2 т =
2000 кг. Фермер бірінші күні неше
килограмм орамжапырақ жинағандығын анықта: 2000 ∙
Үшінші күні неше килограмм
орамжапырақ жинағанын тап: 2000 – 1100 – 400
= 500 (кг). Екі санның пайыздық қатынасын
табу ережесін қолданып, үшінші күні жиналған орамжапырақ массасы
барлық жиналған өнімнің неше пайызын құрайтынын
анықта: Жауабы: 25%. №1.
Қазақстандық заңдарға
сәйкес заңды және жеке тұлғаның
жалақысынан 10% табыс салығы
ұсталынады. 120 000 теңге
табыс табатын адамнан неше теңге табыс салығы ұсталынады және салық
ұсталғаннан кейін «қолына» алатын таза сома неше теңгені
құрайды? №2.
Екі шалбардың бағасы бір
пальтоның бағасынан 24%-ға арзан. Бес шалбардың бағасы бір
пальтоның бағасынан неше пайызға қымбат екенін
анықта. №3.
Қорапшада 8 сары және 5 жасыл шар бар. Жасыл шарлар санының сары
шарлар санына пайыздық қатынасын
анықта. Қосымша №4. Әмиянда
номиналы 500 теңгелік – 4 дана, 2000 теңгелік – 5 дана және 1000 теңгелік – 15 дана ақша бар. Әмияндағы банкноттардың қанша
пайызы 1000 теңгелік банкноттар екенін анықта. Жауапты
ондық бөлшек түрінде
жаз. №5. Оқушы 20 сұрақтан тұратын тест
тапсырып, 6 сұраққа қате жауап
берді. Оқушы
сұрақтардың қанша пайызына дұрыс жауап
берді? БЖБ
орындау Алдыңғы сабақта алған
білімдерін еске түсіреді. Мысалды
жазады Тапсырмаларды өз бетінше
орындайды. Тапсырмаларды басқалардан
бұрын аяқтаған оқушылар қосымша тапсырма
орындайды. Стикерлер арқылы бағалау
жүргізіледі Әрбір дұрыс жауапқа 1
балл. Әрбір дұрыс жауапқа 2
балл
Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: № есеп Рефлексия: Кері байланыс жеке
оқушыларға ауызша не жазбаша түрде
беріледі. «Оқушы
дауысы» ( бүгінгі сабақты қаншалықты
өзіне сенімді түрде түсінгенін әр оқушы тақтадағы сөйлемдердің
бірін аяқтау керек) Бұл тарауда маған ең қызықты
болғаны…. · Бұл тарауда ең қиын
болғаны… · Мен мына жәйттарға баса
назар аударуды ұсынамын.... · Тақырыпты түсіну үшін
ең пайдалы болған іс-әрекет…... · Мен ұққан нәрселердің
ең маңыздысы ол……… Үй жұмысын
алады. Рефлексияны ауызша
орындайды.
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Мәтінді есептерді
шығару Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
16.04.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Мәтінді есептерді
шығару Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.5.1.6
пайызға байланысты мәтінді
есептерді шығару; Сабақтың мақсаты
Есеп мазмұнын талдай отырып,
ондағы белгілі мен белгісіздерді ажырату және есепті шешудің дұрыс
жолын таңдау. (ЕБҚ) Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Ұйымдастыру кезеңі.
оқушылардың назарын жинақтау;
оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын
анықтау.
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін
нәтижелерді анықтау Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады Сабақтың
ортасы
ІІ. Өткен сабақты
пысықтауға тапсырмалар орындау.
Мысал.
Фермер үш
күнде бақшадан жалпы 2 тонна орамжапырақ жинады. Бірінші
күні 55%-ын, екінші күні 400 кг, ал үшінші күні
қалған бөлігін жинаған болса, фермер үшінші күні барлық
орамжапырақтың неше пайызын жинағанын тап. Шешуі. Тоннаны
килограммен өрнекте: 2 т =
2000 кг. Фермер бірінші күні неше
килограмм орамжапырақ жинағандығын анықта: 2000 ∙
Үшінші күні неше килограмм
орамжапырақ жинағанын тап: 2000 – 1100 – 400
= 500 (кг). Екі санның пайыздық қатынасын
табу ережесін қолданып, үшінші күні жиналған орамжапырақ массасы
барлық жиналған өнімнің неше пайызын құрайтынын
анықта: Жауабы: 25%. №1.
Қазақстандық заңдарға
сәйкес заңды және жеке тұлғаның
жалақысынан 10% табыс салығы
ұсталынады. 120 000 теңге
табыс табатын адамнан неше теңге табыс салығы ұсталынады және салық
ұсталғаннан кейін «қолына» алатын таза сома неше теңгені
құрайды? №2.
Екі шалбардың бағасы бір
пальтоның бағасынан 24%-ға арзан. Бес шалбардың бағасы бір
пальтоның бағасынан неше пайызға қымбат екенін
анықта. №3.
Қорапшада 8 сары және 5 жасыл шар бар. Жасыл шарлар санының сары
шарлар санына пайыздық қатынасын
анықта. Қосымша №4. Әмиянда
номиналы 500 теңгелік – 4 дана, 2000 теңгелік – | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
∙ 












