Мәтінді есептерді шығару.ББЖБ№4

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Мәтінді есептерді шығару.ББЖБ№4

Материал туралы қысқаша түсінік
Зейінді шоғырландыру. Математикалық диктант • 2-мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін …. деп атаймыз. • 2-мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін…. деп атайды • Арифметикалық прогрессияның айырымы -қосылатын .... кез келген көршілес екі мүшенің айырымының мәніне тең • Геометриялық прорессияның еселігі – келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне.....
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Тізбектер

Педагогтің аты-жөні:

Кашкинбаева Г.К.

Күні:

18.12.2024 ж

Сынып: 9 «Ә»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтінді есептерді шығару.ББЖБ№4

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.4.2.2геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару;

Сабақтың мақсаты:

  • Арифметикалық және геометриялық прогрессияға берілген мәтінді есептерді ажыратады

  • Мәтінді есептерді шығаруда арифметикалық және геометриялық прогрессияның формуласын қолданып шығарады

Аралас арифметикалық және геометриялық прогрессияға берілген қиындығы жоғары мәтін есептерді шығарады

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Зейінді шоғырландыру. Математикалық диктант

  • 2-мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін …. деп атаймыз.

  • 2-мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін…. деп атайды

  • Арифметикалық прогрессияның айырымы -қосылатын .... кез келген көршілес екі мүшенің айырымының мәніне тең

  • Геометриялық прорессияның еселігі – келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне.....


Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!

Тақта;

Слайд;

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019

Сабақтың

ортасы


25минут

А-деңгейі. 1 тапсырма

Тауға көтерілудің алғашқы сағаттарында саяхатшы 800м биіктікке жетті. Әрбір келесі сағатында алғашқысынан 25 м-ге кем биіктікке көтерілді. Қанша уақыт ішінде саяхатшы 5700 м көтерілді?

В деңгейі. 2 тапсырма

Бекеттен шыққан поезд, қозғалыс жылдамдығын біркелкі көбейте отырып 25 минут ішінде 60 км/сағ жылдамдыққа ие болды. Поездің үдеуін табыңыз.

Жауабы:

С деңгейі. Тапсырма. 3.

Үш адамның жасы геометриялық прогрессия құрайды, олардың жастарының қосындысы 93-ке тең. Осы сандарды арифметикалық прогрессияның бірінші, екінші және жетінші мүшелері деп қарастыруға болады. Осы адамдардың жастарын тап

Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды

Тақта;

Слайд;

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019

Сабақтың

ортасы



«Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар»
тест тапсырмасы

1.  - арифм.прогрессия,  . Табу керек  .
а) -17; б) -12; в) -7; г) 8; д) 13
2.  - арифм.прогрессия,  . Табу керек   .
а) -6; б) -5; в) -8; г) -3; д) -1
3.
формуласымен берілген арифметикалық прогрессияның айырымын табыңдар
а) -5; б) -4; в) -2,5; г) 2; д) 4
4. формуласымен берілген арифметикалық прогрессияның үшінші мүшесімен жетінші мүшелерінің қосындысын табыңдар
а) 16; б) 17; в) 18; г) 19; д) 20
5.  - арифм.прогрессия,  . Табу керек   .
а) -6; б) -5; в) -4; г) -3; д) -2
6.  - арифм.прогрессия,  . Табу керек    .
а) -8; б) -6; в) -4; г) -2; д) 2

7. Арифметикалық прогрессиянң алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар -3; 1; 5;…
а) 700; б) 720; в) 680; г) 150; д) 750

8. - арифм.прогрессия,   Табу керек    .
а) -5; б) -4; в) -3; г) -2; д) -1,5

9. - арифм.прогрессия,   Табу керек    .
а) 1; б) 2; в) 3; г) 4; д) 5

10. - арифм.прогрессия,   Табу керек    .
а) -12; б) -8; в) -6; г) -5; д) -4
жауаптар

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Б

В

Д

Г

Г

В

Г

В

Г

В


Дескриптор:

- Мәтінді есептің қысқаша шартын жазады

- арифметикалық және геометриялық прогрессия формулаларын ажыратады, -- қажетті формуланы қолданады

- Есептеуді дұрыс жүргізеді

-Есептің шартына сай жауапты таңдайды.


«Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды

Тақта;

Слайд;

Оқулық

9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019


ББЖБ


Тест карточкалары;


Оқу құралдары

Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

Рефлексия.

Тіркесті толықтырыңыз:

«Бүгін мен сабақта ... білдім»

«Бүгін мен сабақта ... үйрендім»

«Бүгін мен сабақта ... таныстым»

«Бүгін мен сабақта ... қайталадым»

«Бүгін мен сабақта ... бекіттім»

Үй тапсырмасын беремін

Сабақты қорытындылау:

Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.

1.Сабақтың мақсаты қандай болды?

2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек?

3.Нені түсінбедіңдер?

Үйге тапсырма:

Ынталандыру сөздерін қолдану

1-10 баллдық жүйеде бағаланады.


Бағалау парақтары;

оқулық



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.02.2025
263
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі