Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Ахметбекова А.Ю. |
|||
|
Күні: |
27.01.2025ж |
|||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 «Ғ» сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Қайталау тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -сызықтық теңдеу;
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық |
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
«Ой қозғау» С-1: Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды? С-2: Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады? С-3: Теңдеудің қандай қасиеттері бар? С-4: Бір айнымалысы бар теңдеуді шешу алгоритмін атаңдар С-5: ах=b түріндегі теңдеуді шешудің неше жағдайы бар? |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Сызықтық теңдеу құруға және оның түбірін табуға арналған өзіндік жұмыстар №1 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына 3 пакет ұн, ал оң жақ табақшасына 1 пакет ұн және 4 кг кіртасы салынған.
Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 пакет ұнның массасы х кг. Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтаңдар. №2 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына массалары бірдей 5 орам- жапырақ және 500 г кіртасы, ал оң жақ табақшасына 2 орамжапырақ және 2 кг кіртасы
салынған. Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 орам- жапырақтың массасы у кг. Теңдеуді шешіп, 1 орамжапырақтың массасын анықтаңдар. №3 тапсырма. Суретте таразының сол жақ табақшасында 4 бөлек шай және 50 г кіртасы, ал оң жақ табақшасында 1 бөлек шай және 500 г кіртасы кескінделген. Сурет бойынша теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 бөлек шайдың массасы х г. Теңдеуді шешіп, 1 бөлек шайдың массасын табыңдар. №4 тапсырма. Суретте таразының сол жақ табақшасында бал құйылған ыдыс және 500 г кіртасы, оң жақ табақшасында бос ыдыс және 2 кг, 1 кг кіртастары кескінделген. Бал құйылмай тұрғандағы ыдыс пен бос ыдыстың масса- лары тең.
|
820. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар. Ақпараттық-коммуникациялық технология (АКТ) көздерін пайда- ланып, миллиметр есебімен алынған сынап бағанасы (мм.сын. бағ.) бойынша қалыпты атмосфералық қысымды жазып алыңдар. Атмосфераның төменгі қабатынан әрбір 10 м биіктікке көтерілгенде атмосфералық қысым қалыпты атмосфералық қысым мәнінен –1 миллиметр сынап бағанына (–1мм. сын. бағ.) өзгереді. Талғар шыңының ең биік жеріндегі атмосфералық қысым 262,7 мм. сын. бағанасына тең болды. Атмосфералық қысым неше метр биіктікте өлшенді? . |
Дескриптор: Мәтін есептерді шығарады Ізделінді шаманы х әріпімен белгілейді Берілген шамамен ізделінді шама арасында байланыс орнатады Теңдеу құрастыра алады Құрастырылған теңдеуді шеше алады Шыққан нәтижені есеп шартымен салыстыра алады Жауабын дұрыс жазады «Басбармақ» әдісімен бағалау жүргізіледі |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс «Нысана» Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...» Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!» Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет» Үйге тапсырма. №845. |
Тақырып |
Кері байланыс |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтінді есептерді теңдеудің көмегімен шығару
Мәтінді есептерді теңдеудің көмегімен шығару
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
|||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Ахметбекова А.Ю. |
|||
|
Күні: |
27.01.2025ж |
|||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 «Ғ» сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді шығару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Қайталау тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -сызықтық теңдеу;
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық |
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
«Ой қозғау» С-1: Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар теңдеу деп атайды? С-2: Мәндес теңдеу деп қандай теңдеуді айтады? С-3: Теңдеудің қандай қасиеттері бар? С-4: Бір айнымалысы бар теңдеуді шешу алгоритмін атаңдар С-5: ах=b түріндегі теңдеуді шешудің неше жағдайы бар? |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Сызықтық теңдеу құруға және оның түбірін табуға арналған өзіндік жұмыстар №1 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына 3 пакет ұн, ал оң жақ табақшасына 1 пакет ұн және 4 кг кіртасы салынған.
Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 пакет ұнның массасы х кг. Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтаңдар. №2 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына массалары бірдей 5 орам- жапырақ және 500 г кіртасы, ал оң жақ табақшасына 2 орамжапырақ және 2 кг кіртасы
салынған. Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 орам- жапырақтың массасы у кг. Теңдеуді шешіп, 1 орамжапырақтың массасын анықтаңдар. №3 тапсырма. Суретте таразының сол жақ табақшасында 4 бөлек шай және 50 г кіртасы, ал оң жақ табақшасында 1 бөлек шай және 500 г кіртасы кескінделген. Сурет бойынша теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 бөлек шайдың массасы х г. Теңдеуді шешіп, 1 бөлек шайдың массасын табыңдар. №4 тапсырма. Суретте таразының сол жақ табақшасында бал құйылған ыдыс және 500 г кіртасы, оң жақ табақшасында бос ыдыс және 2 кг, 1 кг кіртастары кескінделген. Бал құйылмай тұрғандағы ыдыс пен бос ыдыстың масса- лары тең.
|
820. Есепті теңдеу құру арқылы шығарыңдар. Ақпараттық-коммуникациялық технология (АКТ) көздерін пайда- ланып, миллиметр есебімен алынған сынап бағанасы (мм.сын. бағ.) бойынша қалыпты атмосфералық қысымды жазып алыңдар. Атмосфераның төменгі қабатынан әрбір 10 м биіктікке көтерілгенде атмосфералық қысым қалыпты атмосфералық қысым мәнінен –1 миллиметр сынап бағанына (–1мм. сын. бағ.) өзгереді. Талғар шыңының ең биік жеріндегі атмосфералық қысым 262,7 мм. сын. бағанасына тең болды. Атмосфералық қысым неше метр биіктікте өлшенді? . |
Дескриптор: Мәтін есептерді шығарады Ізделінді шаманы х әріпімен белгілейді Берілген шамамен ізделінді шама арасында байланыс орнатады Теңдеу құрастыра алады Құрастырылған теңдеуді шеше алады Шыққан нәтижені есеп шартымен салыстыра алады Жауабын дұрыс жазады «Басбармақ» әдісімен бағалау жүргізіледі |
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс «Нысана» Сары түсті шеңбер «бұл тақырып маған өте қызық болды...» Қызыл түсті шеңбер «маған бәрі түсінікті!» Көк түсті шеңбер «маған көмек қажет» Үйге тапсырма. №845. |
Тақырып |
Кері байланыс |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
шағым қалдыра аласыз
















