Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу |
Мектеп: "Екіаша орта мектебі" КММ |
|||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
7.2.2. Мәтіндік процессордағы кестелер. |
|||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.1.Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу (форматтау) |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Мәтіндік процессорда кестелер салады, элементтерін пішімдейді. Көпшілік оқушылар үшін: Кестеге элементтерді орналастырады, кестелермен орындалатын амалдарды біледі. Кейбір оқушылар: Кесте мүмкіндіктерімен тәжірбие жүргізіп, күрделі құрылымдағы кесте құрады. |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - деректерді графикалық берілуі бойынша (диаграммалар) талдай алады Пәндік лексика және сөз тіркестері: Мәтіндік процессор/Текстовый процессор/ Word processor Ұяшық/ Ячейка/ cell Баған/ Столбец/ Column Диалог /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Кесте салу үшін біз… пайдаландық, себебі … - Ұяшықтарды біріктіру үшін … болады. - Жаңа баған құру үшін алдымен …, содан кейін … |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
ең басты денсаулықты сақтау арқылы, жаңа матреиалды меңгеруде ынтымақтастық, жауапкершілік, төзімділік, ірлесіп жұмыс істеу арқылы жүзеге асады. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын, Математика |
|||
|
Алдын ала білім |
Мәтіндік процессор терезесі элементтерімен таныс болғандықтан Microsoft word – та жұмыс жасай біледі |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы
2 мин Миға шабуыл 2 минут Сабақ ортасы Мағынаны тану. 5 минут 7 минут |
"1 минуттағы тілек": Оқушылар шеңбер құрып тұрады. 1,2-ге саналады, екі топқа бөлінеді. Бір-біріне қарама-қарсы тұрып, 1 номерлер 2 номерлерге жақсы жақтарын кідірмей айту керек. Айту барысында і, жаңағы, тағы, сол сияқты, т.б. паразит сөздерді қоспау керек. Қосқанда тоқтатып, екінші оқушы жалғастыру керек. (Ұ) Оқушыларға суреттерді көрсету арқылы сабақтың мақсатын ашу.
Оқушылармен ақпараттар не үшін кесте түрінде берілетіндігі туралы талқылау. Қандай түрдегі ақпаратты кестелерде ұсынған қолайлы? Мысал ретінде қажетті нөмірді оңай табуға болатын телефон кітапшасын қарастыруға болады. т.б. Белсене қатысқан оқушыларды басбармақ әдісі арқылы ынталандыру. Мұғалім слайдты көрсетіп келесі сұрақты қояды :
Күнделікті өмірден мысал келтіріндер Әр оқушы өз ойын айтады (мұғалім қажет болған кезде тереңдететін немесе көмекші сұрақтар қояды). Кестенің қандай элементтерін білесіндер?(оқушылар өздері білетін кесте элементтерін атайды ) Жақсы ойларын айтқан оқушыларға жұлдызшалар беру.
(Т, К) Жол, баған, ұяшық түсініктерін қарастыру. бейне материал көрсету (ұяшық өлшемін, мәтін бағытын өзгерту, теңестіруді іске асыру, ұяшықтарды біріктіруі және бөлу). .
1) Бейнежазба не туралы баяндалды? 2) Мәтіндік процессорда кестелерді қалай орналастырамыз? 3) Кестенің түрлерін құру жолдарын көрсет. (жеке) «Түртіп алу» әдісі бойынша оқулықтағы «Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу» бөлімшесі бойынша танысады. Алған білімдерін жұпта талдап ой қорытады. |
Интербелсенді тақта, суреттер Слайд https://www.youtube.com/watch?v=9zRr6ouR-SY&spfreload=10 - Кестені OpenOffice-те форматтау Бейнежазба Информатика- 7 сынып Атамұра баспасы 2017 ж 44 – 50 бет |
||
|
Қызығушылықты ояту 3 минут 2 минут Сабақтың соңы 3 минут |
(Ж, Қ) «Біз біргеміз» әдісін қолдана отырып, жұпта оқушылар берілген тапсырмалар бойынша компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасайды. Тапсырма:
Бағалау критерийі
Дескриптор
ҚБ Дескрипторға сүйене отырып ауызша кері байланыс: Тапсырма жақсы орындалды Толықтыру қажете етеді...., себебі...
Сергіту сәті: Көз жаттығуын жасайды
2.(жеке) Төмендегі үлгідегі кестені жасаймыз
Бағалау критерийі
Дескриптор
ҚБ БББ кестесі арқылы жұмыстарын бағалайды. Рефлексия «+; - ; қызықты» Оқушылар бір жағында(+)белгісі бар, осы тақырып бойынша түсінгенін жазады, келесі бетінде (-) белгісі, осы тақырып бойынша не түсініксіз болғанын жазады, және осы сабақта ұнаған тапсырма, әдістерді жазады. Оқушылардың жауабы келесі сабақтың міндеттерін қоюға септігін тигізеді. Үй жұмысы: Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді оқу, бақылау сұрақтарына жауап беру |
Компьютер Информатика - 7 сынып Атамұра баспасы 2017 ж 48-50 бет БББ кестесі парақшалар |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
||
|
"1 минут" әдісі арқылы топтарға бөлу, ұйымшылдыққа, бірлестікке жұмылдырады. Көрсетілім бойынша оқушылар көбірек және жылдам білім алады |
Жасыл, сары түтікшелер, басбармақ, кері байланыс, "+,-,қызықты", дескрипторға байланысты кері байланыс |
Көз жаттығу ережелері, техника қауіпсіздігінің ережелері |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтіндік процессордағы кестелер
Мәтіндік процессордағы кестелер
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу |
Мектеп: "Екіаша орта мектебі" КММ |
|||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
7.2.2. Мәтіндік процессордағы кестелер. |
|||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.1.Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу (форматтау) |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Мәтіндік процессорда кестелер салады, элементтерін пішімдейді. Көпшілік оқушылар үшін: Кестеге элементтерді орналастырады, кестелермен орындалатын амалдарды біледі. Кейбір оқушылар: Кесте мүмкіндіктерімен тәжірбие жүргізіп, күрделі құрылымдағы кесте құрады. |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - деректерді графикалық берілуі бойынша (диаграммалар) талдай алады Пәндік лексика және сөз тіркестері: Мәтіндік процессор/Текстовый процессор/ Word processor Ұяшық/ Ячейка/ cell Баған/ Столбец/ Column Диалог /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Кесте салу үшін біз… пайдаландық, себебі … - Ұяшықтарды біріктіру үшін … болады. - Жаңа баған құру үшін алдымен …, содан кейін … |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
ең басты денсаулықты сақтау арқылы, жаңа матреиалды меңгеруде ынтымақтастық, жауапкершілік, төзімділік, ірлесіп жұмыс істеу арқылы жүзеге асады. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын, Математика |
|||
|
Алдын ала білім |
Мәтіндік процессор терезесі элементтерімен таныс болғандықтан Microsoft word – та жұмыс жасай біледі |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы
2 мин Миға шабуыл 2 минут Сабақ ортасы Мағынаны тану. 5 минут 7 минут |
"1 минуттағы тілек": Оқушылар шеңбер құрып тұрады. 1,2-ге саналады, екі топқа бөлінеді. Бір-біріне қарама-қарсы тұрып, 1 номерлер 2 номерлерге жақсы жақтарын кідірмей айту керек. Айту барысында і, жаңағы, тағы, сол сияқты, т.б. паразит сөздерді қоспау керек. Қосқанда тоқтатып, екінші оқушы жалғастыру керек. (Ұ) Оқушыларға суреттерді көрсету арқылы сабақтың мақсатын ашу.
Оқушылармен ақпараттар не үшін кесте түрінде берілетіндігі туралы талқылау. Қандай түрдегі ақпаратты кестелерде ұсынған қолайлы? Мысал ретінде қажетті нөмірді оңай табуға болатын телефон кітапшасын қарастыруға болады. т.б. Белсене қатысқан оқушыларды басбармақ әдісі арқылы ынталандыру. Мұғалім слайдты көрсетіп келесі сұрақты қояды :
Күнделікті өмірден мысал келтіріндер Әр оқушы өз ойын айтады (мұғалім қажет болған кезде тереңдететін немесе көмекші сұрақтар қояды). Кестенің қандай элементтерін білесіндер?(оқушылар өздері білетін кесте элементтерін атайды ) Жақсы ойларын айтқан оқушыларға жұлдызшалар беру.
(Т, К) Жол, баған, ұяшық түсініктерін қарастыру. бейне материал көрсету (ұяшық өлшемін, мәтін бағытын өзгерту, теңестіруді іске асыру, ұяшықтарды біріктіруі және бөлу). .
1) Бейнежазба не туралы баяндалды? 2) Мәтіндік процессорда кестелерді қалай орналастырамыз? 3) Кестенің түрлерін құру жолдарын көрсет. (жеке) «Түртіп алу» әдісі бойынша оқулықтағы «Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу» бөлімшесі бойынша танысады. Алған білімдерін жұпта талдап ой қорытады. |
Интербелсенді тақта, суреттер Слайд https://www.youtube.com/watch?v=9zRr6ouR-SY&spfreload=10 - Кестені OpenOffice-те форматтау Бейнежазба Информатика- 7 сынып Атамұра баспасы 2017 ж 44 – 50 бет |
||
|
Қызығушылықты ояту 3 минут 2 минут Сабақтың соңы 3 минут |
(Ж, Қ) «Біз біргеміз» әдісін қолдана отырып, жұпта оқушылар берілген тапсырмалар бойынша компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасайды. Тапсырма:
Бағалау критерийі
Дескриптор
ҚБ Дескрипторға сүйене отырып ауызша кері байланыс: Тапсырма жақсы орындалды Толықтыру қажете етеді...., себебі...
Сергіту сәті: Көз жаттығуын жасайды
2.(жеке) Төмендегі үлгідегі кестені жасаймыз
Бағалау критерийі
Дескриптор
ҚБ БББ кестесі арқылы жұмыстарын бағалайды. Рефлексия «+; - ; қызықты» Оқушылар бір жағында(+)белгісі бар, осы тақырып бойынша түсінгенін жазады, келесі бетінде (-) белгісі, осы тақырып бойынша не түсініксіз болғанын жазады, және осы сабақта ұнаған тапсырма, әдістерді жазады. Оқушылардың жауабы келесі сабақтың міндеттерін қоюға септігін тигізеді. Үй жұмысы: Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді оқу, бақылау сұрақтарына жауап беру |
Компьютер Информатика - 7 сынып Атамұра баспасы 2017 ж 48-50 бет БББ кестесі парақшалар |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
||
|
"1 минут" әдісі арқылы топтарға бөлу, ұйымшылдыққа, бірлестікке жұмылдырады. Көрсетілім бойынша оқушылар көбірек және жылдам білім алады |
Жасыл, сары түтікшелер, басбармақ, кері байланыс, "+,-,қызықты", дескрипторға байланысты кері байланыс |
Көз жаттығу ережелері, техника қауіпсіздігінің ережелері |
||
шағым қалдыра аласыз



















