|
Пән |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтіңаты-жөні |
Қабдоллина Шынар Жұмасеитқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтіннің тақырыбы және мәтіндегі негізгі ой |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқубағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрап жазу; 4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлықоқушылар:тыңдаған мәтін бойынша негізгі тұсын белгілеп алып, соның негізінде мазмұнын айтады, мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады, берілген тақырып бойынша каллиграфиялық нормаларды сақтап, әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрап жазады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:ұсынылған тақырыпта сипаттау, пайымдау элементтері бар мәтін құрайды, мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады, каллиграфиялық нормаларды сақтайды және жазу техникасын жетілдіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:мәтін мазмұны бойынша шешім тауып талдауға бағытталған сұрақтар құрастырады және тыңдалған мәтінмен салыстырады. Ұсынылған тақырыпта сипаттау, пайымдау, элементтері бар құрылымы толық мәтін құрайды, каллиграфиялық нормаларды сақтап, шапшаң жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Cабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңбері» тренингі арқылы сабақ барысы мен сыныпқа сәттілік тілеу. Шарты: ешкім ешкімді қайталамау керек Ширату жаттығуы Сабақ тақырыбын болжау үшін «Артық әріптер» сөзжұмбағын шешуді ұсынады. Төмендегі нұсқауды береді. Әрбір қатардағы артық бір әріпті тап, оны сыз. Қалған әріптерден сөз құрап торкөздерді толтыр. Жасырынған сөздерді тапсаңдар, бүгінгі сабағымыз не туралы болатынын білесіңдер.
мінәт амзманұ
арытпық Жауабы:ой, мәтін, мазмұн, тақырып Сабақ мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақта мәтіннің түрлерін, құрылымын, ондағы негізгі ойды анықтаймыз Топтарға біріктіру. Түрлі-түсті жалаушалар (ақ, көгілдір, сары) арқылы үш топқа бөлінеді.Оқушы қандай түсті таңдаса,сондай түстес үстелге отырады.Топ басшысы сайланады. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Бір-бірінің сөзін қайталамайды
Қатардағы артық бір әріпті тауып, сызады. Қалған әріптерден сөз құрайды. Жасырынған сөздерді тауып, бүгінгі сабақтың не туралы болатынын анықтайды.
Оқушылар қандай түсті жалаушаларды таңдап,сондай түстес үстелге отырады.Топ басшысын сайлайды.
|
Ауызша мадақтау. Жарайсыңдар!
Ауызша мадақтау. Барлық оқушыларға: «Бәрекелді!» , «Өте жақсы»
|
Сөзжұмбақ
Түрлі-түсті жалаушалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Мұғалім ой шақыру сұрақтарын қояды: 1.Мәтін дегеніміз не?
2.Мәтін неше бөлімнен тұрады? 3.Мәтіннің құрылымы 4.Олар бір-бірімен байланасу керек пе? 5.Сөйлемдерден құралып, бір негізгі ойды құрағанды не деп айтамыз? - Сендерге сондай риза болып тұрмын. Олай болса сабағымызды жалғастырайық. 1-тапсырма (Ұ) «INSERT» әдісі Мәтіннің түрлерін, құрылымын, ондағы негізгі ойды анықтау үшін бейнематериал көрсетеді.Тапсырманы тыңдап, түртіп алу жүйесі бойынша жұмыс жасалады
Саралау. Қабылдауы баяу, көмекті қажет ететін оқушыларға «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы көмек беріледі. Тапсырманы орындау барысында - Бекжанның әрекеті?, - атасы немересіне қандай ақыл айтты? –қанағат сөзін қалай түсіндіресіңдер- деген сұрақтар қою арқылы тапсырманы орындауға жетелейді. Құндылықты дарыту. Тыңдалған «Атаның ақылы» мәтіндегі қарттың немересіне айтқан өсиеттері арқылы білім алушыларға қанағатшылдықтың маңыздылығын түсіндіре отырып, өмір бойы білім алу, ашықтық құндылықтарын бойларына сіңіру.
2-тапсырма ( Т) «Еркін әңгіме» әдісі. Оқыған мәліметі бойынша өз ойларына талдау жасай алады. Оқушыларға мәтін ұсынады және оның түрлерін анықтауын сұрайды.
Күз келді. Күн суыта бастады. Адамдар жылы киінді. Құстар да жылы жаққа ұшып кетті. Күзде біз үйге от жаға бастаймыз. Өйткені бұл мезгіл жазға қарағанда салқындау. Сондықтан бос уақытымда отын жарып, анама көмектесемін. Күз келді. Дала сары түске боялған. Бақтағы алмалар алқызыл түске боялып, уылжып піскен. Олар өте дәмді. Алманың құрамында пайдалы дәрумендер мол. Саралау: «Тапсырма» тәсілі. Жылдам орындаған топтарға төмендегі тапсырманы орындауға береді. - Мәтіндегі тірек сөздерді тауып,мәтінге ат қой. Құндылық дарыту. Топпен жұмыс істеу барысында бірлесіп орындауға, ортақ мақсаттарға қол жеткізуге бағыттай отырып, ынтымақтастық құндылықтарын дарыту. 3-тапсырма (Ж)«Бекіту және қолданысқа енгізу» әдісі Кітаппен жұмыс.11-жаттығу Оқы. Мәтін атауына сәйкес келмейтін сөйлемді тап. Артық сөйлемді алып тастап, мәтінді тақырыбымен көшіріп жаз. Саралау «Қарқын тәсілі» бойынша белгіленген уақыт ішінде үлгермеген оқушыларға қосымша уақыт беру. Әр топта оқушылардың түгелдей сабаққа қатысуын қадағалау. Құндылықты дарыту: Мәтіндегі кейіпкердің бойындағы отбасына, үлкенге деген қамқорлығын көрсете отырып, «Құрмет» құндылығын оқушылардың бойында дамыту.
ҚБ. 4- тапсырма (Т) «Ұшақ әдісі» арқылы ұйымдастырады. Мұғалім топқа мәтінді түсініп оқып, шешім табуға арналған сұрақтар құрастыруды тапсырады. Оны алдындағы телеграмм парақшасына толтырып, келесі топтарға ұсынатынын айтады. Алған екінші топ сұраққа жауап беріп,шешу жолдарын жазып, үшінші топқа ұшырады. Үшінші топ алдын -ала берілген тапсырманы бағалайтын критерий арқылы бағалайды. Сол арқылы оқушылар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды.
Саралау.Бағалау тәсілі арқылы оқушылардың сабақ барысында Мәтінніңтүрлерін, құрылымын, ондағы негізгі ойды анықтаубойынша алған білімдері бағаланады. Құндылық дағдылары: Тапсырманы түрлі формада ұйымдастыруарқылы оқушылар бойына құрмет, ашықтық және ынтымақтастық құндылықтарын дамыту. |
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. 1.Екі не,одан да көп өзара байланысқан сөйлемдер тобы 2.Мәтін үш бөлімнен тұрады 3.Мәтіннің басы,негізгі ой, соңы 4.Байланысып тұру керек 5.Мәтін деп атаймыз
Оқушылар нұсқау бойынша тапсырманы жеке орындайды.
Оқушылартопта мәтін түрлерін анықтап, жазады, ойларын дәлелдейді.
1-топ. Әңгімелеу мәтінін табады 2-топ. Сипаттау мәтінін табады. 3-топ. Пайымдау мәтінін табады.
3.Оқушылар белгіленген уақыт ішінде мәтінді оқып шығады Артық сөйлемді қарындашпен белгілейді. Жұпта ой бөліседі. Әр жұптың шешімі сынып алдында жарияланады. Артық сөйлемді алып тастап мәтінді дәптерлеріне каллиграфиялық нормаларды сақтап көшіріп жазады
4.Әр топ сұрақтар дайындап, сағат бағытымен келесі топқа ұшырады. Оны алдындағы телеграмм парақшасына толтырып, келесі топтарға ұсынады. Алған екінші топ сұраққа жауап беріп,шешу жолдарын жазып, үшінші топқа ұшырады. Үшінші топ критерий бойынша бағалайды.
|
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қабдоллина Шынар ЖұмасеитқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Мәтіннің тақырыбы және мәтіндегі негізгі ой
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Мәтіннің тақырыбы және мәтіндегі негізгі ойМатериал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілден ҚМЖ 130 бұйрықбойынша жасалған
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














