Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау. 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қатысушылар: 9 сынып оқушылары Күні: 21.12.16ж.
Пән: физика мұғалімі: Жумагулова У.Б
Сабақтың тақырыбы: Маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау.
Сілтемелері: Физика және астрономия, Р.Башарұлы, У.Тоқбергенова, Д.Қазақбаева.
Сабақтың мақсаты: Математикалық маятниктің тербеліс периодының Т=2 формуласы бойынша еркін түсу үдеуін анықтау.
Көрнекі құралдар: секундтық тілі бар сағат,жіп ,өлшеуіш таспа, шар,тұрғы,таратылымдар, стикер, бағалау парағы.
Түрі:. Жаңа білімді меңгеру.
Оқу нәтижесі: Оқушылардың теориялық біліміндегі олқылықтарды анықтау, теориялық білімді практикамен ұштастыра білу. сыни тұрғыда ойлау қабілеті кеңейеді, топта жұмыс жасауға дағдыланады, шығармашылық қабілеттері артады.
Түйінді идеялар: СТО стратегиялары арқылы физика сабағында оқушылардың сөйлеу мадениетін дамыту, негізгі ойды түсіну,жаңа тақырыпты игеру.
Сабақтың барысы:
-
Сабақ
кезеңдері
Мазмұны
уақыты
Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Қажетті құралдар мен жабдықтар
1.Ұйымдастыру кезеңі
1.Амандасу, жоқ балаларды түгелдеу. 2.Мотивациялық трениг. (психологиялық ахуал)
(Мен саған бақыт тілеймін. )
5 мин
Тұлға аралық байланысты орнату.
Бір-біріне тілек айтады.
1-слайд
3. Топқа бөлу.
Топтың ережесі.
Енді өзіміздің құрастырып, жазған тобымыздың ережесіне көңіл бөлейік:
-
Сабаққа белсенді қатысу;
-
Мұғалімді мұқият тындау;
-
Берілген білімді қабылдау;
-
Тапсырманы тиянақты орындау;
-
Бастаған ісін аяғына жеткізу;
-
Бірін-бірі сыйлай білу;
-
Бірін-бірі тыңдай білу:
-
Бір-біріне жәрдем көрсете білу.
Топқа бөлу. Ережесімен таныстыру
3-топқа бөліну.
(топ ережесін талқылау, қатаң есте сақтау)
2-слайд, сандар.
2.Үй тапсырмасын тексеру
1Математикалық маятник деп нені айтады?
2.Математикалық маятник формуласы.
3.Серіппелі маятник дегеніміз?
4.Цикілдік жиілік формуласы
5.Еркін тербеліс дегеніміз?
6.Еріксіз тербеліс дегеніміз?
7.Томсон формуласы
2. Бағалау парағына бағаны қою.
5 мин
Сұрақтарға жауап беру.
бағалау парағы.
3- слайд
3.Жаңа сабақты түсіндіру
Әр топқа тапсырма беріледі.
Топпен жұмыс. Маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау.
15 мин
. Топтық жұмысты ұйымдастыру.
Топ ішінде тапсырманы талқылау, пікірлерімен бөлісу.
Бір-біріне тапсырманы түсіндіру,есептеу кестесіне жазу.
4-слайд,
түсті маркер,
оқулық, таратпа материал,жіп, шар,сағат,тұрғы.
4.«Ой толғаныс»
Әр топ өз жұмыстарын практика жүзінде
7 мин
Тұлға аралық байланыс орнату
Іске асыру,нәтижесін есептеу
Сергіту сәті.би
2 мин
Топпен жаттығу жасау
5-слайд
Әр топ өз жұмыстарын қортындылау
5 мин
Қорытындыны тыңдау.
Өз ойларын толық жеткізу,түсіндіре білу.
6-слайд Таратылым, бағалау парағы.
Дедактикалық материалдар . Кестені толтыру
3 мин
Тақырыпты қаншалықты түсінгенң тексеру.
Бағалау.
7-слайд.
Таратылым, бағалау парағы, смайликтер.
5.«Ой қорыту»
1. Сұрақтарға жауап беру.
Сұрақтар:
-
Сабақ саған ұнады ма?
-
Сабақтың қай кезеңі сәтті өтті?
-
Сабақтың қай кезені сәтсіз болды?
-
Бағалау әділ болды ма?
3 мин
Сұрақтарды тақтадан көрсету.
Сұрақтарға шынайы жауап беру.
8-слайд.
Магниттік тақта. Стикер.
6.Үй жұмысы
4-тарауды қайталау.
3 мин
«Екі жұлдыз, бір тілек»
§64 оқу, талдау.
Күнделікке үй тапсырмасын жазу.
9-слайд, күнделік.
7.Бағалау
Оқушыларды бағалау.
2 мин
бағалауды тексеру, журналға бағаларын қою.
бағаларын есептеу.
Бағалау парағы. Журнал, күнделік.
-
Топтың бағалауы.
-
-
-
№
Т. А. Ә.
Үй тапсырмасы
Жаңа сабақ
Есеп шығару
Жиынтық баға
-
-
6. Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым осы сұйықтың немесе газдың әрбір нүктесінен өзгерісіз беріледі. Бұл қандай заң?
А. Паскаль заңы
А. Ареометр
В. Барометр-анероид
С. Динамометр.
«Алтыншоқы орта мектеп- бақшасы»КММ- сі
Ашық сабақ.
Маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау.
9 сынып
Пән мұғалімі: Жумагулова У.Б
2014 -2015 оқу жылы
«Алтыншоқы орта мектеп- бақшасы»КММ- сі
Математика,физика және информатика мұғалімдерінің сапалақ құрамы
2016- 2017 оқу жылы
-
№
Аты -жөні
Туған жылы
Білімі
Диплом бойынша мамандығы
Еңбек өтілі
Категория
Қай жылы алған
Осы мектепте қай жылдан бастап істейді
Атестациядан қашан өтеді
Қай категория қашан дәлелденді
1
ЕкибасовАйқын Қыдырмоллиович
04.02.1958
Жоғары
Сызу -сурет мұғалімі
33
Жоғары
2009
1994ж
2009ж
2009ж
2
Игембаев Алибек Жомартович
29.03.1965
Жоғары
Математика мұғалімі
23
Бірінші
2013
1992ж
2013ж
2013ж
3
Ақанова Ақерке Ақанқызы
18.01.1995
Жоғары
Физика мұғалімі
1
Жоқ
2016
2016ж
4
Қожаева Лаура Қайроллақызы
10.01.1992
жоғары
Информатика мұғалімі
1
Жоқ
2016ж
5
Жумагулова Умитжан Биляловна
23.08.1977
Жоғары
Физика мұғалімі
3
Жоқ
-
2014ж
-
Бірлестік жетекшісі: Жумагулова У.Б
Мөлтек ауданындағы тіркелген 0 ден 18 жастағылардың тізімі 24.08.2017
-
-
№
Аты жөні
Туған жылы
жынысы
ұлты
сынып
№ куәлік
иин
Берілген уақыты
Мекен жайы
1
Қалиасқарова Айерке Серікболқызы
23.02.2009
қыз
қазақ
3
0982849
090123651039
28.01.2009
Бакинская
2
Қалиасқаров Бекарыс Серікболұлы
13.09.2014
ер
қазақ
3 жас
4005499
140913500659
17.09.2014
Бакинская
Аққалақов Расул Бекенбайұлы
26.05.2003
ер
қазақ
9
0316037
030526550301
03.06.2003
Бакинская
4
Қанақынова Аянат Қыдырғазықызы
08.03.2009
қыз
қазақ
3
0982957
090308651450
16.03.2009
Предгорная
5
Қанақынов Әлшер Қыдырғазыұлы
02.09.2000
ер
қазақ
17 жас
000004898
000902550786
17.09.2000
Предгорная
6
Қанақынов Ермахан Қыдырғазыұлы
05.03.2004
ер
қазақ
8
0488123
040305551092
09.03.2004
Предгорная
7
Ниязханова Анар Бақтыбекқызы
09.01.20003
қыз
қазақ
9
0079554
030109650448
16.03.2017
Бакинская
8
Ниязханова Аружан Бақтыбекқызы
13.10.2008
қыз
қазақ
4
0598306
081013651369
28.10.2008
Бакинская
9
Ниязханова Гүлнұр Бақтыбекқызы
05.12.2010
қыз
қазақ
1
10-178-10-1000708
101205601550
13.12.2010
Бакинская
-
Мөлтек ауданындағы тіркелген 0 ден 18 жастағылардың тізімі 24.08.2017
-
-
№
Аты жөні
Туған жылы
Тұрғылықты елді мекені
Мекен жайы
Ата-анасы
ИИН
Әлеуметтік статусы
1
Қалиасқарова Айерке Серікболқызы
23.02.2009
Алтыншоқы
Бакинская
Жетписов Серікбол Қалиасқарович Шакенова Майра Оразбекова
711031301454
770101404453
жақсы
2
Қалиасқаров Бекарыс Серікболұлы
13.09.2014
Алтыншоқы
Бакинская
Жетписов Серікбол Қалиасқарович Шакенова Майра Оразбекова
711031301454
770101404453
жақсы
3
Аққалақов Расул Бекенбайұлы
26.05.2003
Алтыншоқы
Бакинская
Аққалақов Бекенбай Жағпарович Аққалақова Гулжамила Жакуляновна
571123301552
610101413768
жақсы
4
Қанақынова Аянат Қыдырғазықызы
08.03.2009
Алтыншоқы
Предгорная
Ержанова Кұралай Мекенқызы
711008400459
жақсы
5
Қанақынов Әлшер Қыдырғазыұлы
02.09.2000
Алтыншоқы
Предгорная
Ержанова Кұралай Мекенқызы
711008400459
жақсы
6
Қанақынов Ермахан Қыдырғазыұлы
05.03.2004
Алтыншоқы
Предгорная
Ержанова Кұралай Мекенқызы
711008400459
жақсы
7
Ниязханова Анар Бақтыбекқызы
09.01.20003
Алтыншоқы
Бакинская
Козыбаев Бактыбек ниязханович
Козыбаева Гулсим Шарипбаева
720620303203
731207403398
жақсы
8
Ниязханова Аружан Бақтыбекқызы
13.10.2008
Алтыншоқы
Бакинская
Козыбаев Бактыбек ниязханович
Козыбаева Гулсим Шарипбаева
720620303203
731207403398
жақсы
9
Ниязханова Гүлнұр Бақтыбекқызы
05.12.2010
Алтыншоқы
Бакинская
Козыбаев Бактыбек ниязханович
Козыбаева Гулсим Шарипбаева
720620303203
731207403398
жақсы
-
Участок №23 24.08.2017
-
№
Аты жөні
Туған жылы,айы
Жынысы
Ұлты
№ удоств
Берілген уақыты
ИНН
Мекен жайы
Телефон
1
Токбосынова Райша Сериккалиевна
04.04.1964
әйел
қазақ
035012644
640404402011
Береговая
3
Сатыбалдинов Алтай Сериккалиович
15.01.1974
ер
қазақ
017519915
31.01.2006
740115302947
Береговая
4
Сатыбалдинова Төкен
01.01.1943
әйел
қазақ
025083160
22.11.2010
430101406162
Береговая
5
Изекенова Кульпанат Саменбаевна
03.03.1951
әйел
қазақ
007784069
27.09.1998
510303402353
Жуматаев
6
Изекенов Ержан Талғатович
05.12.1973
ер
қазақ
007784070
27.09.1998
Жуматаев
7
Кадербекова Гульзира
28.02.1974
әйел
қазақ
017221176
16.05.2005
740228401088
Жуматаев
8
Изекенов Ерлан Талғатович
13.08.1972
ер
қазақ
025647366
06.12.2010
Жуматаев
9
Аққалақова Гулжамила Жакуляновна
01.01.1961
әйел
қазақ
018535179
15.05.2006
610101413768
Бакинская
10
Аққалақов Бекенбай Жағпарович
23.11.1957
ер
қазақ
014907818
06.01.2004
571123301552
Бакинская
11
Жағпар Мерейлім Бекенбайқызы
29.03.1995
әйел
қазақ
026137716
03.10.2011
950329451354
Бакинская
12
Козыбаев Бактыбек ниязханович
20.06.1972
ер
қазақ
042821722
720620303203
Бакинская
13
Козыбаева Гүлсум Шарипбаевна
07.12.1973
әйел
қазақ
018535786
731207403398
Бакинская
87786145178
14
Жетписов Серікбол Қалиасқарович
31.10.1971
ер
қазақ
022084405
19.02.2009
711031301454
Бакинская
15
Шакенова Майра Оразбековна
01.01.1977
әйел
қазақ
017519541
18.11.2005
770101404453
Бакинская
87753230378
16
Ержанова Кұралай Мекенқызы
08.10.1971
әйел
қазақ
015553261
12.04.2004
711008400459
Бакинская
87475330271
Тәрбие жұмысының мақсаты:
Қазақстан Республикасының әлеуметтік жағынан белсенді,бойында жоғары қазақстандық патриоттық сезімі бар,толерантты, жауапты және жан- жақты үйлесімді дамыған,рухани –адамгершілігі жағынан бай тұлғаны қалыптастыру
Міндеттері:
-қазақстандық қоғамның жаңа әлеуметтік -саяси эканомикалық жағдайында жеке тұлғаны ізгілік ұстанымына,өмірлік мәнді құндылыққа,өмірден өз орынын табуына тіршілік іс- әрекетнің мақсатына бағыттау,сана сезімін, жоғары адамгершілік қасиетін қалыптастыру.
-ұлттық сана -сезімін, азаматтық көзқарасын,қазақстандық патриотизімін,заң мен құқықтық тәртіпті және ішкі еркіндігі мен ар- намыс сезімдерін қалыптастыру.
-өскелең ұрпақты салауатты өмір сүру салты мен денсаулық мәдениетіне қажеттілікке,отбасын құруға, материалдық қамтамасыз етуге ұмтылу.а, ізгілік және демократиялық рухта тәрбиелеу:
Бекітемін:
Мектеп директоры: Аққалақов Б.Ж
«Алтыншоқы орта мектеп -бақшасы»КММ
Тәрбие жұмысының кешенді
бағдарламасының ай сайын бақылаудың
Жылдық жоспары
2016-2017 оқу жылы
Бекітемін:
Мектеп директоры: Аққалақов Б.Ж
«Алтыншоқы орта мектеп- бақшасы» КММ
Тәрбие жұмысының
жылдық жоспары
5 сынып
Сынып жетекшісі: Жумагулова У.Б
2016-2017 оқу жылы
Тәрбие жұмысының бағыттары
Қазақстандық патриотизм және азаматтық тәрбие, құқықтық тәрбие |
Рухани-адамгершілік тәрбие |
Ұлттық тәрбие |
Отбасы тәрбиесі |
Гуманизмге,қазақ халқының тарихы мен салтын,тілін сүюге және құрметтеуге,оның таңдаулы дәстүрлерін сақтауға және оны дамытуға,Қазақстанның басқа халықтарының мәдениетін зерттеужәне игеруге негізделген азаматтық ұстанымды және патриоттық сананы,құқықтық жәнеполимәдениетті,қалыптасқан ұлттық өзіндік сананы,ұлт аралық мәдени қарым- қатынасты,әлеуметтік жіне дінитөзімдікті қалыптастыру тиіс.Қазіргі жағдайда тәрбиеленушілердің құқықтық санасын,олардың балалар мен жастар арасында құқық бұзушыларға қарсы тұруға дайындығын қалыптастыру маңызды мәс.Балалар мен жастардың азаматтық патриоттық,құқықтық мәдениетінің әлеуметтік мәртебесін көтеру әрі азаматтық патриоттық,құқықтық тәрбие бойынша ғылыми негізделген саясат жүргізу;білім беру.Ұйымдарында азаматтық құқықтық,патриоттық тәрбие беруде мазмұны менәдіс тәсілдер меноқу тәрбие құрылымының өзара іс- әрекеттестік негізінде деңгейін көтеру.
|
Өзіндік сананы дамытуға жағдай жасауды, жеке тұлғаның әдеп ұстанымын,оның қоғам өмірінің нормалары мен дәстүрлерімен келістірілетін моралдық қасиеттерін және бағдарларын қалыптастыруды болжайды.Рухани адамгершілік құндылықтар мен білім жүйесін дамытып қалыптастыру;Кәсіптік және адамгершілік әдептерге байланысты білімдерді оқу,өндірісік және қоғамдық іс -әрекеттерді іске асыру. |
Тұлғаны ұлттық және жалпы адамзаттың құндылықтарға бағдарлау,ана тілін және мемлекеттік тілді,қазақ халқының, Қазақстан Республакасындағы этностар мен этникалық топтардың мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеу.Мемлекеттік тілді және ана тілін меңгеруіне,өз халқының мәдени мұрасына,бейбітшілік пен келісімге мақтаныш сезім және жауапкершілік таныту іске асыру |
Адамдар арасындағы оңтайлы және эмоционалды көңіл күй қарым- қатынасы арқылы адамгершілік,рухани және гуманитарлық құндылықтарға басымдық беруге әлеуметтік -тарихи тәжірибені таратудың анықтаушы құрамдас бөлігі болып саналады.Қазақстандық қоғамның жалпы сұранысы және халық дәстүрлері,әлемді және ұлттық мәдениет негізінде құралған балалар мен жастарды жалпы азаматтық және ұлттық құндылықтарға бағдарлау бірінші қатарға қойылады.Тәрбиеленушілердің санасында дәстүрлік ұлттық және моральдыққұндылықтар жандандыру отбасы незінде қалыптастыруды ұялату |
Тәрбие жұмысының бағыттары
Еңбек, экономикалық және экологиялық тәрбие |
Көпмәдениетті және көркем- эстетикалық тәрбие |
Зияткерлік тәрбие, ақпараттық мәдениет тәрбиесі |
Дене тәрбиесі, салауатты |
Балалардың,жасөспірімдердің және жастардың өзіне өзі қызмет көрсету шеберлігін және дағдыларының,еңбек қызметінің саналуан түрлеріне адалдықпен,шығармашылық және жауапкершілікпен ;адамның жеке шеберлік,белсенді және болмысымен беріліп іс әрекет жасау,қажетті ресустарды жұмылдырып,істің мәнісін дұрыс бағалап,өз іс әрекетінің қажетсізқалмауына мән беріп,олардың түпкілікті тиімділігін тиянақтап жаңа өндіріс және қоғам жасауды көздейді.Жастардың бойында еңбектінің бірінші өмірлік қажеттілік,өмірлік табыстарға жетудің басты тәсілі мен жоғары құндылық ретінде қалыптастыру. Адамның бойына табиғатқа әдепті көзқарастарын жеке жауапкершілік сезімін және адамдардың олармен парасатты іс әрекеттерін болжайды.Экологиялық тәрбиенің негізі алдымен,қоршаған ортаны және халық денсаулығын қорғауды,елімізде экологиялық жағдай туралы халықты ақпаратпен қамтамасыз етуді көздейді. |
Рухани- адамгершілік құндылықтарды әсемдік арқылы,көркем мәдениет арқылы халықтар мен дәрірдің әсемдік көркем құндылықтары арқылы, ұлттық және жалпы азаматтық құндылықтарын зерделеу арқылы қалыптастыруды көздейді.Адам бойындағы қазіргі кезең дамудың маңызды міндеттері болып саналатын өнер құралдары арқылы анағұрлым жоғары сана сезім,тұжырымдамалы ойлануға қабілет,әлемді тұтас бағамдай білетін, өзінің дербес шығармашылық қызметімен әлемдік құндылықтар туралы танымын толық іске асыратын,ұжымды жұмыс істеуге бейімді мәдениет әлемінде және адамдармен қарым -қатынасты қалыптастыру |
Әрбір тұлғаның зияткерлік мүмкіндігін,көшбасшылық қасиеттерін және дарындылығын дамытуды қамтамасыз ететін уәждемелік кеңістік құру.Өздігімен білім алуы және алған ақпаратты пайдалану біліктілігіне,зияткерлік ойындар,дарынды мамандармен кездесу.көшбасшылық дамыту жөніндегі бағдарламалар және т.б арқылы жүзеге асырылады. |
Жастардың бойына кәсіби қызмет қажеттілігін қамтамасыз ететін салауатты өмір салтын дарыту мен жеке тұлғалық сапаны қалыптастыру мақсатын қояды.Оны іске асыруға алдын алушылық білімі кіреді.Салауатты өмір салтын қалыптастыру адам ағзасының мүмкіндіктерін, оның қызметінің ерекшеліктерін болжау, адамның физикалық,психикалық және рухани салауаттылығының өзара байланысы.Сондай -ақ тәрбиеленушілерді санаулы спорт түрлеріне тікелей қатыстыру жолмен ағартушылық және ақпараттық түсіндіруші жұмыс барысында жүзеге асырды |
.
Бірлескен топтық жұмыстың ережелері
-Тыңдай білейік!
-Бірлескен жұмыста актерлер мен көрермендер жоқ-бәрі қатысушылар!
-Әрбір қатысушы өз пікірін келтіру керек!
-Біреу сөйлегенде,оның сөзін бөлмейік!
-Жеке бастың қасиеттері сыналмай,тек пікірлер ғана сыналады!
-Мәселе жеңіске жетуде емес, басқалардың пікірін біліп,шешімінің ең тиімді жолын табуда!
-Басқалардың пікірлерін сыйлайық!
-Бірлесе жұмыс жасауға ұмтылайық!
-Бір мәмілеге келуге атсалысайық!
-Жанжалдарды болдырмауға ұмтылайық!
Топтық жұмыста мынандай ролдерді қолдануға болады?
Көшбасшы (немесе капитан)-мәселені талқылауды ұйымдастырушы барлық оқушыларды белсенді түрде қатысуға шақырады,жасалған жұмыстың барлығын да үйретіп,қатысушылардың жеке пікірлерін жинақтауға,біріктіруге ұмтылып,оларды өз көзқарасын дамытуға бағыттайды
Спикер-топ ұйғарымын басқаларға жариялаушы,шешен
Автор- өз көзқарасымен пікірін келтіруші,ұсынушы.
Түрлендіруші-автордың ұсынысын толық қабылдамайды,өз түсінігін құрастыратын,содан туындаған ойларымен басқалармен бөліседі.
Сыншы ( немесе Пессимист)–талқылау барысында қабылдаған шешімдерге күмән келтіріп,өзгеше ұсыныс жасап,басқаша шешімдер мен көзқкарастар келтіреді.
Қуаттаушы (немесе Оптимист)-қандай да болмасын келтірілген ұсыныс пен әрекетті демеп,қолпаштап отырады.
Суретші-топ жұмысының нәтижелерін плакатқа маркермен түсіруші,
Талдаушы (немесе сұрақ қоюшы) –жұмыс жасау барысында үнемі сұрақ қойып отырады.
Идея келтіруші,ақын,скептик-күмәнданушы,барлаушы,хатшы,редактор,бақылаушы, уақыт қадағалаушы,т.б.
Топтық жұмыста мынандай ролдерді қолдануға болады?
Көшбасшы (немесе капитан)-мәселені талқылауды ұйымдастырушы барлық оқушыларды белсенді түрде қатысуға шақырады,жасалған жұмыстың барлығын да үйретіп,қатысушылардың жеке пікірлерін жинақтауға,біріктіруге ұмтылып,оларды өз көзқарасын дамытуға бағыттайды
Спикер-топ ұйғарымын басқаларға жариялаушы,шешен
Автор- өз көзқарасымен пікірін келтіруші,ұсынушы.
Түрлендіруші-автордың ұсынысын толық қабылдамайды,өз түсінігін құрастыратын,содан туындаған ойларымен басқалармен бөліседі.
Сыншы ( немесе Пессимист)–талқылау барысында қабылдаған шешімдерге күмән келтіріп,өзгеше ұсыныс жасап,басқаша шешімдер мен көзқкарастар келтіреді.
Қуаттаушы (немесе Оптимист)-қандай да болмасын келтірілген ұсыныс пен әрекетті демеп,қолпаштап отырады.
Суретші-топ жұмысының нәтижелерін плакатқа маркермен түсіруші,
Талдаушы (немесе сұрақ қоюшы) –жұмыс жасау барысында үнемі сұрақ қойып отырады.
Идея келтіруші,ақын,скептик-күмәнданушы,барлаушы,хатшы,редактор,бақылаушы, уақыт қадағалаушы,т.б.