№23 | 11 сынып. Жаһандық көзқарастар және жобалық жұмыс. |
Пән мұғілімі | Мырзакулова С.А |
Сабақтың тақырыбы | «Мәдениет пен өнер.Жойылып бара жатқан мәдениеттер»Жастардың бос уақыт мәдениеті |
Сабақтың мақсаты | Даудың этикалық нормаларын сақтай отырып,өз көзқарасын дәлелді қорғау. |
Оқыту/оқудағы тәсіл | «Бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану. |
Оқытудың нақты нәтижесі | Өз көзқарасын дәлелді қорғау және басқаның пікірімен дауласа алады. Опоненттердің пікірін тыңдап,қорытынды жасайды және өз көзқарасын түзетеді. |
Диалогқа қажетті сөз тіркестері | .........нақтылаңызшы..........айтып,не дегіңіз келеді.............нақтылай алмайсыз ба?Менің қорытындыларым ............негізделеді.Келтірілген дәлелдер.....растайды/ теріске шығарады деп ойлаймын.Менің зерттеуімнің тәжірибелі мәні........құралады.Таңдалған тақырыптың өзектілігі зерттеу нәтижелерімен дәлелденеді.....Ұсыныстарды есепке алып,...түзетулер/қосымшалар енгізу керек.Келешекте....назар аудару керек. |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру
| Сабақтың тақырыбын хабарлап, мақсатын айқындайды. | Мақсатты мұғаліммен бірге анықтап, жұмыс тәртібін анықтап алады. |
Білу
| 1.Сіз дауды келесі мақсатпен бастайсыз:А)туындаған мәселені шешу үшін;В)қосымша проблемалар туындату үшін.2.Дау барысында сіз тырысасыз:А)мәселені шешудің барлық мүмкін нұсқаларын талқылауға;В)өз пікіріңізді басқаларға зорлап міндеттеуге. Тапсырма орындалған соң, мұғалім оқушылармен алынған нәтижелерді талқылайды.
| Оқушылар оппонент ретінде өз позициясын таңдау бойынша тапсырма орындайды, Сіз қандай даукессіз? Ол үшін тест сұрақтарына жауап береді.
|
Түсіну
| «Айналмалы постер» стратегиясымен жұмыс ұйымдастырады. | Оқушылар пікірталастың «Алтын ережесін»жасайды.Мүмкіндік болған жағдайда Интернет пайдалануға болады. «Алтын ережеге»қажет сөз тіркестерін ұсынады;Белгіленген уақытта сөйлеуБір-бірден шығып сөйлеуСөз сөйлеу кезінде опонетке емес медиаторға қарауБіреу сөйлеп тұрғанда, басқалар тыңдауы тиісОпоненттердің пікірін тыңдап,қорытынды жасау және өз көзқарасын түзету.Даудың этикалық нормаларын сақтай отырып,өз көзқарасын дәлелді қорғау. |
Қолдану
|
«ПОПС»стратегиясымен жұмыс ұйымдастырады—-көзқарас-аргумент-дәлел-қорытынды
| Оқушылар жұптасып,оларға ұсынылған көзқарасты теріске шығарады.Бақыт-сен өлген соң да өшпейтін нәрсеге өзіңді жұмсау.
Кез келген көтерілу азапты.Өзгеру күйзелтеді. Азап шекпей мен музыканы ести алмаймын.Бейнет,жігер музыкаға жаңадан жаңғыруға көмектеседі.
Жігер саған нәтижесіз болып көрінеді ме? Соқыр, бірнеше қадам артқа кет...Шебер қолдардың сиқырлығы жауһар тудырды емес па? Бірақ, маған сен, оларды сәттіліктер мен сәтсіздіктердің теңдігі туындатты.... Тамаша би билей алудан туындайды. Антуан де Сент Экзюпери.эссе жанрының шебері,жазушы ақын,кәсіби ұшқыш француз 1900-1944
|
Талдау | Оқушыларға зерттеу тақырыбының мәтінін таратып,жұптық жұмыс ұйымдастырады. | Оқушылар зерттеу тақырыбының мәтінін пайдаланып топта «Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы»бөліміндегі сөздерді пайдаланып,пікір-қарсы дәлел форматындағы құрлымдық сұхбатқа көшеді. |
Жинақтау
| Опоненттердің пікірін тыңдап,қорытынды жасайды және өз көзқарасын түзетеді. | Кестені толтырып сұрақтарға жауап береді |
Бағалау Кері байланыс
| Пікірталастың «Алтын ережесінің» орындалуын анықтап шығу. | Кері байланыс пен сабақты бағалау «Алтын ереженің» орындалуымен анықталады. |