Қазақстан Республикасы
Оқу-ағатру министрлігі
«Айсары жалпы білім беретін
мектебі»КММ
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың тақырыбы М. Дулатов
«Бақытсыз Жамал»
Бөлім
|
Адам жанының
құпиясы
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Кайнарбаева
А.О
|
Күні
|
30.01.2023
|
Сынып 8
Б
|
Қатысушылар
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
М.Дулатов «Бақытсыз
Жамал»
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
8.3.2.1 шығармадағы рухани
құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
беру;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Рухани құндылықтарды заманауи
тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
береді
|
Бағалау
критерийлері
|
Іс-әрекеттеріне байланысты
кейіпкерлерді таңдайды,
|
Сабақтың
кезеңі/уақыт
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10
минут
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аударады
|
Оқушылар ортаға шығады топқа бөлінеді
«Бәріміз біріміз үшін,біріміз бәріміз үшін
»
1-топ
Ер көңілін кім
ашар
Жарқылдаған жар
ашар
Ат көңілін кім
ашар
Қадірін білген ер
ашар
2-топ
Етігің тар болса,дүниенің кеңдігінен не
пайда?
Қатының долы болса, елдің тыныштығынан не
пайда?
3-топ
Бірліктен бездіретін
де-әйел
Сұмдықты сездіретін де
әйел
4-топ
Еркек ер
мінезділігімен
Әйел биязы мінезділігімен
сүйкімді
5-топ
Талап,еңбек ,терең ой қанағат рақым ойлап
қой
Топ
Сабақтың мақсатын өздері
айтады
Бағалау критерийімен
танысады
|
Мадақтау
Мақалдардың мағынасын өмірмен
байланыстырады
|
Мақалдар
М.Дулатов
портреті
|
Сабақтың
ортасы
20
|
|
https://learningapps.org/create?edit=pn2pzftb323#preview
тапсырма
1-тапсырма
«Қабырғадағы
жұмыс»әдісі
Сұрақтарды қабырғада
орындайды,
2
мин
Бағалау
критерийі
Сұрақтарға жауап
береді
Әр сұраққа
түсініктеме береді
2-тапсырма Романнан
5 үзінді алынады. Алынған үзінділерді оқушылар топта
талдайды.
«Елші»
әдісі
Үзінділердегі
құндылықтарды табу
Бағалау
критернийі
Үзіндінің кімнің
сөзі екенін табады
Құндылығын
анықтайды
Құндылықтың
маңыздылығын айтады
3-тапсырма
Кейіпкерге немесе
авторға хат
Бағалау
критерййі
-
Саған ұнаған
кейіпкер
-
Оның қандай қасиеті
сені таң қалдырды?
-
Бүгінгі күні сол
қасиет адамдардың бойында бар
ма?
-
Қазіргі уақытта осы
шығарма кейіпкерлерінің бойынан табылған адами қасиеттер өзекті
ме?
Саралау тапсырмасы
Серік Нұрмұрат, Әли Жансая,
Батырхан,
Сұрақтар
Ауызша Саған қай
кейіпкердің іс-әрекеті
ұнады?
Қай кейіпкерге ақыл
айтар едің?
Сен сол кейіпкердің
орнында болсаң не істер
едің?
Қазіргі уақытта
осындай Сәрсенбай сияқты адамдар кездесе
ме?
Ғалидың орнында сен
болсаң не істер едің?
|
Топтық кері
байланыс
1
б
2
б
3
б
Топтық кері
байланыс
4
б
|
https://learningapps.org/create?edit=pn2pzftb323#preview
«Адай»
күйі
https://www.youtube.com/watch?v=CoafhMRxORw
Бейнежазба
үзінді
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
Оқушыларды
мадақтайды, ұсыныстар айтады
Үзінді
жаттау
|
Рефлексия
Менің бүгінгі
сабақтан
түйгенім
:
Не
ойландырды?
|
|
|
Мемлекеттік тілде
оқытылатын 8-сыныпта өткізілген қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабаққа
талдау.
Сабақтың
тақырыбы «Адам жанының құпиясы»
бөлімінде М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал»
романы.
Оқу
мақсаты 8.3.2.1 шығармадағы рухани
құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
беру;
Сабақтың
мақсаты Рухани құндылықтарды заманауи
тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
береді
Сабақтың басында оқушылар
ортаға шығып, шаңыраққа байланған ленталардан мақал-мәтелдің
үзінділерін таңдады. Таңдалған үзінділермен топқа бөлінді. Сыныпта
15 оқушы бар. Сабаққа қатысқан оқушылар-15. Сынып үш-үштен бес
топқа бөлінді. Бес топқа бөліну себебі әр топта қаншалықты аз оқушы
болса,оқушылардың барлығының сабаққа қатысу мүмкіндігі көп
болады.
Әр топ өздерінің
мақал-мәтелдері бойынша топтарға бөлінгеннен кейін, сабақ мақсатын
осы мақалдардың тақырыбына қарай өздері болжады. Әр тапсырма
дескиптор арқылы 10 баллдық жүйемен
бағаланды.«https://learningapps.org»платформасында кейіпкерлердің
іс-әрекеттерін сәйкестендіру жұмысы болды. Сәйкестендіру жұмысында
әр топтан бір оқушы шығып, жауап берді. Барлық сұрақтарға жауап
берілді. Әр тапсырмада оқушылар бір-біріне кері байланыс
беріп,толықтырып отырды.
Роман бойынша сабақ мақсатына
орай сұрақтар құрастырылған болатын. Ол тапсырманы оқушылар
«Қабырғадағы» жұмыс әдісімен орындады.Әр топ қабырғада тұрып
орындап,келесі топ жұмысына кері байланыс жасап
отырды.
Оқушыларға тапсырмалар
сараланып берілді. Сыныпта бес оқушыға кейіпкерлердің іс-әрекетіне
баға беру бойынша ауызша сұрақтарға жауап беру болды. Ал қалған
оқушылар кейіпкерлердің іс-әрекетіне ,рухани құндылығына,
жаңашылдығына баға беріп, авторға немесе кейіпкерге хат жазды. Бұл
тапсырмаға да оқушылар әрқайсысы әр түрлі кейіпкерлерге, авторға
хат жазып, рухани құндылық пен жаңашылдығын салыстырып,баға
берді.
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жасап, өз ұпайларын есептеп, мұғалімнің мадақтау және
ұсыныстарын алды. МАқсатқа жеттік.Барлық т апсырмлар
орындалды.
Пән мұғалімі Кайнарбаева
А.О
Ашық сабақ сәттерінен
көрініс
«Ворбдол» платформасында
оқушылар кейіпкерлерді таңдау үстінде
«learningapps»
платформасындағы сұрақтарға жауап
Жеке тапсырмлар Топқа бөліну
сәті