|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1V – Бөлім. Үй мәдениеті |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Медицинада фитотерапия және косметологияда өсімдіктің рөлі. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы). 8.2.5.2-Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
*дәрілік шөптердің құндылығы туралы оқушылардың білімін тереңдету және кеңейту; *табиғатқа, экология мәдениетіне, табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға мұқият қарауды және сүйіспеншілікті қалыптастыруды жалғастыру *денсаулығы мен өсімдіктерге мұқият қарауды жалғастыра беріңіз, бұл оны сақтауға көмектеседі *«Табиғи дәрілік өсімдіктер» тақырыбында постер жасау, өсімдіктердің негізгі қасиеттерін сипаттау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру уақыты, сыныптағы атмосфераның құру. 1. Оқушыларға презентацияны көрсетіңіз. Көрсету кезінде: Сіз қандай дәрілік өсімдіктерді білесіз? Қайда табуға болады? Неге дәрілік өсімдіктерге қажет? Сабақтың тақырыбын оқу мақсаттарын айту. Сұрақ-жауап сұрақтары: 1. Қандай дәрілік өсімдіктер улы? 2. Ең көп таралған дәрілік ағашты атаңыз? 3. Қандай бұта - жүрек препараттарын алу үшін шикізат? 4. Арамшөпті дәрілік өсімдіктерді атаңыз? 5. Грекше аударғанда «денсаулық» дегенді білдіретін дәрілік өсімдік атаңыз? 6. Блуминг, жергілікті емдік шөптер қысқа мерзімді салқындату туралы не айтады? 7. Золотушниктібасқа қалай атайды? 8. Қандай дәрілік өсімдіктер «жануартектес» болып табылады? |
Сұрақтардың жауаптары: 1. Бұл ағартылған, доп, адонис немесе горисвет, кілегей және т.б. 2. Қайың ағаштары. 3. Боярышник. 4. Дандельон (одуванчик), қарақұйрық, жусан, шопанның сөмкесі(пастушья сумка). 5. Жусан. 6. Розуф және шие. 7. Кезектілік. 8. Қасқырдың жидесі, раушан иті (шиповник). |
Өзін-өзі бағалау |
Оқулық
Презентация |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
. Кестені толтырыңыз (2 және 3 тілді үйрену үшін)
Тапсырма. «Табиғатта дәрілік өсімдіктер» тақырыбында постер жасау. Жұмыста жасау үшін біз қолданамыз: түрлі-түсті қағаздар, желім, түсті журналдар, қайшы, қарындаштар, бояулар, қылқалам т.б.
|
Мен жоспарлап отырмын: - графикалық көрсеткіштер, - шағын топтардағы жұмыс 60% астам; - жұмысты ұқыпты орындау; - аяқталған жұмыс.
|
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлін анықтап,сипаттай біледі. Шағын топтар да тәжірбие жасай алады. Биология және өнер арасындағы байланысты таба біледі. Өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалайды.
|
1. “Лекарственные растения в фотографиях и картинках” интернет yandex.
2. “Энциклопедия лекарственных растений” Т.А. Гончаров. Москва 1999 г.
3.www.fitoteraiya.ru
4. www.bibliotekar.ru
5. www.medunica.info
6. www.polsavred.ru |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
ері байланыс - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. |
Оқушылар өз жұмыстарынаншағын көрме жасайды, оларды шабытандырған идеялармен бөлісіп, талқылайды.
|
|
стикер
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Медицинада фитотерапия және косметологияда өсімдіктің рөлі. 8-сынып
Медицинада фитотерапия және косметологияда өсімдіктің рөлі. 8-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1V – Бөлім. Үй мәдениеті |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Медицинада фитотерапия және косметологияда өсімдіктің рөлі. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы). 8.2.5.2-Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
*дәрілік шөптердің құндылығы туралы оқушылардың білімін тереңдету және кеңейту; *табиғатқа, экология мәдениетіне, табиғат ресурстарын ұтымды пайдалануға мұқият қарауды және сүйіспеншілікті қалыптастыруды жалғастыру *денсаулығы мен өсімдіктерге мұқият қарауды жалғастыра беріңіз, бұл оны сақтауға көмектеседі *«Табиғи дәрілік өсімдіктер» тақырыбында постер жасау, өсімдіктердің негізгі қасиеттерін сипаттау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру уақыты, сыныптағы атмосфераның құру. 1. Оқушыларға презентацияны көрсетіңіз. Көрсету кезінде: Сіз қандай дәрілік өсімдіктерді білесіз? Қайда табуға болады? Неге дәрілік өсімдіктерге қажет? Сабақтың тақырыбын оқу мақсаттарын айту. Сұрақ-жауап сұрақтары: 1. Қандай дәрілік өсімдіктер улы? 2. Ең көп таралған дәрілік ағашты атаңыз? 3. Қандай бұта - жүрек препараттарын алу үшін шикізат? 4. Арамшөпті дәрілік өсімдіктерді атаңыз? 5. Грекше аударғанда «денсаулық» дегенді білдіретін дәрілік өсімдік атаңыз? 6. Блуминг, жергілікті емдік шөптер қысқа мерзімді салқындату туралы не айтады? 7. Золотушниктібасқа қалай атайды? 8. Қандай дәрілік өсімдіктер «жануартектес» болып табылады? |
Сұрақтардың жауаптары: 1. Бұл ағартылған, доп, адонис немесе горисвет, кілегей және т.б. 2. Қайың ағаштары. 3. Боярышник. 4. Дандельон (одуванчик), қарақұйрық, жусан, шопанның сөмкесі(пастушья сумка). 5. Жусан. 6. Розуф және шие. 7. Кезектілік. 8. Қасқырдың жидесі, раушан иті (шиповник). |
Өзін-өзі бағалау |
Оқулық
Презентация |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
. Кестені толтырыңыз (2 және 3 тілді үйрену үшін)
Тапсырма. «Табиғатта дәрілік өсімдіктер» тақырыбында постер жасау. Жұмыста жасау үшін біз қолданамыз: түрлі-түсті қағаздар, желім, түсті журналдар, қайшы, қарындаштар, бояулар, қылқалам т.б.
|
Мен жоспарлап отырмын: - графикалық көрсеткіштер, - шағын топтардағы жұмыс 60% астам; - жұмысты ұқыпты орындау; - аяқталған жұмыс.
|
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлін анықтап,сипаттай біледі. Шағын топтар да тәжірбие жасай алады. Биология және өнер арасындағы байланысты таба біледі. Өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалайды.
|
1. “Лекарственные растения в фотографиях и картинках” интернет yandex.
2. “Энциклопедия лекарственных растений” Т.А. Гончаров. Москва 1999 г.
3.www.fitoteraiya.ru
4. www.bibliotekar.ru
5. www.medunica.info
6. www.polsavred.ru |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
ері байланыс - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. |
Оқушылар өз жұмыстарынаншағын көрме жасайды, оларды шабытандырған идеялармен бөлісіп, талқылайды.
|
|
стикер
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













