|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
К.А. Ботантаева |
|
Күні: |
15.11.2024 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикадағы күштер. Ньютонның екiншi заңы, масса |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру 9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Механикалық күштерге мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды. Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Психологиялық ахуал |
|||
|
8 мин |
Үй жұмысы: Өткен тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақтар:
Ньютонның барлық заңдары орындалатын жүйе
Жауап: Дененің өз жылдамдығын өзгеріссіз сақтау қасиеті |
Әр оқушыға жеке сұрақ қойылады. |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақ қойылады. ҚБ: Жауап берген оқушы + белгісін алады. Өткен сабақты оқушылардың меңгергендігін зерттеу + , — таңбаларын санау. Тақтаға жазу. |
Матрица |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин
|
Жаңа сабақ. Тақтаға жаңа сабақ бойынша 7 сөз жазылады, 30 секунд уақыт беріледі, содан соң сөздер алынып тасталады, оқушылар 30 секунд ішінде естерінде қалған сөзді жазады. 1. Деформация 2. Вертикаль төмен 3. Гук 4. Қатаңдық 5. Күш 6. Архимед 7. Ньютон |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
ҚБ: Кімде 7 сөз + белгісі қойылады. . |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин+7 мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Қиылыс сұрақтар:
|
1. Күштердің түрлерін және қызметін сипаттайды. |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақ қойылады. ҚБ: Жауап берген оқушы + белгісін алады. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
8 мин
|
Сыни сұрақтар:
Жауап: жоқ
Жауап: жоқ, инерциялы емес санақ жүйесінде
Жауап: 3
Жауап: Гук заңы
Жауап:5
Жауап: ауырлық және БӘТ күші
Жауап: Ньютон
Жауап: ия
Жауап: төмен
Сабақты қорытындылау мақсатында Есептер шығару
|
|
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақ қойылады. ҚБ: Жауап берген оқушы + белгісін алады. |
|
|
Сабақтың соңы 2мин Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар өз ойларын түсіндіріп береді. Сабақтан алған маңызды ақпараттарды жазады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
8. Сәйкестендіру тапсырмасы (Жауаптарымен)
|
№ |
Ұғымдар |
Анықтамалар |
|
|
|
1 |
Ньютонның екінші заңы |
Күш дененің массасы мен үдеуіне пропорционал |
|
|
|
2 |
Масса |
Дененің инерттілігін сипаттайтын физикалық шама |
|
|
|
3 |
Үдеу |
Дененің жылдамдығының өзгеру шапшаңдығы |
|
|
|
4 |
Күш |
Денеге әсер ететін және қозғалыс күйін өзгертетін шама |
|
|
|
5 |
Ньютон |
Күш бірлігі |
|
|
|
6 |
Жылдамдық |
Дененің бірлік уақытта жүріп өткен жолы |
|
|
|
7 |
Ньютонның бірінші заңы |
Денеге сыртқы күш әсер етпесе, дене тыныштықта немесе бірқалыпты қозғалыста болады |
||
|
8 |
Дененің үдеуі |
Күшке пропорционал және массаға кері пропорционал |
||
|
№ |
Ұғымдар |
Анықтамалар |
|
1 |
Ньютонның екінші заңы |
Күш бірлігі |
|
2 |
Масса |
Денеге сыртқы күш әсер етпесе, дене тыныштықта немесе бірқалыпты қозғалыста болады |
|
3 |
Үдеу |
Күш дененің массасы мен үдеуіне пропорционал |
|
4 |
Күш |
Дененің инерттілігін сипаттайтын физикалық шама |
|
5 |
Ньютон |
Дененің жылдамдығының өзгеру шапшаңдығы |
|
6 |
Жылдамдық |
Күшке пропорционал және массаға кері пропорционал |
|
7 |
Ньютонның бірінші заңы |
Дененің бірлік уақытта жүріп өткен жолы |
|
8 |
Дененің үдеуі |
Денеге әсер ететін және қозғалыс күйін өзгертетін шама |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикадағы күштер. Ньютонның екiншi заңы, масса
Механикадағы күштер. Ньютонның екiншi заңы, масса
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
К.А. Ботантаева |
|
Күні: |
15.11.2024 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикадағы күштер. Ньютонның екiншi заңы, масса |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру 9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Механикалық күштерге мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды. Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Психологиялық ахуал |
|||
|
8 мин |
Үй жұмысы: Өткен тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақтар:
Ньютонның барлық заңдары орындалатын жүйе
Жауап: Дененің өз жылдамдығын өзгеріссіз сақтау қасиеті |
Әр оқушыға жеке сұрақ қойылады. |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақ қойылады. ҚБ: Жауап берген оқушы + белгісін алады. Өткен сабақты оқушылардың меңгергендігін зерттеу + , — таңбаларын санау. Тақтаға жазу. |
Матрица |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин
|
Жаңа сабақ. Тақтаға жаңа сабақ бойынша 7 сөз жазылады, 30 секунд уақыт беріледі, содан соң сөздер алынып тасталады, оқушылар 30 секунд ішінде естерінде қалған сөзді жазады. 1. Деформация 2. Вертикаль төмен 3. Гук 4. Қатаңдық 5. Күш 6. Архимед 7. Ньютон |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
ҚБ: Кімде 7 сөз + белгісі қойылады. . |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин+7 мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Қиылыс сұрақтар:
|
1. Күштердің түрлерін және қызметін сипаттайды. |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақ қойылады. ҚБ: Жауап берген оқушы + белгісін алады. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
8 мин
|
Сыни сұрақтар:
Жауап: жоқ
Жауап: жоқ, инерциялы емес санақ жүйесінде
Жауап: 3
Жауап: Гук заңы
Жауап:5
Жауап: ауырлық және БӘТ күші
Жауап: Ньютон
Жауап: ия
Жауап: төмен
Сабақты қорытындылау мақсатында Есептер шығару
|
|
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту үшін сұрақ қойылады. ҚБ: Жауап берген оқушы + белгісін алады. |
|
|
Сабақтың соңы 2мин Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар өз ойларын түсіндіріп береді. Сабақтан алған маңызды ақпараттарды жазады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
8. Сәйкестендіру тапсырмасы (Жауаптарымен)
|
№ |
Ұғымдар |
Анықтамалар |
|
|
|
1 |
Ньютонның екінші заңы |
Күш дененің массасы мен үдеуіне пропорционал |
|
|
|
2 |
Масса |
Дененің инерттілігін сипаттайтын физикалық шама |
|
|
|
3 |
Үдеу |
Дененің жылдамдығының өзгеру шапшаңдығы |
|
|
|
4 |
Күш |
Денеге әсер ететін және қозғалыс күйін өзгертетін шама |
|
|
|
5 |
Ньютон |
Күш бірлігі |
|
|
|
6 |
Жылдамдық |
Дененің бірлік уақытта жүріп өткен жолы |
|
|
|
7 |
Ньютонның бірінші заңы |
Денеге сыртқы күш әсер етпесе, дене тыныштықта немесе бірқалыпты қозғалыста болады |
||
|
8 |
Дененің үдеуі |
Күшке пропорционал және массаға кері пропорционал |
||
|
№ |
Ұғымдар |
Анықтамалар |
|
1 |
Ньютонның екінші заңы |
Күш бірлігі |
|
2 |
Масса |
Денеге сыртқы күш әсер етпесе, дене тыныштықта немесе бірқалыпты қозғалыста болады |
|
3 |
Үдеу |
Күш дененің массасы мен үдеуіне пропорционал |
|
4 |
Күш |
Дененің инерттілігін сипаттайтын физикалық шама |
|
5 |
Ньютон |
Дененің жылдамдығының өзгеру шапшаңдығы |
|
6 |
Жылдамдық |
Күшке пропорционал және массаға кері пропорционал |
|
7 |
Ньютонның бірінші заңы |
Дененің бірлік уақытта жүріп өткен жолы |
|
8 |
Дененің үдеуі |
Денеге әсер ететін және қозғалыс күйін өзгертетін шама |
шағым қалдыра аласыз













