Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Механикалық жұмыс және энергия
|
Білім беру ұйымының атауы |
№86 жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 А Сақталу заңдары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбдіманап Н.Ү. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2026ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс және энергия |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау; 9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтау;
Кейбір оқушылар: Энергияның сақталу заңын есеп шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндыулықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы 10 минут Алдыңғы білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 15 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру: «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Заң және тәртіп» құндылығы
«Тәртіп - тәрбие бастауы» құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін. https://youtube.com/shorts/Kl_Tf-cZgiA?si=OgvX08oxJEE9ePOP Ахуал орнату «Смайлик»әдісі Үй тапсырмасы Wordwoll платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://wordwall.net/kk/resource/39608004
Жаңа сабақ https://youtu.be/_gunswDJFk8?si=hCq72_tdH74DT6n_
https://youtube.com/shorts/w1SKxviKfpA?si=JZBHOTkGU-nuT4Qq
Видео көрсетілім Видео арқылы тақырыптың негізгі маңызды ақпараттар беріліп оқушылар,жаңа тақырыпты меңгереді . https://phet.colorado.edu/en/simulations/energy-skate-park-basics Оқушылыр жаңа тақырыпты топтық әдіс арқылы «Гамма» сайты арқылы постер қорғайды Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау. 1 топ «Кластер» әдісі
2- топ:
3-топ:
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырмалары
«Gemini де фото есеп» әдісі бойынша сурет
түріндіріп есептерді шығарады
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс 4.3-жаттығу
1. Жер бетінен 100 км қашықтықта дөңгелек орбита бойымен қозғалып жүрген Жердің жасанды серігінің массасы 1300 кг. Осы серіктің кинетикалық энергиясын есептеңдер. 2. 10 м биіктіктен құлаған массасы 2,5 кг жүктің потенциалдық энергиясы 1 с өткеннен кейін қалай өзгереді (жүктің бастапқы жылдамдығы нөлге тең)? 3. Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3 м болса, онда массасы 75 кг адам баспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады? 4. Бала динамометрді созып, өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады. Ол 400 Н болып шықты. Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады? Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10 000 Н/м. 5. Жоғары ұшы бекітілген серіппеге массасы 18 кг дене ілінген. Сондағы серіппенің ұзындығы 10 см. Оған массасы 30 кг денені ілгенде оның ұзындығы 12 см болды. 10 см серіппені 15 см ұзындыққа дейін созу үшін қандай жұмыс атқару керек екенін есептеңдер. Бұл кезде серпімділік күші қандай жұмыс атқарады?
Сабақты бекіту тапсырмасы Educaplay платфомасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://www.educaplay.com/learning-resources/18600922-learning_resource.html
Рефлексиия. Бағалау
Үй тапсырмасы Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы 3 сұраққа жауап жазу. Жаттығу есептерін аяқтау.Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен үй жағдайында қауіпсіздік шарасын сақтай отырып эксперименттер жасап видео материал дайындасаңыз да болады
|
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.
Оқу мақсатымен танысады
Мұғаліммен бірге тапсырмаларды талдау. Оқушылар сұраққа жауап беріп сабақ тақырыбына шығады. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге қою
Оқушылар энергия мен жұмысты байланыстыратын теңдеуді жазып қорытады
Оқушылар топтасып есептер шығарады |
Дескриптор: Импульстің сақталу заңын біледі; 1 балл
Дескриптор: Стиммуляциялық программа көмегімен энергияның түрленуін зерттейді; Кластерді дұрыс толтыра алады; Энергия түрлері мен жұмыстың және энергияның формулаларын дұрыс жаза алады;
2 балл
Дескриптор:
Механикалық жұмыстың формуласына күрделі есептерді шығарады
Физикалық шамаларды әріппен дұрыс белгілейді
Өлшем бірлктерді ХБЖ-ге айналдырады Есепті шығаруда формуланы дұрыс пайдаланады Механикалық жұмыс және энергия. -механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтау; - жұмыс және энергияның байланысын түсіндіру;
6 балл
Дескриптор: Энергия түрлері мен жұмыстың және энергияның физикалық мағынасы мен өмірде қолданылуын біліп + дұрысын тауып белгілей алады;
1 балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/52491149
https://youtu.be/_gunswDJFk8?si=hCq72_tdH74DT6n_
https://phet.colorado.edu/en/simulations/energy-skate-park-basics
https://gemini.google.com/?hl=ru
9 сынып оқулық
https://www.educaplay.com/learning-resources/18600922-learning_resource.html
|
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмы және энергия
Механикалық жұмы және энергия
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Механикалық жұмыс және энергия
|
Білім беру ұйымының атауы |
№86 жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 А Сақталу заңдары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбдіманап Н.Ү. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2026ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс және энергия |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау; 9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтау;
Кейбір оқушылар: Энергияның сақталу заңын есеп шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндыулықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы 10 минут Алдыңғы білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 15 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру: «Адал азамат бағдарламасындағы құндылықтарды оқыту процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Заң және тәртіп» құндылығы
«Тәртіп - тәрбие бастауы» құндылыққа дәріптейтін бейне жазба көрсетемін. https://youtube.com/shorts/Kl_Tf-cZgiA?si=OgvX08oxJEE9ePOP Ахуал орнату «Смайлик»әдісі Үй тапсырмасы Wordwoll платформасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://wordwall.net/kk/resource/39608004
Жаңа сабақ https://youtu.be/_gunswDJFk8?si=hCq72_tdH74DT6n_
https://youtube.com/shorts/w1SKxviKfpA?si=JZBHOTkGU-nuT4Qq
Видео көрсетілім Видео арқылы тақырыптың негізгі маңызды ақпараттар беріліп оқушылар,жаңа тақырыпты меңгереді . https://phet.colorado.edu/en/simulations/energy-skate-park-basics Оқушылыр жаңа тақырыпты топтық әдіс арқылы «Гамма» сайты арқылы постер қорғайды Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау. 1 топ «Кластер» әдісі
2- топ:
3-топ:
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырмалары
«Gemini де фото есеп» әдісі бойынша сурет
түріндіріп есептерді шығарады
Жеке тапсырма Оқулықпен жұмыс 4.3-жаттығу
1. Жер бетінен 100 км қашықтықта дөңгелек орбита бойымен қозғалып жүрген Жердің жасанды серігінің массасы 1300 кг. Осы серіктің кинетикалық энергиясын есептеңдер. 2. 10 м биіктіктен құлаған массасы 2,5 кг жүктің потенциалдық энергиясы 1 с өткеннен кейін қалай өзгереді (жүктің бастапқы жылдамдығы нөлге тең)? 3. Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3 м болса, онда массасы 75 кг адам баспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады? 4. Бала динамометрді созып, өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады. Ол 400 Н болып шықты. Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады? Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10 000 Н/м. 5. Жоғары ұшы бекітілген серіппеге массасы 18 кг дене ілінген. Сондағы серіппенің ұзындығы 10 см. Оған массасы 30 кг денені ілгенде оның ұзындығы 12 см болды. 10 см серіппені 15 см ұзындыққа дейін созу үшін қандай жұмыс атқару керек екенін есептеңдер. Бұл кезде серпімділік күші қандай жұмыс атқарады?
Сабақты бекіту тапсырмасы Educaplay платфомасындағы ойын түріндегі тапсырманы орындайды. https://www.educaplay.com/learning-resources/18600922-learning_resource.html
Рефлексиия. Бағалау
Үй тапсырмасы Тақырыпты оқу,видео сабақты қарау. Оқулық соңындағы 3 сұраққа жауап жазу. Жаттығу есептерін аяқтау.Тақырыпқа байланысты қызықты зерттеу мен үй жағдайында қауіпсіздік шарасын сақтай отырып эксперименттер жасап видео материал дайындасаңыз да болады
|
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.
Оқу мақсатымен танысады
Мұғаліммен бірге тапсырмаларды талдау. Оқушылар сұраққа жауап беріп сабақ тақырыбына шығады. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге қою
Оқушылар энергия мен жұмысты байланыстыратын теңдеуді жазып қорытады
Оқушылар топтасып есептер шығарады |
Дескриптор: Импульстің сақталу заңын біледі; 1 балл
Дескриптор: Стиммуляциялық программа көмегімен энергияның түрленуін зерттейді; Кластерді дұрыс толтыра алады; Энергия түрлері мен жұмыстың және энергияның формулаларын дұрыс жаза алады;
2 балл
Дескриптор:
Механикалық жұмыстың формуласына күрделі есептерді шығарады
Физикалық шамаларды әріппен дұрыс белгілейді
Өлшем бірлктерді ХБЖ-ге айналдырады Есепті шығаруда формуланы дұрыс пайдаланады Механикалық жұмыс және энергия. -механикалық жұмысты аналитикалық және графикалық жолымен анықтау; - жұмыс және энергияның байланысын түсіндіру;
6 балл
Дескриптор: Энергия түрлері мен жұмыстың және энергияның физикалық мағынасы мен өмірде қолданылуын біліп + дұрысын тауып белгілей алады;
1 балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/52491149
https://youtu.be/_gunswDJFk8?si=hCq72_tdH74DT6n_
https://phet.colorado.edu/en/simulations/energy-skate-park-basics
https://gemini.google.com/?hl=ru
9 сынып оқулық
https://www.educaplay.com/learning-resources/18600922-learning_resource.html
|
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






























