|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3.Механикалық жұмыс және қуат Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: : Мұғалімнің аты-жөні: : Г.Конысбай
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Механикалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.1Механикалық жұмыс туралы түсінік алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру.Механикалық жұмыс формуласын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық шамалараға ауызша және жазбаша сипаттама береді;
Механикалық жұмыс орындалу үшін мына екі шарт орындалу қажет: Формуласы, өлшем бірлігі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика,технология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, таратпа қағаздар, слайдтар; топтың аттары; миркофон; стикер; бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Архимед күшін тұжырымдай біледі. Денелердің жүзу шарттарын біледі. Барометрдің нені өлшейтін құрал екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы ( 10 минут) Ширату жаттығуы: «Мюнстенберг" әдісі Түсінік кезеңі
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу:ғалымдардың суреттері арқылы топқа бөлу: «Джоуль», «Ньютон», «Архимед», «Паскаль»
2. Алдынғы білімді қайталау І топ
«Джоуль» *Массасы 100 кг, көлемі 0,2
м3 дене суат бетінде жүзіп жүре ме, әлде батып кете
ме? Кеменің салмағы 1000 кН. Ол
қанша су көлемін ығыстырып шығарады? Жүзетін танк-амфибияның
массасы 14 т. Танктың суға батқан бөлігінің көлемін
анықтаңдар. Мәрмәр тақтаның массасы 40,5 кг. Оны суда ұстап тұру үшін қандай күш салу керек?Дискриптор: 1.Бұрын алған білімдерін нақтылайды 2.Есептерді шешіп, мәселені шеше алады Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру және талқылау (тақырыптың атын ашу) Мсппагшоамеханикалықтиалоппкнжұмысвпоьрждт
|
Ғалымдардың суреттері,
Жаңа тақырыпты ашатын мюнстенберг әдісінің парақшалары, түрлі суреттер, кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут
Топтық жұмыс: «Олқылықты толтыру»
Сергіту сәті
«Сәйкестендіру кестесі»
Жұптық жұмыс: «Ойлан.Жұптас.Бөліс»
|
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген жолға да тура пропорционал.
Мұндағы: А-жұмыс; Ғ-күш; s – жүрілген жол. Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем бірлігі ХБЖ-да джоуль алынады. 1Дж=1Нх1м=1Н∙м. 1 килоджоуль (1кДж)=1000 Дж=103Дж 1 миллиджоуль (1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж 1 микроджоуль (1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж
Оқушылармеханикалық жұиыс белгілерін,формуласын өз бетімен оқып үйреніп және оны есептер шығаруда пайдалана отырып,тақырыпты меңгереді.
Жауабы: 78,48 г
Жауабы: 48 Дж. 3. 200 кДж жұмыс 0,8 км жолда қандай күштің әсерінен орындалды?
Жауабы: 250 Н. 4. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22,5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді? Жауабы: 337,5 МДж. Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді. Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. Бағалау парақшаларына әркім өз деңгейін бағалайды. Дескриптер: 1.Сабақ мақсатына сәйкес ақпараттарды біледі 2.Өзі шешеім қабылдай алады 3.Есептерді шығарып, мәселені шеше алады. «Қара жорға» биі Мұнда оқушылар өтілген тақырыпқа байланысты сәйкестендіру кестесі беріледі. «Өз үйіңді тап» ойыны арқылы сәйкестендіру A=Fs H күш F=mg Дж орын ауыстыру s=Vt Дж/Н Ауырлық күші s=A/F Н*м Жұмыс F=A/s м жол Дискриптор: 1.Берілген физикалық шамаларды табады. 2.Шамалардың өлшем бірліктері мен формулаларын сәйкестендіріп біледі
1.Алған білімдерін жазбаша ұсына алады. 2.Диалогқа түсіп, өз пікірін білдіре алады |
Оқулық Физика 7-сынып Алматы «Атамұра» 2012жыл Ережелер жазылған слайдттар
Үлестірмелер
Интерактивті тақта
Түрлі түсті қаламдар, А3 қағазы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7 минут)
|
Кері байланыс: топқа бөлген ғалымдар суреттерінің артына өздерінің сабақты меңгергендігі жөнінде пікірлерін жазып,бағдаршамға жапсырады
Өзім орындай аламын
Үйге тапсырма: Тақырыпты өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру. Оқушының өзін – өзі бағалау бетшесі
Үй тапсырмасы: Механикалық жұмыс Мұғалім лебізі: Барлығыныңызға жаңа сабақты жақсы меңгеруге ат салысып, өз нәтижелеріңізді көрсеткендеріңіз үшін рахмет!!!
Білім жолында алға!!!
|
Бағалау парақшасы.
Бағдаршам, стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау кезінде топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға дербес қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады, оқу материалдары мен ресурстарын арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін ашылады.
|
Қалыптастырушы бағалау, Өзін-өзі бағалау.
|
Оқушылардың топтық жұмыс кезінде тапсырмаларды орындау кезінде денсаулықтарына зақым келмес үшін орындықтар мен үстелдердің дұрыс орналастырылуына назар аударамын. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмыс
Механикалық жұмыс
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3.Механикалық жұмыс және қуат Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: : Мұғалімнің аты-жөні: : Г.Конысбай
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Механикалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.1Механикалық жұмыс туралы түсінік алу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру.Механикалық жұмыс формуласын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық шамалараға ауызша және жазбаша сипаттама береді;
Механикалық жұмыс орындалу үшін мына екі шарт орындалу қажет: Формуласы, өлшем бірлігі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика,технология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, таратпа қағаздар, слайдтар; топтың аттары; миркофон; стикер; бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Архимед күшін тұжырымдай біледі. Денелердің жүзу шарттарын біледі. Барометрдің нені өлшейтін құрал екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы ( 10 минут) Ширату жаттығуы: «Мюнстенберг" әдісі Түсінік кезеңі
|
1.Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу:ғалымдардың суреттері арқылы топқа бөлу: «Джоуль», «Ньютон», «Архимед», «Паскаль»
2. Алдынғы білімді қайталау І топ
«Джоуль» *Массасы 100 кг, көлемі 0,2
м3 дене суат бетінде жүзіп жүре ме, әлде батып кете
ме? Кеменің салмағы 1000 кН. Ол
қанша су көлемін ығыстырып шығарады? Жүзетін танк-амфибияның
массасы 14 т. Танктың суға батқан бөлігінің көлемін
анықтаңдар. Мәрмәр тақтаның массасы 40,5 кг. Оны суда ұстап тұру үшін қандай күш салу керек?Дискриптор: 1.Бұрын алған білімдерін нақтылайды 2.Есептерді шешіп, мәселені шеше алады Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру және талқылау (тақырыптың атын ашу) Мсппагшоамеханикалықтиалоппкнжұмысвпоьрждт
|
Ғалымдардың суреттері,
Жаңа тақырыпты ашатын мюнстенберг әдісінің парақшалары, түрлі суреттер, кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут
Топтық жұмыс: «Олқылықты толтыру»
Сергіту сәті
«Сәйкестендіру кестесі»
Жұптық жұмыс: «Ойлан.Жұптас.Бөліс»
|
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген жолға да тура пропорционал.
Мұндағы: А-жұмыс; Ғ-күш; s – жүрілген жол. Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем бірлігі ХБЖ-да джоуль алынады. 1Дж=1Нх1м=1Н∙м. 1 килоджоуль (1кДж)=1000 Дж=103Дж 1 миллиджоуль (1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж 1 микроджоуль (1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж
Оқушылармеханикалық жұиыс белгілерін,формуласын өз бетімен оқып үйреніп және оны есептер шығаруда пайдалана отырып,тақырыпты меңгереді.
Жауабы: 78,48 г
Жауабы: 48 Дж. 3. 200 кДж жұмыс 0,8 км жолда қандай күштің әсерінен орындалды?
Жауабы: 250 Н. 4. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22,5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді? Жауабы: 337,5 МДж. Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді. Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. Бағалау парақшаларына әркім өз деңгейін бағалайды. Дескриптер: 1.Сабақ мақсатына сәйкес ақпараттарды біледі 2.Өзі шешеім қабылдай алады 3.Есептерді шығарып, мәселені шеше алады. «Қара жорға» биі Мұнда оқушылар өтілген тақырыпқа байланысты сәйкестендіру кестесі беріледі. «Өз үйіңді тап» ойыны арқылы сәйкестендіру A=Fs H күш F=mg Дж орын ауыстыру s=Vt Дж/Н Ауырлық күші s=A/F Н*м Жұмыс F=A/s м жол Дискриптор: 1.Берілген физикалық шамаларды табады. 2.Шамалардың өлшем бірліктері мен формулаларын сәйкестендіріп біледі
1.Алған білімдерін жазбаша ұсына алады. 2.Диалогқа түсіп, өз пікірін білдіре алады |
Оқулық Физика 7-сынып Алматы «Атамұра» 2012жыл Ережелер жазылған слайдттар
Үлестірмелер
Интерактивті тақта
Түрлі түсті қаламдар, А3 қағазы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7 минут)
|
Кері байланыс: топқа бөлген ғалымдар суреттерінің артына өздерінің сабақты меңгергендігі жөнінде пікірлерін жазып,бағдаршамға жапсырады
Өзім орындай аламын
Үйге тапсырма: Тақырыпты өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру. Оқушының өзін – өзі бағалау бетшесі
Үй тапсырмасы: Механикалық жұмыс Мұғалім лебізі: Барлығыныңызға жаңа сабақты жақсы меңгеруге ат салысып, өз нәтижелеріңізді көрсеткендеріңіз үшін рахмет!!!
Білім жолында алға!!!
|
Бағалау парақшасы.
Бағдаршам, стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау кезінде топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға дербес қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады, оқу материалдары мен ресурстарын арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін ашылады.
|
Қалыптастырушы бағалау, Өзін-өзі бағалау.
|
Оқушылардың топтық жұмыс кезінде тапсырмаларды орындау кезінде денсаулықтарына зақым келмес үшін орындықтар мен үстелдердің дұрыс орналастырылуына назар аударамын. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















