|
Бөлім: |
Сақталу заңдары |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Өрісбай Жолдас Ерғалиұлы |
|
|
Күні: |
05.10.2022 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс және энергия |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау 9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті Барлығы Жеке/ЕБҚ |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Үй тапсырмасы
2 мин |
Оқушылармен амандасып, сабаққа назарларын аударады. Жалпы алдыңғы тақырыпты қайталау мақсатында тақтадағы суретке қарап анықтайды. |
Тақтадағы суреттерге қарап тақырыпты анықтайды. |
Тақтадағы суреттерге қарап тақырыпты анықтап, анықтамасын айтады. |
|
Интерактивті тақта, суреттер |
|
Сабақтың басы
5 мин |
Үй тапсырмасын қайталатып, берілген фото суреттерге байланысты бүгінгі жаңа тақырыпты белгілеп аламыз.
|
Мұғаліммен амандасып назарын сабаққа аударады. Электронды тақтадағы суреттерге қарап бүгінгі тақырыпты анықтайды. |
Мұғаліммен амандасып назарын сабаққа аударады. Электронды тақтадағы суреттерге қарап бүгінгі тақырыпты анықтайды. |
Мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы
5 мин
5 мин
10 мин
10 мин
|
1-тапсырма
Мұғалім допты жерге тастайды.
2-тапсырма Топтық жұмыс. Сыныпты 2 топқа бөлеміз. Постер әдісі. 1-топ. Жұмыс 2-топ. Энергия
3-тапсырма Жеке жұмыс. Есептер шығару.
1.Құрылысшы массасы 10 кг жәшікті еденнен 1 м ге көтеріп, биіктігін өзгертпей, 100 см қашықтыққа орнын ауыстырып, еденге қояды. Әр деңгейдегі ауырлық күшінің жұмысын және толық жұмысты анықтау керек. 2. Массасы 60 кг конкишінің толық тоқтағанға дейінгі теңкемімелі қозғалысы кезінде үйкеліс күшінің атқарған жұмысын анықтау. (Тежелу жолы 0,01 км, қозғалыс уақыты 7 мин) 3. Автокөлік амортизатор серіппесін 4 м-ге қысқанда 970 кДж жұмыс жасалып , серіппені 6 см-ге қайта қысқанда қандай жұмыс жасалады.
|
Таңдалған оқушы тақтаға шығып мұғалімнің айтуы бойынша Механикалық жұмыс тақырыбын анықтайды.
Мұғалім допты жерге тастайды, оқушылар мұғалімнің іс-әрекетіне қарап қандай физикалық шамалар орындалғанын анықтайды.
Әр топ өз тақырыбында постер қорғайды.
Оқушылар есепті шығарады. |
Таңдалған оқушы тақтаға шығып мұғалімнің айтуы бойынша қимыл арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
Арнайы оқушылардың алдарында қағаздар болады.
Кейбір оқушылар есептерді шығарып, қорытады. |
|
Кластер, сурет
Доп
Постер, түрлі түсті қаламдар |
|
Сабақтың соңы
2 мин |
Үйге тапсырма:
Кітаптағы 22 жаттығу
Рефлексия «Көңіл-күй»
|
Оқушылар саусақтарымен бүгінгі сабақтың қаншалықты ұнағанын көрсетеді. |
Оқушылар саусақтарымен бүгінгі сабақтың қаншалықты ұнағанын көрсетеді. |
|
|
Қосымша 1
Оқушыны тақтаға шығарып механикалық жұмысты А нүктесінен Б нүктесіне ауысу арқылы анықтатамыз. Қандай формулалар қажет екендігің анықтайды.

|
Бағалау крийтерийі |
Балл |
Ойлау дағдысының деңгейі |
|
|
Практика жүзінде механикалық жұмысты анықтайды |
Оқушы тақтаға шығу арқылы механикалық жұмысты анықтайды. |
1 |
Қолдану, түсіну |
|
Оқушы механикалық жұмыстың формулуларын жазады. |
1 |
Қосымша 2
Топтық жұмыс. «Постер әдісі»
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
Балл |
Ойлау дағдысының деңгейі |
|
Постер әдісі |
Тақырыптың мағынасын ашады. |
2 |
Білу, түсіну |
Қосымша 3
|
Бағалау крийтерийі |
Дескриптор |
Балл |
Ойлау дағдысының деңгейі |
|
Механикалық жұмыс пен энергияға байланысты есептер шығарады |
Механикалық жұмыс тақырыбына есептер шығара алады. |
2 |
Түсіну |
|
Энергия тақырыбына есептер шығара алады. |
2 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмыс және энергия
Механикалық жұмыс және энергия
|
Бөлім: |
Сақталу заңдары |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Өрісбай Жолдас Ерғалиұлы |
|
|
Күні: |
05.10.2022 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс және энергия |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау 9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті Барлығы Жеке/ЕБҚ |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Үй тапсырмасы
2 мин |
Оқушылармен амандасып, сабаққа назарларын аударады. Жалпы алдыңғы тақырыпты қайталау мақсатында тақтадағы суретке қарап анықтайды. |
Тақтадағы суреттерге қарап тақырыпты анықтайды. |
Тақтадағы суреттерге қарап тақырыпты анықтап, анықтамасын айтады. |
|
Интерактивті тақта, суреттер |
|
Сабақтың басы
5 мин |
Үй тапсырмасын қайталатып, берілген фото суреттерге байланысты бүгінгі жаңа тақырыпты белгілеп аламыз.
|
Мұғаліммен амандасып назарын сабаққа аударады. Электронды тақтадағы суреттерге қарап бүгінгі тақырыпты анықтайды. |
Мұғаліммен амандасып назарын сабаққа аударады. Электронды тақтадағы суреттерге қарап бүгінгі тақырыпты анықтайды. |
Мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы
5 мин
5 мин
10 мин
10 мин
|
1-тапсырма
Мұғалім допты жерге тастайды.
2-тапсырма Топтық жұмыс. Сыныпты 2 топқа бөлеміз. Постер әдісі. 1-топ. Жұмыс 2-топ. Энергия
3-тапсырма Жеке жұмыс. Есептер шығару.
1.Құрылысшы массасы 10 кг жәшікті еденнен 1 м ге көтеріп, биіктігін өзгертпей, 100 см қашықтыққа орнын ауыстырып, еденге қояды. Әр деңгейдегі ауырлық күшінің жұмысын және толық жұмысты анықтау керек. 2. Массасы 60 кг конкишінің толық тоқтағанға дейінгі теңкемімелі қозғалысы кезінде үйкеліс күшінің атқарған жұмысын анықтау. (Тежелу жолы 0,01 км, қозғалыс уақыты 7 мин) 3. Автокөлік амортизатор серіппесін 4 м-ге қысқанда 970 кДж жұмыс жасалып , серіппені 6 см-ге қайта қысқанда қандай жұмыс жасалады.
|
Таңдалған оқушы тақтаға шығып мұғалімнің айтуы бойынша Механикалық жұмыс тақырыбын анықтайды.
Мұғалім допты жерге тастайды, оқушылар мұғалімнің іс-әрекетіне қарап қандай физикалық шамалар орындалғанын анықтайды.
Әр топ өз тақырыбында постер қорғайды.
Оқушылар есепті шығарады. |
Таңдалған оқушы тақтаға шығып мұғалімнің айтуы бойынша қимыл арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
Арнайы оқушылардың алдарында қағаздар болады.
Кейбір оқушылар есептерді шығарып, қорытады. |
|
Кластер, сурет
Доп
Постер, түрлі түсті қаламдар |
|
Сабақтың соңы
2 мин |
Үйге тапсырма:
Кітаптағы 22 жаттығу
Рефлексия «Көңіл-күй»
|
Оқушылар саусақтарымен бүгінгі сабақтың қаншалықты ұнағанын көрсетеді. |
Оқушылар саусақтарымен бүгінгі сабақтың қаншалықты ұнағанын көрсетеді. |
|
|
Қосымша 1
Оқушыны тақтаға шығарып механикалық жұмысты А нүктесінен Б нүктесіне ауысу арқылы анықтатамыз. Қандай формулалар қажет екендігің анықтайды.

|
Бағалау крийтерийі |
Балл |
Ойлау дағдысының деңгейі |
|
|
Практика жүзінде механикалық жұмысты анықтайды |
Оқушы тақтаға шығу арқылы механикалық жұмысты анықтайды. |
1 |
Қолдану, түсіну |
|
Оқушы механикалық жұмыстың формулуларын жазады. |
1 |
Қосымша 2
Топтық жұмыс. «Постер әдісі»
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
Балл |
Ойлау дағдысының деңгейі |
|
Постер әдісі |
Тақырыптың мағынасын ашады. |
2 |
Білу, түсіну |
Қосымша 3
|
Бағалау крийтерийі |
Дескриптор |
Балл |
Ойлау дағдысының деңгейі |
|
Механикалық жұмыс пен энергияға байланысты есептер шығарады |
Механикалық жұмыс тақырыбына есептер шығара алады. |
2 |
Түсіну |
|
Энергия тақырыбына есептер шығара алады. |
2 |
шағым қалдыра аласыз















