Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Механикалық жұмыс және энергия
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Энергия |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акманова Құралай Серікбекқызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс және энергия |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.5 – механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау; 9.2.3.6 – жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Бектіу 10 минут Бекіту 5 минут Кері байланыс Сабақтың соңы Бағалау 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. «Бал қымыз» Қазақтың ұлттық сусыны қымыздың 1 бөтелкесін алып келіп оқушыларға қаптама сыртына назар аударып қымыздың адамға беретін энергиясын көруді ұсынамын. Оқушылар Дж өлшемдегі сандық мәнін оқып сусынды ішкенде адамның алатын энергиясын айтады .Осылайша оқушылар Жаңа тақырыпты өздері ашады.
Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Чип әдісі бойынша үй тапсырмасына «Сәйкестендіру» тапсырмасын орындайды чип түстері бойынша топқа бөлініп кетеді.
https://wordwall.net/resource/36192586
Жаңа сабақ «Чип әдісі » бойынша 3 топқа бөліп теориялық материалды меңгереді. 1 – топ Механикалық энергия тобы 2- топ Кинетикалық , Потенциалдық энергия тобы 3-топ Механикалық жұмыс тобы Жаңа сабаққаты оқушылар «Кинометафора әдісі» бойынша видеоны тамашалап топтық тапсырманы орындайды.
1 – топ Механикалық энергия тобы
Оқулықтан Механикалық энергия тақырыбын оқып, Тірек сызба бойынша Механикалық энергияның жіктелуін жазып топпен қорғайды. 2- топ Кинетикалық , Потенциалдық энергия тобы PNET программасында механикалық энергиянының түрленуіне зерттеу https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-basics_en.html"
3-топ Механикалық жұмыс тобы PNET программасында механикалық энергия түрленуі кезіндегі жұмысты зерттеу.
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Жаңа сабақты бекіту Интерактивті доскада орындалатын сөйлемді аяқтау тапсырмасы.
https://wordwall.net/resource/67155865
Бекіту тапсырмалары «Ветуалды гид» әдісі бойынша видео есептер шығару Жеке жұмыс.
22-жаттығу есептері №1 Жер бетінен 100 км қашықтықта дөңгелек орбита бойымен қозғалып жүрген жердің жасанды серігінің массасы 1300 кг . Осы Жердің жасанды серігінің кинетикалық энергиясын табыңдар . №2 10 м биіктіктен құлаған массасы 2,5 кг жүктің потенциалдық энергиясы 1 с өткеннен кейін қалаай өзгереді ? (жүктің бастапқы жылдамдығы нөлге тең) №3 есеп Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3 м болса , онда массасы 75 кг адам баспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады ?
Жаңа сабақты бекіту сұрақтары. «Бақа» әдісі бойынша қорытындылаймын.
https://fr.educaplay.com/ressources-pedagogiques/17505725-learning_resource.html
Рефлексия: «Көз , құлақ ,жүрек » әдісі бойынша кері байланыс беремін
Оқушылар бүгінгі сабақта не көргендерін стикерге жазып көзге жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта не естігенің стикерге жазып құлаққа жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта нені жүрегіне түйді стикерге жазып жүрекке жапсырады Өзін-өзі бағалау парағы Жалпы балл: 10 балл
. Зарядтың сақталу заңы. Кулон Үйге тапсырма QR кодтты ашып оқу
|
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сәйкестендіру сұрақтарына тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар қымыздың энергетикалық құнын анықтап жаңа тақырыпты ашады.
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді
Әр топ бір тапсырмаға жауап береді, басқа топ өз тапсырмаларын бағалайды
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор
Реактивті қозғалысқа берілген Сәйкестендіру тапсырмасын дұрыс орындайды; 1-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді.
2 балл
Дескриптор: Механикалық энергияны біледі; Механикалық энергияның түрлерін ажырата алады; Кинетикалық энергияның формуласын жазады; Потенциалдық энергиынң формуласын жазады; Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтай алады; Дескриптор: -Кинетикалық энергияны біледі ; -Кинетикалық энергия өлшембірлігін атайды; -Кинетикалық энергия шамаларын атай алады; -Кинетикалық энергияның формуласын жазады; -Кинетикалық энергияға берілген сапалық есепті массалары бойынша салыстырып шеше алады;
Дескриптор: Есептің шартын түзеді -Потенциалдық э нергияны біледі ; -Энергия өлшембірлігін атайды; -Потенциалдық энергия шамаларын атаай алады; Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен сипаттай алады; Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 2 балл
Дескриптор: Механикалық энергияның өзгерісін сипаттап жаза алады; Механикалық жұмысты біледі;
1 балл
Дескриптор: Механикалық энергияның күштік сипаттама бойынша сипаттап жаза алады; Механикалық жұмысты біледі; Ауырлық күші ,Серпімділік күші және үйкеліс күші кезіндегі энергия мен жұмысты сипаттайды; 1 балл
Дескриптор: Интерактивті доскада орындалатын сөйлемді аяқтау тапсырмасын дұрыс орындай алады; Энегияныі және жұмыстың ережелерін біледі; 1 балл
Дескриптор: Энергияның формуласын қолданып,есептің шешімін табады • Теориялық зерттеу сұрақтарына жауап береді; • Жеке жұмысты орындап өз білімдерін тексереді
-Энергия түрлерін ажыратып формуланы жаза алады -Формуланы түлендіре алады.
3 балл
Дескриптор: -Энергияны біледі ; -Энергия өлшембірлігін атайды; -Кинетикалық энергия шамаларын атай алады; -Потенциалдық энергия шамаларын атай алады
1 балл
Формативті бағалай 10 балл
|
ФИЗИКА 9 сынып оқулық
Пезентация
PNET программасы
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық жұмыс және энергия
Механикалық жұмыс және энергия
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Механикалық жұмыс және энергия
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Энергия |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акманова Құралай Серікбекқызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс және энергия |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.5 – механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау; 9.2.3.6 – жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 5 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 10 минут Бектіу 10 минут Бекіту 5 минут Кері байланыс Сабақтың соңы Бағалау 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. «Бал қымыз» Қазақтың ұлттық сусыны қымыздың 1 бөтелкесін алып келіп оқушыларға қаптама сыртына назар аударып қымыздың адамға беретін энергиясын көруді ұсынамын. Оқушылар Дж өлшемдегі сандық мәнін оқып сусынды ішкенде адамның алатын энергиясын айтады .Осылайша оқушылар Жаңа тақырыпты өздері ашады.
Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Чип әдісі бойынша үй тапсырмасына «Сәйкестендіру» тапсырмасын орындайды чип түстері бойынша топқа бөлініп кетеді.
https://wordwall.net/resource/36192586
Жаңа сабақ «Чип әдісі » бойынша 3 топқа бөліп теориялық материалды меңгереді. 1 – топ Механикалық энергия тобы 2- топ Кинетикалық , Потенциалдық энергия тобы 3-топ Механикалық жұмыс тобы Жаңа сабаққаты оқушылар «Кинометафора әдісі» бойынша видеоны тамашалап топтық тапсырманы орындайды.
1 – топ Механикалық энергия тобы
Оқулықтан Механикалық энергия тақырыбын оқып, Тірек сызба бойынша Механикалық энергияның жіктелуін жазып топпен қорғайды. 2- топ Кинетикалық , Потенциалдық энергия тобы PNET программасында механикалық энергиянының түрленуіне зерттеу https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-skate-park-basics/latest/energy-skate-park-basics_en.html"
3-топ Механикалық жұмыс тобы PNET программасында механикалық энергия түрленуі кезіндегі жұмысты зерттеу.
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Жаңа сабақты бекіту Интерактивті доскада орындалатын сөйлемді аяқтау тапсырмасы.
https://wordwall.net/resource/67155865
Бекіту тапсырмалары «Ветуалды гид» әдісі бойынша видео есептер шығару Жеке жұмыс.
22-жаттығу есептері №1 Жер бетінен 100 км қашықтықта дөңгелек орбита бойымен қозғалып жүрген жердің жасанды серігінің массасы 1300 кг . Осы Жердің жасанды серігінің кинетикалық энергиясын табыңдар . №2 10 м биіктіктен құлаған массасы 2,5 кг жүктің потенциалдық энергиясы 1 с өткеннен кейін қалаай өзгереді ? (жүктің бастапқы жылдамдығы нөлге тең) №3 есеп Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3 м болса , онда массасы 75 кг адам баспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады ?
Жаңа сабақты бекіту сұрақтары. «Бақа» әдісі бойынша қорытындылаймын.
https://fr.educaplay.com/ressources-pedagogiques/17505725-learning_resource.html
Рефлексия: «Көз , құлақ ,жүрек » әдісі бойынша кері байланыс беремін
Оқушылар бүгінгі сабақта не көргендерін стикерге жазып көзге жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта не естігенің стикерге жазып құлаққа жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта нені жүрегіне түйді стикерге жазып жүрекке жапсырады Өзін-өзі бағалау парағы Жалпы балл: 10 балл
. Зарядтың сақталу заңы. Кулон Үйге тапсырма QR кодтты ашып оқу
|
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сәйкестендіру сұрақтарына тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар қымыздың энергетикалық құнын анықтап жаңа тақырыпты ашады.
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді
Әр топ бір тапсырмаға жауап береді, басқа топ өз тапсырмаларын бағалайды
Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды
Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор
Реактивті қозғалысқа берілген Сәйкестендіру тапсырмасын дұрыс орындайды; 1-балл
Дескриптор
1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашады; 3. Өмірден мысалдар келтіреді.
2 балл
Дескриптор: Механикалық энергияны біледі; Механикалық энергияның түрлерін ажырата алады; Кинетикалық энергияның формуласын жазады; Потенциалдық энергиынң формуласын жазады; Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтай алады; Дескриптор: -Кинетикалық энергияны біледі ; -Кинетикалық энергия өлшембірлігін атайды; -Кинетикалық энергия шамаларын атай алады; -Кинетикалық энергияның формуласын жазады; -Кинетикалық энергияға берілген сапалық есепті массалары бойынша салыстырып шеше алады;
Дескриптор: Есептің шартын түзеді -Потенциалдық э нергияны біледі ; -Энергия өлшембірлігін атайды; -Потенциалдық энергия шамаларын атаай алады; Механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен сипаттай алады; Есептің формуланысын түрлендіріп Есептің жауабын табады 2 балл
Дескриптор: Механикалық энергияның өзгерісін сипаттап жаза алады; Механикалық жұмысты біледі;
1 балл
Дескриптор: Механикалық энергияның күштік сипаттама бойынша сипаттап жаза алады; Механикалық жұмысты біледі; Ауырлық күші ,Серпімділік күші және үйкеліс күші кезіндегі энергия мен жұмысты сипаттайды; 1 балл
Дескриптор: Интерактивті доскада орындалатын сөйлемді аяқтау тапсырмасын дұрыс орындай алады; Энегияныі және жұмыстың ережелерін біледі; 1 балл
Дескриптор: Энергияның формуласын қолданып,есептің шешімін табады • Теориялық зерттеу сұрақтарына жауап береді; • Жеке жұмысты орындап өз білімдерін тексереді
-Энергия түрлерін ажыратып формуланы жаза алады -Формуланы түлендіре алады.
3 балл
Дескриптор: -Энергияны біледі ; -Энергия өлшембірлігін атайды; -Кинетикалық энергия шамаларын атай алады; -Потенциалдық энергия шамаларын атай алады
1 балл
Формативті бағалай 10 балл
|
ФИЗИКА 9 сынып оқулық
Пезентация
PNET программасы
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



























